*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια  (Αναγνώστηκε 29559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:14:55 μμ »

και επαναλαμβάνω  Η ΠΔΣ δημιουργηθηκε για να βοηθήσει τα παιδία και οχι για να ανοιξει το παράθυρο του διορισμού οπως αναφέρθηκε πιο πανω και να δίνει μοριακια....

 και συμπληρώνω Η ΠΔΣ δημιουργηθηκε για να βοηθήσει τα παιδία και οχι για να εχουν εξτρα μισθο οι μονιμοι

και διορθωνω τα παραθυρακια δεν τα ανοιγει η πδς στους ωρομισθιους αλλα ο αδιαφανης τροπος επιλογης τους.
ε οχι οτι ειναι και παιδαγωγικα σωστο ο ιδιος που κανει το μαθημα στο πρωινο να το κανει και στην πδς! ελεος!
μην ανησυχουμε ομως φετος αλλαξε ο μανωλιος! (ητοι δεν θα πληρωνεστε + 15/ωρα για να κανετε ή να μην κανετε το ιδιο ακριβως μαθημα.)  ;) :-*

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:51 »

repa

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:44:00 μμ »
και διορθωνω τα παραθυρακια δεν τα ανοιγει η πδς στους ωρομισθιους αλλα ο αδιαφανης τροπος επιλογης τους.
αντε κι έγινε διαφανής ο τρόπος επιλογής στην πδσ....μα είναι κριτήρια σοβαρά αυτά που στέλνει το ΥΠΕΠΘ στην εγκύκλιο του για να εφαρμοστούν με διαφάνεια??

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:48:39 μμ »
ενω τωρα ειναι πιο διαφανης η ερωτηση "τίνος εισαι συ;". επιμελως δεν προσδιοριζονται κριτηρια στην υ.α. περαν του "οι 3τεκνοι προηγουνται σε καθε περιπτωση".

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:59:03 μμ »
Αλληθεια το περιεργο ειναι γιατι το υπεπθ στην αιτηση για την προσθετη εχει να σημειωσεις αν εχεις μεταπτυχιακο? Αντε και εχεις αφου δεν σου ζηταει να το προσκομισεις οτι να ναι απλως να μαζευουμε χαρτια καθε φορα που θα παει αυτη η κατασταση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:51 »

repa

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 06:03:11 μμ »
περαν του "οι 3τεκνοι προηγουνται σε καθε περιπτωση".
κι όμως υπάρχουν ελάχιστες δευτεροβάθμιες που παίρνουν για πδσ με βάση "πόσα παιδιά έχεις εσύ? ένα?,δύο? τρία δε σε ρωτώ γιατί θα σε πάρουν αναπληρωτή" ,στηριζόμενες στο κριτήριο της εγκυκλίου.Εφόσον δε διαλέγουν με βάση την φροντιστηριακή πείρα και δεν έχω οικογένεια τότε αναγκάζομαι να προτιμώ την ερώτηση "τίνος είσαι εσύ?"

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 07:12:02 μμ »
Εγώ πάντως μέχρι τώρα,με όσους καθηγητές του πρωινού έτυχε να μιλήσω,γιατί στις 2 το μεσημέρι δεν είναι και εύκολο να τους βρεις,μια χαρά συνεργάστηκα.
Είναι σε τι άνθρωπο θα πέσεις.
Στο 1ο σχολείο που πήγα,όλοι οι πρωινοί έκαναν πδσ.
Μα όλοι όμως λέμε...........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 07:52:46 μμ »
στον τόπο που είναι το σχολείο(δυσπρόσιτο) δεν νομίζω να έρθει κάποιος για να κάνει ενισχυτική οπότε ενισχυτική(για γυμνάσιο) και ΠΔΣ την κάνουν οι μόνιμοι.

Δε θα παει κανεις? Οχι δα! Ενισχυτικη σημαινει πρωινος ωρομισθιος, δηλ. μορια! Υπαρχει πληθος ωρομισθιων που προτιμουν δυσπροσιτα απο μη δυσπροσιτα, επειδη τα μορια διπλασιαζονται. Δεν εχει σημασια αν θα τους δωσουν να κανουν ενισχυτικη ή οχι γιατι τα λεφτα ειναι ιδια (οπως δεν εχει σημασια και για τους μονιμους, γιατι η ενισχυτικη δεν πληρωνεται οπως η ΠΔΣ, απλά καλυπτει ωραριο), σημασια εχει να τους παρουν σε δυσπροσιτο σχολειο για τα μορια.

Οσο για ΠΔΣ, σε ολα τα δυσπροσιτα που ξερω, την κανουν αποκλειστικα οι μονιμοι και τα βυσματα, παλι λογω των μοριων. Σε συγκεκριμενο νομό, μαλιστα, στο μοναδικο δυσπροσιτο σχολειο του νομού η ΠΔΣ ηταν καπαρωμενη εδω και χρονια, χωρις βυσμα δεν εμπαινες με τιποτα ως ωρομισθιος!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 08:03:31 μμ »
Επισης έχει παρατηρηθεί το φαινομενο ο καθηγητης που κανει ΠΔΣ να προσπαθει να ανταγωνιστεί τον καθηγητή του πρωινου κύκλου με αποτέλεσμα να μην συνεργαζονται, να υπάρχει πλήρης αταξία στο τρόπο κάλυψης της ύλης και ασυνεννοησία. Ο καθένας χρησιμοποιεί δικό του τροπο διδασκαλίας και αυτο προκαλέι συγχηση στα παιδια.(τη μια μαθαίνουν τον εναν τρόπο και το μεσημέρι μαθαίνουν άλλον).
Ποιος καθηγητής ΠΔΣ έχει συνεργαστεί άψογα με τον καθηγητή του πρωινου κύκλου??? ετσι ωστε να ρυθμίζουν την ύλη, τις ασκήσεις και να καλύπτουν τα κενά των παιδιών??? κανεις....

Δεν ειναι ετσι. Οταν υπαρχει ενδιαφερον κι απο τις δυο πλευρες, μια χαρα μπορει να γινει η συνεργασια. Εγω συνεργαστηκα μια χαρα με τους καθηγητες του κανονικου προγραμματος καθε φορα που αυτοι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΝ για τους μαθητες και την προοδο τους (μεχρι και το τελικο διαγωνισμα μαζι το σχεδιασαμε, με τον ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ καθηγητη του κανονικου προγραμματος απο οσους εχω συνεργαστει ποτε). Οσοι δεν ενδιαφερονταν, αλλά εβλεπαν το σχολειο ως παρεργο (χαρακτηριστικο παραδειγμα οσοι ειχαν πληθος ιδιαιτερων), δεν προσφεραν τιποτα για βοηθεια ουτε στους μαθητες τους ουτε στον καθηγητη της ΠΔΣ.

Οσο για τους διαφορετικους τροπους διδασκαλιας, που λες, ενας ειναι ο συνιστωμενος: ο μαθητοκεντρικος. Απο τη στιγμη που κι οι δυο διδασκουν με γνωμονα το συμφερον του μαθητη κι οχι την απαρχαιωμενη μεθοδο του "μπαινω στην ταξη και λεω, λεω, λεω, ενω τα παιδια αντιγραφουν απο τον πινακα σαν τρελα και στο σπιτι αποστηθιζουν", τοτε μια χαρα μπορουν οι μαθητες να διδαχθουν και να ωφεληθουν κι απο τους δυο καθηγητες. Εξαλλου, διαφορετικος δεν ειναι ο καθηγητης και στο φροντιστηριο ή το ιδιαιτερο που θα κανει ενας μαθητης? Δεν υπαρχει πλεον μαθητης που να μην εχει δυο καθηγητες, τουλαχιστον για τα "δυσκολα" μαθηματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2008, 08:07:03 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 12:11:55 μμ »
Συνάδερφοι συναδέρφισες, αγαπητά μου παιδιά  :)

με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διαβάζω σήμερα το παρόν τόπικ και έχω να παρατηρήσω τα εξής:

α) μια "αντιπαλότητα" μονίμων - αδιορίστων (εγώ σε αυτούς ανήκω) χωρίς να βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια...

Υπόθεση εργασίας:
σήμερα είμαι ωρομίσθιος στην πδς. πηγαίνω στο σχολείο κ τα παιδιά είναι γεμάτα κενά, ενώ ο καθηγητής του πρωινού δείχνει αδιαφορία. Αλλά τις ώρες στην πδς τις παίρνουν κυρίως μόνιμοι. Εγώ όμως δίνω τον καλύτερό μου εαυτό...Περνάν οι μήνες.. δίνω ασεπ, περνάω.. και του χρόνου τέτοιο καιρό παίρνω ώρες πδς ως μόνιμος!
Με βάση τα λεγόμενα πολλών εδώ, θα μεταλλαχτώ, θα γίνω από ο καλός, ο κακός της υπο΄θεσης, θα αδιαφορώ και θα ευθύνομαι για τα κενά των μαθητών.. μπορεί και να λέω τα παιδιά βγείτε να παίξετε αντί να προσπαθήσω για το καλύτερο...  ???

συμπέρασμα:
- δεν υπάρχουν καλοί κ κακοί
- αν είμαστε ωρομίσθιοι πρέπει να προσπαθήσουμε κι εμείς για την καλύτερη συνεργασία με τους μονίμους
- δεν βρίσκω τον λόγο γιατί οι μόνιμοι να μην παίρνουν ώρες πδς εφόσον το επιθυμούν

β) η αδυναμία καθορισμού των κατάλληλων κριτηρίων επιλογής,  η οποία κι αυτή οφείλεται στην αδυναμία αποτύπωσης της αντικειμενικής πραγματικότητας που υπάρχει σήμερα. Ο καθένας ερνημεύει τα πράγματα υποκειμενικά από τη δική του σκοπιά,
παρότι όλοι συμφωνούμε ότι σήμερα ΠΔΣ - αντικειμενικά κριτήρια είναι έννοιες παράλληλες (αντίθετε, ασύμμετρες, αντιδιαμετρικές, για γέλια.. όπως θέλετε πείτε το  :D)

άποψή μου είναι ότι ΔΕΝ υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια, γιατί εμείς δεν επιδιώκουμε να υπάρξουν τέτοια.

ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ, να πω ότι καθώς εμείς αμπελοφιλοσοφούμε αντιμαχόμενοι, οι δύο βασικές αλλαγές της φετινής εγκυκλίου της ΠΔΣ είναι οι εξής:
1. Ο μόνιμος έπαιρνε πέρσι 19ευρώ μικτά κ ο ωρομίσθιος 12ευρώ μικτά.
Φέτος ο μόνιμος θα παίρνει 9ευρώ μικτά κ ο ωρομίσθιος 12ευρώ μικτά!!!
2.http://www.pde.gr/forum/index.php?page=489
τουτέστινι ο νόμος απαγορεύει σε κάποιον αδιόριστο να δουλεύει και σε φροντιστήριο και σε πδς (και πως θα ζήσει ρε σεις πάνσοφοι γραμματείς, φαρισαίοι κ υπουργοί?)

ΓΙΑΤΙ συμβαίνουν αυτά τα απίστευτα?
Γιατί το υπουργείο εδώ και τόσα χρόνια μας έδινε 7 ευρώ λιγότερα από τους μόνιμους, ενώ παράγουμε το ίδιο έργο (κατά άλλους εδώ, ακόμη καλύτερο :) ) και ξαφνικά αποφασίζει ότι θα παίρνουμε 3 ευρώ παραπάνω? ΓΙΑΤΙ?
ΓΙΑΤΙ μας εμπαίζει και μας λέει ότι να δουλέυετε σε φροντιστήρια για να ζήσετε, αλλά όχι κ να μαζεύετε μόρια από την ΠΔΣ??

ΓΙΑΤΙ?
μα γιατί εμείς μαλώνουμε για το ποιος θα ρίξει πρώτος το ζάρι... χωρίς να υπάρχουν πούλια.........
ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
- ΤΟΝ ΜΟΝΙΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΗΝΑΣ ΜΠΑΙΝΕΙ, ΜΗΝΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ..
- ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΑ "μαγικα" ΜΟΡΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ

καλημέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά

υγ: το τι πρέπει να κάνουμε ? δεν ξέρω  :(

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 12:39:29 μμ »
Αν και asimos, ήταν σημαντική η άποψή σου!

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:53:06 μμ »
Καλα τα θετεις τα πραμματα asime αλλα μεσα στα γιατι ισως πρεπει να προσθεσεις το γιατι οι μονιμοι να ειναι ξενιαστοι και οτι και αν κανουν μεσα στην αιθουσα, κανουν ή δεν κανουν μαθημα, να μην τους επιρεαζει κανεις γιατι τα παιδια θελοντας και μη θα τουσ υποστουν και εμεις τησ ΠΔΣ να τα κυνηγαμε με το ντουφεκι να ερθουν τις περισσοτερες φορες οχι για να κανουν μαθημα απλως για να περασσουμε τισ ωρες??? Δεν θα επρεπε καποιος να ελεγχει και τους μονιμους αν κανουν σωστα την δουλεια τους???

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:58:14 μμ »
Ναι αλλά ο μόνιμος έχει αρκετό χρόνο στην τάξη ώστε και να παραδώσει το μάθημα και επιπλέον να εξετάσει και τους μαθητές? Μήπως δίνοντάς του ώρες από την ΠΔΣ ουσιαστικά του δίνεις μια επιπλέον, η μάλλον, την απόλυτη δικαιολογία, ώστε να περιορίζει τον χρόνο παράδοσης του μαθήματος και να αναλώνεται στην εξέταση? Μήπως του δίνεις λόγο να κάνει ουσιαστική παράδοση μόνο τις ώρες της ΠΔΣ και μόνο στα παιδιά που θα παρουσιάζονται τις ώρες αυτές "διότι τα άλλα είναι παλιόπαιδα και δεν τα ενδιαφέρει το μάθημα"? Μήπως ο εν λόγο εκπαιδευτικός θα "εκδικείται" τα παιδιά που δεν πατάνε στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ μάθημα της ΠΔΣ με το να τα εξετάζει συνεχώς?


Η ΠΔΣ είναι το εναρκτήριο λάκτισμα για πολλούς νέους, είναι απλά ένα επιπλέον ποσό στον τελικό μισθό για τους μόνιμους. Αν είχε την ίδια βαρύτητα σαν θεσμός για κάποιον μόνιμο όσο και για κάποιον άνεργο θα έλεγα ναι στους μόνιμους. Από την στιγμή όμως που για τον μόνιμο είναι απλά μια δυνατότητα αγοράς 46άρας TFT TV έναντι 40άρας, προσωπικά λέω όχι στους μόνιμους στην ΠΔΣ. Επιπλέον είναι ένας έμμεσος τρόπος να κρατιέται χαμηλά ο βασικός μισθός των καθηγητών. Και ούτε και αυτό το θέλουμε.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:03:03 μμ »
Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί, είναι η κατάργηση και της ΠΔΣ και της ωρομισθίας! Διορισμός περισσότερων μόνιμων εκπαιδευτικών και ουσιαστική βελτίωση της παιδείας!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:06:06 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα που έχω χαθεί λιγάκι τον τελευταίο καιρό.
Συνάδελφοι για άλλη μια φορά βλέπω ότι τσουβαλιαζόμαστε και εμείς και οι μόνιμοι. Δική μου εκτίμηση είναι ότι οι μόνιμοι δε θα σχοληθούν και πολύ με την πρόσθετη από τη στιγμή που έπεσε το ωρομίσθιό τους τόσο και και το ωράριο θα παρατείνει το χρόνο εργασίας τους. Το νέο καθεστώς της ΠΔΣ αφορά νομίζω κανούργιους μόνιμους συναδέλφους, ιδίως ειδικοτήτων που χωρίς δεύτερη ανάθεση δεν καλύπτουν ωράριο και θα αναγκαστούν να το κάνουν. Και όλο αυτό δεν είναι τυχαίο, αλλά συνδέεται με αυτό που κατά καιρούς έχουμε πει για τη μείωση των οργανικών κενών, τη διάσπαση των ειδικοτήτων και τα προβλήματα που προκαλούνται σε επίπεδο ωραρίου.
Νομίζω ότι είναι ευκαιρία τώρα που έχουμε μια εγκύκλιο που αφορά μόνιμους και αδιόριστους να τοποθετηθούμε από κοινού κατά της.
Άλλωστε και η ιστορία με τα φροντιστήρια έχει προκαλέσει αναταραχή γιατί συνάδλεφοι ζητάνε να δουλεύον μαύρα για να μην υπάρξει πρόβλημα. Σε σχέση με το τι να κάνουμε, νομίζω ότι προέχει η ΟΛΜΕ να βγάλει ανακοίνωση και να καλεί τους υπεύθυνους και τους διευθυντές να μην εφαρμόσουν την εγκύκλιο. Ήδη είδα ότι οι Παρεμβάσεις (παράταξη στην ΟΛΜΕ) έβγαλαν δική τους ανακοίνωση και μίλησα με τον πρόεδρο του ΣΕΦΚ, οι οποίοι θα πιέσουν ως σωματείο την ΟΛΜΕ για αυτό. Και φυσικά συμφωνώ με τη Νίκη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.