*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3766 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 07:42:45 πμ »
Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε...
Ένας νόμος ψηφίζεται με 151 ψήφους. Σιγά να μην περιμένουμε να ψηφίσουν 250  υπέρ για κάθε νόμο του κράτους. Τρέλα πουλάτε αλλά δεν θα αγοράσουμε,έχουμε αρκετή
δεν είναι τόσο απλό! απαιτείται ευρύτερη συνενεση! αλλιώς ξέρεις τι θα κάνουν οι επόμενοι!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:40 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3767 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 07:56:51 πμ »
δεν είναι τόσο απλό! απαιτείται ευρύτερη συνενεση! αλλιώς ξέρεις τι θα κάνουν οι επόμενοι!
Αυτό ισχύει για όλους τους νομούς του κράτους!

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3768 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 08:36:47 πμ »
δεν είναι τόσο απλό! απαιτείται ευρύτερη συνενεση! αλλιώς ξέρεις τι θα κάνουν οι επόμενοι!
Ενας δικηγόρος, γιατρός,νοσηλευτής,,μηχανικός,οικονομολόγος κ.α δίνουν γραπτό ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3769 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 08:56:07 πμ »
δεν είναι τόσο απλό! απαιτείται ευρύτερη συνενεση! αλλιώς ξέρεις τι θα κάνουν οι επόμενοι!

Αν φτιάξει νέο νόμο και τον εφαρμόσει, χωρίς ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΉ περίοδο, τότε δεν θα ομιλούμε για "Ενδεχόμενο" δόλο, αλλά για σίγουρο ΡΟΥΣΦΈΤΙ .

Επίσης ο 3848/2010 υπάρχει εδώ και 8 χρόνια. Γιατί δεν διορίζει με βάση αυτόν τον νόμο. Επειδη, δεν "βολεύει" κάποιους.

Δηλαδή θα αφήσει εκτός άτομα που διορίζονται με τον 3848/2010 , για να διορίσει άλλους;

Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:40 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3770 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 03:25:19 μμ »
Με πολύ φειδώ παρέμειναν πολλά μηνύματα πριν από το δικό μου.

Όλα τα υπόλοιπα...

Καλή συνέχεια στη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3771 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 05:12:58 μμ »
Χωρίς να θέλω να μιλήσω πολιτικά, όπως άλλωστε απαιτεί και το φόρουμ, αναφέρω μόνο ότι διάβασα στο www.esos.gr ότι στις 24/11 θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της για την παιδεία η ΝΔ. Λέτε να κάνει αναφορά για διορισμούς στη γενική; Γιατί απ΄ο,τι έχω ακούσει τον αρχηγό της, μόνο για ειδική είχε πει κάτι. Ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3772 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 05:28:47 μμ »
Χωρίς να θέλω να μιλήσω πολιτικά, όπως άλλωστε απαιτεί και το φόρουμ, αναφέρω μόνο ότι διάβασα στο www.esos.gr ότι στις 24/11 θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της για την παιδεία η ΝΔ. Λέτε να κάνει αναφορά για διορισμούς στη γενική; Γιατί απ΄ο,τι έχω ακούσει τον αρχηγό της, μόνο για ειδική είχε πει κάτι. Ίδωμεν...
Όχι.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3773 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 05:44:34 μμ »
Η δήλωση Μητσοτάκη στον φετινό αγιασμό
''Και θέλω να σας πω, επίσης, αν κατά προτεραιότητα πρέπει κάπου να γίνουν προσλήψεις τακτικού προσωπικού στην εκπαίδευση, πρέπει να γίνουν εδώ στα ειδικά σχολεία, ώστε να εξασφαλιστεί και η απαραίτητη συνέχεια της συναισθηματικής επαφής που εκ των πραγμάτων εσείς οι εκπαιδευτές αναπτύσσετε με τα παιδιά''
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίων

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3774 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:02:48 μμ »
Χωρίς να θέλω να μιλήσω πολιτικά, όπως άλλωστε απαιτεί και το φόρουμ, αναφέρω μόνο ότι διάβασα στο www.esos.gr ότι στις 24/11 θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της για την παιδεία η ΝΔ. Λέτε να κάνει αναφορά για διορισμούς στη γενική; Γιατί απ΄ο,τι έχω ακούσει τον αρχηγό της, μόνο για ειδική είχε πει κάτι. Ίδωμεν...


Απολύσεις ναι,διορισμούς όχι.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3775 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:55:13 μμ »
Τιποτα ρε κανενα σχεδιο...ουτε απο τους μεν ουτε απο τους δε ...

Η δήλωση Μητσοτάκη στον φετινό αγιασμό
''Και θέλω να σας πω, επίσης, αν κατά προτεραιότητα πρέπει κάπου να γίνουν προσλήψεις τακτικού προσωπικού στην εκπαίδευση, πρέπει να γίνουν εδώ στα ειδικά σχολεία, ώστε να εξασφαλιστεί και η απαραίτητη συνέχεια της συναισθηματικής επαφής που εκ των πραγμάτων εσείς οι εκπαιδευτές αναπτύσσετε με τα παιδιά''
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3776 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 08:42:43 μμ »
Άρα φαντάζομαι ότι είσαι υπέρ της προσμέτρηση και της προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα, όπως όλη η προϋπηρεσία στα ιδιωτικά σχολεία και στα φροντιστήρια.

Για τα ιδιωτικά σχολεία, γιατί δηλαδή να μην μετρήσει; ειδικά για τα σχολεία υπάρχει πολύ αυστηρός έλεγχος για τις προσλήψεις, τις ώρες που αντιστοιχούν σε κάθε αντικείμενο ανάλογα με τα τμήματα που λειτουργούν κλπ. Δηλαδή (για να αφήνω και ένα παράθυρο) κατά 99% των περιπτώσεων η προϋπηρεσία θα είναι πραγματική και μιλάμε για ακριβώς ολόιδια εργασία. Σε όλες τις θέσεις εργασίας στο δημόσιο ισχύει αυτό, απλά συνήθως υπάρχουν πολλές θέσεις στο δημόσιο για τις οποίες δεν υπάρχει αντίστοιχη εργασία στον ιδιωτικό τομέα, οπότε στην πράξη είναι σαν να μην υπάρχει κάποιος από τον ιδιωτικό τομέα που μπορεί να σε ανταγωνιστεί.  Για τα φροντιστήρια γέρνω προς το όχι για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι θα είναι πολύ εύκολο να αποκτήσουν πολλοί εικονική προϋπηρεσία από κάποιο φροντιστήριο, οπότε να δημιουργηθούν έντονες αμφισβητήσεις και ο δεύτερος λόγος είναι ότι η εργασία στα φροντιστήρια είναι σε κάποιο μεγάλο ποσοστό ίδια με αυτή σε ένα σχολείο, αλλά όχι ακριβώς ίδια. Για να κάνω βέβαια το συνήγορο του διαβόλου σε άλλες θέσεις του δημοσίου τα όρια της συνάφειας της προϋπηρεσίας που γίνεται αποδεκτή είναι πολύ πιο χαλαρά.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3777 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 08:48:11 μμ »
Έμαθα απ' τον περαστικό ότι έχω φροντιστήριο κι ελπίζω να τα κονομήσω.
Συνάδελφε δεν φταίω εγώ αν δεν κατανόησες σωστά αυτό που έγραψα ή αν νομίζεις ότι όσα γράφονται απευθύνονται σε σένα προσωπικά. Το δεύτερο ενικό πρόσωπο δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά, αναφέρεται σε οποιονδήποτε έχει σχετικό φροντιστήριο, ότι ένα σύστημα που θα βάλει 100.000 ανθρώπους σε μια διαδικασία προετοιμασίας για να αφήσει τους 95.000 απογοητευμένους, θα έχει ως μοναδικούς κερδισμένους όσους έχουν φροντιστήριο, ούτε τους συναδέλφους, ούτε την εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3778 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 08:51:30 μμ »
Για να μη κουράζουμε άλλο νοιάζονται τώρα τα δικαστήρια αφού όπως λες κανέναν δεν απασχολεί πως απέκτησες τη προϋπηρεσία, αμάν με αυτή τη προϋπηρεσία

Τότε λοιπόν αν γνωρίζεις κάποιον συγκεκριμένα που απέκτησε παράνομα την προϋπηρεσία να τον κυνηγήσεις δικαστικά. Αμάν με αυτή τη γενίκευση και τη σπίλωση του συνόλου για τις μεμονωμένες περιπτώσεις. Εγώ τόσα χρόνια στα σχολεία συναντώ συναδέλφους που προσλαμβάνονται με τη σειρά τους μέσω του πίνακα και εκτελούν πλήρως τα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα. Θεωρώ ηθική μου υποχρέωση λοιπόν να θέλω η προϋπηρεσία τους να προσμετράται.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3779 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 09:00:33 μμ »
Τα πράγματα είν' απλά. Δε μπορείς ν' αφήνεις απ' έξω 95.000 πτυχιούχους για να διοριστούν σώνει και καλά 5.000 βάσει προϋπηρεσίας. Δεν είμαστε στο στρατό να μιλάμε για παλιούς-νέους. Αυτό παραβιάζει κατάφωρα τη συνταγματική αρχή των ίσων ευκαιριών. Μόνον ο γραπτός για όλους δίνει τη δυνατότητα διεκδίκησης των θέσεων δίχως αποκλεισμούς δεκάδων χιλιάδων μόνο και μόνο γιατί είναι νέα παιδιά πτυχιούχοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160630
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.