*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;  (Αναγνώστηκε 5153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, παρουσίασα πρόσφατα την διπλωματική μου και μου έδωσαν μια βεβαίωση από το μεταπτυχιακό μου ότι εχώ καταστεί διπλωματούχος και εκκρεμεί η ορκωμοσία.

Επειδή η ορκωμοσία αναμένεται να αργήσει πολύ, μπορώ να ζητήσω αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου από το ΠΥΣΔΕ μόνο με αυτήν την βεβαίωση ή όχι; Ρώτησα την διευθύντρια του σχολείου μου και μου είπε όχι, ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ :)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Activist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 11:01:32 μμ »
Έχω ακούσει παρόμοια περίπτωση στην Δευτεροβάθμια Ανατολικής Αττικής που αναγνωρίστηκε κανονικά. Νομίζω ότι εφόσον υπάρχει βεβαίωση η ορκωμοσία είναι μια απολύτως τυπική διαδικασία τόσο σε μεταπτυχιακό όσο και σε προπτυχιακό επίπεδο...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 11:22:30 μμ »
Καλησπέρα, παρουσίασα πρόσφατα την διπλωματική μου και μου έδωσαν μια βεβαίωση από το μεταπτυχιακό μου ότι εχώ καταστεί διπλωματούχος και εκκρεμεί η ορκωμοσία.

Επειδή η ορκωμοσία αναμένεται να αργήσει πολύ, μπορώ να ζητήσω αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου από το ΠΥΣΔΕ μόνο με αυτήν την βεβαίωση ή όχι; Ρώτησα την διευθύντρια του σχολείου μου και μου είπε όχι, ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ :)!

να πεις στη διευθύντριά σου να μην λέει βλακείες και άμα δε ξέρει να ψάξει να μάθει
εδώ αν έχεις τελειώσει το προπτυχιακό κι έχεις βεβαίωση ολοκλήρωσης των σπουδών αλλά εκκρεμεί η ορκωμοσία κάνεις κανονικά χαρτιά για να μπεις σε μεταπτυχιακά εδώ ή εξωτερικό

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 01:03:42 πμ »
Καλησπέρα, παρουσίασα πρόσφατα την διπλωματική μου και μου έδωσαν μια βεβαίωση από το μεταπτυχιακό μου ότι εχώ καταστεί διπλωματούχος και εκκρεμεί η ορκωμοσία.

Επειδή η ορκωμοσία αναμένεται να αργήσει πολύ, μπορώ να ζητήσω αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου από το ΠΥΣΔΕ μόνο με αυτήν την βεβαίωση ή όχι; Ρώτησα την διευθύντρια του σχολείου μου και μου είπε όχι, ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ :)!
εφόσον η βεβαίωση λέει ότι έχεις καταστεί διπλωματούχος (= κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου) μπορείς, είναι όμως μερικά ΠΥΣΔΕ που (λανθασμένα) δε τη δέχονται (πχ Γ Αθήνας), οπότε καλά ξεμπερδέματα, ξέρω συνάδελφο που έχει πάει σχετικό θέμα δικαστικά (ακυρωτική διαδικασία) αλλά μετά από 4 χρόνια δεν έχει βγεί ακόμα η απόφαση ;Dπάντως αναμένεται να δικαιωθεί ;),
μπορείς να ξεκινήσεις τη διαδικασία υποβάλλοντας τη σχετική αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ και μετά βλέποντας και κάνοντας.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 01:10:33 πμ »
Καλησπέρα, παρουσίασα πρόσφατα την διπλωματική μου και μου έδωσαν μια βεβαίωση από το μεταπτυχιακό μου ότι εχώ καταστεί διπλωματούχος και εκκρεμεί η ορκωμοσία.

Επειδή η ορκωμοσία αναμένεται να αργήσει πολύ, μπορώ να ζητήσω αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου από το ΠΥΣΔΕ μόνο με αυτήν την βεβαίωση ή όχι; Ρώτησα την διευθύντρια του σχολείου μου και μου είπε όχι, ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ :)!
Μπορείς να ζητήσεις έγκριση συνάφειας κανονικότατα!!Υπάρχει και σχετική νομοθεσία!!Εμένα πάντως μου το αναγνώρισαν κανονικά!!!!

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:09:46 πμ »
Μπορείς να ζητήσεις έγκριση συνάφειας κανονικότατα!!Υπάρχει και σχετική νομοθεσία!!Εμένα πάντως μου το αναγνώρισαν κανονικά!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Μήπως γνωρίζεις stroumfaki την σχετική νομοθεσία για να την επικαλεστώ;
Γιατί με το συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ κοντραρίστηκα πρόσφατα γιατί δεν με αποδέσμευαν ως αποσπασμένη και θέλω να είναι απόλυτα τεκμηριωμένη η αίτηση μου για να μην βρουν κανένα πάτημα να μου το αρνηθούν μόνο για σπάσιμο. Πάντως κι εγώ έχω καταλάβει ότι είναι θέμα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:46:49 πμ »
Όχι... από όσο ξέρω πρέπει να περιμενεις τον επίσημο τίτλο, μετα να κάνεις αμέσως αίτηση, μη χάσεις χρόνο διότι όποτε και να γίνει το ΠΥσδε , εσενα θα σου αναγνωριστεί αναδρομικά από την ημέρα που το αιτήθηκες.
cheers
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:48:52 πμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση αναγνώρισης μεταπτυχιακού με βεβαίωση πτυχιούχου;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:56:11 μμ »
Όχι... από όσο ξέρω πρέπει να περιμενεις τον επίσημο τίτλο, μετα να κάνεις αμέσως αίτηση, μη χάσεις χρόνο διότι όποτε και να γίνει το ΠΥσδε , εσενα θα σου αναγνωριστεί αναδρομικά από την ημέρα που το αιτήθηκες.
cheers
αυτό έχει αλλάξει πρόσφατα, θα σου αναγνωριστεί αναδρομικά από την ημερομηνία που θα γίνει το ΠΥΣΔΕ για την αναγνώριση της συνάφειας.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160862
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.