*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης  (Αναγνώστηκε 80018 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:55:56 μμ »
Το άλλο το ωραίο το ακούσατε.ήρθε επειγον meil στα σχολεια να μην αποδευσμεύσουν τους αποσπασμένους εως ότου έρθει αντικαταστάτης.δηλ. τετάρτη ξεκινάω από βορεια Ελλάδα για Δ δωδεκανησου.πεμπτη μαθαίνω οτι πηρα απόσπαση και γυριζω πίσω για να ταξιδέψω αλλου για ανήληψη υπηρεσίας,πρόλαβα νέλαβα και Παρασκευη στις 2το μεσημερι μαθαίνω ΄τι πρέπει να ταξιδεψω πάλι για Δ Δωδεκανησου,αγνωστο για πόσο καιρο.Ποιος είμαι για να διακτινίζομαι;;;;ή μηπως είμαι ο Ωνάσης και εχω λεφτα για πεταμα σε αεροπλανα.πλοια και ενοικιαζόμενα δωμάτια;δεν ξερω πως ανοιγουν νέο θέμα,γι αυτο το εβαλα εδω.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:35:40 μμ »
Υπουργείο Παιδείας (ΕΠΕΙΓΟΝ): Άμεση αποστολή από τις Διευθύνσεις των ενστάσεων για ενδεχόμενα λάθη μοριοδότησης κλπ

02-09-2011 - 14:31:56




 
Παρακαλούμε:
Να μας αποστείλετε άμεσα το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα ώρα 10.00 π.μ. στο Φαξ 3442365 με τη σημείωση για γραφείο 1146 όσες αιτήσεις εκπαιδευτικών έχουν υποβληθεί στα Γραφεία σας και αφορούν σε ενστάσεις επί των αποσπάσεων σχετικές με:
•         ενδεχόμενα λάθη μοριοδότησης που οδήγησαν σε μη ικανοποίηση των αιτήσεων,
•         αιτήσεων κατά προτεραιότητα που είτε δεν ικανοποιήθηκαν είτε ικανοποιήθηκαν σε άλλη προτίμηση από εκείνη της συνυπηρέτησής τους ή
•         εκπαιδευτικών που είχαν λόγους σοβαρούς οι οποίοι συνιστούν λόγο απόσπασης.
ΔΕΝ θα αποστείλετε στο Υπουργείο τις αιτήσεις:
•         επανεξέτασης αιτήσεων απόσπασης,
•         ανακλήσεις αποσπάσεων και
•         νέες αιτήσεις (παλαιών εκπαιδευτικών ή νεοδιόριστων.
Οι αιτήσεις αυτές θα παραμείνουν στα Γραφεία μέχρι νεωτέρων οδηγιών.
Παρακαλούμε τις Διευθύνσεις να κοινοποιήσουν το παρόν και στα Γραφεία της αρμοδιότητάς τους.
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ
Και ποιος ειναι αρμοδιος να κρινει αν ο χ ή ο ψ εχει σοβαρους λογους;Μηπως αυτο επαφιεται στη κριση του καθε υπαλληλου και θα δημιουργηθει περισσοτερο μπαχαλο;Αν καποιος εχει συζυγο καρδιακο με παραπανω απο 12 καρδιακες ανακοπες και πιστοποιημενο ποσοστό ανικανοτητας και παιδι με ψυχιατρικη παρεμβαση λογω των γεγονοτων που βιωσε ανηκει στη κατηγορια του σοβαρου λογου;Η μηπως τριτεκνος χωρις συζυγο δε συνιστα σοβαρο λογο .Πες τε μου

Το άρθρο αυτό διαβάστηκε 3086 φορές.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:46:34 μμ »
Συγνώμη,αλλά ποια η διαφορά ένστασης και αιτησης επανεξέτασης που αναφέρει το κειμενο του γενικού;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:52:11 μμ »
Ρε παιδιά όποτε μάθει κάποιος πότε θα συνεδριάσουν ας μας πει γιατι η κατάσταση δεν παλεύεται.
Εχθές μου είπαν στην δδε όπου υπέβαλα αίτηση θεραπείας οτι το θέμα το πολύ σε μία εβδομάδα δηλ. τη Παρασκευή 09/09 θα λήξει το θέμα. 
Τώρα διάβασα από εσάς για μήνα...

Σήμερα το πρωί μίλησα με το Υπουργείο. Η κυρία που ήταν εκεί μου είπε ότι πρέπει οι ενστάσεις να γίνουν το συντομότρο δυνατό, γιατί σύντομα θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ.
Τι επρεπε εμεις που ειμαστε κατα προτεραιοτητα και δεν αποσπαστηκαμε να κανουμε ενσταση ή αιτηση επανεξετασης; Γιατι εγω εκανα αιτηση επανεξετασης. Αυτο σημαινει οτι η δικη μου δεν θα σταλει στην Αθηνα; Τι να κανω . Να παω να ξανακανω ενσταση;

Και γω το ίδιο έκανα...μπορούμε να κάνουμε και ένσταση;;; Θα τρελαθώ ρε παιδιά...ότι θέλουν κάνουν...
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:55:26 μμ »
Όντως, ποια η διαφορά μεταξύ τους;
Και επίσης όταν λέει "ενδεχόμενα λάθη μοριοδότησης που οδήγησαν σε μη ικανοποίηση των αιτήσεων", τι εννοεί; Αφού ο καθένας ξέρει πόσα μόρια έχει, φαίνονται στην αίτηση απόσπασης, τι νόημα έχει; Εκτός εάν κάνει κάποιος που δεν πήρε απόσπαση για κάποιον που έχει πάρει με τα ίδια ή λιγότερα μόρια  :o
Εγώ πάντως το πρωί ζήτησα έντυπο ένστασης και μου έδωσαν μία απλή αίτηση και ζήτησα να επανεξετάσουν την αίτησή μου.
Μεγάλο μπέρδεμα πάντως!

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:57:26 μμ »
εχει βρει κανεις αιτηση επανεξετασης στο ιντερνετ;

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:03:28 μμ »
Ρε παιδιά όποτε μάθει κάποιος πότε θα συνεδριάσουν ας μας πει γιατι η κατάσταση δεν απαλεύεται.
Εχθές μου είπαν στην δδε όπου υπέβαλα αίτηση θεραπείας οτι το θέμα το πολύ σε μία εβδομάδα δηλ. τη Παρασκευή 09/09 θα λήξει το θέμα. 
Τώρα διάβασα από εσάς για μήνα...

Σήμερα το πρωί μίλησα με το Υπουργείο. Η κυρία που ήταν εκεί μου είπε ότι πρέπει οι ενστάσεις να γίνουν το συντομότρο δυνατό, γιατί σύντομα θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ.
Τι επρεπε εμεις που ειμαστε κατα προτεραιοτητα και δεν αποσπαστηκαμε να κανουμε ενσταση ή αιτηση επανεξετασης; Γιατι εγω εκανα αιτηση επανεξετασης. Αυτο σημαινει οτι η δικη μου δεν θα σταλει στην Αθηνα; Τι να κανω . Να παω να ξανακανω ενσταση;

Και γω το ίδιο έκανα...μπορούμε να κάνουμε και ένσταση;;; Θα τρελαθώ ρε παιδιά...ότι θέλουν κάνουν...
και γω το ιδιο εκανα!ενσταση επανεξετασης αποσπασεως οπου αναφερω τους οικογενειακους λογους.ας μας απαντησει καποιος που ξερει αν πρεπει να ξαναπαμε πρωι πρωι στη διευθυνση.τι λαμογια ειναι αυτοι ρε;παλι με τις λεξεις παιζουν!
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:04:26 μμ »
Εμένα, στη δευτεροβάθμια που πήγα, μου είπαν, πως άλλο είναι η αίτηση επανεξέτασης(θεραπείας) και άλλο η αίτηση ένστασης. Ο υπάλληλος μου είπε  πως δε βγάζεις άκρη τις περισσότερες φορές με τις ενστάσεις και μπλέκεις...πάνω στο άγχος μου και γω ούτε που τον ρώτησα τι εννοούσε..και έτσι έκανα αίτηση επανεξέτασης.. Στο υπουργείο που προσπάθησα να επικοινωνήσω γι'αυτό το θέμα, δεν κατάφερα να βρω κανέναν!Τι κάνουμε τώρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:06:04 μμ από Amarilis23 »
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:06:47 μμ »
εχει βρει κανεις αιτηση επανεξετασης στο ιντερνετ;
Δεν υπαρχει συγκεκριμενη. Λεει επανω: αιτηση και εσυ συμπληρωνεις επανεξεταση. Στα δεξια γραφεις ενα κειμενο , οτι θελεις εσυ για ποιο λογο ζητας επανεξεταση.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:08:15 μμ »
Όντως, ποια η διαφορά μεταξύ τους;
Και επίσης όταν λέει "ενδεχόμενα λάθη μοριοδότησης που οδήγησαν σε μη ικανοποίηση των αιτήσεων", τι εννοεί; Αφού ο καθένας ξέρει πόσα μόρια έχει, φαίνονται στην αίτηση απόσπασης, τι νόημα έχει; Εκτός εάν κάνει κάποιος που δεν πήρε απόσπαση για κάποιον που έχει πάρει με τα ίδια ή λιγότερα μόρια  :o
Εγώ πάντως το πρωί ζήτησα έντυπο ένστασης και μου έδωσαν μία απλή αίτηση και ζήτησα να επανεξετάσουν την αίτησή μου.
Μεγάλο μπέρδεμα πάντως!

Εγώ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία που λες με τα ίδια ή περισσότερα μόρια και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω επιπλέον της αίτησης επανεξέτασης. :-\
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:09:11 μμ »
εχει βρει κανεις αιτηση επανεξετασης στο ιντερνετ;
Σε μία σελίδα το word χώρισε την στη μέση και αριστερά γράψε τα στοιχεία σου (Ονοματ/μο,δ/νση, που υπηρετείς, οικογ.κατάσταση, ημερομηνία) και δεξια γράψε πού την απευθύνεις (Υπουργείο....κλπ) απο κάτω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αριθ.πρωτοκόλλου και ημερομηνία κατάθεσης και έπειτα μπορείς να αναφέρεις αν θέλεις τους λόγους για τους οποίους ζητάς επανεξέταση π.χ. 1ον...οικογένεια...2ον....οικονομικοί λόγοι...3ον....λόγοι υγείας...κλπ.Σύντομα και περιεκτικά...

Αυτά σε γενικές γραμμές...πιστεύω ότι λέγεται ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ και όχι αίτηση θεραπείας ή αίτηση ένστασης.....
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι....τουλάχιστον έτσι έκανα πέρυσι (και έπιασε) και φέτος (ξανά στα βάσανα και την αγωνία)

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:10:36 μμ »
 Παιδια. Εμαθα οτι η ανακοινωση αυτη ειναι για το ΚΥΣΠΕ Το ΚΥΣΔΕ προς το παρον δεν εστειλε τετοια.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:12:21 μμ »
εχει βρει κανεις αιτηση επανεξετασης στο ιντερνετ;
Σε μία σελίδα το word χώρισε την στη μέση και αριστερά γράψε τα στοιχεία σου (Ονοματ/μο,δ/νση, που υπηρετείς, οικογ.κατάσταση, ημερομηνία) και δεξια γράψε πού την απευθύνεις (Υπουργείο....κλπ) απο κάτω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αριθ.πρωτοκόλλου και ημερομηνία κατάθεσης και έπειτα μπορείς να αναφέρεις αν θέλεις τους λόγους για τους οποίους ζητάς επανεξέταση π.χ. 1ον...οικογένεια...2ον....οικονομικοί λόγοι...3ον....λόγοι υγείας...κλπ.Σύντομα και περιεκτικά...

Αυτά σε γενικές γραμμές...πιστεύω ότι λέγεται ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ και όχι αίτηση θεραπείας ή αίτηση ένστασης.....
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι....τουλάχιστον έτσι έκανα πέρυσι (και έπιασε) και φέτος (ξανά στα βάσανα και την αγωνία)

Εγώ που ρώτησα τον υπάλληλο στη δευτεοβάθμια, μου είπε πως δε χρειάζεται να γράψω κανένα ΄λόγω, απλώς ότι επιθυμώ να επανεξετάσουν την αίτηση μου με αρ. πρωτοκόλλου τάδε...να έκανα βλακεία που τον άκουσα;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:13:31 μμ »
Παιδια. Εμαθα οτι η ανακοινωση αυτη ειναι για το ΚΥΣΠΕ Το ΚΥΣΔΕ προς το παρον δεν εστειλε τετοια.

Δεν αποκλείεται όμως να ακολουθήσει και το ΚΥΣΔΕ, σωστά;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161133
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.