*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 420654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:44:47 μμ »
Ερώτηση.  Οι γονείς εξ αγχιστείας(πεθερικα) με αναπηρία δεν μοριοδοτούνται όταν μένουν στον ίδιο δήμο, για τις αποσπάσεις; ή δεν θεωρούνται γονείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:54:46 μμ »
Ερώτηση.  Οι γονείς εξ αγχιστείας(πεθερικα) με αναπηρία δεν μοριοδοτούνται όταν μένουν στον ίδιο δήμο, για τις αποσπάσεις; ή δεν θεωρούνται γονείς;

Φυσικά και θεωρούνται γονείς...Ο,τι ισχύει για τους συγγενείς εξ αίματος ισχύει και για τους συγγενείς εξ αγχιστείας τόσο στις αποσπάσεις όσο και στις άδειες.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος demosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:00:40 πμ »
Η Δευτεροβάθμια Πέλλας δεν το δέχεται και δεν το καταχωρεί γιατί μου λεει οτι δεν είναι γονείς μου. Αντε βγάλε άκρη. Υπάρχει πουθενά νομοθεσία να τους την στείλω... Νομικοί καταντήσαμε... για το αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:12:39 πμ »
Η Δευτεροβάθμια Πέλλας δεν το δέχεται και δεν το καταχωρεί γιατί μου λεει οτι δεν είναι γονείς μου. Αντε βγάλε άκρη. Υπάρχει πουθενά νομοθεσία να τους την στείλω... Νομικοί καταντήσαμε... για το αυτονόητο.

Κοίτα, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά συνάδελφος που υπηρετεί στο σχολείο μου κάνει χρήση τέτοιου είδους μορίων από τα πεθερικά της. Για τις άδειες αναφέρεται ξεκάθαρα νομίζω στη νομοθεσία, πχ στις άδειες θανάτου η άδεια δίνεται για συγγενείς έως β βαθμού τόσο εξ αίματος όσο και εξ αγχιστείας...Θα μπορούσες να επικαλεστείς και αυτό...Θα μπορούσες επίσης να πάρεις κάποιο τηλέφωνο στο υπουργείο. Εύχομαι σύντομη και καλή έκβαση της υπόθεσής σου...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:13:43 πμ »
Νομικοί καταντήσαμε... για το αυτονόητο.

Αυτό ξαναπέστο... :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:14:09 πμ »
Ακριβώς έτσι κι εμένα αρνήθηκαν πέρσι να το περιλάβουν, γιατί η εγκύκλιος αναφέρει "γονείς" και δεν τους θεωρούν γονείς μου  >:(   . Μάλιστα μέχρι να αλλάξω την επιλογή μου στην αίτηση απόσπασης ΔΕΝ την προχωρούσαν. Ρώτησαν στο υπουργείο και η απάντησή που τους δόθηκε ήταν παρόμοια.


Η Δευτεροβάθμια Πέλλας δεν το δέχεται και δεν το καταχωρεί γιατί μου λεει οτι δεν είναι γονείς μου. Αντε βγάλε άκρη. Υπάρχει πουθενά νομοθεσία να τους την στείλω... Νομικοί καταντήσαμε... για το αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:18:27 πμ »
Ακριβώς έτσι κι εμένα αρνήθηκαν πέρσι να το περιλάβουν, γιατί η εγκύκλιος αναφέρει "γονείς" και δεν τους θεωρούν γονείς μου  >:(   . Μάλιστα μέχρι να αλλάξω την επιλογή μου στην αίτηση απόσπασης ΔΕΝ την προχωρούσαν. Ρώτησαν στο υπουργείο και η απάντησή που τους δόθηκε ήταν παρόμοια.

Για όνομα του Θεού βρε παιδιά!!!Τι να πω, αν ισχύει κάτι τέτοιο λυπάμαι αν παραπληροφόρησα...
Δηλαδή σύμφωνα με τη λογική τους η αίτηση θα έπρεπε να έχει και επιλογή "λόγοι υγείας πεθερικών";;; Τα πεθερικά δεν είναι οικογένειά μας, δε θεωρούνται σοβαρός λόγος αν έχουν αναπηρία για να πάρει κάποιος μια ρημαδοαπόσπαση σε λειτουργικό κενό για 10 μήνες;;;Ελλάς το μεγαλείο σου...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος demosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:33:35 πμ »
Να ήταν και πολλά τα μόρια... τι να πω. Το κουλό είναι οτι μου ζήτησαν έγγραφο δικαστηρίου που να προκύπτει οτι εχω την επιμέλεια τους λες και πρόκειται για παιδιά.

Τι να κάνω; να παρω στο υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 17, 2014, 01:57:26 πμ »
Να ήταν και πολλά τα μόρια... τι να πω. Το κουλό είναι οτι μου ζήτησαν έγγραφο δικαστηρίου που να προκύπτει οτι εχω την επιμέλεια τους λες και πρόκειται για παιδιά.

Τι να κάνω; να παρω στο υπουργείο;

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω αλλά δε χάνεις τίποτα να πάρεις στο υπουργείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 17, 2014, 03:38:18 μμ »
Β. Αποσπάσεις
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που ανακοίνωσε η αρμόδια Δ/νση Προσωπικού στο ΚΥΣΠΕ το Υπουργείο προσανατολίζεται να πραγματοποιήσει τον α΄ κύκλο των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ μετά τις 20 Αυγούστου του 2014. Όπως επισήμανα και στο ΚΥΣΠΕ, ο α΄ κύκλος των αποσπάσεων πρέπει να γίνει πολύ νωρίτερα, το αργότερο ως τις 10 Αυγούστου, έτσι ώστε οι συνάδελφοι να γνωρίζουν έγκαιρα σε ποια περιοχή θα βρίσκονται την επόμενη σχολική χρονιά, για να κάνουν τον οικογενειακό τους προγραμματισμό, αλλά και για να δοθεί η δυνατότητα να εξετασθούν έγκαιρα οι πιθανές ενστάσεις και οι νέες αιτήσεις ( β΄ κύκλος) πριν το τέλος Αυγούστου. Η καθυστέρηση εξέτασης των αποσπάσεων, όπως έγινε πέρυσι που ανακοινώθηκαν στις 6 του Σεπτέμβρη, θα δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα και στους εκπαιδευτικούς και στο άνοιγμα των σχολείων.
Η δέσμευση της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας προς το ΚΥΣΠΕ, ότι δηλαδή θα σεβαστεί τις αποφάσεις των θεσμικών οργάνων και δεν θα κάνει περικοπές στα κενά θα κριθεί και στις αποσπάσεις. Εξυπακούεται πως η θέση μου, ως εκπρόσωπός σας στο ΚΥΣΠΕ, είναι πως οι αποσπάσεις πρέπει να γίνουν με τη μοριοδότηση που ισχύει και σε όλα τα πραγματικά - λειτουργικά κενά που υπάρχουν. Οι περσινές αλχημείες περί πλεονασματικών και ελλειμματικών περιοχών, καταστρατήγησαν κατάφορα το αντικειμενικό σύστημα μοριοδότησης και οδήγησαν σε πέρα για πέρα άδικα αποτελέσματα, τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να επαναληφθούν φέτος. Επισημαίνω ότι και οι αποσπάσεις αποτελούν δικαίωμα του εκπαιδευτικού, προβλέπονται στο νόμο πλαίσιο για την εκπαίδευση- Ν 1566/82- και δεν δημιουργούν κανένα απολύτως πρόβλημα, όταν γίνονται έγκαιρα και στα πραγματικά κενά κάθε περιοχής.
Από Μπράτη πριν λίγο!
νωρις μου  ακουγεται!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 17, 2014, 11:30:41 μμ »
τοτε θα βγουν οι φορεις, κεντρικη υπηρεσια και διευθυνσεις αρχες αυγουστου, τα αλλα χλωμο το βλεπω, με τις ανακλησεις απο μεταθεσεις και τη διπλη δουλεια που θα γινει, βαλε και τις αδειες και τα μπανια του λαου....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 18, 2014, 04:34:31 μμ »
    Αποσπάσεις Φορείς και Υπηρεσίες: Σύμφωνα με παλιότερο ενημερωτικό του κ. Παληγιάννη οι αποσπάσεις σε φορείς, Διευθύνσεις και Κεντρική Υπηρεσία θα πραγματοποιηθούν έως το τέλος Ιουλίου

 Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ: Αυτές αναμένεται να ολοκληρωθούν μέχρι τα τέλη Αυγούστου.

http://www.paideianews.gr/arthro/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-0
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος lndal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 18, 2014, 04:43:50 μμ »
Συνάδελφοι σας εύχομαι καλά αποτελέσματα στις μεταθέσεις της Βθμιας... εγώ είμαι από τους άτυχους που δεν πήραν μετάθεση (ανήκω Αθμια) μετά από πολλά χρόνια και τώρα ελπίζω σε απόσπαση, όμως θέλω τη βοήθειά σας...τι καταλαβαίνεται από την τελευταία παράγραφο στο κείμενο αυτό;

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-xronodiagramma-tvn-apospasevn-kai-amoibaivn-metauesevn-tvn-ekpaideytikvn

Δηλαδή μόνο αν στείλουν αντικαταστάτη στη θέση μας θα μας αποσεσμεύσουν αν πάρουμε απόσπαση; Τα ίδια περσινά θα ζήσουμε; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 18, 2014, 04:52:28 μμ »
Αυτό θα γίνει αν οι αποσπάσεις βγουν μετα την 1η Σεπτέμβρη όπως Πέρσυ. Αν βγουν μέχρι τέλος Αυγούστου φεύγεις αμέσως χωρίς αποδεσμευση. Αυτό ίσχυε μέχρι περσυ και ελπίζω να μην άλλαξε.
Επίσης ξέρει κανεις αν τα ΑΕΙ θεωρούνται φορείς του Υπεπθ, δηλαδή αν θα βγουν τέλος Ιουλίου η μιας και δεν αναφέρεται κάτι άλλο, η περιμένουμε απο Σεπτέμβρη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 04:59:39 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.