*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 191750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:07:02 πμ »
Αν μπορεί να  μου στείλει κάποιος την ύλη από την Εξελικτική ψυχολογία(Βοηθοί Βρεφονηπιοκόμοι), γιατί δε την βρίσκω, θα το εκτιμούσα:)
που πρέπει να κινηθώ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:53 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:18:51 πμ »
Ποιό είναι το πτυχίο σου μαράκι; Δεν είχες μάθημα εξελικτική ψυχολόγια στο πανεπιστήμιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2014, 10:22:29 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 04:27:21 μμ »
Υποθέτω πως η κοπέλα ζητάει την ύλη που προσδιορίζει ο οδηγός σπουδών της ειδικότητας.

Και η Εξελικτική Ψυχολογία είναι ένα γνωστικό πεδίο που σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεται αναλυτικά από το πρόγραμμα σπουδών του Ι.Ε.Κ.
Οπότε σχόλια για τα μαθήματα που έχει ή δεν έχει διδαχτεί κάποιος στην τριτοβάθμια στην καλύτερη περίπτωση ως άστοχα  μπορούν να χαρακτηριστούν. 

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 06:42:12 μμ »
Για ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ θα βρεις αναλυτικά τι πρέπει να διδάξεις εδώ:http://www.gsae.edu.gr/el/epaggelmatiki-katartisi/i-e-k-institoyta-epaggelmatikis-katartisis/odigos-eidikotiton
στην ειδικότητα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗΣ. Αν έχεις πανεπιστημιακό βιβλίο "Εξελικτικη ψυχολογια" μπορείς από αυτό να φτιάξεις σημειώσεις. Αλλιώς πρέπει να βρεις αντίστοιχο βιβλίο.
Υποθέτω πως η κοπέλα ζητάει την ύλη που προσδιορίζει ο οδηγός σπουδών της ειδικότητας.

Και η Εξελικτική Ψυχολογία είναι ένα γνωστικό πεδίο που σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεται αναλυτικά από το πρόγραμμα σπουδών του Ι.Ε.Κ.
Οπότε σχόλια για τα μαθήματα που έχει ή δεν έχει διδαχτεί κάποιος στην τριτοβάθμια στην καλύτερη περίπτωση ως άστοχα  μπορούν να χαρακτηριστούν. 
glianna.....μην ανακατεύεσαι με μας των ανθρωπιστικών επιστημών. Τα σχόλια που λες μόνο μέσα στο μυαλό σου είναι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:53 »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:03:15 μμ »
Βλέπω πως βοήθησες τελικά τη συνάδελφο και απάντησες έστω και μετά από περιττά σχόλια στην εύλογη ερώτηση της. Να λοιπόν που η ανάμιξη μου συνετέλεσε να βγει κάτι καλό!
Για την ιστορία της υπόθεσης προέρχομαι και εγώ από το πεδίο των ανθρωπιστικών επιστημών και έχω διδάξει εξελικτική ψυχολογία ουκ ολίγες φορές.
Αν χρειάζεσαι δε κάποια βοήθεια πολύ ευχαρίστως να σου την παρέχω.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:39:03 μμ »
Αν μπορεί να  μου στείλει κάποιος την ύλη από την Εξελικτική ψυχολογία(Βοηθοί Βρεφονηπιοκόμοι), γιατί δε την βρίσκω, θα το εκτιμούσα:)
Πέρα από την ύλη, αν χρειαστείς ποιο απλοποιημένες πληροφορίες για σημειώσεις, ρίξε μία ματιά στο βιβλίο της γενικής και εξελικτικής ψυχολογίας της ειδικότητας Βρεφονηπιοκόμων των ΤΕΕ http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/health/
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:04:38 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους, που μου απαντήσατε άμεσα, γιατί είχα πανικοβληθεί με το τι πρέπει να τους διδάξω, γιατί είναι κ χαοτική η ύλη στην εξελικτική ψυχολογία. Όλες οι πληροφορίες που μου είπατε και τα link που μου στείλατε, είναι αρκετά διαφωτιστικά.Καλή αρχή λοιπόν σε όλους μας:) και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να με βοηθήσουν, γιατί από το ΙΕΚ δυστυχώς, διακρίνω μια άρνηση-αδιαφορία :(

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 01:38:48 πμ »
Βλέπω πως βοήθησες τελικά τη συνάδελφο και απάντησες έστω και μετά από περιττά σχόλια στην εύλογη ερώτηση της. Να λοιπόν που η ανάμιξη μου συνετέλεσε να βγει κάτι καλό!
Για την ιστορία της υπόθεσης προέρχομαι και εγώ από το πεδίο των ανθρωπιστικών επιστημών και έχω διδάξει εξελικτική ψυχολογία ουκ ολίγες φορές.
Αν χρειάζεσαι δε κάποια βοήθεια πολύ ευχαρίστως να σου την παρέχω.
Επιμένεις  για τα περιττά σχόλια ε; Και έχεις και υφάκι! Πουλάς και πνεύμα! Δεν πειράζει!
Ως προς τη βοήθεια, ευχαριστώ αλλά έχω μάθει να βοηθάω και να στηρίζω εγώ τις γυναίκες και όχι αυτές εμένα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:35:20 πμ »
Αναζητώ κάτι σε ψηφιακή μορφή (σιτε, pdf), σχετικά με τη θεωρία των 'Μέθοδοι Ελέγχου Φαρμάκων' και 'Φυσική Φαρμακευτική' στο τμήμα 'Βοηθός Φαρμακείου'.  Βρίσκομαι μακριά από κεντρικό Πανεπιστήμιο, που να έχει βιβλιοθήκη, και έτσι θα είναι δύσκολη η μετάβασή μου σε αυτό.  Για αυτό και επιμένω σε κάτι διαδικτυακό.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 06:15:09 μμ »
καλησπέρα, με κάλεσαν για το μάθημα στοιχεία ειδικής αγωγής για το τμήμα των βρεφονηπιοκόμων. Δεν μου έδωσαν βιβλία από το ΙΕΚ  κάποιος που το έχει διδάξει θα μπορούσε να μου στείλει σχετική βιβλιογραφία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δυστυχώς με ενημέρωσαν ότι επειδή το μάθημα θα διδαχθεί για πρώτη φορά δεν υπάρχουν όχι μόνο βιβλία, αλλά ούτε το παραμικρό πλάνο για το πως θα πρέπει να κινηθούμε. Απ' ότι μου είπαν στο ΙΕΚ έχουν σταλεί ερωτήματα στο Υπουργείο τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχουν απαντηθεί.
Πραγματικά κι εγώ δεν ξέρω από που να αρχίσω.... Έχω κάποιο πλάνο στο μυαλό μου και φυσικά αρκετό υλικό, αλλά θα είναι κατάλληλο; Τα παιδιά θα δώσουν πιστοποίηση, οπότε θα πρέπει να έχουν διδαχθεί συγκεκριμένα θέματα.
Αν κάποιος μάθει κάτι ας ενημερώσει.
Τι έχεις τελειώσει Vicky;

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 08:36:43 μμ »
Ποιος άσχετος τα λέει αυτά?
Το μάθημα αυτό διδάσκεται από το 1998.
Βρίσκεται στον οδηγό προσχολικής αγωγής και ημερήσιας φροντίδας ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Εκεί υπάρχει τόσο η περιγραφή, το πλάνο, οι στόχοι και στο αρχείο με τις ερωτήσεις πιστοποίησης υπάρχουν και οι αντίστοιχες ερωτήσεις.
Ψάξε τον οδηγό της ειδικότητας στο site του ΕΟΠΠΕΠ και θα πάρεις μία κατεύθυνση σωστή.
Για ορισμούς πάτησε πάνω στους νόμους και από εκεί και πέρα εδώ είμαστε.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 08:55:32 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Είχα απογοητευτεί και δεν ήξερα από που να αρχίσω.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 10:12:39 μμ »
Αναζητώ κάτι σε ψηφιακή μορφή (σιτε, pdf), σχετικά με τη θεωρία των 'Μέθοδοι Ελέγχου Φαρμάκων' και 'Φυσική Φαρμακευτική' στο τμήμα 'Βοηθός Φαρμακείου'.  Βρίσκομαι μακριά από κεντρικό Πανεπιστήμιο, που να έχει βιβλιοθήκη, και έτσι θα είναι δύσκολη η μετάβασή μου σε αυτό.  Για αυτό και επιμένω σε κάτι διαδικτυακό.

Ευχαριστώ.

Αυτά τα έχεις δει;
Έχει σημειώσεις για δύο μαθήματα,δες αν μπορείς να αντλήσεις υλικό από εκεί.
Λίγα σχετικά βιβλία έχει και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:33:22 πμ »
Να ρωτήσω που θα βρω υλικό για το τμήμα Φυσικοθεραπεία Γ εξάμηνο το μάθημα Συντήρηση και τεχνολογία εργαστηρίου φυσιοθεραπείας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.