*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440302 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #294 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:04:01 πμ »
ποιες μερες αναφερει? εχει κ το σαββατο μεσα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #295 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:51:49 μμ »
ναι εχει και το Σαββατο μεσα!!!

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #296 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 01:02:33 μμ »
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι; Ισχύει το περσινό ωρομίσθιο των 9,48 Ε ;
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #297 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 01:22:23 μμ »
απότι ξέρω σοφάκι μου ναι 8,4Ε καθαρά...έχω ακούσει βέβαια και κάτι άλλο ότι μερικοί παίρνουν 6.6Ε την ώρα κτλ
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #298 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:23:06 μμ »
παίδες καταθέτω προσωπική εμπειρία και ακούω προτάσεις...εργάζομαι σε φροντιστήριο δευτεροβάθμιας το οποίο για την καλοκαιρινή προετοιμασία με πλήρωσε Σεπτέμβρη και μιλάμε για 170 ευρώ,βέβαια μου το είχαν πει εξ αρχής ότι πληρώνουν τότε ,μέχρι εδώ καλά ...στη χειμερινή προετοιμασία πληρώνουν 1-10 και 10-20!!!δλδ έναντι....ο μήνας έχει πάει ήδη 12 και εγώ δεν έχω λάβει ούτε 1 ευρώ...σημειωτέον ότι έχω ενημερώσει από την προηγούμενη Τρίτη ότι χρειάζομαι τα χρήματα ,τηλεφώνησα και το Σάββατο να υπενθυμίσω και έλαβα τη διαβεβαίωση ότι θα πληρωθώ Δευτέρα .Η Δευτέρα ήρθε και όταν ρώτησα αν μετρήθηκαν οι ώρες μου η κυρία μου απάντησε ότι δεν πρόλαβε!!!(να τις μετρήσει)Πιστεύει  ότι σημέρα θα προλάβει...και έρχομαι και ρωτάω αν και σήμερα δε λάβω κάτι ..κάνω θέμα κάνω σκηνή ;;;;γενικά το συγκεκριμένο έχει τη φήμη ότι χρωστα σε καθηγητές αλλά δεν το περίμενα ...όποια συμβουλή δεκτή γιατί κάτι μου λέει πως ούτε και σήμερα θα πληρωθώ και τα προηγούμενα ήταν δικαιολογίες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 12:35:07 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #299 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:10:46 μμ »
Έρση μου δυχτηχώς φέτος συμβαίνουν πολλά τέτοιακ εγο ήταν να πληρωθώ  τέλη του μήνα και πληρώθηκα στα μέσα του άλλου.Υπάρχουν 2 πράγματα που μπορείς να κάνεις...
1ον. Η τον πιάνεις και του λες ότι κάνατε μια συμφωνία και περιμένεις να την τηρήσει και να πληρωθεις και δεν κάνεις φασαρία γιατί την χρειάζεσαι και την δουλειά και
2ον. Αν έχεις ιδιαίτερα και τα βγάζεις πέρα και χωρίς φρονιστήριο του τα λές κατάμουτρα και τον αφήνεις άξιο της μοίρας του. Απλά τον κρεμάς....γιατί στην τελική και αυτός σε κρέμασε.

Πάντος αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...παντού συμβαίνουν αυτά είμαι και εγώ μια απο αυτές τις περιπτώσεις!!!!
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:37:11 μμ »
αχ Αναστασία μου η κοροιδία σε όλο της το μεγαλείο !!!κλάφτηκα ότι έχω πρόβλημα και με διαβεβαίωσε ότι θα πληρωνόμουν σήμερα ,σήμερα όταν τη ρώτησα τί μου είπε <<κάτσε να δω αν έχω χρήματα μέχρι τις 10 που σχολάς!!>>χαχα καλό ε; στο μεταξύ τα παιδιά έχουν παραπονα από τις άλλες καθηγητριες και τα πηγαίνουν μόνο μ εμενα εξαιρετικά ....πιο πολύ είναι η κοροιδία και η αντιμετωπιση ,να γίνεσαι ζήτουλας!!!πού εργάζεσαι ;μπας και είμαστε στο ίδιο χαχαχ.. εργάζομαι και σε άλλο φροντιστήριο αλλά οι ανάγκες είναι τόσες που το χρειάζομαι και αυτό ...ψάχνω παράλληλα για κάτι καλύτερο ώστε με την πρώτη ευκαιρία να φύγω...το να κλέψω μαθητές είναι ανήθικο;;;

ΥΓ Τελικά δεν πληρώθηκα !!!έφυγε η μαντάμ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2010, 11:46:07 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:56:25 μμ »
ποιες μερες αναφερει? εχει κ το σαββατο μεσα?
evi βρηκες κατι σχετικο μ'αυτο που ρωτησα...???
Thanks

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 12:03:36 πμ »
ποιες μερες αναφερει? εχει κ το σαββατο μεσα?
evi βρηκες κατι σχετικο μ'αυτο που ρωτησα...???
Thanks

οχι απλα αναρωτιομουν μηπως δεν ειχε δηλωσει το σαββατο (μιας που θα επρεπε να πληρωσει μεγαλυτερη εισφοαρα) κ για αυτο δεν σου εβγαιναν.

μηπως εχει να κανει με κτ αλλο? εμεις αν εχουμε 18 ωρες κ πανω την εβδομαδα θεωρουμαστε πληρους απασχολησης. μηπως σαν πληρους απασχολησης παιρνουμε 25 ενσημα ασχετα με τις μερες εργασιας? οποτε τα 22 ενσημα εχουν να κανουν με τις μερες που πραγματικα δουλεψες? εβαλες κατω το ημερολογιο να δεις μηνα - μηνα αν ειναι σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 10:51:41 πμ »
αχ Αναστασία μου η κοροιδία σε όλο της το μεγαλείο !!!κλάφτηκα ότι έχω πρόβλημα και με διαβεβαίωσε ότι θα πληρωνόμουν σήμερα ,σήμερα όταν τη ρώτησα τί μου είπε <<κάτσε να δω αν έχω χρήματα μέχρι τις 10 που σχολάς!!>>χαχα καλό ε; στο μεταξύ τα παιδιά έχουν παραπονα από τις άλλες καθηγητριες και τα πηγαίνουν μόνο μ εμενα εξαιρετικά ....πιο πολύ είναι η κοροιδία και η αντιμετωπιση ,να γίνεσαι ζήτουλας!!!πού εργάζεσαι ;μπας και είμαστε στο ίδιο χαχαχ.. εργάζομαι και σε άλλο φροντιστήριο αλλά οι ανάγκες είναι τόσες που το χρειάζομαι και αυτό ...ψάχνω παράλληλα για κάτι καλύτερο ώστε με την πρώτη ευκαιρία να φύγω...το να κλέψω μαθητές είναι ανήθικο;;;

ΥΓ Τελικά δεν πληρώθηκα !!!έφυγε η μαντάμ


Καταρχήν καλημέρα εγώ δουλεύω σε φροντιστήριο στην Κομοτηνή, όχι δεν θα είναι ανήθικο να πάρεις μαθητές μ'αυτά που σου κάνουν, βέβαια να ξέρεις ότι φυσικά θα ρίξουν το φταίξιμο σε'σένα....!!!!!Εγω βασικά διδάσκω γερμανικά δεν ξέρω εσύ τι διδάσκεις αλλά αν είσαι στην πόλη μου ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω...!!!!

Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:06:43 πμ »
είσαι πολύ καλή!!!

και μόνο που το σκέφτηκες ,είμαι φιλόλογος όπως και η μισή Ελλάδα  ;D...μένω Πειραιά ,ας ρίξουν το φταίξιμο όπου θέλουν ,θα περιμένω μέχρι τέλος του μήνα να δω που θα πάει η κατάσταση και ποσο μεγάλη θα είναι η κοροιδία τους !!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:25:37 πμ »
Καλημέρα
Έχω ένα μικρό φροντιστήριο το οποίο θα το κλείσω μόλις είμαι επιτυχών στον επόμενο ΑΣΕΠ ;D ;D ;D
Τον περασμένο Ιούνιο βγήκε μια απόφαση που υποχρέωνε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις να πληρώνουν μέσω τραπεζικού λογαριασμού (της εταιρείας) τους υπαλλήλους στους δικούς τους λογαριασμούς (στην ίδια τράπεζα).
Αν δεν υπήρχαν οι αποδείξεις των καταθέσεων σε πρώτη φάση δεν θα μετρούσαν για έξοδα στην επιχείρηση (οι μισθοί ΚΑΙ οι εισφορές ΙΚΑ). Σε επόμενη φάση θα "έπεφταν" και πρόστιμα.
Όπως καταλαβαίνετε έγινε ένας χαμός και το μέτρο αυτό ουσιαστικά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Εγώ βέβαια το υιοθέτησα ώστε να μην υπάρχει ούτε αμφισβήτηση ούτε καθυστέρηση.
Και πάλι δεν θα είχα πρόβλημα καθώς εκτός από εμένα που κάνω Μαθηματικά έχω μια κουμπάρα μου που κάνει Φυσική και μια ακόμα κοπέλα που κάνει Φιλολογικά.
Μη νομίζετε ότι όλα τα φροντιστήρια "κονομάνε" χωρίς - προς Θεού - να ξέρω τα δικά σας φροντιστήρια.
Όμως ποτέ μα ποτέ δεν δέχτηκα μαθητή που να πληρώνει λιγότερα απ' όσο θα πληρώσω τη Φυσικό μου και τη Φιλόλογό μου. Να μη μπαίνω μέσα δηλαδή και πάντα να "βγαίνουν" οι πληρωμές.
Τώρα αν εγώ που είμαι αφεντικό θα πληρώνομαι για όλες τις ώρες μου "κανονικά" είναι άλλο θέμα.
Αλλά ηθικά δεν θα προσλάμβανα ποτέ κάποιον και να μην έχω να τον πληρώνω.

Απατεωνιές μπορούν να γίνουν πολλές. Καμμιά φορά και οι λογιστές δεν ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Όταν κάποιος έρχεται να δουλέψει σε 'μένα τον στέλνω καταρχήν στην επόπτη εργασίας να ενημερωθεί και μετά υπογράφει σύμβαση.
Συμβουλή δικιά μου: επίσκεψη στον επόπτη εργασίας της περιοχής σας να ξέρετε ποιά είναι τα δικαιώματά σας και οι υποχρεώσεις σας και να απαιτείτε αντίγραφο της σύμβασης εργασίας -με τους όρους που συμφωνείτε- θεωρημένη από τη Διεύθυνση Εργασίας της περιοχής σας.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:45:21 πμ »
Καλημέρα
Έχω ένα μικρό φροντιστήριο το οποίο θα το κλείσω μόλις είμαι επιτυχών στον επόμενο ΑΣΕΠ ;D ;D ;D
Τον περασμένο Ιούνιο βγήκε μια απόφαση που υποχρέωνε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις να πληρώνουν μέσω τραπεζικού λογαριασμού (της εταιρείας) τους υπαλλήλους στους δικούς τους λογαριασμούς (στην ίδια τράπεζα).
Αν δεν υπήρχαν οι αποδείξεις των καταθέσεων σε πρώτη φάση δεν θα μετρούσαν για έξοδα στην επιχείρηση (οι μισθοί ΚΑΙ οι εισφορές ΙΚΑ). Σε επόμενη φάση θα "έπεφταν" και πρόστιμα.
Όπως καταλαβαίνετε έγινε ένας χαμός και το μέτρο αυτό ουσιαστικά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Εγώ βέβαια το υιοθέτησα ώστε να μην υπάρχει ούτε αμφισβήτηση ούτε καθυστέρηση.
Και πάλι δεν θα είχα πρόβλημα καθώς εκτός από εμένα που κάνω Μαθηματικά έχω μια κουμπάρα μου που κάνει Φυσική και μια ακόμα κοπέλα που κάνει Φιλολογικά.
Μη νομίζετε ότι όλα τα φροντιστήρια "κονομάνε" χωρίς - προς Θεού - να ξέρω τα δικά σας φροντιστήρια.
Όμως ποτέ μα ποτέ δεν δέχτηκα μαθητή που να πληρώνει λιγότερα απ' όσο θα πληρώσω τη Φυσικό μου και τη Φιλόλογό μου. Να μη μπαίνω μέσα δηλαδή και πάντα να "βγαίνουν" οι πληρωμές.
Τώρα αν εγώ που είμαι αφεντικό θα πληρώνομαι για όλες τις ώρες μου "κανονικά" είναι άλλο θέμα.
Αλλά ηθικά δεν θα προσλάμβανα ποτέ κάποιον και να μην έχω να τον πληρώνω.

Απατεωνιές μπορούν να γίνουν πολλές. Καμμιά φορά και οι λογιστές δεν ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Όταν κάποιος έρχεται να δουλέψει σε 'μένα τον στέλνω καταρχήν στην επόπτη εργασίας να ενημερωθεί και μετά υπογράφει σύμβαση.
Συμβουλή δικιά μου: επίσκεψη στον επόπτη εργασίας της περιοχής σας να ξέρετε ποιά είναι τα δικαιώματά σας και οι υποχρεώσεις σας και να απαιτείτε αντίγραφο της σύμβασης εργασίας -με τους όρους που συμφωνείτε- θεωρημένη από τη Διεύθυνση Εργασίας της περιοχής σας.

συγγνώμη θα σου πω κάτι με καλή διάθεση (μην παρεξηγήσεις...)
υπάρχουν κ τέτοιοι εργοδότες;;;; που είσαι κρυμμένος;;; ;D

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:46:33 πμ »
δεν την έχω τη σύμβαση δυστυχώς.....το μόνο που έχω ειναι άγχος και στεναχώρια που εργάζομαι και με εξαπατούν και που έχασα ιδιαίτερο χρόνων για να εξυπηρετήσω το φροντιστήριο !!!!το οποίο μου χρωστά το Σεπτέμβρη ,που στην παράκληση σου ότι τα έχεις ανάγκη τα χρήματα σου απαντά ναι ναι σήμερα και στο σήμερα δεν εχει χρήματα και σε αφήνει στην τύχη σου........αυτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 882
Σύνολο: 885

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.