*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 305624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1484 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 02:37:32 μμ »
μπα χλωμο το κοβω ακομα και με την νεα κυβερνηση...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1485 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:17:38 μμ »
μπα χλωμο το κοβω ακομα και με την νεα κυβερνηση...
Μπα...μην το λες....δεν είναι θέμα Υπουργείου πλεον,αλλά θέμα δικαιοσύνης και ο νόμος αποδεικνύεται πως είναι αντισυνταγματικός! Εγώ που διάβασα το δικόγραφο της υπόθεσης με έπεισε για την αντισυνταγματικότητα του νόμου και ειδικά αν η υπόθεση πάει στο Συμβούλιο της Επικρατείας,όπου δεν παίζουν λαμογιές,έχουμε πολλές πιθανότητες!! Ο δικηγόρος επίσης είναι απ'τους καλύτερους που θα μπορούσαν΄να βρουν τα παιδιά που κινήθηκαν στην αρχή...οπότε ας μην το γρουσουζεύουμε... ;)
 Φυσικά καλό είναι να αντιλαμβανόμαστε εγκαίρως τι γίνεται και να μη χρειάζεται να γίνει το κακό για να ξυπνάμε...κι αυτό θέλει σύμπνοια και συνεννόηση μεταξύ μας!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1486 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:22:54 μμ »
εχεις δικαιο !! και σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου εδωσες διοτι ειχα γεμισει απαισιοδοξια τον τελευταιο καιρο παρα την ενσταση που κανουμε!!
μακαρι να δικαιωθουμε αλλα να βρεθει δικαιη λυση οχι παραθυρακια!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1487 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 07:05:34 μμ »
Αυτό ακριβώς...και μάλιστα αν δικαιωθούμε και δημιουργηθεί δεδικασμένο δεν θα μπορέσει το Υπουργείο να βάλει κι άλλα "ξαδέρφια και κουμπάρους" απ'τα παράθυρα! Πρέπει να προασπίσουμε τον ΑΣΕΠ...όσα κουσούρια κι αν έχει για να εξασφάλίσουμε την αξιοκρατία και μετά μπορούμε να περάσουμε  και σε έναν διάλογο για τη βελτίωση του ΑΣΕΠ και κυρίως για την παροχή του 5% του προυπολογισμού στην Παιδεία!! Μέσα σ'αυτό το ομιχλώδες τοπίο που επικρατεί τώρα ούτε να διεκδικήσουμε δεν μπορούμε γιατί μπάζει πολύς αέρας απ'τα παράθυρα...!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1488 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 05:22:31 μμ »
Αυτό ακριβώς...και μάλιστα αν δικαιωθούμε και δημιουργηθεί δεδικασμένο δεν θα μπορέσει το Υπουργείο να βάλει κι άλλα "ξαδέρφια και κουμπάρους" απ'τα παράθυρα! Πρέπει να προασπίσουμε τον ΑΣΕΠ...όσα κουσούρια κι αν έχει για να εξασφάλίσουμε την αξιοκρατία και μετά μπορούμε να περάσουμε  και σε έναν διάλογο για τη βελτίωση του ΑΣΕΠ και κυρίως για την παροχή του 5% του προυπολογισμού στην Παιδεία!! Μέσα σ'αυτό το ομιχλώδες τοπίο που επικρατεί τώρα ούτε να διεκδικήσουμε δεν μπορούμε γιατί μπάζει πολύς αέρας απ'τα παράθυρα...!!!

Δηλαδη αν δικαιωθουμε θα φυγουν του χρονου οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ απο τους πινακες των διοριστεων και των αναπληρωτων ???

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1489 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 05:23:46 μμ »
Απ'όσο κατάλαβα μιλώντας με τα παιδιά που έρχονται σε άμεση επαφή με τον δικηγόρο αν δικαιωθούμε θα δοθεί εντολή στο Υπουργείο Παιδείας να κάνει άλλη ρύθμιση όπως π.χ να τους βάλει σε άλλον πίνακα και να διορίζεται ένα μικρό ποσοστό απ'αυτούς ή αν τους αφήσουν στους πίνακες μαζί μας να μπει η ρήτρα να έχουν τουλάχιστον μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ για να πάνε ακόμη και αναπληρωτές και το δεύτερο είναι πιο πιθανό να γίνει...εγώ αυτά κατάλαβα! Ευτυχώς η υπόθεση θα εκδικαστεί νωρίς (στις 10 Φεβρουαρίου αρχίζει η δίκη) γιατί δόθηκε προτεραιότητα σε σχέση με άλλες υποθέσεις κι αυτό ήταν ένα πρώτο κάλό σημάδι...τουλάχιστον μας δώσαν σημασία!!!
 Μήπως είναι ώρα να κινηθούμε σιγά-σιγά και κατά των παραθύρων όπως τα ΣΔΕ,τη Σιβιτανίδειο,τα εκκλησιαστικά και όλα αυτά που έδωσε το κράτος την ευκαιρία να νομιμοποιηθεί το βύσμα......;;;;!! Έπρεπε να μπουν μπροστά μας τα άτομα του ΟΑΕΔ με 30 και 40 μόρια για να ξυπνήσουμε...;; Μήπως κι αυτοί που μαζεύουν έστω 3 μόρια το χρόνο με την ωρομισθία στα ΣΔΕ και ακόμη χειρότερα την αναπλήρωση στη Σιβιτανίδειο και τα εκκλησιαστικά δεν μας κάνουν ζημιά...;;!! Μπείτε στον πίνακα της περιφέρειας σας να δείτε πόσα άτομα υπάρχουν με 0 μόρια στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ κι όμως με 18,20,25 μόρια προυπηρεσίας......!!! Κανένας απ'αυτούς δεν έχει περάσει ΑΣΕΠ κι όμως έιναι πιο μπροστά από πολλούς από μας που έχουμε μόρια από ΑΣΕΠ....τα οποία διαιρούνται κιόλας κάθε 2 χρόνια!!! Και δεν παίζει να έχουν επιτυχία σε πιο παλιό ΑΣΕΠ γιατί αν είχαν πάει αναπληρωτές με τον ΑΣΕΠ του 2005 π.χ τώρα θα είχαν διοριστεί!! Εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις ατόμων που μπορεί να κέρδισαν μια ωρομισθία με τον ΑΣΕΠ του 2005 και ίσως να μην ξαναέδωσαν ή να μην ξαναπέρασαν και να αρκέστηκαν να συνεχίζουν για πολλά χρόνια με ωρομισθία (που αυτοί είναι ελάχιστοι....οι περισσότεροι από μας ξαναδίνουν΄και μάλιστα γράφουν και καλύτερα τη δεύτερη φορά) οι υπόλοιποι είναι άτομα απ'τα ΣΔΕ,εκκλησιαστικά,Σιβιτανίδειο ή και με ΠΔΣ σε περιοχές με διπλά μόρια που τους δίναν και καμιά 10αρια ώρες...ξέρω τέτοιους....!!!
Αυτά τα παράθυρα λοιοόν δεν πρέπει να κλείσουν και να προασπιστεί ο ΑΣΕΠ ακόμη και με όλα τα στραβά που έχει,αλλά που τουλάχιστον εξασφαλίζει την αξιοκρατία!! Γιατί κάποιοι..."τα παιδιά ενός κατώτερου θεού" να παλευούν με το θηρίο που λέγεται ΑΣΕΠ και άλλοι να βολεύουν τον αποτέτοιο τους τόσο εύκολα και αναξιοκρατικά...;;!! Αντί να αμφισβητούμε λοιπόν αυτή την ένσταση μήπως θα πρεπε να οργανωθούμε και για μια δεύτερη εναντίον όλων αυτών που ανέφερα;; Δεν εννοώ εναντίον των ατόμων που δουλευούν στα ΣΔΕ και στη Σιβιτανίδειο,αλλά εναντίον των παραθύρων που αφήνει το Υπουργείο!! Δεν βαρεθήκατε την αναξικρατία και τον εμπαιγμό των ονείρων μας και των ζωών μας;!!! >:( >:( ??? ??? ::) ::) :-X :-X
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1490 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:03:46 μμ »
συμφωνω με αυτα που λες μολονοτι εργαζομαι 4 χρονια σε ΣΔε (και σε πληροφορω οτι δεν εχω μεσο) αλλα ξερω πολυ κοσμο που δουλεψε με μεσο και επισης πολλους που ξεκινησαν με 3 ωρες και μετα απο πίεση στον διευθυντη πήραν αλλες 3 η αλλες 6!! αυτα πρεπει να σταματησουν
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1491 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:33:17 μμ »
Ακριβώς αυτό εννοώ...και φυσικά δεν θέλω να τους θίξω όλους ξέρω κι εγώ άτομα που μπήκαν στα ΣΔΕ χωρίς βύσμα...αλλά ειδικα στους φιλολόγους που είμαστε τόσοι πολλοί είναι κατά 99% βύσμα πάντα...Να μην πω για άτομο στη Δ
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1492 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:43:19 μμ »
Nα μμην πω για άτομο στη Δράμα που έχει 17,8 μόρια από ΠΔΣ που έπαιρνε 1οωρα στα μειωνοτικά της Ξάνθης χωρίς καμία συμμετοχή στον ΑΣΕΠ  και είναι και 26 χρονών!! Αυτά τα επέτρεψε το ίδιο το κράτος εμπαίζοντας ΠΟΛΥ κόσμο και τον κόπο του ετών και ετών!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1493 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:15:44 μμ »
Παιδιά, το κακό έχει  πια παραγίνει στον τομέα της εκπαίδευσης, όπου η αναξιοκρατία βασιλεύει. Έχουμε και λέμε: εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειο, ΣΔΕ, Ειδική Αγωγή, ΟΑΕΔ, μέχρι πρότινος ΠΔΣ... Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η αδικία εις βάρος όλων όσοι αγωνίζονται με το μεγαθήριο του Ασεπ... Τέρμα πια τα παράθυρα! Αξιοκρατία για όλους !
Dum spiro spero ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1494 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:20:39 μμ »
Παιδιά, το κακό έχει  πια παραγίνει στον τομέα της εκπαίδευσης, όπου η αναξιοκρατία βασιλεύει. Έχουμε και λέμε: εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειο, ΣΔΕ, Ειδική Αγωγή, ΟΑΕΔ, μέχρι πρότινος ΠΔΣ... Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η αδικία εις βάρος όλων όσοι αγωνίζονται με το μεγαθήριο του Ασεπ... Τέρμα πια τα παράθυρα! Αξιοκρατία για όλους !

Λετε να κλεισουν αυτα τα παραθυρα το Σεπτεμβρη 2010, μηπως παμε κι εμεις οι ερμοι αναπληρωτες ???

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1495 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:36:29 μμ »
Παιδιά , ξέρετε  σε  ποια  φάση  βρίσκεται  η  διαδικασία της  ένστασης .Ρωτάω  γιατί  όταν  είχα  πάρει  τηλέφωνο  να  ενημερώσω  ότι  έβαλα  τα  χρήματα , η  κοπέλα  που  είχα  μιλήσει  μου  είχε  πει  ότι  θα  επικοινωνούσε  μαζί  μου  για  τις  υπογραφές  στο  δικηγόρο , μια και  όλα  μου  τα  μόρια  είναι  απο  Ασεπ  . Βέβαια  και  έγω το  αμέλησα  να  επικοινωνήσω  :( . Που  βρισκόμαστε  λοιπόν  αυτή  τη  στιγμή ;


Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1496 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 07:59:13 μμ »
Στείλε pm να σε ενημερώσουμε. Προφανώς με τα τηλέφωνα που αναγκαστήκαμε να κάνουμε και δεν ήταν και λίγα, κάποιος μπορεί να ξεχάστηκε. Επίσης μπορείς να γραφτείς και στο teachers.anastasiadesigns.gr. Απλά πες μου σε προσωπικό μήνυμα το ονοματεπώνυμο για να σε εγκρίνω.
Μπορώ να πάντως ότι όλα πάνε κατ ευχήν

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1497 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:12:55 μμ »
Συνάδελφοι πραγματικά αισθανόμαστε ότι ηθικά έχουμε δικαιωθεί,τουλάχιστον από την αλλαγή του κλίματος και τις εξαγγελίες της νέας κυβέρνησης υπέρ του ΑΣΕΠ!!!

Ελπίζουμε ότι οι εξαγγελίες αυτές θα πραγματοποιηθούν.

Ωστόσο έχει δίκιο η ΛΩΡΑ και μάλιστα πολλοί από εμάς το σκεφτόμαστε σοβαρά:η παρούσα συγκυρία ευνοεί την κατάθεση προσφυγών και για τα άλλα παράθυρα όπως η Σιβιτανίδειος και τα εκκλησιαστικά,γιατί όντως η κατάσταση έχει παραγίνει.

Ετσι θα αποδείξουμε και στους δύσπιστους ότι δεν έχουμε καμιά εμμονή εναντίον των ΟΑΕΔιτών.Να δούμε βέβαια τώρα τί άλλη δικαιολογία θα εφεύρουν για να παραμείνουν στα μεγάλα λόγια...

Στο πλαίσιο αυτό προτείνω τη δημιουργία νέου τόπικ που θα τιτλοφορείται "προσφυγή εναντίον των παραθύρων του ΑΣΕΠ",στο οποίο θα βρεθούν επικεφαλής νεότεροι συνάδελφοι,οι οποίοι θα έχουν εξασφαλισμένη την υλική και ηθική συμπαράσταση όσων από εμάς το καλοκαίρι που μας πέρασε αγωνιστήκαμε εναντίον της αδικίας και έτσι έχουμε αποκτήσει την σχετική εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 02:27:31 μμ από rublev »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160463
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 836
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.