*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221896 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:05:16 πμ »
Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τα μέλη του δικαστικού αγώνα που δεν ανέφεραν (στην επιστολή που έστειλαν στην υπουργό παιδείας) οτιδήποτε έχει σχέση με τη "κρίση" των σχολών πληροφορικής (το οποίο θα είχε ως αποτέλεσμα τη διαμάχη μεταξύ αποφοίτων) αλλά έγραψαν το παρακάτω:
"... σας παρακαλούμε προς άμεση αναθεώρηση του νεφελώδους πλαισίου των καθηγητικών σχολών Πληροφορικής, με ένταξη όλων των τμημάτων Πληροφορικής του κλάδου ΠΕ19-20 στις καθηγητικές σχολές."
Ελπίζω να συνεχιστεί σύμφωνα με αυτό το κλίμα ο αγώνας γιατί αλλιώς θα πάθω ξανά... "κρίση"  ;)
Μας δουλεύεις ρε psych@ra? Εμείς είπαμε εξαρχής ότι πάμε για να μην περάσει η τροπολογία, μέχρι να γίνει το πλαίσιο γα όλες τις σχολές Πληρ/κής. Κάθεστε και ακούτε όποιον να'ναι εδώ μέσα.

Η elia η καημένη προσπάθησε να σας το εξηγήσει το έχει γράψει 100 χιλιάδες φορές και παρόλα αυτά άτομα εδώ (ναι, κι εσύ) μέσα προσπάθησαν να διώξουν όσους συναδέλφους ΤΕΙ συμμετείχαν, επειδή δήθεν θα τους παρατούσαμε. Ευτυχώς, που δεν σ'άκουσαν.

Τώρα γυρνάς και μας λες και μπράβο; Εμείς δεν αλλάξαμε στάση καμιά στιγμή, για να ανακαλύπτεις ξαφνικά ότι σου "κάνουμε"! Καλημέρα, πως ήταν ο ύπνος;
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:51:56 πμ »
πρέπει να πάμε όλοι μαζί, είναι η μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παραμύθι του παιδαγωγικού όπου μπορέι κάποιος με 1 ώρα να προσπερνάει συνάδελφο με 25 μόρια...Να βρουν άλλες σχολές να τα κάνουν τα κόλπα τους.
Στην σημερινη zougla αναφέρθηκε νέο σκανδαλο με τους τρίτεκνους γυμναστες που τους άφησε αδιόριστους ο καλός μας υφυπουργός Λυκουρέντζος...Υπάρχουν και άλλα θύματα των παιχνιδιών του υφυπουργού, μάλλον ο πρώην υπουργός είχε διακοσμητικό ρόλο στο υπουργείο, άλλος έλυνε και έδενε...  Πιστεύω ότι πρέπει να χτυπήσουμε το θέμα πάλι από πλευράς δημοσιότητας πάράλληλα με την νόμμιμη δικαστική οδό...Είναι ευκαιρία για την νέα υπουργό να δείξει την καλή της διάθεση για αξιοκρατία στα θεματα παιδείας τώρα που είναι οι πρώτες μέρες της νέας κυβέρνησης.
Χαιρομαι ιδιαίτερα για το κόψιμο της ενισχυτικής διαδασκαλίας, τώρα θα δω τι θα την κάνουν την παιδαγωγική επάρκεια οι μελλοντικοί απόφοιτοι του βαπτισμένου τμήματος ...Αλλά ξέχασα, δεν την ήθελαν για διορισμό, την ήθελαν για ηθική αναγνώριση...
Το πρώτο βήμα έγινε ,μας απομένει άλλο ένα.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,  ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 03:01:31 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:49:49 πμ »
Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τα μέλη του δικαστικού αγώνα που δεν ανέφεραν (στην επιστολή που έστειλαν στην υπουργό παιδείας) οτιδήποτε έχει σχέση με τη "κρίση" των σχολών πληροφορικής (το οποίο θα είχε ως αποτέλεσμα τη διαμάχη μεταξύ αποφοίτων) αλλά έγραψαν το παρακάτω:
"... σας παρακαλούμε προς άμεση αναθεώρηση του νεφελώδους πλαισίου των καθηγητικών σχολών Πληροφορικής, με ένταξη όλων των τμημάτων Πληροφορικής του κλάδου ΠΕ19-20 στις καθηγητικές σχολές."
Ελπίζω να συνεχιστεί σύμφωνα με αυτό το κλίμα ο αγώνας γιατί αλλιώς θα πάθω ξανά... "κρίση"  ;)
Μας δουλεύεις ρε psych@ra? Εμείς είπαμε εξαρχής ότι πάμε για να μην περάσει η τροπολογία, μέχρι να γίνει το πλαίσιο γα όλες τις σχολές Πληρ/κής. Κάθεστε και ακούτε όποιον να'ναι εδώ μέσα.

Η elia η καημένη προσπάθησε να σας το εξηγήσει το έχει γράψει 100 χιλιάδες φορές και παρόλα αυτά άτομα εδώ (ναι, κι εσύ) μέσα προσπάθησαν να διώξουν όσους συναδέλφους ΤΕΙ συμμετείχαν, επειδή δήθεν θα τους παρατούσαμε. Ευτυχώς, που δεν σ'άκουσαν.

Τώρα γυρνάς και μας λες και μπράβο; Εμείς δεν αλλάξαμε στάση καμιά στιγμή, για να ανακαλύπτεις ξαφνικά ότι σου "κάνουμε"! Καλημέρα, πως ήταν ο ύπνος;

καλά καλά ... στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό και άσε τα δήθεν περι ατόμων που πήγαν να διωξουν τους συναδέλφους των ΤΕΙ ... έχει κρίση ο κόσμος και κάνει οτι νομίζει άσχετα με τις προσωπικές απόψεις του καθενός ... και στην τελική μπράβο σου είπε και εσυ τον αποπαίρνεις ??? τι παει να πει καλημερα πως ηταν ο υπνος ???
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:15:01 πμ »
Και ένα flash back στο πρώτο μου μήνυμα που έστειλα σε αυτό το θέμα.
aroniotis, όταν ξυπνήσεις το πρωί και έχεις καθαρό μυαλό, διάβασε το για να καταλάβεις τις προθέσεις που είχα και εξακολουθώ να έχω από την αρχή που ασχολήθηκα με αυτό το θέμα.
Τι μου άρεσε δηλαδή και τι δε μου άρεσε. Αυτά ένιωθα αυτά εξέφρασα.
Από την αρχή λέω το ίδιο πράγμα, το φωνάζω εκατό φορές, αλλά όπως φαίνεται δεν κατάφερες να καταλάβεις την κεντρική ιδέα και σε ποιο κομμάτι επικεντρώνω την καχυποψία μου.


Επιτέλους βρήκα την ευκαιρία να διαβάσω όλο το θέμα από την αρχή. Δεν είχα το χρόνο γιατί κάποιοι (βλέπε ΙΔΕΚΕ) αποφάσισαν να στείλουν για συνέντευξη όλη την Ελλάδα στην Αθήνα (επειδή δεν είχαν επιτροπές; δεν ξέρω ακριβώς τον λόγο) και είμαι εδώ και μέρες στους δρόμους (άσχετο αλλά είπα ότι κάπου πρέπει να το αναφέρω).
Θέλω να συγχαρώ τον lampros που άνοιξε αυτό το θέμα με τη λέξη κλειδί "συσπείρωση", λέξη που χρόνια τώρα προσπαθώ να πείσω τους πληροφορικούς ότι είναι το μόνο όπλο για να βγούμε από αυτό το αδιέξοδο στο οποίο μας έχουν κατευθύνει πολιτικά πρόσωπα. Πρόσωπα τα οποία δεν έχουν γνωρίσει ποτέ πως είναι να προσπαθείς να επιβιώσεις διδάσκοντας κάτι που αγάπησες.
Θα παρακαλέσω να μη συνεχιστεί η συζήτηση περί μπανάνας και φραπέ γιατί αν δεν ταίριαζε μία σε άλλα θέματα, σε αυτό το θέμα δεν ταιριάζει δέκα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της συσπείρωσης αλλά όχι υπέρ του δικαστικού αγώνα σύμφωνα με τον τρόπο που κινούνται μερικοί συνάδελφοι. Είμαι υπέρ της συσπείρωσης για δικαστικό αγώνα που τα αιτήματα του θα ικανοποιούν όλους τους πληροφορικούς.
Σας παραθέτω μηνύματα που κυκλοφορούν στο tropologia@gouglegroups.com για πληρέστερη ενημέρωση:

....

"Σύμφωνα με το δικηγόρο η διαδικασία που θα ζητήσουμε να ακολουθηθεί θα είναι η εξής :
1ον) ορισμός κριτηρίων για τις καθηγητικές σχολές
2ον) τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών
3ον) ρυθμίσεις για τους παλιούς απόφοιτους, ώστε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.

Έτσι και αλλιώς ο δικηγόρος μας εξήγησε ότι δεν μπορεί να ακολουθηθεί μία αυτόματη και γρήγορη διαδικασία του τύπου : πήραν αυτοί επάρκεια, άρα παίρνουμε και εμείς. Στην καλύετρη περίπτωση πρέπει οι απόφοιτοι κάθε τμήματος χωριστά να ακολουθήσουν τη διαδικασία που ακολούθησαν οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ (παιδαγωγικό ινστιτούτο, υπουργείο, κ.τ.λ.)."

Συγκεκριμένα θέλω να αναφερθώ στον 1ο στόχο που έχουν σκοπό οι συνάδελφοι να ακολουθήσουν, όπως αυτός φαίνεται παραπάνω. Έχουν δηλαδή ως πρώτο στόχο να κρίνουν τις καθηγητικές σχολές. Όταν λέει θα «ζητήσουμε» όπως φαίνεται ευνοεί μόνο τους ΠΕ19. Ρωτάω εγώ τώρα… Δηλαδή να γίνει κάποιο ξεχώρισμα; Θα κρίνουν ότι κάποιες σχολές δεν αξίζουν και κάποιες όχι…; Μιλάμε για συσπείρωση ή για ξεχώρισμα;;
Για μένα στόχος είναι:
Α) να μην αλλάξουν οι πίνακες μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και να μας ξεκαθαρίσει κάποιος για ποιο λόγο αναγνωρίζουν παιδαγωγική κατάρτιση σε όλους τους απόφοιτους του ΔΤΨΣ αφού από ένα σημείο και μετά το Πρόγραμμα Σπουδών δεν έχει πολλά παιδαγωγική μαθήματα. Αυτό δε σημαίνει ότι έχω κάτι με τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος αλλά όπως έχω πει και παλαιότερα, έχω πρόβλημα με την ύπουλη – ξαφνική κίνηση του υφυπουργού και τα λάθη που προέκυψαν από την υπερβολική βιασύνη του να περάσει το νομοσχέδιο χωρίς καν να  μας προετοιμάσει για να δει αν θα υπάρξουν αντιδράσεις ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.
Β) η δεύτερη διαδικασία όπως αυτή φαίνεται παραπάνω (τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών, όλων των σχολών πληροφορικής). Με εισαγωγή παιδαγωγικών μαθημάτων σε όλες τις σχολές 
Γ) Ευκαιρία για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο να παρακολουθήσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να έχει το δικαίωμα ο απόφοιτος να πιστοποιήσει τις γνώσεις του όσον αφορά την παιδ. Κατάρτιση και φυσικά να προηγούνται στον πίνακα σε σχέση με τους άλλους.

Με αυτόν τον τρόπο, από δω και πέρα αποκτούν παιδαγωγική κατάρτιση οι σπουδαστές, μέσω της σχολής τους και οι απόφοιτοι θα έχουν την ευκαιρία να την αποκτήσουν. Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα δεν αδικείται κανείς! Αν διαφωνεί κάποιος από εσάς, ας επισημάνει που κάνω λάθος και ας προτείνει κάτι καλύτερο. Αρκεί αυτό το καλύτερο να αφορά όλους τους πληροφορικούς.

Θέλω να απαντήσω και σε αυτό που έχει αναρτήσει ο Don Quixote.

«Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΕΙ) κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος είναι τα ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

Το έχω ποστάρει ήδη 4 φορές. Και κάθε φορά που θα ρωτάς για τα ΤEI, θα στο θυμίζω για να σου λύνεται η όποια απορία..
Το ότι ισχύει το παραπάνω δε σημαίνει ότι τους δεσμεύει κάτι.
Με μία τροποποίηση πάλι μπορούν να κάνουν τη λαδιά τους…


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:58:54 πμ »
Θέλω να τονίσω τη διαφορά:
Οι στόχοι που γνωστοποιήσατε πριν την αντίδραση μου:
Παράθεση
Σύμφωνα με το δικηγόρο η διαδικασία που θα ζητήσουμε να ακολουθηθεί θα είναι η εξής :
1ον) ορισμός κριτηρίων για τις καθηγητικές σχολές
2ον) τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών
3ον) ρυθμίσεις για τους παλιούς απόφοιτους, ώστε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.


Οι στόχοι που γνωστοποιήσατε μετά την αντίδραση μου:
Παράθεση
1ον) γνωστοποίηση για το πρόβλημα που προκαλεί η τροπολογία (έχουν ήδη γίνει πολλά προς αυτήν την κατεύθυνση : υπόμνημα, επιστολές, ενημέρωση όλων των τμημάτων κ.τ.λ.)
2ον) δικαστήρια για να μην εφαρμοστεί η τροπολογία
3ον) πίεση στο ΥΠΕΠΘ για να πάρουμε όλοι επάρκεια
4ον) όποιες διαδικασίες ζητήσει το ΥΠΕΠΘ να ακολουθήσουμε για να αναγνωριστούν οι υπόλοιπες σχολές ως καθηγητικές (αιτήσεις σε παιδαγωγικό ινστιτούτο, τροποποιήσεις προγραμμάτων σπουδών κ.τ.λ. - στη φάση αυτή είναι που θα πρέπει να ομαδοποιηθούμε ανά τμήμα, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι κινούμαστε αυτόνομα).


Ε λοιπόν, πιστεύω ότι κάτι άλλαξε μέσα σε πέντε μέρες. Τώρα αν θα παραμείνει έτσι, θα φανεί στην πορεία.
Αυτό που θέλω να παρακαλέσω είναι να μην τα φέρει κανείς με τέτοιο τρόπο ώστε να ΚΑΝΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΜΑ (κάτι που χρόνια τώρα έχει η ΕΠΕ σαν αρχή, δες εδώ ) το Π.Ι. ή η υπουργός παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:41:04 μμ »
Πρέπει να ξυπνήσετε συνάδελφοι και να αγωνιστούμε τώρα όλοι μαζικά.! Στείλετε e-mail στο alexandros.roniotis at gmail.com για να δηλώστε σημμετοχή στον δικαστικό αγώνα.
Ελπίζω να είδατε την εισήγη της ΔΟΕ.
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank9_10_9_859.php

Μεταξύ των άλλων αναφέρει για εμάς:
Οι συνάδελφοι των ειδικών μαθημάτων να έχουν αποδεδειγμένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια στη διδασκαλία μικρών μαθητών και να αποτελούν μέρος του προσωπικού του σχολείου. Υπάρχει, άλλωστε, σχετική θέση της ΔΟΕ για ίδρυση νέων οργανικών θέσεων σε ομάδες σχολείων.
 Όπου είναι δυνατόν να αναλάβουν και να διδάξουν δάσκαλοι τα αντικείμενα για τα οποία δε χρειάζονται Ειδικότητες και κατέχουν οι ίδιοι βασικές γνώσεις (π.χ. πληροφορική, θέατρο, χορός, εικαστικά κλπ).
Το μάθημα της Πληροφορικής να διδάσκεται βάσει αναλυτικού προγράμματος προσαρμοσμένο στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών με κατάλληλο λογισμικό.

Τώρα θέλου και οι Δάσκαλοι να διδάσκουν πληροφορική!

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:30:43 μμ »
Καλά όλα με την επιστολή, όμως δεν βλέπω να καταγράφεται εκείνο που είχε συζητηθεί προηγουμένως στα σημεία με τις διεκδικήσεις. Αναφέρομαι στο να έχουν ένα προβάδισμα στους πίνκες οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ. Κακώς κατά την γνώμη μου δεν αναφέρεται αυτό στην επιστολή, μιας και τα άτομα που θα προτίθενται να συμμετάσχουν θα ήταν αρκετά παραπάνω. Σε αυτά τα άτομα συμπεριλαμβάνομαι και εγώ, καθώς επίσης και αρκετοί φίλοι μου. Γιατί αυτή η παράλειψη κύριε Ρονιώτη;

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:48:41 μμ »
Καλά όλα με την επιστολή, όμως δεν βλέπω να καταγράφεται εκείνο που είχε συζητηθεί προηγουμένως στα σημεία με τις διεκδικήσεις. Αναφέρομαι στο να έχουν ένα προβάδισμα στους πίνκες οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ. Κακώς κατά την γνώμη μου δεν αναφέρεται αυτό στην επιστολή, μιας και τα άτομα που θα προτίθενται να συμμετάσχουν θα ήταν αρκετά παραπάνω. Σε αυτά τα άτομα συμπεριλαμβάνομαι και εγώ, καθώς επίσης και αρκετοί φίλοι μου. Γιατί αυτή η παράλειψη κύριε Ρονιώτη;

+1

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:54:03 μμ »
Δεν θέλω να πω ότι τα’λεγα. ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑ. Δεν αμφιβάλλω ότι αν οι δάσκαλοι δεν διορίζονταν από τα 18, αυτοί θα είχαν πάρει το μάθημα της πληροφορικής. Και θα πλήρωνε μετά το δημόσιο για ένα κανονικό πληροφορικό να τους εκπαιδεύει αλλά και να συντηρεί τους Η/Υ και το δίκτυο του κάθε δημοτικού σχολείου.

Είδατε πόσο ωραία το έθεσε ο κύριος Μπρατης  «Οι συνάδελφοι των ειδικών μαθημάτων να έχουν αποδεδειγμένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια στη διδασκαλία μικρών μαθητών και να αποτελούν μέρος του προσωπικού του σχολείου.»

Ναι ε; Και τόσα χρόνια δηλαδή γιατί δεν λες τίποτα που μας καλούν ωρομίσθιους στα ολοήμερα; Αλλά πες σιγά μην καταδεχτεί δάσκαλος να δουλέψει με 7 ευρώ την ώρα. Ας έρχονται τώρα οι πληροφορικοί με 7 ευρώ. Και αν προκυρηχθουν οργανικές θέσεις να τις πάρουν οι δάσκαλοι. ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΕ ΠΡΟΕΔΡΕ.

Θυμάμαι τότε στην απεργία του 2006, έκλεισαν τα σχολεία, με αποτέλεσμα πολλοί να περιμένουν πότε θα τους καλέσουν ώστε να φτιάξουν το πρόγραμμα τους, πολλοί τότε δεν κατάφεραν να ανανεώσουν το βιβλιάριο ΙΚΑ, δεν βγήκαν ταμείο ανεργίας. Βέβαια ο κύριος πρόεδρος είχε δίκαια αιτήματα. Δεν μπορούσε να περιμένει να γίνουν πρώτα οι προσλήψεις. Το δίκιο δεν μπορεί να περιμένει. ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ.

Κατάπτυστη η απόφαση – εισήγηση του ΔΣ της Δ.Ο.Ε.. Αίσχος ντροπή και αηδία αισθάνομαι όταν ακούω εκπροσώπους ενός κλάδου που έχει τάχιστη επαγγελματική αποκατάσταση να προσπαθεί να φάει θέσεις πληροφορικών, θεατρολόγων, εικαστικών, γυμναστών.

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:16:01 μμ »
Μεταξύ των άλλων αναφέρει για εμάς:
Οι συνάδελφοι των ειδικών μαθημάτων να έχουν αποδεδειγμένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια στη διδασκαλία μικρών μαθητών και να αποτελούν μέρος του προσωπικού του σχολείου. Υπάρχει, άλλωστε, σχετική θέση της ΔΟΕ για ίδρυση νέων οργανικών θέσεων σε ομάδες σχολείων.
 Όπου είναι δυνατόν να αναλάβουν και να διδάξουν δάσκαλοι τα αντικείμενα για τα οποία δε χρειάζονται Ειδικότητες και κατέχουν οι ίδιοι βασικές γνώσεις (π.χ. πληροφορική, θέατρο, χορός, εικαστικά κλπ).
Το μάθημα της Πληροφορικής να διδάσκεται βάσει αναλυτικού προγράμματος προσαρμοσμένο στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών με κατάλληλο λογισμικό.

Τώρα θέλου και οι Δάσκαλοι να διδάσκουν πληροφορική!

ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ !!!Συμφωνώ μαζί σου 10000000000000%
Εδώ υπάρχουν θεολόγοι που με 400 ώρες διδάσκουν πληροφορική στα λύκεια για τα ολοήμερα δεν χρειάζεται καν να έχεις τελιεώσει δάσκαλος... να φτάνει που είσαι στο 1ο έτος κάποιου παιδαγωγικού τμήματος !!
Χωρίς να θέλω να φανώ "κακός" θα ήθελα να προτείνω ότι οι κύριοι αυτοί μπορούν είναι τα πάντα όλα και αδικούνται που διορίζονται αμέσως...
Αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα...
Ας δωθεί ένα τέλος με όλους τους "ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΥΣ" της πληροφορικής, που διδάσκουν πληροφορική στα σχολεία μας...
Αν είναι έτσι ας μου δώσουν και εμένα 400 ώρες και να γίνω δάσκαλος και φιλόλογος και ....γιατρός !!!
Να φύγουν από τον κλάδο μας και να απορροφιθουν από την ειδικότητά τους ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ !! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !
Αν ήταν έτσι ας μου λέγαν να πάω σε φροντιστήριο 400 ωρών να πάρω πτυχίο και να πάω να διδάξω... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ με όλους αυτούς....
Τα windows  το internet και το ποντίκι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:33:29 μμ »
Θέλω να τονίσω τη διαφορά:
Οι στόχοι που γνωστοποιήσατε πριν την αντίδραση μου:
Παράθεση
Σύμφωνα με το δικηγόρο η διαδικασία που θα ζητήσουμε να ακολουθηθεί θα είναι η εξής :
1ον) ορισμός κριτηρίων για τις καθηγητικές σχολές
2ον) τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών
3ον) ρυθμίσεις για τους παλιούς απόφοιτους, ώστε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.


Οι στόχοι που γνωστοποιήσατε μετά την αντίδραση μου:
Παράθεση
1ον) γνωστοποίηση για το πρόβλημα που προκαλεί η τροπολογία (έχουν ήδη γίνει πολλά προς αυτήν την κατεύθυνση : υπόμνημα, επιστολές, ενημέρωση όλων των τμημάτων κ.τ.λ.)
2ον) δικαστήρια για να μην εφαρμοστεί η τροπολογία
3ον) πίεση στο ΥΠΕΠΘ για να πάρουμε όλοι επάρκεια
4ον) όποιες διαδικασίες ζητήσει το ΥΠΕΠΘ να ακολουθήσουμε για να αναγνωριστούν οι υπόλοιπες σχολές ως καθηγητικές (αιτήσεις σε παιδαγωγικό ινστιτούτο, τροποποιήσεις προγραμμάτων σπουδών κ.τ.λ. - στη φάση αυτή είναι που θα πρέπει να ομαδοποιηθούμε ανά τμήμα, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι κινούμαστε αυτόνομα).


Ε λοιπόν, πιστεύω ότι κάτι άλλαξε μέσα σε πέντε μέρες. Τώρα αν θα παραμείνει έτσι, θα φανεί στην πορεία.
Αυτό που θέλω να παρακαλέσω είναι να μην τα φέρει κανείς με τέτοιο τρόπο ώστε να ΚΑΝΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΜΑ (κάτι που χρόνια τώρα έχει η ΕΠΕ σαν αρχή, δες εδώ ) το Π.Ι. ή η υπουργός παιδείας.

Αχ, βρε psych@ra ...
Επειδή και τα δύο μηνύματα είναι δικά μου, θα εξηγήσω ότι τα βήματα που περιγράφει το καθένα αναφέρονται σε διαφορετικούς στόχους ....
Όσο απομονώνεις τμήματα μηνυμάτων, τόσο χειρότερα συμπεράσματα θα βγάζεις!

Αν σε ενδιαφέρει όντως να ενημερωθείς για τις κινήσεις μας, ή βαλτα όλα σε μία σειρά, ή επικοινώνησε μαζί μας να σου τα εξηγήσουμε από την αρχή όλα, ή αν θες επικοινώνησε με το δικηγόρο! Αυτό ισχύει για όλους όσους ενδιαφέρονται αλλά διατηρούν επιφυλάξεις.

Εμείς πάντως έχουμε τις ίδιες σταθερές απόψεις από την αρχή : ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ, ΟΛΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ.
Η μόνη προσαρμογή που κάναμε ήταν για τις άμεσες προσλήψεις όσων ήδη έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ, ιδέα που προέκυψε στην πορεία και που πιστεύουμε ότι τους ικανοποιεί όλους.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:14:07 μμ »
Elia θα κάνω μία παύση και θα παραμείνω παρατηρητής.
Το μόνο που θέλω είναι όποια κίνηση και αν γίνει, ας γίνει για το καλό όλων.
Φυσικά εσείς αυτό θέλετε, αλλά υπάρχουν μερικοί που ηθελημένα ή άθελα μπορούν να κάνουν τα πράγματα από άσχημα σε χάλια!
Κάποια στιγμή θα με θυμηθείς... ;)

Καλή τύχη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #222 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:57:59 μμ »
Elia θα κάνω μία παύση και θα παραμείνω παρατηρητής.
Το μόνο που θέλω είναι όποια κίνηση και αν γίνει, ας γίνει για το καλό όλων.
Φυσικά εσείς αυτό θέλετε, αλλά υπάρχουν μερικοί που ηθελημένα ή άθελα μπορούν να κάνουν τα πράγματα από άσχημα σε χάλια!
Κάποια στιγμή θα με θυμηθείς... ;)

Καλή τύχη σε όλους

Νομίζω ότι είναι ήδη τελείως χάλια ... πιστεύω ότι με τη τροπολογία Λυκουρέντζου τον πιάσαμε τον πάτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 10:46:53 πμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #223 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:29:31 μμ »
1)εάν τώρα όλα τα τμήματα πληροφορικής δεν πάρουν παιδαγωγικό τελειώσαμε.Οι δάσκαλοι θα έχουν το επιχειρημα ότι δεν μπορούμε να συμπεριφερθούμε στα παιδιά....Με τον τίτλο καθηγητική θα το βουλώσουν...Για αυτό ξυπνήστε...
2)Οταν σε έναν κλάδο γινεται ο χαμος με τις τροπολογίες και φαγώματα τότε πάντα υπάρχει ένας τρίτος που θα επωφεληθεί...
3)Βλέπω στον επόμενο αγώνα για αυτό το μείζον θέμα και τους συναδέλφους του Παπει να είναι μαζί μας.οταν φώναζα εγώ μη κοιτάτε το τυράκι αλλα την φάκα κάποιοι χαιρόντουσαν με τις τροπολογίες...
Τι ειρωνία, όταν έλεγα για παιχνίδια του υπουργείου το παπει μου μετραγε μαθηματα...Τώρα ελάτε και εσεις να φωνάξετε μαζί μας για τους δασκάλους που θέλουν να τα φανε όλα....
4)Σας το έχω ξαναπεί άλλο το νομότυπο και άλλο το ηθικό.στην τροπολογία το παπει μας έλεγε πηγαμε με νόμμιμη διαδικασια, έτσι και οι δασκαλοι τωρα με τον νόμμιμο τρόπο θα διεκδικήσουν :δεν μπορείτε να κάνετε μάθημα σε μικρά παιδια άρα οι ώρες δικές μας...
5)Αμφιβάλετε ότι μπορεί να γίνει πράξη αυτό με τους δασκάλους;Μην αμφιβάλετε καθόλου! Ετσι γινονται οι δουλειές στην ελλαδα, φωνάζουμε 3,4 χρονια και μετα το πετυχαίνουμε τον σκοπό μας(και ας είναι και άδικος...). Ετσι έκανε το Παπει, έτσι και οι δάσκαλοι, έτσι δουλεύει το ελληνικό συστημά.Εδώ έκαναν τον γεωλογο πληροφορικό και γελάνε οι μαθητές της γ' λυκείου νομίζετε ότι δεν θα κάνουν τον δασκαλό, που στο κάτω κάτω δεν θα ξεφτυλίζεται στα παιδιά μιας και το έργο του θα είναι πιο εύκολο;;;;;;;;



ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.