*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:25:09 μμ »
Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Μακάρι να με πάρει!! Και μετά αρχίζει το άγχος βέβαια... Πρώτη φορά σε τάξη!!!!  :) Μακάρι όλα να πάνε καλά!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:22:51 πμ »
Με ποια διαδικασία εχετε προσληφθει (όσοι εχετε προσληφθει)  σε ένα φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης? Δεν αναφέρομαι στους συναδέλφους που είχαν κάποιον γνωστό σε φροντιστήριο. Περνάτε από συνέντευξη μόνο και σας λένε "ωραία ξεκινάμε" ή σας βάζουν και σε διαδικασία αξιολόγησης? Με ενδιαφέρουν κυρίως όσοι προσλήφθηκαν πρώτη φορά χωρίς να έχουν προυπηρεσία παρα μόνο σε ιδιαίτερα μαθήματα.. Θα ήθελα να δω περιπτώσεις και από αθήνα και από επαρχία..

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:47:37 πμ »
Κάποιος???? :( :(

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:46:03 μμ »
Με ποια διαδικασία εχετε προσληφθει (όσοι εχετε προσληφθει)  σε ένα φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης? Δεν αναφέρομαι στους συναδέλφους που είχαν κάποιον γνωστό σε φροντιστήριο. Περνάτε από συνέντευξη μόνο και σας λένε "ωραία ξεκινάμε" ή σας βάζουν και σε διαδικασία αξιολόγησης? Με ενδιαφέρουν κυρίως όσοι προσλήφθηκαν πρώτη φορά χωρίς να έχουν προυπηρεσία παρα μόνο σε ιδιαίτερα μαθήματα.. Θα ήθελα να δω περιπτώσεις και από αθήνα και από επαρχία..

Καλησπέρα!
Ξεκίνησα μοιράζοντας βιογραφικά σε φροντιστήρια της περιοχής μου. Σε ένα από αυτά με είδε η υπεύθυνη της θεωρητικής και μου πήρε συνέντευξη επί τόπου (στα υπόλοιπα απλώς άφηνα το βιογραφικό και έφευγα). Μου είπε ότι δεν χρειάζονταν αλλά θα με είχαν υπόψη. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου (αργά σχετικά, μέσα Σεπτέμβρη) δημιουργήθηκε νέο τμήμα στη β' λυκείου και με πήραν τηλέφωνο. Πήγα, μίλησα με τον ιδιοκτήτη και με προσέλαβε. Είχα λίγες ώρες στην αρχή (6) και μόνο β' λυκείου. Την επόμενη χρονιά μου έδωσαν πιο πολλές ώρες και Γ' Λυκείου. Η προϋπηρεσία μου τότε ήταν μόνο σε ιδιαίτερα και είχα και μεταπτυχιακό, αλλά δεν νομίζω να μέτρησε. Απλώς έκανα καλή εντύπωση  :P
Στο φροντιστήριο που είμαι τώρα έστειλα βιογραφικό μέσω αγγελίας. Μέτρησε σίγουρα το μεταπτυχιακό (μου το έχει πει η ίδια η ιδιοκτήτρια), η προϋπηρεσία και το γεγονός ότι έμενα σχετικά κοντά. Στο ίδιο φροντιστήριο εργάζονται και κοπέλες χωρίς προϋπηρεσία, φέτος για πρώτη φορά, που τις πήρε επίσης μέσω αγγελίας μετά από συνέντευξη.

Αν ξεκινάς τώρα θα σου έλεγα να κοιτάς κάθε μέρα αγγελίες και να στέλνεις βιογραφικά παντού. Στην περιοχή σου και στις γύρω περιοχές να πας αυτοπροσώπως να το δώσεις. Να έχεις σημειώσεις σε ηλεκτρονική μορφή για τα μαθήματα που θες να διδάξεις (δεν είναι απαραίτητο σε αλυσίδες, αλλά καλό θα ήταν για να δείξεις ότι έχεις ασχοληθεί σοβαρά). Για κάποιους ιδιοκτήτες τα ιδιαίτερα δεν μετράνε καν σαν προϋπηρεσία, αλλά δεν είναι για όλους έτσι. Πάνω απ' όλα, να μη δείξεις στη συνέντευξη ότι έχεις ανασφάλεια, να δείχνεις σίγουρη ότι μπορείς να μπεις σε τάξη. Χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 10:00:30 μμ »
Κατ'αρχήν σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ενθάρρυνση!! Πραγματικά τελευταία έχω απογοητευτεί λίγο με το θέμα φροντιστήριο καθως βλέπω παντού αγγελίες που ζητούν καθηγητές με προυπηρεσία. Αλλα τελευταία άκουσα ότι στις μεγάλες αλυσίδες ότι περνάς από αξιολόγηση (διαγώνισμα) πριν σε προσλάβουν.. Εχει τύχει τίποτα τέτοιο σε κάποιον??? Ιδιαίτερα έχω κάνει αλλά ξέρω ότι δεν τα λαμβάνουν και πολύ υπ'όψιν. Αθήνα είσαι ή επαρχία?

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 09:41:25 πμ »
Είμαι Αθήνα.
Διαγώνισμα δεν μου έχει τύχει. Όμως σε φροντιστήριο του κέντρου που είχα στείλει βιογραφικό μας είχαν κάνει σεμινάριο διδασκαλίας για το πώς κάνουν το μάθημα και μετά μας έβαλαν όλους να διδάξουμε (ήταν παρόντες οι καθηγητές του μαθήματος στο φροντιστήριο και οι υπόλοιποι υποψήφιοι). Νομίζω όμως ότι μόνο το συγκεκριμένο φροντιστήριο το κάνει αυτό.
Επίσης στη συνέντευξη για το φροντιστήριο στο οποίο είμαι τώρα (αλυσίδα) με ρώτησαν κάποια πράγματα για το γνωστικό, αλλά πολύ γενικά π.χ. πώς οργανώνω την ύλη στο άγνωστο, στο γνωστό κ.λπ. Αλλά δεν έγραψα και διαγώνισμα! Όμως τώρα που το λες έχω την εντύπωση ότι στους καθηγητές των θετικών μαθημάτων έβαλαν να λύσουν κάποια περασμένα θέματα πανελλαδικών.
Πάντως μην απογοητεύεσαι, να στέλνεις βιογραφικά παντού γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Και στο προηγούμενο φροντιστήριο που ήμουν είχαν προσλάβει άτομα χωρίς προϋπηρεσία, αλλά και σε αυτό που είμαι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 10:06:02 πμ »
Α, μάλιστα! Ωραία! Αλλά τι ρατσισμός είναι αυτός για τους καθηγητές των θετικών.. :P Και είναι και αρκετά απαιτητικά πολλά θέματα πανελληνίων.. Τσπ, το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται συνέχεια προσπάθεια τόσο σε ψάξιμο όσο και να γινόμαστε καλύτεροι στο αντικείμενό μας.. Μόνο έτσι θα γινόμαστε ανταγωνιστικοί. Σ ευχαριστώ για όλα ,καλή συνέχεια και επιτυχίες σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:12:58 μμ »
Α, μάλιστα! Ωραία! Αλλά τι ρατσισμός είναι αυτός για τους καθηγητές των θετικών.. :P Και είναι και αρκετά απαιτητικά πολλά θέματα πανελληνίων.. Τσπ, το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται συνέχεια προσπάθεια τόσο σε ψάξιμο όσο και να γινόμαστε καλύτεροι στο αντικείμενό μας.. Μόνο έτσι θα γινόμαστε ανταγωνιστικοί. Σ ευχαριστώ για όλα ,καλή συνέχεια και επιτυχίες σου εύχομαι!
Πράγματι έχεις δίκιο! Το θέμα έχει παραξεφύγει από την πλευρά κάποιων ιδιοκτητών!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 17, 2014, 08:11:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ψαχτώ για δουλειά σε φροντιστήριο κυρίως για να πάρω την εμπειρία της τάξης, αλλά παράλληλα να ξεκινήσω και μεταπτυχιακό. Πιστεύετε πως αν αναφέρω τα περί μεταπτυχιακού σε συνέντευξη αυτό θα δράσει ανασταλτικά για μια πιθανή πρόσληψη; Οτι δηλ. ο εργοδότης θα υποθέσει πως δεν θα είμαι πλήρως αφιερωμένη στη δουλειά κλπ κλπ; :-\ Sorry αν η ερώτηση φαίνεται χαζή αλλά με τόσα που βλέπουμε καθημερινά όλα πρέπει να τα τριπλοτσεκάρουμε πλέον... Θα ήθελα την άποψή σας!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 17, 2014, 09:08:08 μμ »
Η ερωτηση σου δεν είναι χαζη. Χαζοι είναι αυτοι οι εργοδότες που θα το παρουν στραβα. Λες και μια ζωή θα εισαι στην δουλεψη του ιδιου....ή μια ζωή δεν μπορούμε να μαθουμε παραπάνω.....
Δυστυχως, κρατα επιφύλαξη, εξαρτάται από τον εργοδότη, αλλά αν θελεις να το αναφέρεις βρες την σωστη στιγμη και το καταλληλο κλιμα στη συζητηση. "Κοψε" τον τι σοι είναι αν μπορεις ή παρε καμια πληροφορια από αυτους που εργαζονται εκει.
Εγω, θα το έλεγα παντως.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 18, 2014, 12:05:39 πμ »
Εγώ δεν θα το έλεγα. Είναι άσχετο με τη δουλειά, άρα γιατί να το πεις; Εκτός φυσικά αν θέλεις να τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν θα είσαι 100% αφοσιωμένη στη δουλειά ή ότι δεν μπορείς να αναλάβεις πολλές ώρες; Ή - στην αντίθετη περίπτωση - αν το βλέπεις σαν κάτι θετικό, κάτι που σου δίνει ένα πλεονέκτημα έναντι άλλων καθηγητών. Αν δεν ισχύει κάτι από αυτά, θα έλεγα καλύτερα να μην πεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 18, 2014, 09:31:46 πμ »
Εγώ δεν θα το έλεγα. Είναι άσχετο με τη δουλειά, άρα γιατί να το πεις; Εκτός φυσικά αν θέλεις να τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν θα είσαι 100% αφοσιωμένη στη δουλειά ή ότι δεν μπορείς να αναλάβεις πολλές ώρες; Ή - στην αντίθετη περίπτωση - αν το βλέπεις σαν κάτι θετικό, κάτι που σου δίνει ένα πλεονέκτημα έναντι άλλων καθηγητών. Αν δεν ισχύει κάτι από αυτά, θα έλεγα καλύτερα να μην πεις τίποτα.

Δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακό και παράλληλα να εισαι αφοσιωμένος στην δουλεια σου? Τί αντιλήψεις είναι αυτές  απο μερους των εργοδοτων? δεν καταλαβαινω...

Δεν θα μου πει εμένα ο εργοδοτης τί μπορω να προλάβω να κανω και τί όχι. Θα δει την δουλεια μου και μετα θα με κρινει. Ετσι δεν είναι?

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:09:34 πμ »
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν να ρισκάρουν πρώτα να δουν τη δουλεια κάποιου.. Θέλουν να είναι έτοιμος να έχει εμπειρία κλπ κλπ. Εγώ 2 χρόνια που ψάχνω δεν εχω βρει κάτι (σημείωση: και εγω στην ίδια μοίρα με την antigone87 και κάνω μεταπτυχιακό). Δεν μας λέει όμως κάποιος πως θα πάρουμε εμπειρία αν όλοι  ζητούν άτομα με εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:32:50 πμ »
και το "ετοιμος" σημαινει πώς ο,τι εμαθα - έμαθα? τώρα θα αφοσιωθω στο αφεντικό μου, που θα με στίψει και μαι μερα θα με πετάξει?...
Εμπειρία? Μαλλον δεν ξερουν πως υπαρχει πολυ καλυτερο "υλικό" σε ατομα που εχουν όρεξη να δουλεψουν παρα στα "έμπειρα"...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.