*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 567107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:14:13 πμ »
Συνάδελφοι, μου συνέβει το εξής ωραίο που θέλω τη συμβουλή σας. Αφού βγήκαν τα αποτελέσματα πέρυσι τέτοια περίπου εποχή μίλησα με το Διευθυντή ενός ΙΕΚ ΟΑΕΔ και μου είπε δεν θα γίνουν τμήματα και να περάσω πριν την έναρξη του εαρινού εξαμήνου μήπως γίνει κάτι. Α μου είπε αφού έχεις και τόσα προσόντα πάνε στο εξωτερικό εκεί θα βρεις δουλειά σίγουρα. Πήγα το Φεβρουάριο και πάνω κάτω τα ίδια. Φέτος με τα νέα αποτελέσματα, πήγα και έκανα ένσταση/αίτηση.... Εκεί που χάζευα τις περσινές βαθμολογίες των σπουδαστών...τι βλέπω; Σε μάθημα της ειδικότητάς μου υπέγραφαν δύο εκπαιδευτές που δεν ήταν από τον πίνακα της ειδικότητάς μου!!! Ψάχνω στα αποτελέσματα του 2011-2012 και τους βρίσκω. Οι εν λόγω εκπαιδευτές  προέρχοταν από άλλους πίνακες ειδικοτήτων, ούτε στην πρώτη θέση βρισκόταν στους αντίστοιχους πίνακες, και επίσης ουδεμία συνάφεια με το μάθημα! Μάλιστα, ο ένας είχε τα μισά μόρια από μένα και ο άλλος το ένα τέταρτο των μορίων! Τώρα τι μπορώ να κάνω; Μήνυση; Καταγγελία στο Υπουργείο και στο Ελεγκτικό; Εγώ στο εξωτερικό δεν φεύγω! Θα προτιμήσω είτε να πάνε κάποιοι  φυλακή, είτε να φύγουν εκείνοι από τη θέση τους προς παραδειγματισμό των υπολοίπων! Φτάνει πια! Γνώμη μου, ορισμένοι μάλλον βλέπουν προσόντα  και τρελαίνονται! Κατά τα άλλα, να υποστηρίζουμε τους αγώνες των μόνιμων "συναδέλφων" ώστε να μην απολυθούν! Βρε άντε από εδώ σε τέτοιους μόνιμους που κάνουν τέτοια πράγματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 08:21:30 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:46 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:19:31 πμ »
 Καλό είναι κάποιοι που αμφιταλαντεύεστε αν θα κάνετε ή όχι ένσταση, κάντε..ώστε να έχετε νομικό δικαίωμα μετά..

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 11:54:32 πμ »
Συνάδελφοι μην κολωνετε ξέρετε πως φοβουνται δικηγόρους και μηνύσεις. εμένα που μου είχαν δημιουργήσει πρόβλημα να μου φάνε τις ώρες συμβουλεύτηκα δικηγόρο ο οποίος μου είπε να γράψω σε ένα χαρτί ότι αποδέχομαι τις ώρες που μου δίνουν είμαι διαθέσιμος να συνεχίσω την συμβαση μου με το ιεκ και ότι θα κινηθώ νομικα σε περίπτωση παρατυπίας που βλάψει τα συμφεροντά μου και πήγα εκεί να το πρωτοκολήσω μολις το είδαν τους έλουσε κρύος ιδρώτας δεν με άφησαν να το πρωτοκολύσω καν αλλα με φώναξε η διευθύντρια να λύσουμε το πρόβλημα όπως και έγινε και δικαιώθηκα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 11:32:39 μμ από senior_ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 01:08:18 πμ »
συνάδελφε μαζί σου, αλλά τι μπορώ να κάνω τώρα για το προηγούμενο εξάμηνο; θα τηλεφωνήσω σήμερα το πρωι σε δικηγόρο (ελπίζω να τον βρω) αλλά θα ήθελα μία γνώμη και από εσάς αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:46 »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 02:20:47 πμ »
για το προηγούμενο εξάμηνο δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πάει πέρασε κοιτα τι θα κάνεις από εδώ και πέρα αν σε ξανααδικήσουν μην το αφήσεις να το κυνηγήσεις αυτή είναι η γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 02:28:55 πμ »
Ευχαριστώ για το χρόνο σου...και εγώ έτσι νομίζω...που να περιμένω ότι θα μου παίξει τέτοια μπαμπ..... 8)
Ξέρεις μήπως πως μπορώ να μάθω τι τμήματα έγιναν και πως θα μάθω σε ποιον ανατέθηκαν τα σχετικά μαθήματα;
Υπόψη: έχω κάνει ήδη μία αίτηση/ένταση που ζητώ τα δικαιολογητικά αυτών που προηγούνται από εμένα φέτος .πλέον δεν πιστεύω τίποτα...ελπίζω να "το σκεφτεί" περισσότερο φέτος...

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 02:38:25 πμ »
Σε κάθε ΙΕΚ είναι υποχρεωμενοι έξω απο την γραμματεία να τοιχοκολλήσουν τα τμήματα που θα δημιουργήσουν τουλάχιστον στο ΙΕΚ ρέντη που πήγα εγώ υπήρχαν και υπήρχαν για όλα τα ΙΕΚ! Για το δεύτερο που με ρωτάς αυτό που θα κάνω εγώ όταν θα ξεκινήσουν τα μαθήματα είναι να πάω να δω έξω από τη γραμματεία, όπου τοιχοκολλούν το πρόγραμμα και φαίνεται ποιος καθηγητής κάνει κάθε μάθημα! Θέλω μια βοήθεια και από σένα...Μπορείς να μου στείλεις στο e-mail μου την φόρμα της ένστασης που έκανες, γιατί θέλω να κάνω και εγώ αυριο το πρωί;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 12:00:40 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 03:09:35 μμ »
Αν επιλεγεί κάποιος στα ιεκ οαεδ και είναι άνεργος πρέπει να του δώσουν 10 ώρες όπως λέει η προκύρηξη ή δεν ισχύει?και κάτι άλλο..τα μαθήματα έιναι πρωί?

Αποσυνδεδεμένος Πνμ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 03:15:22 μμ »
παιδια ποσους καθηγητες περνουν απο καθε ειδικοτητα? εγω ειμαι δευτερη και θα καλεσουν μονο την πρωτη ποσες ωρες περνει ο καθενας? ειμαι αγγλικης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10817
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 05:33:39 μμ »
Πνμ δεν υπάρχει κανόνας. Παίζει ρόλο πόσες ώρες έχουν διαθέσιμες. Μπορεί να είναι λίγες οι ώρες και να μη φτάνουν για τον δεύτερο εκπαιδευτή.

Αποσυνδεδεμένος marigri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:37:45 πμ »
Εγώ είμαι πρώτη σε ένα ιεκ οαεδ σε πίνακα ανέργων χωρίς προϋπηρεσία και σε 3-4 δεύτερη...Αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το "τρίτοι σε εργαστήρια". Προς το παρόν δεν έχει τηλεφωνήσει κανείς. Λέω να περάσω να ρωτήσω...Αλλά δεν έχω ιδέα και φοβάμαι θα με κοροϊδέψουν  :(
Αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10817
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:52:12 μμ »
marigri καλωσήρθες στο pde.

Οι άνεργοι έχουν το δικαίωμα να μπαίνουν ως τρίτοι στα εργαστήρια, όπως λέει η προκήρυξη.
Τρεις καθηγητές μαζί σε εργαστήριο μπαίνουν όταν ο αριθμός των εκπαιδευόμενων είναι αρκετά μεγάλος.
Στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ τρίτος μπαίνει όταν το τμήμα απαρτίζεται από τουλάχιστον 25 μαθητές.
Αν, λοιπόν, χρειάζονται και τρίτο καθηγητή στο εργαστήριο, θα παίρνουν από τη λίστα των ανέργων!

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:11:20 μμ »
Λάζαρε να σε συμπληρώσω επίσης 3ος 4ος 5ος κλπ καθηγητής αν υπάρχει μάθημα κυρίως εργαστήριο που είναι πχ 16 ώρες την εβδομάδα όπως είναι σε εμάς οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις οπότε σπαει σε 2 -3 μέρες ανά δύο καθηγητές μπορεί να είναι μέχρι και 6 καθηγητές... άρα οι άνεργοι θα πρέπει να κοιτάξουν αυτά τα μαθήματα αν έχουν και ποιοί τα πήραν!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10817
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:15:19 μμ »
Σωστός. Ευχαριστώ για την προσθήκη. Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν έχω διδάξει ποτέ σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ (πάντα στα ΤΕΕ ή στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δίδασκα) δεν ήξερα ότι το εργαστήριο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων είναι 16 ώρες την εβδομάδα. Επομένως, φυσικά και μπορούν να απασχοληθούν σε διαφορετικές μέρες που διδάσκεται αυτό το εργαστηριακό μάθημα αρκετοί διαφορετικοί συνάδελφοι ως "τρίτοι" καθηγητές. (Αν και προσωπικά θα προτιμούσα να διδάσκεται ένα μάθημα όλες τις μέρες από τους ίδιους εκπαιδευτές).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160386
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.