*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351971 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #658 στις: Ιούλιος 07, 2009, 08:42:19 πμ »
Αν κάποιος έχει αποσπαστεί σε κάποιο φορέα πρέπει να περάσει ΠΕΚ; Φυσικά τα χρωστάω από πέρυσι... Αν ναι, πρέπει να περάσω και τις τρεις φάσεις;

Το ερώτημα είναι ΠΟΥ θα περάσεις ΠΕΚ. Στην περιοχή της οργανικής σου ή στην περιοχή της απόσπασης, με δεδομένο οτι οι αποσπάσεις είναι από 1/9 ενώ τα ΠΕΚ ξεκινάνε τέλη Αυγούστου

Σίγουρα στα ΠΕΚ της περιοχής απόσπασης σου !
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:24 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #659 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:54:21 πμ »
Ελπίζω να μην φανεί χαζό το ερώτημά μου : αφού μάθουμε που θα διοριστούμε μας καλούν στο ΠΕΚ εκείνης της περιοχής? για αυτά τα πράγματα θα μας ενημερώσει η δευτεροβάθμια της περιοχής που διοριστήκαμε? τέλη Αυγούστου γίνονται? Sorry, αλλά μαθαίνω πολλά και έχω ζαλιστεί!

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #660 στις: Ιούλιος 07, 2009, 04:07:15 μμ »
Είδα μία ανακοίνωση που αφορούσε την επιμόρφωση των νεοδιόριστων και έλεγε ότι πραγματοποιείται το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου και το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου. Η επιμόρφωση διαρκεί 15 ημέρες ή πρόκειται για μία του Αυγούστου και μία του Σεπτεμβρίου με δυνατότητα επιλογής? Ζητάω πολλά ε?

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #661 στις: Ιούλιος 07, 2009, 04:10:26 μμ »
Ελπίζω να μην φανεί χαζό το ερώτημά μου : αφού μάθουμε που θα διοριστούμε μας καλούν στο ΠΕΚ εκείνης της περιοχής? για αυτά τα πράγματα θα μας ενημερώσει η δευτεροβάθμια της περιοχής που διοριστήκαμε? τέλη Αυγούστου γίνονται? Sorry, αλλά μαθαίνω πολλά και έχω ζαλιστεί!

Χμμμ...Εγώ πάντως, όταν παρουσιάστηκα στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας της περιοχής που τοποθετήθηκα, αν και ήμουν μέσα στις προθεσμίες ( 25 Αυγούστου -τελευταία μέρα - διότι ήταν 21 ως 25/8 η προθεσμία) μου είπαν ότι κανονικά θα έπρεπε να βρίσκομαι ήδη στα ΠΕΚ, τα οποία μάλιστα ήταν και σε άλλη πόλη!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Και κάτι άλλο. Είναι λίγο off-topic αλλά ...Προσπαθείστε να παρουσιαστείτε την 1η ημέρα. Μετράει στις αποδοχές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:24 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #662 στις: Ιούλιος 07, 2009, 04:52:00 μμ »
Μην αγχώνεστε για τα ΠΕΚ.Όταν θα τοποθετηθειτε θα ξέρετε σε ποια περιοχη θα κανετε τα ΠΕΚ.Θα έρθει αναλυτικο πρόγραμμα για το πού και το πότε θα γινουν τα Πεκ. Θα παρετε τηλ στη ΔΔΕ που ανήκετε.Παντως τα τελευταια χρόνια  η 1η φάση ξεκινάει περιπου το τελευταιο 10ημερο του Αυγούστου και διαρκει μεχρι το 1ο 10ημερο του Σεπτεμβρίου.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #663 στις: Ιούλιος 07, 2009, 05:00:37 μμ »
Οσοι εκαναν περσι μια βδομαδα πεκ σαν αναπληρωτες και φετος διοριζονται αραγε θα ξανακανουν πεκ και αν ναι πόσο; ξέρει κανεις; μιλάω για την α φάση 

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #664 στις: Ιούλιος 07, 2009, 05:55:28 μμ »
καλησπερα κ εγω δεν τα παρακολουθησα γιατι διοριστηκα με τους συμπληρωματικους.απο που θα ενημερωθουμε για το ποτε θ αρχισουν.που θα πρεπει να τα παρακολουθησω εκει που πηρα μεταθεση η αν θα παρω αποσπαση εκει που θα αποσπαστω????

Αποσυνδεδεμένος antrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #665 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:14:05 μμ »
sophie eυχαριστω για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #666 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:46:40 μμ »
Είδα μία ανακοίνωση που αφορούσε την επιμόρφωση των νεοδιόριστων και έλεγε ότι πραγματοποιείται το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου και το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου. Η επιμόρφωση διαρκεί 15 ημέρες ή πρόκειται για μία του Αυγούστου και μία του Σεπτεμβρίου με δυνατότητα επιλογής? Ζητάω πολλά ε?
Όχι, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής, διαρκεί 15 μέρες. ;D

sophie eυχαριστω για την απαντηση!
Παρακαλώ! :)

Αυτό πάντως που κατάλαβα εγώ είναι ότι πρέπει να παρακολουθείτε από μόνοι σας τις εξελίξεις. Εμένα δε με ενημέρωσε ποτέ κανένας για το πότε ή το πού (απλά ήξερα ότι εφόσον είμαι στην Ά Αθήνας θα τα παρακολουθήσω στο 1ο ΠΕΚ Αθηνών) κι έμπαινα κάθε μέρα στην ιστοσελίδα τους για να δω το πότε (το γραφείο εδώ δεν είχε ιδέα). Επιπλέον, ενώ είχαν δώσει (από το ΠΕΚ) τη δυνατότητα να κάνει κάποιος αίτηση συμμετοχής ηλεκτρονικά (όπως κι έκανα), όταν ξεκινήσαν τα σεμινάρια κι έπαιρναν απουσίες, το όνομά (και πολλών άλλων) δεν υπήρχε στην κατάσταση γιατί είχαν "χάθει" πολλά mail... :P
Ίσως στην επαρχία να είναι καλύτερα οργανωμένα τα πράγματα και τα γραφεία να έχουν καταστάσεις με τα ονόματα αυτών που πρέπει να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση, οπότε η ενημέρωσή σας να γίνει από εκεί.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #667 στις: Ιούλιος 08, 2009, 12:40:43 μμ »
δηλαδη με το που διοριστεις μονιμος, και παρουσιαστεις στην Α/θμια, δεν πρεπει να σε ενημερωσουν για το αν πρεπει να παρακολουθησεις ΠΕΚ και που??
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #668 στις: Ιούλιος 08, 2009, 01:29:36 μμ »
Εγώ ήμουν με άδεια ανατροφής πέρυσι κι έτσι τα χρωστούσα. Φέτος  πήρα μετάθεση και τοποθετήθηκα προσωρινά σε λειτουργικό κενό. Στις 30 Ιουνίου που ανέλαβα υπηρεσία ο  διευθυντής με ρώτησε αν έχω κάνει αίτηση για τα παρακολουθήσω. Απευθύνθηκα λοιπόν στο γραφείο όπου μ΄ενημέρωσαν ότι είναι θέμα διευθυντή, ο οποίος πρέπει να δηλώσει τα στοιχεία μας στο γραφείο που ανήκει το σχολείο ώστε να μπούμε στη λίστα. Αυτά ισχύουν για τη Γ΄Αθήνας. Ήμουν τυχερή και στην πρώτη εφημερία του σχολείου βρήκα το διευθυντή και έστειλε διαβιβαστικό με τα στοιχεία μου. Περιμένω να με ειδοιποιήσουν.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #669 στις: Ιούλιος 11, 2009, 04:17:12 μμ »
Οσοι εκαναν περσι μια βδομαδα πεκ σαν αναπληρωτες και φετος διοριζονται αραγε θα ξανακανουν πεκ και αν ναι πόσο; ξέρει κανεις; μιλάω για την α φάση 
Γενικά, όταν διορίζεσαι και έχεις ήδη προϋπηρεσία τουλάχιστον οκτώ μηνών, παρακολουθείς μόνο μία φάση από τις τρεις της επιμόρφωσης.
Άρα κάποιος που έκανε πέρυσι αυτή τη φάση και διορίζεται φέτος, έχει τελειώσει με τα ΠΕΚ.
Εμένα μου στείλανε βεβαίωση στα μέσα της χρονιάς (όταν συμπλήρωσα οκτάμηνο).

ΥΓ: Καλώς σας βρήκα...

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #670 στις: Ιούλιος 11, 2009, 05:01:38 μμ »
Κάποιος που ηταν αναπληρωτής περσι με την πρωτη φουρνιά παρακολούθησε 1 εβδομάδα πεκ αναπληρωτών (μιλάω για α φάση), αν λοιπόν τωρα διορίζεται θα παρακολουθήσει ξανα πεκ; και αν ναι θα παρακολουθήσει ολόκληρη τη πρώτη φάση δηλ 2 εβδομάδες;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #671 στις: Ιούλιος 11, 2009, 11:10:22 μμ »
Όχι, δε θα παρακολουθήσει καθόλου ΠΕΚ. Αφού ήταν αναπληρωτής πέρυσι από την πρώτη φάση, τώρα που διορίζεται έχει τουλάχιστον δέκα μήνες προϋπηρεσία. Δηλαδή έχει το ελάχιστο των οκτώ μηνών που χρειάζεται για να παρακολουθήσει μόνο μία φάση επιμόρφωσης. Αυτή τη μία φάση λοιπόν την παρακολούθησε πέρυσι, άρα έχει τελειώσει.
Επειδή υποθέτω ότι μιλάμε για σένα (κι εγώ πάντως στην ίδια κατηγορία ανήκω), σου προτείνω να τηλεφωνήσεις στο ΠΕΚ που ήσουν πέρυσι για να σου στείλουν τη βεβαίωση. Νομίζω ότι θα έπρεπε να το έχουν κάνει ήδη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160135
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.