*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224659 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #420 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:13:53 μμ »
Δεν ξέρω πού τα βρίσκετε αυτά τα φροντιστήρια, πραγματικά!

Τα ένσημα γιατί να μην αποδίδονται από την αρχή;

Το φροντιστήριο όταν σε πληρώνει τα νόμιμα συμφέρει πολύ περισσότερο από τα ιδιαίτερα, γιατί εκτός από ένσημα, δώρα, επιδόματα παίρνεις και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Άσε που πληρώνεσαι και για τις αργίες και δεν έχεις τις ακυρώσεις που έχεις στο ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #421 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:28:30 μμ »
Αυτό το καταλαβαίνω. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί. Και επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο, εφόσον επιτρέπεται/επιβάλλεται στον αυτοαπασχολούμενο που έχει σχέση εξαρτημένης εργασίας μαζί μου να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ, πρέπει να πληρώνω επιπλέον ΙΚΑ.

Διότι ο εργαζόμενος πρέπει να ασφαλίζεται για την ασθένεια, για την πρόνοια, για την ανεργία, για ΟΕΚ, για ΟΕΕ, για σύνταξη, για επικουρική ασφάλιση κ.ά. και από τη στιγμή που δεν έχει εισοδήματα από την αυτοαπασχόληση αλλά από εξαρτημένη εργασία θα πρέπει αυτά να καταβληθούν αναλογικά από τον ίδιο και τον εργοδότη του.

Νταβατζιλίκι είναι κάτι που το πληρώνεις χωρίς λόγο, απλά γιατί κάποιος πιο δυνατός από εσένα το απαιτεί. Αυτό μου φαίνεται ότι ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Προφανώς υπάρχουν λόγοι όπως έγραψα πιο πάνω. Εξ`άλλου αυτά υπήρχαν πριν από εμάς και είναι γνωστό σε όλους πριν ξεκινήσουν κάτι για το τι πρόκειται να αντιμετωπίσουν.

Ναι, πληρώνω λιγότερες εισφορές αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τις πληρώνω. Κερδίζει κάτι ο ασφαλισμένος του ΟΑΕΕ από αυτές τις εισφορές; Γιατί εγώ σίγουρα δεν κερδίζω.

Νομίζω ότι πρέπει να έγινε σαφές τι κερδίζει ο ασφαλισμένος από τις συγκεκριμένες εισφορές. Και εσύ κερδίζεις διότι πληρώνεις μειωμένες εισφορές, δεδομένου ότι όπως έγραψες κι εσύ, κάθε απασχόληση εργαζομένου με σχέση εξαρτημένης εργασίας πρέπει να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ.


Για μένα ως εργοδότη δεν έχει σημασία πού πηγαίνουν τα χρήματα που δίνω για να δουλέψει κάποιος μαζί μου, αν πηγαίνουν απευθείας σε αυτόν ή δίνονται υπέρ του ΙΚΑ. Αυτό που μετράει είναι το συνολικό κόστος. Αν δεν πλήρωνα ΙΚΑ θα μπορούσα να δίνω περισσότερα χρήματα στον υπάλληλο ή αν του έδινα τα ίδια που δίνω και τώρα (αλλά χωρίς ΙΚΑ) θα μπορούσα να κοστολογήσω πιο ανταγωνιστικά τα μαθήματα που κάνει με αποτέλεσμα να μπορώ να του δώσω περισσότερες ώρες εργασίας.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όσο περισσότερο κοστίζει ο καθηγητής, τόσο λιγότερες θα είναι οι ώρες που θα του δώσω. Δεν βγαίνει χαμένος ο καθηγητής έτσι;

Ασφαλώς καταλαβαίνω τι εννοείς και χωρίς να έχω καμιά διάθεση να υπερασπιστώ το χρεωμένο ασφαλιστικό σύστημα, ο εργαζόμενος πρέπει να ασφαλίζεται για τους λόγους που περιέγραψα πιο πάνω. Ίσως θα ήταν πιο σωστό να επιλέγει ο εργαζόμενος αν θα ασφαλίζεται, διότι μπορεί να προτιμά την ιδιωτική ασφάλιση και να συμφωνεί με τον εργοδότη του, αλλά μπορούμε να τα αλλάξουμε εμείς αυτά;

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #422 στις: Ιούνιος 11, 2015, 04:35:48 μμ »
Δεν ξέρω πού τα βρίσκετε αυτά τα φροντιστήρια, πραγματικά!

Τα ένσημα γιατί να μην αποδίδονται από την αρχή;

Το φροντιστήριο όταν σε πληρώνει τα νόμιμα συμφέρει πολύ περισσότερο από τα ιδιαίτερα, γιατί εκτός από ένσημα, δώρα, επιδόματα παίρνεις και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Άσε που πληρώνεσαι και για τις αργίες και δεν έχεις τις ακυρώσεις που έχεις στο ιδιαίτερο.

πίστεψε με σχεδόν όλα έτσι δουλεύουν, έχω συγκεκριμένα παραδείγματα, 7 καθαρά είσαι τυχερός (καθηγήτρια Γαλλικών-Γλυφάδα)+ ένα ξερό ένσημο (χωρίς δώρα, επιδόματα κτλ κτλ). Τί που τα βρίσκουμε? όλη η Αθήνα έτσι δουλεύει  :o, καλά θα μου πεις εγώ δεν είμαι έτσι, το άλλο φροντιστήριο είναι καλό, το άλλο πληρώνει πολυετίες, επίδομα γάμου, ένσημο από την πρώτη ώρα, δώρα κτλ αν τα βρεις με συγκεκριμένα στοιχεία πες μου και μένα με p.m. σε παρακαλώ...ΥΓ ξέρω θα μου πεις εγώ πληρώνω πάντα τέλεια κτλ αλλά δεν χρειάζομαι προσωπικό
ΥΓ2 οι αργίες δεν πληρώνονται ούτε κατά διάνοια σχεδόν σε όλα τα φροντιστήρια, σου λένε φέρε μου τις ώρες σου, ειδικά στα ΙΕΚ ΞΥΝΗ σε πλήρωναν μόνο για τις ώρες που είχες δουλέψει, συν ότι θεωρούν αργία την 27/10 και δεν διδάσκουν φυσικά μην κάνοντας το αντίστοιχο μάθημα από μαθητές που το έχουν πληρώσει κανονικά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 05:09:33 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #423 στις: Ιούνιος 12, 2015, 12:57:41 πμ »
Τα ΙΕΚ Ξυνή δεν είναι φροντιστήριο (όπως λέει και το όνομά τους). Δεν έχω ιδέα τι ισχύει στο χώρο των ΙΕΚ. Πάντως ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών και κανέναν που δουλεύει χωρίς ΙΚΑ που είναι το βασικότερο. Δώρα και επιδόματα δεν ξέρω αν παίρνουν όλοι, πάντως πολλοί που ξέρω, παίρνουν. Γνωρίζω και 1-2 περιπτώσεις που δεν πληρώνονταν όπως έπρεπε, οι οποίοι έφυγαν από ένα φροντιστήριο και πήγαν σε άλλο. Θέλει να μπορείς να πεις και κανένα "όχι" για να μην σε πιάνουν κορόιδο.

Ονόματα εννοείται ότι δεν θα σου δώσω, ούτε στο φόρουμ ούτε με πμ.

Από εκεί και πέρα, 7€ καθαρά για κάποιον με λίγα χρόνια προϋπηρεσία είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός γιατί μαζί με τα ένσημα τα 7€ γίνονται 10€ και αν προσθέσεις δώρα, επιδόματα κλπ γίνονται 12€. Χωρίς έξοδα μετακίνησης, αγοράς βιβλίων κλπ. Συν τρεις μήνες ΟΑΕΔ το καλοκαίρι. Για να έχεις τις ίδιες απολαβές σε μαύρα θα πρέπει να σε πληρώνουν πάνω από 15€, κοντά 20€. Βρίσκεις πολλούς να σε πληρώσουν 20€ μαύρα;

Αν αναρωτιέσαι, εγώ πληρώνω τους καθηγητές περισσότερα από 7€ συν όλα τα νόμιμα. Και όντως δεν χρειάζομαι προσωπικό. Για την ακρίβεια μια καθηγήτρια που έφυγε πέρυσι δεν την αντικατέστησα, απλά πήρα εγώ τις ώρες της. Κάποιους μήνες δούλεψα 40-50 διδακτικές ώρες την εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #424 στις: Ιούνιος 12, 2015, 02:01:32 πμ »
Τα ΙΕΚ Ξυνή δεν είναι φροντιστήριο (όπως λέει και το όνομά τους). Δεν έχω ιδέα τι ισχύει στο χώρο των ΙΕΚ. Πάντως ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών και κανέναν που δουλεύει χωρίς ΙΚΑ που είναι το βασικότερο. Δώρα και επιδόματα δεν ξέρω αν παίρνουν όλοι, πάντως πολλοί που ξέρω, παίρνουν. Γνωρίζω και 1-2 περιπτώσεις που δεν πληρώνονταν όπως έπρεπε, οι οποίοι έφυγαν από ένα φροντιστήριο και πήγαν σε άλλο. Θέλει να μπορείς να πεις και κανένα "όχι" για να μην σε πιάνουν κορόιδο.

Ονόματα εννοείται ότι δεν θα σου δώσω, ούτε στο φόρουμ ούτε με πμ.

Από εκεί και πέρα, 7€ καθαρά για κάποιον με λίγα χρόνια προϋπηρεσία είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός γιατί μαζί με τα ένσημα τα 7€ γίνονται 10€ και αν προσθέσεις δώρα, επιδόματα κλπ γίνονται 12€. Χωρίς έξοδα μετακίνησης, αγοράς βιβλίων κλπ. Συν τρεις μήνες ΟΑΕΔ το καλοκαίρι. Για να έχεις τις ίδιες απολαβές σε μαύρα θα πρέπει να σε πληρώνουν πάνω από 15€, κοντά 20€. Βρίσκεις πολλούς να σε πληρώσουν 20€ μαύρα;

Αν αναρωτιέσαι, εγώ πληρώνω τους καθηγητές περισσότερα από 7€ συν όλα τα νόμιμα. Και όντως δεν χρειάζομαι προσωπικό. Για την ακρίβεια μια καθηγήτρια που έφυγε πέρυσι δεν την αντικατέστησα, απλά πήρα εγώ τις ώρες της. Κάποιους μήνες δούλεψα 40-50 διδακτικές ώρες την εβδομάδα...

καλά αν θες αναφέρω και 3-4 φροντιστήρια που είναι θεόμαυρα ή με Επαγγελματική Δαπάνη (και ας σε θέλουν μόνιμα σαν κερί αναμμένο). Μέσα έπεσα ότι δεν δίνεις ώρες σε κάποιον- παίζει και να έκλεινες αν έδινες όλα τα νόμιμα σε μια καθηγήτρια που θα είχε τάξεις των 3-4 ατόμων (αφού διδάσκεις 50 ώρες την βδομάδα, PS αντέχεις να διορθώσεις δεκάδες εκθέσεις και να είσαι φρέσκια σαν την πρώτη ώρα διδασκαλίας της βδομάδας, την αλήθεια πες μου). 7 έπαιρνε καθηγήτρια με 10+ χρόνια προϋπηρεσίας. Πρωτοδιοριζόμενη της είπαν 6 ευρώ την ώρα. Τώρα, αν υποθέσουμε πως κάποιος λαμβάνει 6 με όλα τα νόμιμα (άδειες, δώρα, επιδόματα, επιδόματα γάμου, πληρωμένες αργίες όπως ορίζει ο νόμος κτλ), ναι πράγματι. Απλώς η πιθανότητα να βρεις τέτοιο φροντιστήριο είναι 0,000001% οπότε καλύτερα το 12 στο χέρι. ΥΓ2 γιατί να μην μου πεις που έχει τόσο καλούς εργοδότες να δώσω και εγώ ένα CV άραγε? μήπως είναι απειροελάχιστοι ή πλέον δεν υπάρχουν καν? ΥΓ3 αν πεις πολλά όχι παίζει και να πεθάνεις της πείνας-κάρτα μεταφορών-super course for ever- δωρεάν βιβλία, CDs!!! ΥΓ4 let's stop it here, each part made its point :D.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #425 στις: Ιούνιος 12, 2015, 03:08:28 πμ »
καλά αν θες αναφέρω και 3-4 φροντιστήρια που είναι θεόμαυρα ή με Επαγγελματική Δαπάνη (και ας σε θέλουν μόνιμα σαν κερί αναμμένο).
Δεν με ενδιαφέρει ποια είναι, αλλά τι να πω, μπράβο σας που τα στηρίζετε. More fool you.

Προσωπικά αν εξαιρέσεις την πολλή αρχή της καριέρας μου, που είχα δουλέψει για ένα διάστημα εθελοντικά / με επαγγελματική δαπάνη, δεν έχω δουλέψει ποτέ χωρίς ασφάλιση. Το θεωρώ κοροϊδία. Αλλά ΟΚ αν εσένα νομίζεις πως σε συμφέρει, τι να σου πω. Συνέχισε να το κάνεις.

Μέσα έπεσα ότι δεν δίνεις ώρες σε κάποιον- παίζει και να έκλεινες αν έδινες όλα τα νόμιμα σε μια καθηγήτρια που θα είχε τάξεις των 3-4 ατόμων (αφού διδάσκεις 50 ώρες την βδομάδα, PS αντέχεις να διορθώσεις δεκάδες εκθέσεις και να είσαι φρέσκια σαν την πρώτη ώρα διδασκαλίας της βδομάδας, την αλήθεια πες μου).
Από πού κατάλαβες ότι δεν δίνω ώρες; Έχω 5 καθηγήτριες και 1 γραμματέα. Πριν είχα 6 καθηγήτριες, έφυγε η μία και αντί να την αντικαταστήσω πήρα εγώ τις ώρες της. Και πληρώνω όλα τα νόμιμα, μέχρι και αποζημείωση αδείας. Φυσικά και δεν αντέχω να διδάσκω 50 ώρες την εβδομάδα, κόντεψα να αρρωστήσω. Άφησα τη φροντίδα του παιδιού μου και του σπιτιού μου στους γονείς μου για να μπορέσω να τα βγάλω πέρα και πάλι ήμουν σε οριακή κατάσταση, και συνεχώς μέσα στα νεύρα. Αλλά οικονομικά δεν με συμφέρει να πάρω άλλη μία καθηγήτρια οπότε θα συνεχίσω έτσι για όσο καιρό μπορώ.

Εκθέσεις δεν είχα "δεκάδες" να διορθώσω, μιας και γενικά δεν βάζω πολλές. Και εντάξει, οι εκθέσεις της Proficiency παίρνουν λίγο χρόνο, αλλά Lower δεν διδάσκω καθόλου και οι εκθέσεις των άλλων τάξεων διορθώνονται στο πόδι.

Πριν  7 έπαιρνε καθηγήτρια με 10+ χρόνια προϋπηρεσίας. Πρωτοδιοριζόμενη της είπαν 6 ευρώ την ώρα.
Για πρωτοδιοριζόμενη δεν ξέρω τι θα πλήρωνα. Γύρω στα 5 ευρώ φαντάζομαι. Εντελώς ρητορική η ερώτηση βέβαια, γιατί δεν θα έπαιρνα καθηγήτρια χωρίς εμπειρία.

ΥΓ2 γιατί να μην μου πεις που έχει τόσο καλούς εργοδότες να δώσω και εγώ ένα CV άραγε? μήπως είναι απειροελάχιστοι ή πλέον δεν υπάρχουν καν?
Γιατί ο σκοπός της κουβέντας δεν είναι να βρεις εσύ δουλειά. Και γιατί δεν δίνω οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να με καρφώσει. Αλλά επίσης επειδή δεν συμφωνώ με τους ιδιαιτεράδες και ποτέ δεν θα πρόσφερα εργασία σε κάποιον που έχει αυτή την λογική στη δουλειά του ούτε και θα τον πρότεινα σε κάποιον γνωστό μου. No offence αλλά μας χωρίζει χάος.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #426 στις: Ιούνιος 12, 2015, 12:47:34 μμ »
Ασφαλώς καταλαβαίνω τι εννοείς και χωρίς να έχω καμιά διάθεση να υπερασπιστώ το χρεωμένο ασφαλιστικό σύστημα, ο εργαζόμενος πρέπει να ασφαλίζεται για τους λόγους που περιέγραψα πιο πάνω. Ίσως θα ήταν πιο σωστό να επιλέγει ο εργαζόμενος αν θα ασφαλίζεται, διότι μπορεί να προτιμά την ιδιωτική ασφάλιση και να συμφωνεί με τον εργοδότη του, αλλά μπορούμε να τα αλλάξουμε εμείς αυτά;
Εγώ κι εσύ δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, αλλά αν αρκετοί άνθρωποι ενοχληθούν από μια κατάσταση, τότε πιθανόν να καταφέρουμε να πιέσουμε αρκετά για να γίνει μια αλλαγή προς τη λογική. Προσωπικά το βλέπω τελείως παράλογο να επιτρέπεις σε κάποιον να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ αλλά μετά να επιβάλλεις έξτρα χρεώσεις επειδή δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Ή η ασφάλιση του ΟΑΕΕ είναι επαρκής ή όχι.

Ζούμε στη χώρα του παραλόγου αλλά αντί να σκεφτούμε out of the box για να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα, επιμένουμε να δικαιολογούμε την κάθε παραξενιά του συστήματος. Και μετά ψάχνουμε να βρούμε γιατί η ανεργία είναι στα ύψη, η μαύρη εργασία στα ύψη, η φοροδιαφυγή στα ύψη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #427 στις: Ιούνιος 12, 2015, 02:20:21 μμ »
Εγώ κι εσύ δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, αλλά αν αρκετοί άνθρωποι ενοχληθούν από μια κατάσταση, τότε πιθανόν να καταφέρουμε να πιέσουμε αρκετά για να γίνει μια αλλαγή προς τη λογική. Προσωπικά το βλέπω τελείως παράλογο να επιτρέπεις σε κάποιον να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ αλλά μετά να επιβάλλεις έξτρα χρεώσεις επειδή δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Ή η ασφάλιση του ΟΑΕΕ είναι επαρκής ή όχι.

Ζούμε στη χώρα του παραλόγου αλλά αντί να σκεφτούμε out of the box για να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα, επιμένουμε να δικαιολογούμε την κάθε παραξενιά του συστήματος. Και μετά ψάχνουμε να βρούμε γιατί η ανεργία είναι στα ύψη, η μαύρη εργασία στα ύψη, η φοροδιαφυγή στα ύψη.

Πάμε λοιπόν ξανά από την αρχή:
1. Η ασφάλιση για κάθε εργαζόμενο είναι υποχρεωτική.
2.  Στον ΟΑΕΕ ασφαλίζονται μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες.
3. Στη σχέση εξαρτημένης εργασίας η ασφάλιση είναι μόνο ΙΚΑ.
4. Οι εισφορές δεν είναι "extra", είναι συμπληρωματικές για διευκόλυνση και των δύο μερών.
5.  Αν ο εργαζόμενος δεν ήταν ασφαλισμένος και στον ΟΑΕΕ, ο εργοδότης θα πλήρωνε περισσότερα σε εισφορές.
6.  Η ανασφάλιστη εργασία απαγορεύεται.
7.  Όλα αυτά προφανώς, δε γίνονται μόνο στην Ελλάδα.
8.  Παράλογο είναι να θεωρεί κάποιος παράλογο κάτι που νομίζει ότι δεν τον συμφέρει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2015, 02:22:16 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #428 στις: Ιούνιος 12, 2015, 02:35:52 μμ »
Πάμε λοιπόν ξανά από την αρχή:
Άντε να πάμε...

1. Η ασφάλιση για κάθε εργαζόμενο είναι υποχρεωτική.
Ναι. Συμφωνώ.

2.  Στον ΟΑΕΕ ασφαλίζονται μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες.
Προφανώς αυτό δεν ισχύει εφόσον επιτρέπεις σε κάποιον που έχει ασφάλιση ΟΑΕΕ να εργαστεί σε φροντιστήριο. Αν απαγορευόταν αυτό, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Θα μου φαινόταν απόλυτα λογικό.

3. Στη σχέση εξαρτημένης εργασίας η ασφάλιση είναι μόνο ΙΚΑ.
Μα δεν είναι μόνο ΙΚΑ. Μια χαρά εργάζεται ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ αρκεί να πάρει και το ΙΚΑ το κάτι τις του. Για ποιο λόγο το παίρνει δεν καταλαβαίνω.

4. Οι εισφορές δεν είναι "extra", είναι συμπληρωματικές για διευκόλυνση και των δύο μερών.
Τι ακριβώς συμπληρώνουν; Είναι ή δεν είναι πλήρης η ασφάλιση του ΟΑΕΕ;

5.  Αν ο εργαζόμενος δεν ήταν ασφαλισμένος και στον ΟΑΕΕ, ο εργοδότης θα πλήρωνε περισσότερα σε εισφορές.
Αδιάφορο. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό κόστος του εργαζόμενου όχι το ύψος των εισφορών.

6.  Η ανασφάλιστη εργασία απαγορεύεται.
Θεωρητικά. Πρακτικά μια χαρά ζει και βασιλεύει. Μήπως έχεις και κάποια θεωρία ως προς το γιατί γίνεται αυτό;

7.  Όλα αυτά προφανώς, δε γίνονται μόνο στην Ελλάδα.
Προφανώς δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα, αλλά γίνονται στην Ελλάδα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι σε άλλες χώρες με διαφορετική εργατική νομοθεσία.

8.  Παράλογο είναι να θεωρεί κάποιος παράλογο κάτι που νομίζει ότι δεν τον συμφέρει!
Παράλογο είναι να κοιτάς μόνο ένα μικρό κομμάτι του κόστους (π.χ. τις εισφορές στο ΙΚΑ για κάποιον που είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ) και να αποφασίζεις τι σε συμφέρει μόνο με βάση αυτό.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #429 στις: Ιούνιος 12, 2015, 04:54:13 μμ »

Είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να πειστείς γιατί δε θέλεις. Ακόμα και να γίνει αυτό δε θα φανεί, όπως έγινε και την άλλη φορά. Παρ`όλα αυτά οι συνάδελφοι είναι σίγουρο ότι έχουν καταλάβει.
Για όλα όσα ρωτάς ξανά, σου έχω ήδη απαντήσει/εξηγήσει/αναλύσει.
Αν αυτά που ισχύουν/συμβαίνουν/καθορίζουν οι νόμοι εσύ τα θεωρείς θεωρίες, τότε μπορείς να πας να διαμαρτυρηθείς και να πεις: "Θέλω να καταργήσετε την παράλληλη ασφάλιση διότι θέλω να πληρώνω περισσότερο σε ασφαλιστικές εισφορές και επίσης θέλω να ταλαιπωρηθεί ο εργαζόμενος διότι όποτε γουστάρω τον απολύω και αφού έχει διακόψει την ασφάλιση του στον ΟΑΕΕ για να γραφτεί στο ΙΚΑ και να εργαστεί σε μένα, πάλι θα διακόψει για να κάνει έναρξη στον ΟΑΕΕ μέχρι να ξαναπροσληφθεί κάπου αλλού και να κάνει διακοπή στον ΟΑΕΕ και έναρξη στο ΙΚΑ. Και αυτό θα κάνει συνεχώς γιατί αυτό είναι το λογικό!"

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #430 στις: Ιούνιος 12, 2015, 07:36:35 μμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να πειστείς γιατί δε θέλεις.
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πειστώ από κυκλικές απαντήσεις. Γιατί ισχύει αυτό; Ισχύει επειδή ισχύει  ::)

Σε ρώτησα πιο πάνω και δεν μου απάντησες: τι λείπει από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ που πρέπει να συμπληρωθεί με εισφορές ΙΚΑ; Τι διαφορά υπάρχει μεταξύ ενός ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ και ενός ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ που κατά καιρούς εργάζεται σε φροντιστήρια; Τι κερδίζει αυτός ο ασφαλισμένος με τις έξτρα εισφορές στο ΙΚΑ;

Αν ξέρεις, μου απαντάς. Αν δεν ξέρεις, τότε δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να με πείσεις πως κάνω λάθος. Πες απλά δεν ξέρω. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις.

Αν αυτά που ισχύουν/συμβαίνουν/καθορίζουν οι νόμοι εσύ τα θεωρείς θεωρίες, τότε μπορείς να πας να διαμαρτυρηθείς και να πεις: "Θέλω να καταργήσετε την παράλληλη ασφάλιση διότι θέλω να πληρώνω περισσότερο σε ασφαλιστικές εισφορές και επίσης θέλω να ταλαιπωρηθεί ο εργαζόμενος διότι όποτε γουστάρω τον απολύω και αφού έχει διακόψει την ασφάλιση του στον ΟΑΕΕ για να γραφτεί στο ΙΚΑ και να εργαστεί σε μένα, πάλι θα διακόψει για να κάνει έναρξη στον ΟΑΕΕ μέχρι να ξαναπροσληφθεί κάπου αλλού και να κάνει διακοπή στον ΟΑΕΕ και έναρξη στο ΙΚΑ. Και αυτό θα κάνει συνεχώς γιατί αυτό είναι το λογικό!"
Καλά αυτό το στυλάκι "οι εργοδότες είναι κακοί" έχει αρχίσει και γίνεται βαρετό. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δουλέψεις για κανένα εργοδότη. Ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος.

Ούτε και δικαιώνεις το εργατικό κίνημα με το να βγάζεις τα απωθημένα σου πάνω μου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #431 στις: Ιούνιος 12, 2015, 10:35:47 μμ »
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πειστώ από κυκλικές απαντήσεις. Γιατί ισχύει αυτό; Ισχύει επειδή ισχύει  ::)

Είναι και το πόσο καταλαβαίνει ο καθένας και ας το παίζει ειδήμων. Ούτε κυκλικές, ούτε τετράγωνες απαντήσεις. Σαφείς και με επιχειρήματα, όπως τα εξηγώ στους μαθητές μου και τα καταλαβαίνουν.

Σε ρώτησα πιο πάνω και δεν μου απάντησες: τι λείπει από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ που πρέπει να συμπληρωθεί με εισφορές ΙΚΑ; Τι διαφορά υπάρχει μεταξύ ενός ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ και ενός ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ που κατά καιρούς εργάζεται σε φροντιστήρια; Τι κερδίζει αυτός ο ασφαλισμένος με τις έξτρα εισφορές στο ΙΚΑ;

Σου απάντησα, άλλο αν δεν το κατάλαβες:
Διότι ο εργαζόμενος πρέπει να ασφαλίζεται για την ασθένεια, για την πρόνοια, για την ανεργία, για ΟΕΚ, για ΟΕΕ, για σύνταξη, για επικουρική ασφάλιση κ.ά. και από τη στιγμή που δεν έχει εισοδήματα από την αυτοαπασχόληση αλλά από εξαρτημένη εργασία θα πρέπει αυτά να καταβληθούν αναλογικά από τον ίδιο και τον εργοδότη του.
Αυτά για σένα είναι θεωρίες, επειδή δεν καταλαβαίνεις. Θα σου το αναλύσω όμως περισσότερο με ένα παράδειγμα, μήπως...
Ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ελεύθερος επαγγελματίας δε δικαιούται να πάρει επίδομα ανεργίας. Όταν όμως εργάζεται με σχέση εξαρτημένης εργασίας το δικαιούται και πρέπει να παρακρατείται για εισφορές.

Αν ξέρεις, μου απαντάς. Αν δεν ξέρεις, τότε δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να με πείσεις πως κάνω λάθος. Πες απλά δεν ξέρω. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις.

Αυτό ισχύει για σένα και φαίνεται και εδώ και στη συζήτηση που κάναμε και που αγνοούσες την ύπαρξη των συμβάσεων. Εγώ στα θέματα που γράφω απαντάω σε όλα. Τις θεωρείς όμως κυκλικές απαντήσεις διότι πχ τη μια επικαλείσαι το κόστος γράφοντας "αν δεν πλήρωνα ΙΚΑ θα μπορούσα να δίνω περισσότερα χρήματα στον υπάλληλο" και την άλλη γράφεις "τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό κόστος του εργαζόμενου όχι το ύψος των εισφορών".

Καλά αυτό το στυλάκι "οι εργοδότες είναι κακοί" έχει αρχίσει και γίνεται βαρετό. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δουλέψεις για κανένα εργοδότη. Ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος.
Ούτε και δικαιώνεις το εργατικό κίνημα με το να βγάζεις τα απωθημένα σου πάνω μου.

Κανένα στυλάκι και κανένα απωθημένο! Μάλλον εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια. Οι εργοδότες δεν έγραψα ότι είναι κακοί γιατί φυσικά δεν είναι όλοι ίδιοι. Να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να δουλέψω σε κανένα εργοδότη γιατί δεν έχω ανάγκη, οπότε η προκατάληψη σου είναι άκυρη, ακόμα και για το εργατικό κίνημα. 8)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #432 στις: Ιούνιος 12, 2015, 11:32:26 μμ »
Ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ελεύθερος επαγγελματίας δε δικαιούται να πάρει επίδομα ανεργίας. Όταν όμως εργάζεται με σχέση εξαρτημένης εργασίας το δικαιούται και πρέπει να παρακρατείται για εισφορές.
Αυτή είναι η πρώτη ουσιαστική απάντηση που μου έδωσες για το λόγο της παρακράτησης. Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

Προσωπικά εξακολουθώ να θεωρώ την πληρωμή του ΙΚΑ νταβατζιλίκι, αφού ο καθηγητής που επιλέγει να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ δεν ενδιαφέρεται (και κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορεί) να πάρει ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι, αλλιώς θα ήταν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Να σου εξηγήσω και κάτι άλλο που δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις: τον εργοδότη θα τον ενδιέφερε το ύψος των εισφορών καθ' αυτό μόνο στην περίπτωση που τα ωρομίσθια ήταν ίδια. Πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει. Γι' αυτό τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό κόστος. Το κόστος των εισφορών θα πρέπει να απασχολεί περισσότερο τους εργαζόμενους αφού ένα υψηλό κόστος ασφάλισης ενδεχομένως να σημαίνει μικρότερο ωρομίσθιο ή λιγότερες ώρες απασχόλησης. Αν δεν τους ενδιαφέρει, με γεια τους και χαρά τους.

Να στο πω πιο απλά, φέτος προσέλαβα άτομο ασφαλισμένο στον ΟΑΕΕ νομίζοντας πως δεν θα πληρώνω ΙΚΑ και συμφώνησα με το ωρομίσθιο που ζήτησε γιατί μου φάνηκε λογικό και συμφέρον. Την επόμενη φορά που θα τύχει η ίδια περίπτωση, απλά θα συμφωνήσω χαμηλότερο ωρομίσθιο. Απλά πράγματα.

Πέραν τούτων, δεν τραβάω κανένα ιδιαίτερο ζόρι ούτε για το εργατικό κίνημα ούτε για το που εργάζεσαι, οπότε χαλάρωσε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #433 στις: Ιούνιος 13, 2015, 12:37:16 πμ »

Ουσιαστικές είναι όλες οι απαντήσεις που δίνω. Όταν έγραφα για ανεργία κτλ χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση, πίστευα ότι θα γινόμουν κατανοητός, ειδικά από μία εργοδότρια.

Ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ μπορεί να εξαναγκαστεί σε κάποια περίοδο της ζωής του να εργαστεί κάπου που υποχρεωτικά ασφαλίζεται εκεί, διότι δεν βρίσκει αλλού δουλειά. Αυτό δεν είναι κακό και δε σημαίνει ότι δεν τον ενδιαφέρει γενικά η ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Να σου εξηγήσω κι εγώ κάτι και θα καταλάβεις τι καταλαβαίνω. Στην οικονομική επιστήμη που υπηρετώ και διδάσκω, ασχολούμαστε εξ`ίσου για το καλό όλων, εργαζομένων και εργοδοτών συμπεριλαμβανομένων. Το καλό marketing λέει λοιπόν ότι ο εργοδότης όταν ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις καλές υπηρεσίες που θα προσφέρει και όχι απαραίτητα για το χαμηλότερο κόστος, αυτό συνήθως του αποδίδει μεγαλύτερο κέρδος.

Για την περίπτωση που περιγράφεις, αυτό που φταίει είναι ότι δεν ήξερες. Σε κάθε περίπτωση όμως πάλι ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ είναι σε πλεονεκτικότερη θέση διότι ο εργοδότης του επιβαρύνεται με χαμηλότερες εισφορές.

Το εργατικό κίνημα εσύ το ανάφερες (τραβώντας ζόρι ή μη) και είμαι πάντα τόσο χαλαρός όσο και ο συνομιλητής μου. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159973
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.