*

Ψηφοφορία

Στο γνωστικό του ΑΣΕΠ 2009 πιστεύω ότι έγραψα

Κάτω από 50
12 (21.4%)
[50,60)
21 (37.5%)
[60,70)
13 (23.2%)
[70, 80)
5 (8.9%)
[80, 90)
2 (3.6%)
Τουλάχιστον 90
3 (5.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 55

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;  (Αναγνώστηκε 20753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύεται ότι γράψατε γνωστικό;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:15:17 μμ »
Νεκταρία καλά αποτελέσματα σου εύχομαι
Σε forum Μαθηματικών έχουν δώσει τις παρακάτω.

      http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=26&t=366&start=60

Και  τα Φροντιστήρια Κολλιντζάς
   http://www.kollintzas.gr/Θέματα%20εκπαιδευτικων%202007.htm

έδωσαν απάντηση και έχει διαφορά στο 2επιλογής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύεται ότι γράψατε γνωστικό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:23 »

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύεται ότι γράψατε γνωστικό;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:17:19 μμ »
Ευχαριστώ θα πάω να τα δω..καλά αποτελέσματα και σε εσένα...

Αποσυνδεδεμένος cretanman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
    • Προσωπική Ιστοσελίδα
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύεται ότι γράψατε γνωστικό;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:22:23 μμ »
Σε forum Μαθηματικών έχουν δώσει τις παρακάτω.

      http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=26&t=366&start=60

Και  τα Φροντιστήρια Κολλιντζάς
   http://www.kollintzas.gr/Θέματα%20εκπαιδευτικων%202007.htm

έδωσαν απάντηση και έχει διαφορά στο 2επιλογής


Πράγματι παρατήρησα κι εγώ τη διαφορά αυτή! Τα φροντιστήρια Κολλιτζά στη βιασύνη τους να βγάλουν γρήγορες απαντήσεις έκαναν λάθη (έμαθα ότι σε πολλές ειδικότητες εδωσαν ΠΟΛΛΕΣ λάθος απαντήσεις - ειδικά στους φιλολόγους). Η σωστή απάντηση είναι φανερά η (γ) όπως φαίνεται και από την αναλυτική λύση της άσκησης στο http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?p=1925#p1925. Απλά μάλλον δεν πρόσεξαν ότι το (ριζα(5)-1) είναι υψωμένο στην τρίτη δύναμη με αποτέλεσμα να βγάζει σαν παράγοντα το 8ριζα(5)-16 δηλαδή το ρίζα(5)-2.

Φιλικά,
Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:47:45 μμ »
Το θέμα είναι Αλέξανδρε οτι πολλά φροντιστήρια έχουν κάνει  λάθη οχι μόνο στα Μαθηματικά αλλά και στα παιδαγωγικά
Αυτό ομως διχάζει και προβληματίζει τους συναδέλφους σε μιά δύσκολη φάση της ζωής τους

Προσωπικά παρόλο που απάντησα το β απο λάθος πράξεων είδα το λάθος μου με τις απαντήσεις που δώσατε στο mathematica  απο την πρώτη ημέρα κιόλας

Ομως έχω μια απορία και θέλω την γνώμη σου.Εχει διαφορά ο Κύλινδρος απο το Κυλινδρικό δοχείο?Πιστέυω καταλαβαίνεις γιατι ρωτώ.
Πήρα με μια βάση και απάντησα το α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:23 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:52:53 μμ »
Παιδιά εγω δεν έδωσα ΑΣΕΠ φέτος και πραγματικά νομίζω ότι καλά έκανα, με τα θέματα που είδα ότι έβαλαν... Δεν ξέρω τι έγινε στις άλλες ειδικότητες, αλλά νομίζω στη δική μας βάλανε πολύ δύσκολα χωρίς να υπάρχει αρκετός  χρόνος για να λυθούν. Έχω την εντύπωση ότι πάνε να 'μπλοκάρουν' το 24μηνο, με την έννοια να μην μπορεί να μπει εύκολα κάποιος εκεί με επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Από συζητήσεις με αρκετούς συναδέλφους είδα ότι οι περισσότεροι είναι απογοητευμένοι και δεν μιλούν καν για τη βάση... τι να πω. Καλά αποτελέσματα να έχετε όλοι σας!!

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:09:24 μμ »
Εγώ αρχικά οταν τα ειδα στο internet είπα οτι είναι παλούκια. Βλέποντας τα λίγο πιο προσεκτικά δεν είναι τόσο δύσκολά για να μη γράψει κάποιός τη βάση, οπότε μάλλον δε θα είναι πολλοί που θα κοπούν γνωστικό.
Σίγουρα όμως θα πέσουν οι βάσεις παρόλο που η ειδική διδακτική είναι πίο ευκολή από τη προηγούμενη χρονιά που εδινα για τελευταία φορά ευτυχώς.
Πάντως αυτοι που ηξεραν καλά γεωμετρία και τις απάντησαν σωστά θα έχουν ένα προβάδισμά.
Καλά αποτελέσματα σε όλους.
Μακάρι να είναι ο τελευταίος σας ΑΣΕΠ.
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος cretanman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
    • Προσωπική Ιστοσελίδα
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:57:54 μμ »
Δεν ξέρω τί θα λάβει το ΑΣΕΠ ως ορθό, όμως η γνώμη μου είναι ότι όταν μιλάμε για κύλινδρο ή κυλινδρικό δοχείο/χωρίο/κουτί κτλ τότε μιλάμε για τον κλειστό από παντού κύλινδρο ΕΚΤΟΣ εάν αναφέρεται ΡΗΤΑ στο πρόβλημα! Όλα τα βιβλία έχουν μόνο τον τύπο (κλειστού από παντού) κυλίνδρου. Τον άλλο για τον ανοικτό κύλινδρο τον βάζουν (όπου το βάζουν) για να ελέγξουν εάν τα παιδιά έχουν κατανοήσει το πώς προκύπτει ο τύπος του εμβαδού του (κλειστού από παντού) κυλίνδρου. Εξάλλου κυλινδρικό δοχείο θεωρείται ένας κυλινδρικός καυστήρας καυσίμων που είναι κλειστός από παντού ή ένα κουτάκι αναψυκτικού επίσης κλειστό από παντού. Ίσως η παρανόηση να οφείλεται στο ότι ίσως να έχουμε συνηθίσει στην καθημερινή μας ζωή να θεωρούμε το δοχείο, ανοικτό από πάνω (μάλλον σκεφτόμαστε ένα ποτήρι που το χρησιμοποιούμε καθημερινά?).

Συμπερασματικά θεωρώ σωστό το (γ) αποδεχόμενος ότι το κυλινδρικό αυτό δοχείο είναι κλειστό από πάνω αφού ΔΕΝ αναφέρεται κάτι διαφορετικό! Ένας κλασσικός κύλινδρος δηλαδή!

Είμαι περίεργος να δω τί θα δώσει το ΑΣΕΠ ως σωστή... Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι το ερώτημα όπως διατυπώθηκε είναι φάουλ λόγω των παρανοήσεων που δημιουργήθηκαν. Προφανώς ήθελαν να πεταξουν κι άλλο κόσμο έξω (ή δεν κατάλαβαν καν ότι η απάντηση (α) αντιστοιχούσε στον ανοικτό από πάνω κύλινδρο! Απλά έβαλαν μερικές απαντήσεις για να συμπληρώσουν τις πιθανές απαντήσεις χωρίς όμως να κάτσουν να ελέγξουν κάτι παραπάνω...

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:29:49 μμ »
Δεν ξέρω τί θα λάβει το ΑΣΕΠ ως ορθό, όμως η γνώμη μου είναι ότι όταν μιλάμε για κύλινδρο ή κυλινδρικό δοχείο/χωρίο/κουτί κτλ τότε μιλάμε για τον κλειστό από παντού κύλινδρο ΕΚΤΟΣ εάν αναφέρεται ΡΗΤΑ στο πρόβλημα! Όλα τα βιβλία έχουν μόνο τον τύπο (κλειστού από παντού) κυλίνδρου. Τον άλλο για τον ανοικτό κύλινδρο τον βάζουν (όπου το βάζουν) για να ελέγξουν εάν τα παιδιά έχουν κατανοήσει το πώς προκύπτει ο τύπος του εμβαδού του (κλειστού από παντού) κυλίνδρου. Εξάλλου κυλινδρικό δοχείο θεωρείται ένας κυλινδρικός καυστήρας καυσίμων που είναι κλειστός από παντού ή ένα κουτάκι αναψυκτικού επίσης κλειστό από παντού. Ίσως η παρανόηση να οφείλεται στο ότι ίσως να έχουμε συνηθίσει στην καθημερινή μας ζωή να θεωρούμε το δοχείο, ανοικτό από πάνω (μάλλον σκεφτόμαστε ένα ποτήρι που το χρησιμοποιούμε καθημερινά?).

Συμπερασματικά θεωρώ σωστό το (γ) αποδεχόμενος ότι το κυλινδρικό αυτό δοχείο είναι κλειστό από πάνω αφού ΔΕΝ αναφέρεται κάτι διαφορετικό! Ένας κλασσικός κύλινδρος δηλαδή!

Είμαι περίεργος να δω τί θα δώσει το ΑΣΕΠ ως σωστή... Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι το ερώτημα όπως διατυπώθηκε είναι φάουλ λόγω των παρανοήσεων που δημιουργήθηκαν. Προφανώς ήθελαν να πεταξουν κι άλλο κόσμο έξω (ή δεν κατάλαβαν καν ότι η απάντηση (α) αντιστοιχούσε στον ανοικτό από πάνω κύλινδρο! Απλά έβαλαν μερικές απαντήσεις για να συμπληρώσουν τις πιθανές απαντήσεις χωρίς όμως να κάτσουν να ελέγξουν κάτι παραπάνω...

Αλέξανδρος

και εγώ συμφωνώ Αλεξ, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είχαν δόλο μέχρι και σε αυτό

Αποσυνδεδεμένος mt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:02:40 πμ »
Πάντως αφού έκαναν το λάθος να βάλουν ως πιθανές απαντήσεις και για ανοικτό και για
κλειστό κυλινδρικό δοχείο, το καλύτερο είναι να δεκτούν και τις 2 ως σωστές από τη στιγμή που
δεν ειναι απόλυτα  ξεκάθαρο. Ο Spivac στον  απειροστικό λογισμό εχει την ιδιά άσκηση και ξεκαθαρίζει οτι
στον κύλινδρο περιλαμβάνονται και οι 2 βάσεις...Τόσο δύσκολο ειναί για αυτους να το πουν, θέματα εξετάσεων
βαζουν.

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:07:59 πμ »
H γνώμη μου mt που έβαλαν σαν ενδεχόμενη απάντηση το Α ήταν για να δοκιμάσουν αν ο υποψήφιος θα
σκεφτόταν ότι η ολική επιφάνεια ελαχιστοποιείται όταν τα μεταβλητά μεγέθη ύψους και ακτίνας γίνονται ίσα, όπου
θα την πατούσε. Κάτι τέτοια τα σκέφτονται.

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:16:51 πμ »
Και φυσικά καλά αποτελέσματα σε όλους τους συμφορουμίτες που έδωσαν εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:30:24 πμ »
Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο Κολλιντζας διόρθωσε το θέμα 2 επιλογής δίνοντας την σωστή απάντηση γ
Να σας πω τι βλακεία έκανα σε αυτό το θέμα.Βρήκα την ακτίνα που είχε την παρένθεση ρίζα5 -1 δεν μπήκα στον κόπο να αντικαταστήσω στον τύπο του όγκου και έδωσα  σωστό το  β

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:10:19 μμ »
Καλά αποτελέσματα σε όλους.

Σήμερα έκατσα να τα λύσω (ένα συνεχόμενο χρονικό διάστημα) και μου φάνηκαν αρκετά πιο δύσκολα τα φετινά από τα προπέρσινα. Πάντως πιστεύω ότι τα φετινά πλησιάζουν πιο πολύ στο τι πρέπει να ζητείται από Μαθηματικούς, δηλαδή ασκήσεις που είναι ένα κλικ πάνω από αυτές που λύνουν τα παιδιά.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:24:37 μμ »
Πάντως πιστεύω ότι τα φετινά πλησιάζουν πιο πολύ στο τι πρέπει να ζητείται από Μαθηματικούς, δηλαδή ασκήσεις που είναι ένα κλικ πάνω από αυτές που λύνουν τα παιδιά.

Φίλε μου  Siobaras καλά είσαι; Έχω καιρό να σε δω εδώ μέσα...Είμαι και εγώ Ρόδο ως νεοδιόριστος, ακολουθώ τα βήματά σου...

Τώρα στο θέμα μας, τελικά αυτός είναι ο σκοπός του διαγωνισμού; Να διαπιστώσουμε αν οι καθηγητές που θα μπουν είναι καλύτεροι από τους μαθητές; Και τόσο καιρό τι έχουν αποδείξει; Όταν ήταν μαθητές, επέτυχαν στις Πανελλήνιες, τελείωσαν Πανεπιστήμιο, ίσως μεταπτυχιακό και διδακτορικό, είχαν ώρες ωρομίσθιας και ήταν αναπληρωτές; Εκεί δεν το κατάλαβαν; Εγώ που πέρασα στον προηγούμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ 2006 ήμουν ικανός να είμαι καθηγητής, ενώ τώρα αν έδινα και δεν τα κατάφερνα (που δεν θα τα κατάφερνα) δεν θα ήμουν ικανός;;; Νομίζεις ότι αυτοί που είναι διορισμένοι θα μπορούσαν όλοι να γράψουν σε αυτά τα θέματα και να πιάσουν την βάση; Άρα μήπως είναι άδικο και ειρωνικό για τους εξεταζόμενους;

Μήπως είναι άδικο να ανεβάζουν την δυσκολία των θεμάτων τόσο απότομα και άκομψα; Πρέπει να βάλουν τύπους στερεομετρίας, ύλη Πανεπιστημίου, γραμμικά εξαρτημένα και ανεξάρτητα για να διαπιστώσουν ότι οι υποψήφιοι που είναι απέναντί τους είναι ικανοί για αυτοί την θέση; Εμείς οι μαθηματικοί ξέρουμε ότι αν θέλουν οι θεματοδότες , μπορούν να βάλουν τέτοια θέματα που να μην γράψει κανείς… και πολύ φοβάμαι ότι αυτό θελαν!

Επειδή  τα θέματα ήταν όμορφα, μην συγχέεις με το αν ήταν κατάλληλα για τον ΑΣΕΠ. Ομολογώ ότι από μαθηματικής πλευράς με εντυπωσίασαν, αλλά δεν μπορώ να τα αντιμετωπίσω έτσι για αυτή θα ήταν θέση ισχύος και κρύβει υπεροψία...

Αυτή είναι η θέση μου, και είναι καλοπροαίρετη, δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω εντυπώσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160007
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.