*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224676 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 02, 2012, 10:47:50 μμ »
Επίσης, το ωρομίσθιο στα κξγ είναι ακόμα 8,99 μεικτά ή έχει καταργηθεί η συλλογική σύμβαση εργασίας κι ότι θέλουν κάνουν? Σας ευχαριστώ

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/84

Ο βασικός μηνιαίος μισθός και το βασικό ωρομίσθιο, των υπαγομένων στην παρούσα όπως έχουν διαμορφωθεί με βάση την από 18-12-2009 Σ.Σ.Ε. (Π.Κ. Υπ. Εργασίας & Κοιν. Ασφάλισης 61/28-12-2009) και την Διαιτητική Απόφαση 58/2009 (Π.Κ. Υπ. Εργασίας & Κοιν. Ασφάλισης 36/31-12-2009), διατηρούνται στο ίδιο ύψος δηλαδή στο ποσό των 683,78 Ευρώ και των 9,48 Ευρώ αντίστοιχα μέχρι 30.06.2011. Από 01.07.2011 ο βασικός μηνιαίος μισθός και το βασικό ωρομίσθιο αυξάνονται κατά ποσοστό ίσο με το ποσοστό της ετήσιας μεταβολής του ευρωπαϊκού πληθωρισμού για το έτος 2010.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:14 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 02, 2012, 11:05:23 μμ »
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση! Τα έψαξα κι εγώ αλλά μετά το ραντεβού κατάλαβα ότι σήμερα ισχύει το "τόσα σου δίνω και άμα σου αρέσει! Υπάρχουν άλλοι τόσοι που περιμένουν". Εδώ καλά-καλά δε τολμούμε να ρωτήσουμε για ένσημα με το που ρωτάς (δε πα να τα είχες πάει καλά σε ό,τι σου ζήτησαν αξιολογήσεις κτλ.) την έχασες την  ευκαιρία για δουλειά. Έχω απογοητευτεί πλήρως κι εμείς σαν κλάδος έχουμε και τις επαρκειούχες να ρίχνουν κι άλλο τις συνθήκες-δικαιώματα των εργαζομένων στα κξγ..και που είμαστε ακόμα. Και πάλι συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 03, 2012, 09:39:34 πμ »
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση! Τα έψαξα κι εγώ αλλά μετά το ραντεβού κατάλαβα ότι σήμερα ισχύει το "τόσα σου δίνω και άμα σου αρέσει! Υπάρχουν άλλοι τόσοι που περιμένουν". Εδώ καλά-καλά δε τολμούμε να ρωτήσουμε για ένσημα με το που ρωτάς (δε πα να τα είχες πάει καλά σε ό,τι σου ζήτησαν αξιολογήσεις κτλ.) την έχασες την  ευκαιρία για δουλειά. Έχω απογοητευτεί πλήρως κι εμείς σαν κλάδος έχουμε και τις επαρκειούχες να ρίχνουν κι άλλο τις συνθήκες-δικαιώματα των εργαζομένων στα κξγ..και που είμαστε ακόμα. Και πάλι συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ποσο σε καταλαβαινω.. πραγματικα κι εγω τα ιδια τραβαω... αυτος που πηγα εγω ηταν ενταξει με τα ενσημα, δεν το συζητησε δηλαδη χωρις ενσημα, αλλα τι να το κανω που μου προτεινε για 12 ωρες 270 ευρω;;; αμα κανεις την πραξη ξερεις ποσα βγαινουν την ωρα; 5,6 ευρω..  :( :( :(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 23, 2012, 11:54:39 μμ »
δεν πολυ κολλαει με το θεμα αλλα κ εγω μια απορια εχω κ μια συμβουλη σας ζητω. ;D


πως μπορει καποιος να ψαξει για θεση εργασιας σε φροντιστηριο αλλα χωρις να το αντιληφθουν στο ηδη υπαρχον φροντιστηρο που δουλευει?

δλδ. θα ηθελα να φυγω απο το φροντιστηριο που δουλευω, εδω και καμια 4ετια, αλλα ηθελα να το κοιταξω απο τωρα κ οχι το καλοκαιρι. να βολιδοσκοπησω (φλιολογοι μην ετοιμαζετε τις ντοματες) την αγορα. ειμαι δυσαρεστημενη κυριως με θεματα συμπεριφορας κ αντιμετωπισης, οχι τοσο με το οικονομικο. αν θα μπορουσα να βρω κτ θα εφευγα αλλα αν οχι, θα κανω το κοροιδο αλλη μια χρονια  :-[. το κακο ειναι οτι ειμαι σε επαρχιακη πολη, οποτε οπου κ να παω τωρα να μιλησω για δουλεια φανταζομαι οτι μπορει να επικοινωνησουν με το αφεντικο μου  κ νομιζω θα μαθευτει... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:14 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 24, 2012, 12:13:59 πμ »
Ισως καποιος αλλος θα μπορουσε να παει στη θεση σου και ως   " δολωμα" να παρει τις πληροφοριες που χρειαζεσαι . ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 24, 2012, 01:54:47 πμ »
δεν πολυ κολλαει με το θεμα αλλα κ εγω μια απορια εχω κ μια συμβουλη σας ζητω. ;D


πως μπορει καποιος να ψαξει για θεση εργασιας σε φροντιστηριο αλλα χωρις να το αντιληφθουν στο ηδη υπαρχον φροντιστηρο που δουλευει?

δλδ. θα ηθελα να φυγω απο το φροντιστηριο που δουλευω, εδω και καμια 4ετια, αλλα ηθελα να το κοιταξω απο τωρα κ οχι το καλοκαιρι. να βολιδοσκοπησω (φλιολογοι μην ετοιμαζετε τις ντοματες) την αγορα. ειμαι δυσαρεστημενη κυριως με θεματα συμπεριφορας κ αντιμετωπισης, οχι τοσο με το οικονομικο. αν θα μπορουσα να βρω κτ θα εφευγα αλλα αν οχι, θα κανω το κοροιδο αλλη μια χρονια  :-[. το κακο ειναι οτι ειμαι σε επαρχιακη πολη, οποτε οπου κ να παω τωρα να μιλησω για δουλεια φανταζομαι οτι μπορει να επικοινωνησουν με το αφεντικο μου  κ νομιζω θα μαθευτει... :-\

Αν το πρόβλημά σου δεν είναι οικονομικό η συμβουλή μου είναι να μην ψάξεις αλλού για δουλειά,. Οι καιροί είναι δύσκολοι, οι καθηγητές που ήδη έχουν δουλειά ως βασικό πρόβλημά τους έχουν την καθυστέρηση των πληρωμών τους και οι συνάδελφοι που ψάχνουν για δουλειά πραγματικά αναρίθμητοι....Λίγοι είναι οι τυχεροί που καλοπληρώνονται ή απλώς συνεχίζουν να...πληρώνονται. Στόχος τους? Να διατηρήσουν όσο γίνεται τη θέση εργασίας τους γιατί από την καινούρια σχολική περίοδο τα περισσότερα φροντιστήρια θα κάνουν πολλές-πολλές περικοπές!! Για τη συμπεριφορά: ίσως με την προσπάθειά σου η συμπεριφορά αλλάξει...ίσως και όχι. Τότε, ναι,  ψάξε για κάτι άλλο. Αλλά τότε θα ξέρεις ότι έχεις προσπαθήσει και δε θα χρειαστεί να  κρυφτείς. 
Και μια τελευταία συμβουλή: ένας επιχειρηματίας που ¨χάνει¨ένα συνεργάτη συγκεντρώνεται στο να βρει έναν άλλον το ίδιο καλό ή καλύτερο από τον προηγούμενο. Πίστεψέ με, δεν τον ενδιαφέρει καν πού πήγε ο πρώην συνεργάτης του. Στην αγορά τα πράγματα είναι λίγο ωμά: Ουδείς αναντικατάστατος. Άρα δεν πρόκειται καν να ασχοληθεί με το να σου προξενήσει κάποιο κακό. Οπότε προσπάθησε και αν δεις ότι η συμπεριφορά δεν αλλάξει, απλά ψάξε αλλού......... ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 29, 2012, 01:11:13 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
απλα frerar ηθελα να ψαξω για δουλεια χωρις, αν ειναι ευκολο, να αντιληφθει το αφεντικο οτι ψαχνω, οποτε αν δεν βρεθει κτ να μην χασω  την τωρινη δουλεια. κακο μπορει να μην μου κανει, αλλα μπορει να το μαθει χωρις να το θελω ή πριν να θελω να το ανακοινωσω. θα μου πεις, και την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο δεν γινεται. 

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 20, 2012, 09:50:17 πμ »
Καλημέρα καλησπέρα !!!

Συνάδελφοι και συναδέλφισσες πώς είναι τα πράγματα στα φροντιστήρια σας ;;; το ωρομίσθιο σας καλά κρατεί ή έχουν προβεί οι μεγαλο αφεντάδες σε μειώσεις ;;;; προσωπικά άκουσα κάτι περί 7,5 ευρουλακίων και αναρωτιέμαι τι να συμβαίνει σε άλλα ''μαγαζιά '' δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το χειρότερο είναι πως δεδομένης της καταστάσεως είναι αδύνατο να αρνηθεί κανείς .....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:14:43 πμ »
απλα frerar ηθελα να ψαξω για δουλεια χωρις, αν ειναι ευκολο, να αντιληφθει το αφεντικο οτι ψαχνω, οποτε αν δεν βρεθει κτ να μην χασω  την τωρινη δουλεια. κακο μπορει να μην μου κανει, αλλα μπορει να το μαθει χωρις να το θελω ή πριν να θελω να το ανακοινωσω. θα μου πεις, και την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο δεν γινεται.
Φυσικά εξαρτάται από την όποια δικτύωση έχουν οι ιδιοκτήτες των φροντιστηρίων μεταξύ τους.
Πέραν της παρανομίας της οποιασδήποτε τέτοιου είδους δικτύωσης να πω μόνο πως δεν χρειάζεται να δαιμονοποιείτε τους ιδιοκτήτες φροντιστηρίων.
Και στα Γιάννενα και στην Αθήνα (Κορωπί) όσους γνωστούς-συναδέλφους έχω (ιδιοκτήτες-διευθυντές σπουδών) κανένας δεν τους έχει πλησιάσει καν έστω για να γνωριστούν μεταξύ τους. Τώρα αν τα μεγάλα φροντιστήρια έχουν "δίκτυο" ανταλλαγής "πληροφοριών", κακό του κεφαλιού τους και παράνομο και ανήθικο.

Συνάδελφοι και συναδέλφισσες πώς είναι τα πράγματα στα φροντιστήρια σας ;;; το ωρομίσθιο σας καλά κρατεί ή έχουν προβεί οι μεγαλο αφεντάδες σε μειώσεις ;;;;
Η πλειοψηφία των φροντιστηρίων φυτοζωεί, επομένως μην γενικεύουμε.
Όποιο φροντιστήριο προσπαθεί να "βγει" εις βάρος των καθηγητών που προσλαμβάνει, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι δεν πάει καλά. Εκτός αν είναι κολοσσός...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:51:46 μμ »
Δεν είχα σκοπό να γενικεύσω  , συμπάθα με αλλά έχω ακούσει πολλά τους τελευταίους μήνες , αρνητικά τα περισσότερα, οπότε μην έχοντας ποτέ εώς τώρα ένα έντιμο αφεντικό χρησιμοποίησα την έκφραση ''μεγαλοαφεντάδες'', είναι άσχημη η κατάσταση το γνωρίζω αλλά από την άλλη δίχως δώρα , δίχως όλα τα ένσημα να έχουμε και μείωση ωρομισθίου ;; Ειδικά σε μαθήματα κατεύθυνσης νομίζω θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στον καθηγητή .

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:01:52 μμ »
 Σε ένα από τα φροντιστήρια που δουλεύω φέτος παίρνω λιγότερα χρήματα από ποτέ (και την πρώτη χρονιά που δούλεψα χωρίς εμπειρία περισσότερα έπαιρνα..). Δεν αρνήθηκα, καθώς υπάρχουν και υποχρεώσεις από πίσω. Και αυτό που μου έκανε τη μείωση ήταν όμιλος... Στα άλλα, συνοικιακά, ακόμα δεν μου έχουν πει κάτι για μείωση αλλά από Σεπτέμβρη το περιμένω τουλάχιστον από το ένα. Δεν είναι μόνο η κρίση, είναι η υπερπληθώρα φιλολόγων εκεί έξω, είναι η αδυναμία των γονιών να πληρώνουν τα φροντιστήρια, είναι όμως και ευκαιρία για κάποιους να εκμεταλλευτούν. Δεν νομίζω να έχουμε και άλλη επιλογή Έρση  :-\

Αποσυνδεδεμένος Physics88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 25, 2012, 09:44:51 μμ »
Καλησπέρα σας,
είμαι και εγώ μια μελλοντική φυσικός,αν όλα πάνε καλά σε αυτή την εξεταστική, θα έχω 7 μαθήματα για το πτυχίο!Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω δουλειά σε κάποιο φροντιστήριο αλλά δε γνωρίζω αν δέχονται φοιτητές ,αν αυτό  είναι νόμιμο( που δεν το νομίζω).Πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω σε μικρές τάξεις τουλάχιστον γιατί έχω μεγάλη εμπειρία σε ιδιαίτερα.Ξέρω ότι είναι δύσκολο και για πτυχιούχους με εμπειρία να βρουν δουλειά απλά λέω να κάνω μια προσπάθεια γιατι θέλω αργά ή γρήγορα μπω στον χώρο...Εσείς από την εμπειρία που έχετε τι πιστεύετε?Αξίζει τώρα ή να πάρω πρώτα το πτυχίο μου?Δέχονται τα φροντιστήρια φοιτητές?Ο νόμος θα με καλύπτει? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 25, 2012, 10:09:01 μμ »
 Απο προσωπικη εμπειρια ηξερα 2φοιτητες που δουλευαν σε φροντιστηριο. Μαθηματικος που εκανε κ αοθ (ετσι λεγεται το μαθ.των πανελλαδικων;) κ βιολογος. Κ δυο ηταν στο πτυχειο. Τωρα ως τι τους ειχαν προσλαβει, τι τους πληρωναν κτλπ. δεν εχω ιδεα.
Παντως μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση οταν το εμαθα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 25, 2012, 11:01:32 μμ »
Απο προσωπικη εμπειρια ηξερα 2φοιτητες που δουλευαν σε φροντιστηριο. Μαθηματικος που εκανε κ αοθ (ετσι λεγεται το μαθ.των πανελλαδικων;) κ βιολογος. Κ δυο ηταν στο πτυχειο. Τωρα ως τι τους ειχαν προσλαβει, τι τους πληρωναν κτλπ. δεν εχω ιδεα.
Παντως μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση οταν το εμαθα.
Καλησπέρα,για να εργαστείς σε φροντιστήριο χρειάζεται εκτός από το πτυχίο και άδεια ασκησεως(ενα είδος επάρκειας που ισχύει και στις ξένες γλωσσες).
παλαιότερα όταν την ειχα ζητησει ειχα διαβασει στην αιτηση προς την Δευτεροβαθμια ότι με την συμπληρωση του 20ου ετους καποιος μπορουσε να την ζητησει και να εργαστει σε φροντιστηριο.
δεν γνωρίζω αν ισχυει ακομη.
επισης παλαιότερα υπηρχε συλλογικη συμβαση στον ΟΜΕΔ που καθοριζε την ωρομισθια-πληρες ωραριο οι 21 ωρες/εβδομαδα και αν ηταν λιγοτερες ή περισσότερες αναλογικα υπολογιζόταν ο μισθος βαση της ωριαιας αντιμισθιας.
νομιζω πως αυτα εχουν καταργηθει πλεον λογω μνημονιου. :-\
δειτε και στο site του ΟΜΕΔ
για τα δικαιολογητικα στα φροντιστηρια ρωτηστε τις κατα τοπους Δευτεροβαθμιες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2012, 11:03:05 μμ από dpa2006 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159980
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.642 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.