*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος therapy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #448 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 08:24:47 πμ »
Καλημέρα, φέτος θα αναλάβω Ιστορία Κατεύθυνσης σε φροντιστήριο. Δεν έχω ξαναδιδάξει το μάθημα και έχω λίγο άγχος. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές συμβουλές για τον τρόπο διδασκαλίας; Επίσης, έχω κοιτάξει στη σελίδα του υπουργείου για οδηγίες διδασκαλίας και δεν ανοίγει ο σύνδεσμος. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:34 »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #449 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 09:37:29 πμ »
Εγώ μια χαρά έχω καταλήξει. Εσύ γυρίζεις γύρω-γύρω και δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις. Αν προσπαθείς να με ζαλίσεις, έχεις αρχίσει να το καταφέρνεις.
Funny that. Στην Ελλάδα που ζω εγώ κλείνουν το ένα μετά το άλλο τα καλά φροντιστήρια και επιβιώνουν όσα παρέχουν φτηνές τιμές και γενικότερα φτηνές λύσεις. Κάποιος θα πρέπει να τους πει τι λέει η οικονομική θεωρία  :P
Έχω εξηγήσει τόσες φορές ότι τον εργοδότη ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι ασφαλιστικές εισφορές. Δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνεις. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό μεικτό ποσό που πληρώνει, αυτό είναι το κόστος του. Και όχι απλά το μεικτό ανά ώρα αλλά το συνολικό μεικτό που περιλαμβάνει δώρα και επιδόματα. Δεν έχει διαφορά πόσα από τα χρήματα αυτά πάνε στον εργαζόμενο και πόσα στο κράτος. Ειλικρινά αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα η κουβέντα.
Αν δηλαδή πληρώσω κάτι παραπάνω θα βρεθούν με κάποιο μαγικό τρόπο απόφοιτοι αγγλικής με εμπειρία διδασκαλίας σε παιδιά προσχολικής / πρώτης σχολικής ηλικίας και πιστοποιητικά; Θαύμα, θαύμα!! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτοί οι απόφοιτοι και ότι το μόνο που τους εμπόδιζε να εμφανιστούν στην αγορά εργασίας ήταν τα χρήματα. Και πού δουλεύουν δηλαδή ως τώρα, σε παιδικούς σταθμούς όπου πληρώνονται 6 ευρώ την ώρα μαύρα; Ή τους έχουν πάρει όλους στο British Council και στην HAU;

Συγγνώμη, αλλά δυσκολεύομαι πλέον να συζητήσω μαζί σου. Αν αποφασίσεις να μιλήσεις σοβαρά, ευχαρίστως να συνεχίσουμε. Αλλιώς θα μου επιτρέψεις να μην ασχοληθώ περαιτέρω.
Καλημέρα λές μερικά σωστά πράγματα, αλλά μόλις πας να το παιξεις επιχειρηματίας εκει μου το χαλάς, συμφωνω απολυτα οτι ο κατοχος proficiency με τον κατοχο αγγλικής φιλολογίας σε θέματα γνώσεων για διδασκαλία σε φροντιστήριο δεν μειονεκτεί πουθενά. ουτως η αλλως η ικανοτητα διδασκαλίας προερχεται απο το proficiency .
Το κόστος ανα καθηγητή παρόλα αυτά δεν συμβαδίζει με τα λεγόμενα σου, γιατι με αυτήν την λογική εγω στο ανεβάζω ακομα, μισθος + εισφορα εργαζόμενου (μικτό)+εισφορα εργοδοτη , αν βάλουμε και παρακρατούμενο φόρο + εισφορα αλληλεγγυης αν υπαρχει ή αν αναλογεί φορος, τοτε πρεπει να σε πληρωνει και απο πανω. Ξεχνας ή μαλλον λαθος σε πληροφορήσανε οτι εισφορες + μισθος εκπιπτουν απο τα κερδη σου. Με τα μαυρα που θετεις ως αντικινητρο εσυ σαν νόμιμη, αυτοι πληρωνουν τα διπλα. Επεξηγηση, οι εισφορες + μισθο εκπιπτουν 100% απο τον φορο , μια η αλλη...σαν να μην πληρωνεις εισφορες, στα μαυρα εχεις και μια καταγγελια 10500 και αντε γεια. Μπορεις να πεις βεβαια οτι εγω δεν πληρωνομαι καθε μηνα (φεσια) και δεν εχω να τα πληρωσω και προσπαθω να κατεβασω το  κοστος. Με αυτην την λογική δεν εχεις ευχαριστημενους συνεργατες και κακη φημη στην αποδοση σου. Οταν το παιζεις επιχειρηματιας σε μια μικρη οικονομική μοναδα, αυτα παιζουν ρόλο και οχι το 17% εισφορα εργαζομενου.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 09:55:56 πμ »
Αυτό είναι μια ωραία θεωρία η οποία όμως δεν αποδεικνύεται στην πράξη. Αν ήταν έτσι, δεν θα ήταν βουτηγμένη η οικονομία στο μαύρο χρήμα. Θα πρόσφεραν όλοι σούπερ υπηρεσίες υψηλού κόστους και θα επιβίωναν οι καλύτεροι. Αν αυτό βλέπεις να γίνεται γύρω σου, ειδικά στο χώρο των φροντιστηρίων, τότε ίσως ζούμε σε άλλη χώρα.
Σε πλεονεκτική θέση θα είναι μόνο αν δεχτεί να πληρωθεί λιγότερα χρήματα ανά ώρα. Αν επιμείνει να ζητάει το ωρομίσθιο που ζητάει, θα του φάει τη δουλειά κάποιος άλλος με χαμηλότερες οικονομικές απαιτήσεις. Απλά πράγματα.
θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ο συνάδελφος του κυρίου βαρουφάκη δεν πείθει ουτε εμενα, χρησιμοποιώντας τώρα την οικονομική θεωρία και τους συντελεστές παραγωγής .
Αλλα η μαυρη οικονομία με την ανασφάλιστη εργασία που κολλάει, εχεις δει ποτε καμμια κυρία να παιρνει τσαντακι απο τον μαυρο στο προαυλιο της ΑΣΟ κ ΕΕ και να του ζητάει αποδειξη. εχω δει πολλές φορές αλλοδαπα ομως να συνωστιζονται κατα δεκαδες στα κατα τοπους ΣΕΠΕ για καταγγελίες, και ευγε τους. Τον ραγιαδισμό του ελληνα δεν τον διαθετουν. Ξερεις τι ειναι μια αποδειξη, 1000 ευρω δεν ξερω αν εχει αλλαξει αναλογα με την κατηγορία βιβλίων, ξερεις τι ειναι ανασφάλιστος? 10500 συν written in the bible..
Εισαι σιγουρη οτι δεν δουλευουν υπερωριες ή σε αλλαγες τα δηλώνεις όλα στο σεπε? Δεν χρειάζονται προετοιμασία σπιτι, ή διορθωση γραπτών, αυτα πληρώνονται?
αλλαξε το τροπο σκεψης σου, γιατι πολλοι πηγαν να το παιξουν επιχειρηματιες και την φαγανε τοσο βαθια...αα αλλαξε και λογιστη

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 11:01:15 μμ »
Καλημέρα λές μερικά σωστά πράγματα, αλλά μόλις πας να το παιξεις επιχειρηματίας εκει μου το χαλάς, συμφωνω απολυτα οτι ο κατοχος proficiency με τον κατοχο αγγλικής φιλολογίας σε θέματα γνώσεων για διδασκαλία σε φροντιστήριο δεν μειονεκτεί πουθενά. ουτως η αλλως η ικανοτητα διδασκαλίας προερχεται απο το proficiency .
Το κόστος ανα καθηγητή παρόλα αυτά δεν συμβαδίζει με τα λεγόμενα σου, γιατι με αυτήν την λογική εγω στο ανεβάζω ακομα, μισθος + εισφορα εργαζόμενου (μικτό)+εισφορα εργοδοτη , αν βάλουμε και παρακρατούμενο φόρο + εισφορα αλληλεγγυης αν υπαρχει ή αν αναλογεί φορος, τοτε πρεπει να σε πληρωνει και απο πανω. Ξεχνας ή μαλλον λαθος σε πληροφορήσανε οτι εισφορες + μισθος εκπιπτουν απο τα κερδη σου. Με τα μαυρα που θετεις ως αντικινητρο εσυ σαν νόμιμη, αυτοι πληρωνουν τα διπλα. Επεξηγηση, οι εισφορες + μισθο εκπιπτουν 100% απο τον φορο , μια η αλλη...σαν να μην πληρωνεις εισφορες, στα μαυρα εχεις και μια καταγγελια 10500 και αντε γεια. Μπορεις να πεις βεβαια οτι εγω δεν πληρωνομαι καθε μηνα (φεσια) και δεν εχω να τα πληρωσω και προσπαθω να κατεβασω το  κοστος. Με αυτην την λογική δεν εχεις ευχαριστημενους συνεργατες και κακη φημη στην αποδοση σου. Οταν το παιζεις επιχειρηματιας σε μια μικρη οικονομική μοναδα, αυτα παιζουν ρόλο και οχι το 17% εισφορα εργαζομενου.
Αν σου πω ότι βγάζω νόημα από αυτά που λες, θα σου πω ψέμματα. Όσο για το τι πρέπει να κάνω, έχω να πω το εξής: δώσε συμβουλές σε αυτούς που τις ζητάνε. Δεν θυμάμαι να ζήτησα από κανέναν να μου πει αν χρειάζεται να αλλάξω λογιστή ή τι να κάνω για να είναι ευχαριστημένοι οι εργαζόμενοί μου. Άντε μπράβο γιατί μάλλον παραγνωριστήκαμε εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:34 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 01:43:01 πμ »
Και το καρναβάλι αρχίζει, όταν πέσουν οι μάσκες... Μια βόλτα από την Επιθεώρηση Εργασίας, για να γελάσει κάθε πικραμένος αρκεί!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 02:16:51 πμ »
Ναι, πολύ αστείο ::) Σε διαβεβαιώνω ότι δεν φοβάμαι την επιθεώρηση εργασίας. Έχω κάνει η ίδια καταγγελία σε παλιό εργοδότη που δεν με πλήρωνε και φροντίζω να είμαι τυπικότατη απέναντι στους καθηγητές μου, οι οποίοι με τη σειρά τους με έχουν στηρίξει πάρα πολύ και συνεχίζουν να με στηρίζουν. Τις μαγκιές για τις βόλτες στην Επιθέωρηση Εργασίας να τις πείτε στους συναδέλφους σας που παραπονιούνται ότι δεν τους βάζουν ένσημα ή δεν τους πληρώνουν δώρα κι επιδόματα, όμως δεν κάνουν κάτι για να αλλάξουν την κατάσταση. Αυτές οι συμπεριφορές κάνουν κακό σε όλους τους εργοδότες που προσπαθούν να είναι σωστοί, οπότε μην μου πουλάτε τζάμπα εξυπνάδα. Όσοι δεν πληρώνεστε τα νόμιμα, πηγαίνετε και κάνετε μια καταγγελία, όπως σας δίνει το δικαίωμα ο νόμος.

Επίσης σταματήστε επιτέλους τα παράνομα ιδιαίτερα. Κάνουν κακό και σε εμάς και σε σας.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:24:30 μμ »
Ναι σταματείστε τα ιδιαίτερα και πηγαίνεται να δουλέψετε με 3Ε την ώρα στο φροντιστήριο.
Αν βρείτε και φροντιστήριο, γιατί και εκεί δεν χωράτε όλοι.
Οι υπόλοιποι στο εξωτερικό μετανάστες. Οι Σύριοι δείχνουν τον δρόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:30:45 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:58:32 μμ »
Ναι σταματείστε τα ιδιαίτερα και πηγαίνεται να δουλέψετε με 3Ε την ώρα στο φροντιστήριο.
Αν βρείτε και φροντιστήριο, γιατί και εκεί δεν χωράτε όλοι.
Οι υπόλοιποι στο εξωτερικό μετανάστες. Οι Σύριοι δείχνουν τον δρόμο.

Σωστός!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #456 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:03:53 μμ »
Σωστός!

+1 παιδιά τα φροντιστήρια δίνουν το ιλιγγιώδες ποσόν τον 3,52 Ευρώ ανά ώρα, και τώρα που άλλαξε ο νόμος περί τα 5,6 Ευρώ ανά ώρα, πάντα ΧΩΡΙΣ δώρα, άδειες, επιδόματα, αργίες, υπερωρίες και ζητάνε να φτιάχνεις ένα κάρο σημειώσεις! ΕΛΕΟΣ και σιγά τι έχει να προσφέρει ένα φροντιστήριο σε έναν καθηγητή??? μισό ένσημο φαγωμένο? απειλές αν ζητήσεις δώρα πως δεν θα ξαναδουλέψεις σε κανένα φροντιστήριο της αλυσίδας τους (ευκολάκι να βρεις πιο είναι!).....10-40/ώρα ανάλογα την περίσταση είναι καλά+χρέωση εργόσημου στον πελάτη!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #457 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:12:29 μμ »

Επίσης σταματήστε επιτέλους τα παράνομα ιδιαίτερα. Κάνουν κακό και σε εμάς και σε σας.
Αν στο υπουργείο είχαν μυαλό θα τα νομιμοποιούσαν και θα εισέπρατταν και φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές.
Όταν με παίρνει αναπληρωτή 15 Οκτώβρη και με απολύει 30 Ιουνίου σαφώς και θα κάνω ιδιαίτερα για να επιβιώσω.
Ας τα νομιμοποιήσουν να μην παρανομούμε.
Σε εσάς σίγουρα κάνουν κακό, σε μας μάλλον όχι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #458 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:32:20 μμ »
Σταματήστε να γκρινιάζετε. Με τη γκρίνια δεν βγαίνει κάτι. Αν δεν σας φέρονται καλά στα φροντιστήρια, κάντε καταγγελίες. Αν θέλετε καλούς μισθούς στα φροντιστήρια, σταματήστε τα φτηνά (ξεπουλημένα) και ΠΑΡΑΝΟΜΑ ιδιαίτερα. Ο μόνος τρόπος να βρείτε καλοπληρωμένη δουλειά σε φροντιστήριο είναι να σταματήσουν οι μαθητές να κάνουν ιδιαίτερα με 5 και 8 ευρώ την ώρα. Όσο το ιδιαίτερο είναι πιο φτηνό, ο κόσμος θα το προτιμάει. Απλά μαθηματικά είναι.

Επίσης υποδείξεις από παράνομους δεν θέλω. Εγώ πληρώνω τους καθηγητές μου 9 ευρώ την ώρα και όλα τα δώρα και τα επιδόματα. Αν εσείς βρίσκετε δουλειά μόνο με 3 ευρώ την ώρα, τότε κάτι κάνετε λάθος.

Πληρώνω και τέλος επιτηδεύματος, και ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και παράβολα στον ΕΟΠΠΕΠ, και φορολογούμαι για όλο το εισόδημά μου. Όποιος κάνει τα ίδια, να έρθει να μιλήσουμε. Όποιος πληρώνεται μαύρα, να πάει αλλού να πουλήσει τσαμπουκά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:34:49 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #459 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 12:18:50 πμ »
Σταματήστε να γκρινιάζετε. Με τη γκρίνια δεν βγαίνει κάτι. Αν δεν σας φέρονται καλά στα φροντιστήρια, κάντε καταγγελίες. Αν θέλετε καλούς μισθούς στα φροντιστήρια, σταματήστε τα φτηνά (ξεπουλημένα) και ΠΑΡΑΝΟΜΑ ιδιαίτερα. Ο μόνος τρόπος να βρείτε καλοπληρωμένη δουλειά σε φροντιστήριο είναι να σταματήσουν οι μαθητές να κάνουν ιδιαίτερα με 5 και 8 ευρώ την ώρα. Όσο το ιδιαίτερο είναι πιο φτηνό, ο κόσμος θα το προτιμάει. Απλά μαθηματικά είναι.

Επίσης υποδείξεις από παράνομους δεν θέλω. Εγώ πληρώνω τους καθηγητές μου 9 ευρώ την ώρα και όλα τα δώρα και τα επιδόματα. Αν εσείς βρίσκετε δουλειά μόνο με 3 ευρώ την ώρα, τότε κάτι κάνετε λάθος.

Πληρώνω και τέλος επιτηδεύματος, και ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και παράβολα στον ΕΟΠΠΕΠ, και φορολογούμαι για όλο το εισόδημά μου. Όποιος κάνει τα ίδια, να έρθει να μιλήσουμε. Όποιος πληρώνεται μαύρα, να πάει αλλού να πουλήσει τσαμπουκά.

αν εκδίδεις εργόσημο με χρέωση του πελάτη γιατί είσαι παράνομος?

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #460 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 02:13:54 πμ »
Σταματήστε να γκρινιάζετε. Με τη γκρίνια δεν βγαίνει κάτι. Αν δεν σας φέρονται καλά στα φροντιστήρια, κάντε καταγγελίες. Αν θέλετε καλούς μισθούς στα φροντιστήρια, σταματήστε τα φτηνά (ξεπουλημένα) και ΠΑΡΑΝΟΜΑ ιδιαίτερα. Ο μόνος τρόπος να βρείτε καλοπληρωμένη δουλειά σε φροντιστήριο είναι να σταματήσουν οι μαθητές να κάνουν ιδιαίτερα με 5 και 8 ευρώ την ώρα. Όσο το ιδιαίτερο είναι πιο φτηνό, ο κόσμος θα το προτιμάει. Απλά μαθηματικά είναι.

Επίσης υποδείξεις από παράνομους δεν θέλω. Εγώ πληρώνω τους καθηγητές μου 9 ευρώ την ώρα και όλα τα δώρα και τα επιδόματα. Αν εσείς βρίσκετε δουλειά μόνο με 3 ευρώ την ώρα, τότε κάτι κάνετε λάθος.

Πληρώνω και τέλος επιτηδεύματος, και ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και παράβολα στον ΕΟΠΠΕΠ, και φορολογούμαι για όλο το εισόδημά μου. Όποιος κάνει τα ίδια, να έρθει να μιλήσουμε. Όποιος πληρώνεται μαύρα, να πάει αλλού να πουλήσει τσαμπουκά.

Δεν ξέρω ποιος σου έκανε υπόδειξη ή σου πούλησε τσαμπουκά.
Το λες πολύ αόριστα και δεν είναι κατανοητό σε ποιον αναφέρεσαι.

Συμβουλές του στυλ "Μην κάνετε ιδιαίτερα, σας κάνει κακό" είναι νομίζω άτοπες.

Χιλιάδες νέοι εκπαιδευτικοί έχουν βγει και προφανώς δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή δουλειά για αυτούς ούτε στον δημόσιο, ούτε στον ιδιωτικό τομέα.
Στο δημόσιο τους κοροιδεύουν με το να μην προσλαμβάνουν κανέναν και να παίρνουν κάποιους μόνο σαν αναπληρωτές και να τους απολύουν μετά.
Στον ιδιωτικό πέφτει πολύ χειρότερη εκμετάλευση, για όσους βρουν κάτι και εκεί.
Δεν χρειάζεται να πεις πάλι τι πληρώνεις και τι δεν πληρώνεις. Δεν μιλάμε για εσένα. Γενικά μιλάμε.

Αν κάποιος καταφύγει στα ιδιαίτερα, τον διακιολογώ απόλυτα. Και γω στη θέση του το ίδιο θα έκανα.
Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τονίζεις το 5 ή 8 ευρώ που παίρνουν στα ιδιαίτερα.
Δηλαδή αν κάνει ιδιαίτερα με 20 ευρώ είανι οκ και αν είναι με 5 ή 8 δεν είναι οκ? Ο καθένας ξέρει τις ανάγκες του.

Εδώ έπεφτε με τα μούτρα στα ιδιαίτερα η δικιά μας "φουρνιά" που ήταν και πολύ καλύτερα τα πράγματα.
Τώρα δεν θα κάνουν? Αν βρούνε κιόλας γιατί και αυτά δυσεύρετα είναι.
Εσύ δεν έκανες ποτέ? Είσαι η εξάιρεση, αν δεν έκανες.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #461 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 08:31:56 πμ »
 Τα ιδιαίτερα υπήρχαν και υπάρχουν (δεν ξέρω αν θα υπάρχουν στο μακρινό μέλλον!). Στην σημερινή κατάσταση όμως με τα προβλήματα ανεργίας κλπ νομίζω οτι δεν πρόκειται να σταματήσει το φαινόμενο των ιδιαίτερων με χαμηλές τιμές, όπως και το φαινόμενο των γονέων που ζητούν "λίγα μόνο ιδιαίτερα" ή να κάνει το παιδί τους "μία επανάληψη" και άλλα παρόμοια...
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.