*

Αποστολέας Θέμα: Επιτροπή αναπληρωτών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 21934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
black sheep διεκδικείς τα πρωτεία της εξυπνάδας και δεν το ξέραμε; Ή μήπως δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας επειδή κάποιους ενοχλεί; 
Που ήσασταν όλοι εσείς πριν ψηφιστεί ο νόμος Διαμαντοπούλου; Αντιδράσατε τότε;
Ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, ούτε είμαι τόσο ψηλά στον πίνακα και πολύ θα με συνέφερε το 60-40 γιατί θα διοριζόμουν.
Αυτό που δε μου αρέσει είναι η νεοελληνική κουτοπονηριά. Και εξηγούμαι: καταρχήν η απόφαση που πήρε κάποιος ψηλά στον πίνακα να μη δηλώσει κουτάκι με το σκεπτικό ότι δε μετράνε τα μόρια μου φαίνεται λογική με τα δεδομένα που είχε μπροστά του. Αντί γι' αυτόν κάποιοι σε χειρότερη θέση με λιγότερες ελπίδες για αναπλήρωση δήλωσαν κουτάκι γνωρίζοντας ότι τα μόρια δε μετράνε και δούλεψαν μακριά από το σπίτι τους. Κάποιοι από αυτούς πιθανόν να μην είχαν εργαστεί αν τα μόρια μετρούσαν και οι ψηλά στον πίνακα είχαν βάλει κουτάκι. Αφού, λοιπόν, έκαναν την επιλογή τους γνωρίζοντας ότι μέχρι το τέλος της μεταβατικής δε θα δουν τα μόριά τους στον πίνακα, τώρα πονηρά σκεπτόμενοι ζητάνε από το υπουργείο να παρανομήσει, να αναιρέσει για πολλοστή φορά τον εαυτό του για να ανέβουν αυτοί μερικές θεσούλες στον πίνακα.
Όλα αυτά τα χρόνια έτσι έχουν δράσει πολλές συντεχνίες στην Ελλάδα γι' αυτό και τα τόσα παράθυρα, τα βύσματα, και γι' αυτό δεν ξέρουμε ποτέ τι μας ξημερώνει!
Γι' αυτό πάντα υπήρχε ένα σύστημα διορισμού και πάντα άνοιγαν παράθυρα για τρίτεκνους, πολύτεκνους, ειδικές κατηγορίες, εκκλησιαστικά, Οαεδ κτλ.
Επίσης έχετε σκεφτεί ότι το υπουργείο δε θέλει να ανοίξει τους πίνακες για να μη δημιουργηθούν π.χ. νέα 24μηνα και εκατοντάδες άνθρωποι ζητάνε διορισμό;
Εγώ θα ήθελα ένα νέο αξιοκρατικό σύστημα (δεν ξέρω αν θα είναι ο νόμος Διαμαντοπούλου) που να ισχύουν για όλους τα ίδια και τέρμα τα παραθυράκια και τα πισωγυρίσματα. Και να ισχύσει χωρίς αλλαγές για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον. Και φυσικά να γίνουν διορισμοί.
Αυτά και το σταματάω εδώ. Ο καθένας μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει και τον συμφέρει.
 
Πριν το νομο Διαμαντοπουλου τρεχαμε να μαζεψουμε μορια σαν ωρομισθιοι,εκει ειμασταν...Εσυ που εισαι ο εξυπνος της παρεας πες μας ποτε το τοποθετεις το τελος της μεταβατικης περιοδου για να δουμε τα μορια μας στον πινακα?σε καμια 20ετια βολευει? ως τοτε ελπιζεις να καβαντζωθεις στις επανω θεσεις και να τρεχουν τα κατω κοροιδα με βαλιτσες και παιδια 500 χλμ μακρια?? Ωραιο ονειρο,αλλα θα στο χαλασουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή βάσει νόμου οι πίνακες θα ανοίξουν όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ ,οι υπογραφές και τα διαβήματα στον υπουργό είναι άκρως παράνομα ( τάδε έφη δικηγόρος και έγκριτος νομικός σύμβουλος του υπουργείου) .Τα υπόλοιπα είναι αντι-συναδελφικά και εξυπηρετούν μικροσυμφέροντα .
Σε ποιον απευθυνεσαι σε πολιτες της Ζιμπαμπουε για να σε πιστεψουν?Απο ποτε τα διαβηματα κριθηκαν παρανομα? για γραψε μας λιγο το νομο να γελασουμε....η επιστολη εχει πρωτοκολληθει και ο υπουργος υποχρεουται να απαντησει επισημα.Τα σχολια σου εξυπηρετουν μικροσυμφεροντα...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
black sheep δε θα σου κάνω τη χάρη να σου απαντήσω με τον τρόπο που απευθύνεσαι εσύ στους συνομιλητές σου. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει και από τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται.
Ούτε οι ειδικότητες με ενδιαφέρουν ούτε η επιτροπή σας. Κάντε ό,τι θέλετε και διεκδικήστε ό,τι θέλετε. Και πηγαίνετε όπου θέλετε για δουλειά για όσο το υπουργείο θα σας καλεί.

Αποσυνδεδεμένος FKOSTAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια χαρά βλέπω ότι τα καταφέρνουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας!!! Και σίγουρα θα πάμε μπροστά σαν κλάδος!!! Συνάδελφοι εννοείται ότι πρέπει να ανοίξουν οι πίνακες!!! Δεν καταλαβαίνω, γιατί για κάποιους είναι λογικό να μη μετράει η προϋπηρεσία!!! Ελάτε συνάδελφοι να δείτε τι ωραία που είναι η ζωή στο μαγευτικό(!!!) Κουφονήσι χειμωνιάτικα, με απαγορευτικά, με συνεχείς διακοπές ρεύματος και να είσαι και 15 ώρες από το σπίτι σου και την οικογένειά σου, και να ξέρεις ότι δε θα μετρήσει και πουθενά...Επειδή φέτος το βιώνω αυτό (τα 3 προηγούμενα χρόνια ήμουν στην πόλη μου!!!) και γνώρισα και αρκετούς συναδέλφους, οι οποίοι ταλαιπωρούνται στα ερημονήσια χρόνια, και αν και σίγουρα θα βρεθώ πίσω από όλους εκείνους, θέλω να το βλέπω ανθρώπινα και συναδελφικά και γι' αυτό θεωρώ ότι πρέπει να αποκατασταθεί αυτή η αδικία!!! Επίσης να τονίσω ότι η συγκεκριμένη επιτροπή δέχεται και κριτική σε αντίθεση με την Π.Ε.Α.Δ., καθώς αποτελείται από εκπαιδευτικούς-μετανάστες και όχι από 10-15 άτομα που είναι αραχτοί έξω από το υπουργείο για να κάνουν τις γνωριμίες τους....καλή δύναμη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Μια διευκρίνηση: ζητάτε άνοιγμα όλων των πινάκων ή άνοιγμα των πινάκων μόνο των αναπληρωτών;
Η άποψή μου είναι ότι το άνοιγμα πινάκων των αναπληρωτών είναι εφικτό και μπορεί να γίνει άμεσα. Ή τουλάχιστον ας γίνει κλείδωμα για όλους.

Από το 2010 οι πίνακες μπάζουν από παντού με αποτέλεσμα να έχει αλλάξει όχι μόνο η σειρά πρόσληψης των αναπληρωτών, αλλά ακόμα και η σειρά του 40% και αναφέρομαι ειδικά στις τεχνικές ειδικότητες όπου συμβαίνει το εξής:
Ενώ οι πίνακες έχουν κλειδώσει, κάθε χρόνο μπαίνουν στην κορυφή του πίνακα οι ειδικές κατηγορίες και όσοι απέκτησαν το παιδαγωγικό (2-3 άτομα) και οι διορισμοί είναι ανάλογοι αυτού του αριθμού (2-3 άτομα). Με αποτέλεσμα να έχουν διοριστεί από το 2010 όλοι όσοι δεν ήταν ΠΟΤΕ στον πίνακα διορισμού του 2009 οπότε και έγινε ο τελευταίος ΑΣΕΠ.

Καταλαβαίνω να μην ανοίξουν οι πίνακες διορισμού. Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι κλειδωμένοι οι πίνακες αναπληρωτών. Μην ξεχνάμε ότι της ειδικής αγωγής οι πίνακες είναι ανοιχτοί.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Ακριβώς..πανάθλιος ο νόμος και μη ενεργός! Το 60-40 ηταν το πιο δικαιο συστημα διορισμου.Οποιος ειχε την ανεση χρονου ή τη δυνατοτητανα παρακολουθησει φροντιστηριο προσπαθουσε να διοριστει μεσω ασεπ,οποιος δυσκολευοταν το παλευε με την προυπηρεσια.Καθενας διαλεγε το δρομο του και τον ακολουθουσε...Υπηρχε και το 24μηνο,ωστε να μη χανονται και οι οποιοι κοποι μεσω ασεπ συν εργασιας....
πολύ σωστο!Άμεση επαναφορά και του 24μηνου!Άλλωστε πολλοί κατά τη μεταβατική περίοδο έχουν αθροίσει πάνω από 24 μήνες. Καιρός έιναι να άρει τις αδικίες του 3848 οΑρβ,Το 24 μηνο άλλωστε νόμος της ΝΔ και του Στυλιανίδη ήταν.Δεν θα του πέσουν τα μούτρα του Αρβ να τον επαναφέρει...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή βάσει νόμου οι πίνακες θα ανοίξουν όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ ,οι υπογραφές και τα διαβήματα στον υπουργό είναι άκρως παράνομα ( τάδε έφη δικηγόρος και έγκριτος νομικός σύμβουλος του υπουργείου) .Τα υπόλοιπα είναι αντι-συναδελφικά και εξυπηρετούν μικροσυμφέροντα .

και γιατι το υπουργειο δεν περναει στον νεο νομο χωρις ασεπ? δεν ειναι λιγο αδικο να μην μετραει η προυπηρεσια εστω και σαν συντελεστης. Αυτο που συμβαινει ειναι παραδοξο απο οποια αποψη και εαν το δεις. Ειτε απο την αποψη εχω επιτυχια ασεπ ειτε εχω προυπηρεσια.
 Αυτο που συμβαινει  στις περισσοτερες ειδικοτητες ειναι να εχουν βολευτει με το κλειδωμα ατομα που ηταν ψηλα στον πινακα το 2010!!!! Και χαρακτηριστικα στην δικη μου ειδικοτητα αυτα τα ατομα δεν εχουν ουτε επιτυχια ασεπ . Οποτε δηλωνουν και πηγαινουν οπου θελουν!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Πριν το νομο Διαμαντοπουλου τρεχαμε να μαζεψουμε μορια σαν ωρομισθιοι,εκει ειμασταν...Εσυ που εισαι ο εξυπνος της παρεας πες μας ποτε το τοποθετεις το τελος της μεταβατικης περιοδου για να δουμε τα μορια μας στον πινακα?σε καμια 20ετια βολευει? ως τοτε ελπιζεις να καβαντζωθεις στις επανω θεσεις και να τρεχουν τα κατω κοροιδα με βαλιτσες και παιδια 500 χλμ μακρια?? Ωραιο ονειρο,αλλα θα στο χαλασουμε...

συναδελφε καλοπροαιρετα παντα ..... ΔΕΝ σε υποχρεωσε κανενας να πηγαινεις στην αλλη ακρη της ελλαδας ...ηξερες οτι δεν μετραει τιποτα πουθενα και πηγες....ΤΩΡΑ ζητας  να μετρησει.....που αμα μετρουσε εξαρχης και δεν ειχε κλειδωσει παλι ωρομισθιος θα ησουν απο την στιγμη που οι απο πανω θα πηγαιναν καπου..ενω τωρα δεν το ειχαν δηλωσει.....


ΕΠΙΣΗΣ ειναι κρυφα τα ονοματα της επιτροπης??? Για να ξερω.....θελω πραγματικα να δω ποιοι ειναι και θα κρινω εγω αν ειναι ατομα που τρεχουν απο εδω και απο εκει ή αν καθονται στο υπουργειο απο εξω....αν τα εχεις σε παρακαλω πολυ δωστα εδω.....δεν νομιζω οτι ειναι κρυφα.....ουτε σε σαιτ μπορω να τα βρω ουτε σε λινκ καπου....τουλαχιστον να τα δουμε να ξερουμε ποιοι ειναι που μας εκπροσωπουν με 1600 δεν με νοιαζει ποσες μπορει και 5000 υπογραφες.

Αποσυνδεδεμένος FKOSTAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να γνωρίζεις ποιοι συμμετέχουμε σε αυτή την επιτροπή και θα χαρούμε πολύ να μας ακολουθήσεις!!! Η κατάσταση με τα ονόματα έχει σταλεί επίσημα στο γραφείο του υπουργού, οπότε μπορείς να τη ζητήσεις από το πρωτόκολλο!!! Εκτός αν θέλεις να μου δώσεις όνομα και e-mail για να σου την προωθήσω!!! Γιατί άλλωστε είναι σωστό να μιλάμε φανερά..
Φίλης Κωνσταντίνος
Γυμνάσιο με Λ.Τ. Κουφονησίου

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Αυτό που δε μου αρέσει είναι η νεοελληνική κουτοπονηριά. Και εξηγούμαι: καταρχήν η απόφαση που πήρε κάποιος ψηλά στον πίνακα να μη δηλώσει κουτάκι με το σκεπτικό ότι δε μετράνε τα μόρια μου φαίνεται λογική με τα δεδομένα που είχε μπροστά του. Αντί γι' αυτόν κάποιοι σε χειρότερη θέση με λιγότερες ελπίδες για αναπλήρωση δήλωσαν κουτάκι γνωρίζοντας ότι τα μόρια δε μετράνε και δούλεψαν μακριά από το σπίτι τους. Κάποιοι από αυτούς πιθανόν να μην είχαν εργαστεί αν τα μόρια μετρούσαν και οι ψηλά στον πίνακα είχαν βάλει κουτάκι. Αφού, λοιπόν, έκαναν την επιλογή τους γνωρίζοντας ότι μέχρι το τέλος της μεταβατικής δε θα δουν τα μόριά τους στον πίνακα, τώρα πονηρά σκεπτόμενοι ζητάνε από το υπουργείο να παρανομήσει, να αναιρέσει για πολλοστή φορά τον εαυτό του για να ανέβουν αυτοί μερικές θεσούλες στον πίνακα.
Όλα αυτά τα χρόνια έτσι έχουν δράσει πολλές συντεχνίες στην Ελλάδα γι' αυτό και τα τόσα παράθυρα, τα βύσματα, και γι' αυτό δεν ξέρουμε ποτέ τι μας ξημερώνει!
 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ορίστε μας λιγο ποιο ειναι το τελος της μεταβατικης....σε 10 χρονια? 15?

Αποσυνδεδεμένος FKOSTAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσα, εφόσον μου ζητήθηκε να μιλήσω επώνυμα, να έχω και επώνυμη την τοποθέτησή σας, για να ξέρω και με ποιους συζητάω!!! Αν χρησιμοποιούσαμε βύσματα, μάλλον δε θα υπηρετούσαμε στην άγονη γραμμή, αλλά θα είχαμε γίνει συνδικαλιστές και θα πίναμε καφεδάκι στο υπουργείο...και εννοείται ότι δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε με τους συναδέλφους, οι οποίοι δεν εργάζονται από το 2010 και μετά, απλά σε μια χώρα "δημοκρατική" και με κερδισμένα τα εργασιακά μας δικαιώματα, τι πιο φυσιολογικό από το να ζητάς την προϋπηρεσία σου??? Επίσης αυτό, το οποίο κάποιοι το ονομάζετε "κουτοπονηριά", χιλιάδες συναδέλφων με τις υπογραφές τους, το αποκαλούν ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:05:44 πμ από FKOSTAS »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Επιτρέψαμε την αποκάλυψη του ονόματος μέλους με το σκεπτικό ότι συμμετέχει σε μια ομάδα(επιτροπή) που ενυπόγραφα απευθύνεται στο υπουργείο και επιδιώκει την εκπροσώπηση μερίδας αναπληρωτών.
Θα παρακαλούσα όμως η συζήτηση να μην στραφεί σε προσωπικό επίπεδο και αναγκαστούμε να κλειδώνουμε και να εκκαθαρίζουμε το νήμα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πρεπει να στραφει σε προσωπικο επιπεδο,ειμαστε επιτροπη και αντιπροσωπευουμε 1500 αναπληρωτες.Το ονομα δωθηκε επειδη υπηρξε πιεση απο συγκεκριμενο μελος.Το θεμα μας ειναι οι διεκδικησεις μας και μονο αυτο!!Και επισημως απο σημερα εχουμε  και την υποστηριξη της ΟΛΜΕ για το ξεκλειδωμα των πινακων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160745
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.