*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749201 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9604 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:13:04 μμ »
@ Πελαγονία
Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!

Για αυτό θα καταπέσει στην πρώτη δικαστική προσφυγή....αναδρομικός νόμος δεν νοείται!!!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:13 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9605 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:14:12 μμ »
Αγαπητοι συνάδελφοι, κατανοω οτι οποιαδήποτε ρύθμιση του νομοσχεδίου δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα μας θεωρείται αδικία, εφόσον δημιουργει εμπόδια στην προσωπική μας αποκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9606 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:16:09 μμ »
Γιατί το κάνει όμως; :-\

Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ περνάει τα πάντα αέρα

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9607 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:16:17 μμ »
Συνάδελφοι το σύστημα μου προτείνει το υπουργείο δεν είναι διαγωνισμός...προκήρυξη θα δημοσιεύσει το ΑΣΕΠ για κατάθεση δικαιολογητικών, ελέγχο και σύνταξη πινάκων....διαγωνισμός είναι άλλη διαδικασία....γραπτή.
Είναι διαγωνισμούς ΑΣΕΠ με μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:13 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9608 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:17:46 μμ »
@ Πελαγονία
Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!

Για αυτό θα καταπέσει στην πρώτη δικαστική προσφυγή....αναδρομικός νόμος δεν νοείται!!!

Συγγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι, αλλά γιατί λέτε για αναδρομική ισχύ και αναδρομικό νόμο; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ. Αιφνιδιασμός είναι, αναδρομικός οχι.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9609 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:20:06 μμ »
@ Πελαγονία
Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!

Για αυτό θα καταπέσει στην πρώτη δικαστική προσφυγή....αναδρομικός νόμος δεν νοείται!!!
Δηλαδή ο 3848 δεν αναγνώριζε την προϋπηρεσία που είχε ήδη διανυθεί; Δεν αναγνώριζε μεταπτυχιακά που είχαν ήδη ληφθεί; Δεν αναγνώριζε πτυχία που είχαν ήδη ληφθεί; Τι εννοείτε μ'αυτα που λέτε; Το σχέδιο νόμου κάνει μπαμ ότι είναι πρόχειροδουλειά, αλλά σε καμία περίπτωση για τους λόγους που αναφέρετε

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9610 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:23:43 μμ »
@ Πελαγονία
Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!

Για αυτό θα καταπέσει στην πρώτη δικαστική προσφυγή....αναδρομικός νόμος δεν νοείται!!!


Ναι Άνεμος σωστός, ενώ αυτό το σύστημα μεταβατικής-επετηρίδας που καταπατά ευθέως το άρθρο 22, παρ. 1, του Ελληνικού Συντάγματος  («H εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών…»), δε θα καταπέσει στη πρώτη δικαστική προσφυγή που θα γίνει από εδώ και πέρα με βάση και τις αποφάσεις του ΣΤΕ περί λήξης της μεταβατικής.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9611 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:31:27 μμ »
Έτσι έγινε ακριβώς... Και με το νέο Λύκειο του Γαβρόγλου οι ξένες γλώσσες βγαίνουν τελείως εκτός.. Ως αποτέλεσμα οι μόνιμοι συνάδελφοι να μετακινηθούν στην πρωτοβάθμια από του χρόνου και πολύ πιθανόν πολλοί από εμάς να μείνουμε εκτός μέρα από 8-10 χρόνια αναπλήρωσης.

Συμφωνώ απολύτως! Απλώς  σε αυτά που λέτε προσθέτω εγώ και την αύξηση του ωραρίου που πιστεύω οτι θα κάνει ο επόμενος για να δείξω που οδεύει το πράγμα.Όχιότι θέλει και πλλή φαντασία. Με την ευκαιρία(και συγνώμη και για το άσχετο, τι γίνεται με το νεο Λύκειο; Σε τι φάση βρίσκεται;

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9612 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:33:35 μμ »
Αγαπητοι συνάδελφοι, κατανοω οτι οποιαδήποτε ρύθμιση του νομοσχεδίου δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα μας θεωρείται αδικία, εφόσον δημιουργει εμπόδια στην προσωπική μας αποκατάσταση.

Χαίρομαι που το αναγνωρίζεις.

Προσωπικά δεν μπορώ να αποδώσω στον εαυτό μου τέτοια μομφή.
Ρώτησα την ανεξάρτητη δικαιοσύνη αν έχω δικαίωμα διορισμού και μου είπε ότι έχω.
Αν η προσφυγή μου είχε αρνητική απάντηση δεν θα κρεμιόμουν στα κάγκελα του Εφετείου ούτε θα μπούκαρα στην ΕΡΤ, ούτε θα έκανα μαζώξεις στα Πανεπιστήμια με φοιτητούδια, και στα σχολεία με μαθητές και γονείς, για να τους πείσω να κατέβουν στις πορείες για τον διορισμό μου, ούτε φυσικά θα δημιουργούσα παρασυναγωγές με συνδικαλιστικό μανδύα για να προάξω τα συμφέροντά μου, ούτε θα τρύπωνα σαν τo trol Μάτα Χάρι του PDE asepoula  σε κάθε γραφείο και γραφειάκι της συν/αντιπολίτευσης για να βγάζω ανακοινωθέντα και να κόβω κίνηση σε forum
 απλά θα άλλαζα πορεία πλεύσης στη ζωή μου (έστω και ως νοικοκυρά στο σπίτι μου με το μεροκάματο του άντρα μου) και θα ήμουν πάλι ευτυχισμένη.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9613 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:34:19 μμ »

@ trofh_gia_skepsh
Δεν αντιλέγω..συμφωνώ..όταν εφαρμόστηκε ο γραπτός ΑΣΕΠ για πρώτη φορά και άρχισαν σιγά σιγά να ξεφυτρώνουν διάφοροι πινάκες ειπα ότι δεν είναι σωστό, ένα σύστημα πρέπει να υπάρχει, αυτό που αντικατέστησε την επετηρίδα...μερικοί κάργα δημοκράτες με αποπήραν...τα αποτελέσματα τα ζούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 10:55:33 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9614 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:51:16 μμ »
Χαίρομαι που το αναγνωρίζεις.

Προσωπικά δεν μπορώ να αποδώσω στον εαυτό μου τέτοια μομφή.
Ρώτησα την ανεξάρτητη δικαιοσύνη αν έχω δικαίωμα διορισμού και μου είπε ότι έχω.
Αν η προσφυγή μου είχε αρνητική απάντηση δεν θα κρεμιόμουν στα κάγκελα του Εφετείου ούτε θα μπούκαρα στην ΕΡΤ, ούτε θα έκανα μαζώξεις στα Πανεπιστήμια με φοιτητούδια, και στα σχολεία με μαθητές και γονείς, για να τους πείσω να κατέβουν στις πορείες για τον διορισμό μου, ούτε φυσικά θα δημιουργούσα παρασυναγωγές με συνδικαλιστικό μανδύα για να προάξω τα συμφέροντά μου, ούτε θα τρύπωνα σαν τo trol Μάτα Χάρι του PDE asepoula  σε κάθε γραφείο και γραφειάκι της συν/αντιπολίτευσης για να βγάζω ανακοινωθέντα και να κόβω κίνηση σε forum
 απλά θα άλλαζα πορεία πλεύσης στη ζωή μου (έστω και ως νοικοκυρά στο σπίτι μου με το μεροκάματο του άντρα μου) και θα ήμουν πάλι ευτυχισμένη.


Σωστή σε βρίσκω.  Φυσικά η οποιαδήποτε δικαστική απόφαση πρέπει να γίνει σεβαστή και να εφαρμοστεί
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2019, 10:53:50 μμ από trofh_gia_skepsh »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9615 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:51:35 μμ »
Χρειάζεται να σκεφτούμε ποιο είναι το ακροατήριο του Μητσοκάκη: είναι η μερίδα του κόσμου που θεωρεί ότι το Δημόσιο είναι υδροκέφαλο, σπάταλο, μη-παραγωγικό, ότι αυτοί μας πληρώνουν με τους φόρους τους κλπ. Σε αυτούς απευθύνεται.

Συνεπώς... το πως θα συγκεκριμενοποιηθούν όλα αυτά που λεει τώρα είναι κάτι που θα φανεί. Ωστόσο, μπορούμε νομίζω να συμφωνήσουμε ότι δε θα προσέξει το Δημόσιο όπως το κάνει η παρούσα κυβέρνηση.

"Πάμε (τόοοσοοο) καλά" {Αυτό είναι το νόημα αυτής της παρέμβασής μου} που ούτε τους "ιδιωτικούς" δε δύναται να "προστατέψει":
α) Η μείωση της (εισ)φοροδιαφυγής τυρί στη φάκα: Πιστεύει κανείς ότι και με 15% άμεσους φόρους θα μειωθεί;
β) Η πλάκα ήταν η "μείωση -30% του ΕΝΦΙΑ σε δεκαετία" (ΝΑΙ: 10ΕΤΙΑ!!)

"Γλώσσα λανθάνουσα τ'αληθή λέγει".

Οδεύουμε σιγά-σιγά για την καταστροφή.

"Συνεχίστε" παρακάτω, όπως και πιο πάνω........

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9616 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 10:53:54 μμ »
@ Πελαγονία
Η αναδρομική ισχύς κανόνων, που ανατρέπουν άρδην το παιχνίδι, είναι τουλάχιστον προκλητική και κατ’ εξοχήν αντιδημοκρατική!

Για αυτό θα καταπέσει στην πρώτη δικαστική προσφυγή....αναδρομικός νόμος δεν νοείται!!!
Τι εννοείτε με το αναδρομικός νόμος δεν καταλαβαίνω.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9617 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 11:09:07 μμ »
Στα θέματα παιδείας. Τσίπρας vs Κυριάκος. Η νύχτα φεύγει το Johnny walker έρχεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.