*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Physics88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 28, 2012, 11:12:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες που μου δώσατε :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος niki_ftn.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 28, 2012, 11:55:11 μμ »
Γεια και χαρά σε όλους!
Χάρηκα πολύ που εγγράφηκα σ'αυτήν την 'Κοινότητα των εκπαιδευτικών' ούσα (ήπιο σωστά 'εν δυνάμει') νέα καθηγήτρια!:) Το Σεπτέμβρη ξεκινώ σε φροντιστήριομαθήματα Έκθεσης Α' Λυκείου. Θα παρακαλούσα όποιον έχει την ευγενή καλοσύνηνα μου δώσει μια μικρή καθοδήγηση όσον αφορά στη δομή την οποία θα πρέπει να έχει το μάθημα κ όποια συμβουλή θεωρεί, προτεινόμενα βοηθήματα, σε ποιά μορφή να είναι οι σημειώσεις μου (χειρόγραφες η' ηλεκτρονικά γραμμένες)..την έχω ανάγκη γιατί είμαι λίγο φοβισμένη!(αν με ρωτήσουν κάτι που ενδεχομένως να μη ξέρω κτλ.)
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος matina22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:40:29 μμ »
Γειά σας, πρόκειται να πάω για συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο Αγγλικών και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν η συνέντευξη γίνεται στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά. Είναι ανάλογα το φροντιστήριο?

Αποσυνδεδεμένος helde86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:08:54 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Μετά από 3 χρόνια αφότου πήρα το πτυχίο βρήκα εργασία σε φροντιστήριο πέρυσι το φθινόπωρο. Ὀλα ωραία και καλά. 7 ώρες την βδομάδα, οι πληρωμές κανονικές κτλ. Είχα και τα ιδιαίτερά μου κτλ. Εν τω μεταξύ φέτος το καλοκαίρι κάνω την προετοιμασία για το μάθημα της Ιστορίας Κατεύθυνσης γ΄ λυκείου στο φροντιστήριο. Όπως ήταν φυσικό περίμενα από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω κανονικά. Στέλνω το διαγώνισμα Σεπτεμβρίου (5/9) και πέρνω τηλ. να πάρω τα διαγωνίσματα. Η γραμματέας μου τα ψιλο-μασούσε ... και μου είπε για οτιδήποτε νεότερο θα σε ειδοποιήσουμε. Περνούν οι μέρες και τελικά πηγαίνω στο φροντιστήριο στις 14 του μηνός Σεπτεμβρίου, όπου η σύζυγος του ιδιοκτήτη με ενημέρωσε ότι δεν γράφτηκαν μαθητές στο φροντιστήριο και δεν έχει τμήματα με αποτέλεσμα το μάθημα της ιστορίας που έκανα το καλοκαίρι να το πάρει μία από τις παλαιότερες φιλολόγους προκειμένου να καλύψει το ωράριό της. 
Δεκτό ως ένα βαθμό ...  Αλλά δεν όφειλαν τουλάχιστο να με ενημερώσουν έστω και τηλεφωνικά λίγες μέρες νωρίτερα για να μην περιμένω άδικα!
Τώρα πιστεύετε ότι μπορώ να βρω δουλειά σε φροντιστήριο ενώ έχει αρχίσει η σεζόν και έχοντας μόλις ένα χρόνο προϋπηρεσία; Είναι κατάλληλη περίοδος να στείλεις βιογραφικό;       Help!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2012, 08:23:51 μμ από helde86 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 03:44:47 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Μετά από 3 χρόνια αφότου πήρα το πτυχίο βρήκα εργασία σε φροντιστήριο πέρυσι το φθινόπωρο. Ὀλα ωραία και καλά. 7 ώρες την βδομάδα, οι πληρωμές κανονικές κτλ. Είχα και τα ιδιαίτερά μου κτλ. Εν τω μεταξύ φέτος το καλοκαίρι κάνω την προετοιμασία για το μάθημα της Ιστορίας Κατεύθυνσης γ΄ λυκείου στο φροντιστήριο. Όπως ήταν φυσικό περίμενα από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω κανονικά. Στέλνω το διαγώνισμα Σεπτεμβρίου (5/9) και πέρνω τηλ. να πάρω τα διαγωνίσματα. Η γραμματέας μου τα ψιλο-μασούσε ... και μου είπε για οτιδήποτε νεότερο θα σε ειδοποιήσουμε. Περνούν οι μέρες και τελικά πηγαίνω στο φροντιστήριο στις 14 του μηνός Σεπτεμβρίου, όπου η σύζυγος του ιδιοκτήτη με ενημέρωσε ότι δεν γράφτηκαν μαθητές στο φροντιστήριο και δεν έχει τμήματα με αποτέλεσμα το μάθημα της ιστορίας που έκανα το καλοκαίρι να το πάρει μία από τις παλαιότερες φιλολόγους προκειμένου να καλύψει το ωράριό της. 
Δεκτό ως ένα βαθμό ...  Αλλά δεν ώφειλαν τουλάχιστο να με ενημερώσουν έστω και τηλεφωνικά λίγες μέρες νωρίτερα για να μην περιμένω άδικα!
Τώρα πιστεύετε ότι μπορώ να βρω δουλειά σε φροντιστήριο ενώ έχει αρχίσει η σεζόν και έχοντας μόλις ένα χρόνο προϋπηρεσία; Είναι κατάλληλη περίοδος να στείλεις βιογραφικό;       Help!!!!


Αρχικά...το ρήμα είναι ''όφειλαν'' και όχι ''ώφειλαν'' . 'Αλλο το οφείλω και άλλο το ωφελώ-ωφέλεια κτλ.
Τέλος πάντων μη δίνεις σημασία στο μικρόβιο του φιλολόγου και ας απαντήσω στο θέμα...
Προφανώς έπρεπε να σε έχουν ενημερώσει για να γνωρίζεις τί θα κάνεις και να έχεις το χρόνο να ψάξεις και για αλλού. Η συνήθης δικαιολογία σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι περίμεναν μέχρι και τελευταία στιγμή να δουν αν γίνουν τελικά εγγραφές.
Σε κάθε πρίπτωση μη χαλάσεις τις σχέσεις σου... επισήμανε ότι μπορούσαν να σε έχουν ενημερώσει για να έχεις κινηθεί αλλιώς κ.ο.κ δείξε ενοχλημένη αλλά μην το φτάσεις στα άκρα. Στο λέω γιατί και εμένα είχε τύχει στο παρελθόν (βέβαια όχι να μη με πάρουν καθόλου τελικά, αλλά να μείνω με μηδαμινές σχεδόν ώρες)

Η χειμερινή περίοδος έχει ξεκινήσει και σίγουρα έχουν βρει τους καθηγητές αλλά πότε δεν ξέρεις τί γίνεται!
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν πας σε μερικά φροντιστήρια ακόμα και τώρα...ούτως ή άλλως άλλη εναλλακτική δεν υπάρχει!



*Βέβαια το διαγώνισμα 5/09 το βρίσκω ''εκμετάλλευση'' αλλά έχω δει και χειρότερα! Ζούγκλα πια γινόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος helde86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 08:25:45 μμ »
sorry για το ορθογραφικό! thanks kallipateira!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:39:32 μμ »
Απορία...στα ένσημά μας προηγούμενων ετών από το ΙΚΑ φαίνονται και οι ώρες ή μόνο οι μέρες που δουλέψαμε?
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:46:40 μμ »
Μονο τα ημερομισθια tinkerbel!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:48:12 μμ »
σου στελνω πμ
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Claire1616

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:40:00 μμ »
Γειά σας, πρόκειται να πάω για συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο Αγγλικών και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν η συνέντευξη γίνεται στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά. Είναι ανάλογα το φροντιστήριο?


Είναι ανάλογα το φροντιστήριο, ακριβώς! Εμένα ποτέ δεν μου έχουν πάρει συνέντευξη στα Αγγλικά εκτός κι αν σε δεύτερη φάση θέλει ο διευθυντής να σε τεστάρει..αλλά σπάνια..

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:51:31 πμ »
Είναι ανάλογα στο φροντιστήριο. Τα περισσότερα απο αυτά που πήγα εγώ είχαν συνέντευξη στα Αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 08:16:15 πμ »
Είναι ανάλογα στο φροντιστήριο. Τα περισσότερα απο αυτά που πήγα εγώ είχαν συνέντευξη στα Αγγλικά.

Μα αυτό είναι και το λογικό. Κανονικά όλες οι συνεντεύξεις που γίνονται για english speaking θέσεις εργασίας έπρεπε να είναι στα αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος matina22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:25:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Τελικά στα Αγγλικά ήταν η συνέντευξη..

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:40:10 μμ »
Στην Θεσ/κη σε οσες συνεντευξεις ειχα παει κ ως φοιτητρια ηταν στα Αγγλικα, απο συνοικιακα μεχρι κ αλυσιδες φροντιστηριων.
Στην επαρχιακη πολη που ειμαι σε οσες συνεντευξεις πηγα και περασα σιγουρα απο καμια 10αρια, μονο 1 μου πηρε συνεντευξη στα Αγγλικα.  :o Σε ενα μαλιστα ολη η συνετευξη ηταν τι θα εκανα αν με περνανε αναπληρωτρια ή ωρομισθια, αν θα τους αφηνα ή οχι. Τιποτα αλλο ουσιαστικο δεν ρωτησε.  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159973
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.