*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19 αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 114592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:42:27 μμ »
Μην τσακωνεστε ρε ΑΕΙ - ΤΕΙ

c'est la vie !!


και οπως λεμε και εμεις στην Κρητη... οπως σου παιζουνε την λυρα θα χορευεις !!


Αυτό πες το στους επιτυχόντες ΠΕ19 που δεν διορίζονται. Η μόνη λύση είναι να γίνονται ενιαίοι διορισμοί. Όσοι γράψουν να διορίζονται κατά σειρά επιτυχίας, είτε είναι ΠΕ19 είτε είναι ΠΕ20. Έτσι θα πετύχει και η (νυν/τέως) κυβέρνηση την πολυπόθητη ανωτατοποίηση των ΤΕΙ ;)
Να υπάρχουν παντου ισα δικαιώματα...και μετ/κα και στα διδακτορικά καθως και στους μισθους και στη σφραγγιδα.... ναι γιατι οχι.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 03:21:29 μμ »
Μήπως έχει μιλήσει κανείς με ΑΣΕΠ για τα οριστικά αποτελέσματα; Να τα περιμένουμε με τα οριστικά των ΠΕ20 ή νωρίτερα;
(Αυτό το καταραμένο άγχος "μπας και έχει αλλάξει κάτι" δε φεύγει αν δεν εμφανιστεί η τελική κατάσταση!!  ::))

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 04:19:29 μμ »
Μήπως έχει μιλήσει κανείς με ΑΣΕΠ για τα οριστικά αποτελέσματα; Να τα περιμένουμε με τα οριστικά των ΠΕ20 ή νωρίτερα;
(Αυτό το καταραμένο άγχος "μπας και έχει αλλάξει κάτι" δε φεύγει αν δεν εμφανιστεί η τελική κατάσταση!!  ::))

Κι εγώ έχω το ίδιο άγχος έχω  :(
Μίλησα σήμερα με ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι θα βγουν μετά την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης, καλό Οκτώβρη δηλαδή. Δυστυχώς δεν ρώτησα αν θα βγουν με τα οριστικά των ΠΕ 20.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 07:35:12 μμ »
Σοβαρά μιλάς?Ωραία...Και τι σχέση έχουν οι εκλογές με τα οριστικά αποτελέσματα? Και στα ολοήμερα τι θα πουν που θα πρέπει να πανε ωρομίσθιοι π.χ.?
Πάντως ότι και να λέει ο οποιοσδήποτε δε θα δεχτώ ποτέ ότι είναι ίσοι (εννοώ στο επίπεδο σπουδών και στις προσφερόμενες γνώσεις) ένας απόφοιτος Πληροφορικής ΑΕΙ ας πούμε του Πολυτεχνείου ή του Καποδιστριακού ή της ΑΣΟΕΕ με έναν που έχει τελειώσει ΤΕΙ Κολοπετινίτσας. Γνώμη μου... τα αποτελέσματα άλλωστε φάνηκαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:14:28 μμ »
Το τραγικό ε'ιναι ότι με ύλη των Πανεπιστημίων περάσαν ΜΟΝΟ 519 !!! και αρκετοί πέρασαν οριακά... αλλά..μας φταίει το σύστημα και τα ΤΕΙ...

Δεν το καταλαβαίνω αυτό??? Ποια ύλη Πανεπιστημίων??? Γιατι έκει στα ΤΕΙ διδασκουν διαφορετική Πληροφορική??? Θα τρελαθουμε τελειως μου φαίνεται....
Όπως ο άλλος/άλλη που έγραφε ότι εμεις στα ΤΕΙ τα μαθαίνουμε πιο πρακτικά, ενώ εσεις των ΑΕΙ δεν μπορείτε ουτε να καταλάβετε αν το modem δεν ειναι στη μπρίζα ;D ;D ;D
Τελικά μήπως μόνο αυτό μαθαίνετε?

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:15:21 μμ »
Και εγώ ΠΕ19 είμαι αλλά για τα ποσοστά επιτυχίας δεν δείχνουν κάτι...πολλοί πάνε έτσι να δώσουν χωρίς καν να διαβάσουν...δε σημαίνει οτι οι ΠΕ19 ξέρουν πιο πολλά απ τους ΠΕ20 επειδή είναι περισσότεροι οι επιτυχόντες...

Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τους ΠΕ19, νομίζεις ότι όλοι πήγαν διαβασμένοι ? Εγώ π.χ. με 2 βδομάδες διάβασμα έγραψα 74%. Το να λέμε χαζομαρούλες για να είμαστε αρεστοί από όλους προσωπικά δε μου λέει κάτι. Αν δε παραδεχόμαστε τα αυτονόητα (όπως και να το κάνουμε οι ΠΕ19 (των σοβαρών τμημάτων τουλάχιστον) έχουν περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο) τότε απλά στρουθοκαμηλίζουμε.

Θα επιχειρήσω μια πρόχειρη στατιστική ανάλυση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού 3Π/2008, επισημαίνοντας ότι οι υποψήφιοι των κλάδων ΠΕ19 και ΠΕ20 διαγωνίστηκαν στα ίδια θέματα.

Κλάδος          Διαγωνιζόμενοι σε όλες τις ενότητες            Επιτυχόντες        Ποσοστό Επιτυχίας
ΠΕ19                                    2126                                                519                          24,4%
ΠΕ20                                    1795                                                 45                            2,5%


Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει στατιστική ανάλυση μόνο ως προς το γνωστικό αντικείμενο, επειδή το ΑΣΕΠ δεν δημοσιοποιεί τα αναλυτικά αποτελέσματα του διαγωνισμού. Σημειώνεται, επίσης, ότι η αναλογία των επιτυχόντων ΠΕ19:ΠΕ20 είναι περίπου 10:1 ενώ η αναλογία διορισμών είναι 3:2.
Το τραγικό ε'ιναι ότι με ύλη των Πανεπιστημίων περάσαν ΜΟΝΟ 519 !!! και αρκετοί πέρασαν οριακά... αλλά..μας φταίει το σύστημα και τα ΤΕΙ...
ΝΑΙ φταίνε και αυτοί αλλά πρώτα απ'ολα φταίμε εμείς που για να γίνουμε 520 ή 2126 επιτυχόντες τα χώνουμε στα διάφορα φροντιστήρια με την ελπίδα ότι θα είμαστε μέσα..., ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ για τους διάφορους τυχαίους που μπηκαν στον κλάδο...γι'αυτους που διδασκουν χρόνια πληροφορική με 500 ώρες κατάρτηση ή με μεταπτυχιακό στον τομέα της πληροφορικής και απορώ γιατί εμένα δεν με πήραν στο ΕΣΥ σφού έκανα μεταπτυχιακό στην Ιατρική - με θέμα επέμβαση ανοικτής καρδιάς με χρήση νέων τεχνολογιών...... ΑΛΛΑ έτσι είναι...σκοπός είναι να βολευτούμε μετά ...γαργάρα....
ΕΔΩ και τώρα να γίνει καταγραφεί όλων των καθηγητών πληροφορικής και να μείνουν μόνο όσοι έχουν πτυχίο πληροφορικής, οι υπόλοιποι να πανε να διδάξουν στην ειδικότητα τους.. όπως έγινε με τα 30-μηνα και 24 μηνα να γίνει και με αυτούς....
Να καθαρίσει το τοπίο επιτέλους..... αντί να τρώει ο ΠΕ19 τον ΠΕ20 και το αντίστροφο να ενωθούμε για να καθαρίσει ο τόπος....


Άλλο παραμύθι αυτό, "με ύλη των πανεπιστημίων". Όταν σας βολεύει θέλετε να είσαστε ισάξιοι και ομότιμοι μας, όταν πάλι δε σας βολεύει ... Σε πληροφορώ ότι η ύλη του ΑΣΕΠ διδάσκεται το ίδιο και σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ. Τώρα αν εσείς δεν δίνεται ιδιαίτερο βάρος στις θεωρίες γιατί ασχολείστε με πιο πρακτικά πράγματα (άλλο παραμύθι και φτηνή δικαιολογία) δε σας φταίει κανείς.

Αν θέλετε ξεχωριστές θέσεις στον ΑΣΕΠ τότε να σας κάνουν και δικούς σας Πίνακες (διορισμών, αναπληρωτών, ωρομίσθιων κτλ) και όχι να κλέβετε τις θέσεις ανθρώπων που αξίζουν με "πλάγια" μέσα (βλέπε ΠΔΣ κτλ). Αν όχι τότε ΟΛΟΙ μαζί και στον ΑΣΕΠ και στους πίνακες. Ισοτιμία εδώ και τώρα (που να το φανταζόμουν ότι θα φτανε η ώρα που θα ζητούσα κάτι τέτοιο !! Τέτοια απαξίωση υπάρχει στον κλάδο.)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:25:58 μμ »
Όταν παει να διδάξει ένας από ΤΕΙ τι θα πει στους μαθητές? Αυτή είναι ύλη πανεπιστημίου και δεν την ξέρω? Ο ΑΣΕΠ βάζει πολλά θέματα μέσα από τα σχολικά βιβλία. Έκρινε λοιπόν ο ΑΣΕΠ ότι αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση δεν μπορούν να διδάξουν. Υπάρχουν 500 άτομα που τους έκρινε πιο ικανούς για αυτή τη δουλειά. Βέβαια αναγνωρίζω και περιπτώσεις όπου υποψήφιοι δεν κρίθηκαν ικανοί λόγω κάποιας προσωπικής τους ατυχίας, αλλά όχι και οι 2000.

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:30:36 μμ »
Όταν παει να διδάξει ένας από ΤΕΙ τι θα πει στους μαθητές? Αυτή είναι ύλη πανεπιστημίου και δεν την ξέρω? Ο ΑΣΕΠ βάζει πολλά θέματα μέσα από τα σχολικά βιβλία. Έκρινε λοιπόν ο ΑΣΕΠ ότι αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση δεν μπορούν να διδάξουν. Υπάρχουν 500 άτομα που τους έκρινε πιο ικανούς για αυτή τη δουλειά. Βέβαια αναγνωρίζω και περιπτώσεις όπου υποψήφιοι δεν κρίθηκαν ικανοί λόγω κάποιας προσωπικής τους ατυχίας, αλλά όχι και οι 2000.

Καλά φίλε αν νομίζεις ότι θα πας στο ΕΠΑΛ και θα διδάξεις αυτά που σου ζήτησε ο ΑΣΕΠ τότε κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Πρώτα να καταφέρεις η φωνή σου να σκεπάζει τα ουρλιαχτά των ουσσάρων και μετά έλα να μας πεις τι θα διδάσκεις στο σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:58:02 πμ »
Όταν παει να διδάξει ένας από ΤΕΙ τι θα πει στους μαθητές? Αυτή είναι ύλη πανεπιστημίου και δεν την ξέρω? Ο ΑΣΕΠ βάζει πολλά θέματα μέσα από τα σχολικά βιβλία. Έκρινε λοιπόν ο ΑΣΕΠ ότι αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση δεν μπορούν να διδάξουν. Υπάρχουν 500 άτομα που τους έκρινε πιο ικανούς για αυτή τη δουλειά. Βέβαια αναγνωρίζω και περιπτώσεις όπου υποψήφιοι δεν κρίθηκαν ικανοί λόγω κάποιας προσωπικής τους ατυχίας, αλλά όχι και οι 2000.
Αν έχει πάει έστω και 1 ώρα ωρομίσθιος θα ήξερε τι διδάσκει ένας πληροφορικάριος... άλλο ΑΣΕΠ, άλλο γυμνάσιο,άλλο λύκειο και άλλο ολοήμερο....
Αν έφαγες 5 χρόνια στο πολυτεχνείο για να κάνεις ολοήμερο ή να διδάσκεις αυτό είναι μια οθόνη και αυτό είναι μια εντολή επανάληψης πραγματικά κρίμα που έγραψες μόνο...74%...
Επίσης μην ξενάς ότι στους ΠΕ20 μπήκαν και ένα σωρό...άσχετες ειδικότητες που φέρουν τον τίτλο πληροφορική ή ανάλογο.
Όσο για την ύλη.. θα μου πεις όλοι τα ίδια δεν κάνουν...ΝΑΙ πάνω - κάτω... είμαι ΠΕ20 και το λέω ότι διάβασα ΜΟΝΟ την ύλη σας...και ως δια μαγείας... είμαι επιτυχόν με 2 βδομάδες διάβασμα από 4 ώρες καθημερινά....
Και το λέω πάλι δεν είναι για να λέμε ποιος την έχει πιο μεγάλη, οι ΠΕ19 ή οι ΠΕ20... πρέπει να ενωθουμε και να βγάλουμε τους 400 ωρών + μετ/κους άσχετους που κάνουν το μάθημα της πληροφορικής .....και δεν είναι λίγοι..... δεν είναι τυχαίο που στον προηγούμενο δικό μας διαγωνισμό οι θέσεις ήταν 1300 περίπου και τώρα είναι 120!!!!!
ΑΥΤΟΙ πρέπει να φύγουν ΑΜΕΣΑ! Να πάνε στον ΚΛΑΔΟ τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:25:57 πμ από mitman »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:06:53 πμ »
Η αλήθεια είναι πως κάποιος που τελείωσε κάποιο τμήμα καθαρά πληροφορικής είτε Πανεπιστήμιο είτε ΤΕΙ έχει καλύτερες πιθανότητες απο κάποιον που τελείωσε κάποιο απο τα υπόλοιπα τμήματα. Εγώ που είμαι απο το τμήμα Αυτοματισμού με 5-6 μήνες διάβασμα δυστυχώς έπιασα μόλις 49,58 στο γνωστικό. Υπήρχαν πράγματα στα θέματα που δεν τα είχαμε διδαχτει. 

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι ο βαθμός μου ήταν αρκετά καλός, και χωρίς φροντιστήριο.


Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:13:51 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη νέα τροπολογία. Δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο topic είναι το κατάλληλο. Η νέα τροπολογία ψηφίστηκε και θα αρχίσει να ισχύει από το νέο έτος? Έχει προταθεί και δεν έχει ψηφιστεί ακόμη οπότε η πορεία της θα εξαρτηθεί από τη νέα κυβέρνηση? Τί από όλα αυτά ισχύει? Όποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας ενημερώσει. Αν υπάρχει topic με αυτό το θέμα παρακάλω ενημερώστε  :)


Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:04:30 μμ »
Να επανέλθω λιγάκι στα αποτελέσματα των ΠΕ19. Επιτρέψτε μου μια χαζή ερώτηση (ελπίζω να δικαιολογούμαι λίγο λόγω απειρίας και αγωνίας!).
Τα οριστικά αποτελέσματα συνήθως περιέχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα προσωρινά αποτελέσματα;

Θέλω να πω, οι ανακατατάξεις είναι συνήθως της τάξης των 2-3 θέσεων; Αν κάποιος βρίσκεται π.χ. 10 θέσεις από τον τελευταίο, είναι "θεωρητικά" πάντα "ασφαλής";

Συγγνώμη και πάλι για τη χαζή ερώτηση, απλώς αν κάποιος από την εμπειρία του έχει μια αίσθηση...
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kizouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:35:27 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη νέα τροπολογία. Δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο topic είναι το κατάλληλο. Η νέα τροπολογία ψηφίστηκε και θα αρχίσει να ισχύει από το νέο έτος? Έχει προταθεί και δεν έχει ψηφιστεί ακόμη οπότε η πορεία της θα εξαρτηθεί από τη νέα κυβέρνηση? Τί από όλα αυτά ισχύει? Όποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας ενημερώσει. Αν υπάρχει topic με αυτό το θέμα παρακάλω ενημερώστε  :)



H τροπολογία ψηφίστηκε στις 26/8.
Υπάρχει το εξής σχετικό topic http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13468.645

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:28:22 μμ »
Επικοινώνησα σήμερα με το ΑΣΕΠ. Ένας ευγενέστατος κύριος με ενημέρωσε ότι δεν πρόκειται να εκδοθούν οριστικά αποτελέσματα πριν τις εκλογές εξαιτίας της απαγόρευσης. Ρώτησα επίσης πόσο θα καθυστερήσει η ανακοίνωσή τους μετά τη διεξαγωγή των εκλογών. Δεν είχε κάποια επίσημη ενημέρωση αλλά εφόσον στους περισσότερους κλάδους τα οριστικά έκαναν 20-25 μέρες μετά τα προσωρινά και δεδομένου ότι τα προσωρινά μας έχουν βγει από τον Αύγουστο, θεωρητικά δε θα υπάρξει μεγάλη καθυστέρηση. Ίδωμεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:38:32 μμ από agatha14 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160006
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 641
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.