*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765728 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 10:51:48 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μιας και υπάρχει ήδη θέμα είπα να μην ανοίξω καινούργιο, ελπίζοντας κάποιος καλός άνθρωπος να το δει και να με βοηθήσει λίγο. Λοιπόν, μου έχουν ζητήσει να αναλάβω έναν μαθητή για Certificate of Advanced English. Δεν θα τον αναλάβω πλήρως, απλά επικουρικά. Το Advanced το σνόμπαρα τόσο καιρό και δεν έχω ασχοληθεί. Ο μαθητής θα έχει δικά του βιβλία - οπότε εκεί δεν παίζει επιλογή. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τι υλικό θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω παράλληλα με το coursebook, γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να πηγαίνω εκεί και να βλέπω απλά τα λάθη του από τα tests που κάνουν στο σχολείο, γιατί έτσι δεν βγαίνει με τίποτα το μάθημα και θα είναι και πολύ βαρετό. Οπότε, έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με τεστάκια για το advanced??? Μήπως και κανένα site (εκτός βέβαια του british council), μήπως και κανέναν τρόπο να βρω past tests???  Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη......
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:10 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 11:17:41 μμ »
Καλησπέρα! Έχω προετοιμάσει στο παρελθόν κάποιους μαθητές για το Advanced. Θα δώσει το Cambridge από ό,τι κατάλαβα. Με μια ματιά στους καταλόγους των εκδοτικών οίκων θα βρεις αρκετά βιβλία. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει ένα Coursebook του Γρίβα αλλά δεν κυκλοφορεί πια. Στο φροντιστήριο χρησιμοποιούσαμε της Oxford, το Μasterclass νομίζω. Από Practice tests δούλευα και πάλι της Oxford το βιβλίο. Πολύ καλά κατά τη γνώμη μου. Νομίζω τώρα κυκλοφορεί Revised.

Μπορείς να δουλεύεις και Writing, είδη εκθέσεων που μπαίνουν στις εξετάσεις, brainstorming, linking words κι όλα τα σχετικά. Και βέβαια και προφορικά. Όσο για κείμενα, εγώ καμιά φορά σε αυτά τα επίπεδα χρησιμοποιώ και άρθρα από ξένο τύπο, Internet κλπ είτε για κατανόηση κειμένου είτε ως αφορμή για συζήτηση. Βλέποντας τις αδυναμίες του, θα ξέρεις που να επικεντρωθείς.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Υ.Γ.: Αλήθεια, στο σχολείο του κάνουν βιβλία επιπέδου Advanced;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 11:32:07 μμ »
Maria pol βοήθησες πάρα πολύ σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Βασικά, όπως φαίνεται, θα πάω σε ένα βιβλιοπωλείο για να βρω practice tests τουλάχιστον, και από κει και πέρα θα βρίσκω και άσχετα άρθρα. Όλα αυτά βεβαια εφόσον όντως στο σχολείο του έχουν κανονικό coursebook για το advanced. Εγώ έτσι κατάλαβα από τον πατέρα του, αφού μάλιστα ο μικρός έδωσε το fce πέρσυ (με μαθήματα αποκλειστικά στο σχολείο, που είναι κάποιο ιδιωτικό). Βέβαια μένει να πάω και από εκεί μία βόλτα να δω τι ακριβώς γίνεται, αλλά αφού ο ρόλος μου θα είναι μόνο επικουρικός (μιλάμε για 1,5 ώρα την εβδομάδα) λογικό δεν είναι να δουλεύω μόνο practice tests και speaking/writing/reading με βάση άλλα/εξωτερικά ερεθίσματα?

Για τα past tests έχει κανένας κάτι να μου πει? Γενικώς παιδιά κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, έχω κάθε καλή διάθεση να το ψάξω όσο περισσότερο μπορώ για να κάνω σωστά τη δουλειά μου, αλλά έχω και παιδιά στο σπίτι και ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος. (Χάθηκε ένα fce?????@#__**&@@*!!!) 

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 11:46:37 μμ »
Να σαι καλά! Έχεις δίκιο, σε 1,5 ώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν κάνεις πάντως και μια αναζήτηση στο google για past papers, ίσως κάτι βρεις.

Πάντως, πράγματι, αν πάει σε ιδιωτικό είναι πιθανό να ναι σε αυτό το επίπεδο. Το ξέρω από συνάδελφο που εργάζεται σε ιδιωτικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:10 »

Αποσυνδεδεμένος Claire1616

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:46:52 μμ »
Γεια σας!!
Ετοιμάζομαι να κάνω ιδιαίτερα αγγλικών και είμαι κι εγώ αρχάρια ακόμη ;).Στόχος είναι να "θυμηθεί" τη b senior και να προχωρήσει στη c senior.Έχει κανείς υπόψιν  κάποιο βιβλίο που θα ήταν κατάλληλο;

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:34:00 μμ »
Για D Class τι έχετε να προτείνετε?
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:57:21 μμ »
Το Choices for D Class είναι καλό βιβλίο (εκδόσεις Βurlington).

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:58:20 πμ »
Είμαι ανάμεσα σε Choices και Access 4 από Express Publishing...
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:42:36 πμ »
Tinkerbelle και τα δύο είναι καλά βιβλία. Τα έχω χρησιμοποιήσει το ένα σε ιδιαίτερο κ το άλλο σε φροντιστήριο παλιότερα. Κατά τη γνώμη μου τα Choices είναι πιο εύκολα για σένα(παρέχουν μεγάλη βοήθεια για μεθοδολογία,οργάνωση ύλης κλπ) αλλά κ πιο βατά για τους μαθητές. Το Access είναι πολύ καλό επίσης αλλά πιιο "γεμάτο" κ πολύπλοκο βιβλίο όπως κ τα περισσότερα της Express βέβαια. Θα σου έλεγα να επιλέξεις σύμφωνα με τις δυνατότητες του μαθητή σου. Αν είναι πολύ καλός πάρε Access αν όμως αντιμετωπίζει δυσκολίες ίσως "χαθεί" μέσα σ αυτό, οπότε θα είναι προτιμότερο ένα πιο βατό όπως το Choices και αν χρειαστεί κάνεις κ κάτι συμπληρωματικό για να καλυφθείς πλήρως. 

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:35:36 μμ »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Anastasia R.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:22:59 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα

Πρόκειται να αναλάβω δύο παιδάκια για ιδιαίτερο που θα μπουν στην C Class. Εχω σκεφτεί να τους κανω τη σειρα Team up 3 (της oxford) την οποία είχα δουλέψει με μεγάλη επιτυχία πριν 3-4 χρόνια συν το ότι τα έχω όλα ετοιμα και δε θα χρειαστει να πληρώσω για καινουργια βιβλια (μιας και η oxford δε δινει τπτ δωρεάν ως γνωστόν)! Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι αρκετά παλιά η σειρά (2003) αν και συνεχίζει να εκδίδεται από το συγκεκριμένο Οικο. Από τοτε που εκδόθηκε πρώτη φορα έχουν εκδοθει 2 νεες σειρες (Heroes και φέτος το Quest). Πιστεύετε ότι θα ήταν λάθος να κάνω το συγκεκριμένο βιβλίο. Παρεμπιπτόντως τα θέματα του βιβλίου δεν αναφέρονται σε προσωπα και πράγματα τόσο παλιά. Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 01:22:20 πμ »
Αφ'ενός είναι σημαντικό το γεγονός ότι ξέρεις πώς λειτουργεί το συγκεκριμένο βιβλίο / σειρά κ δε μπαίνεις σε περαιτέρω έξοδα,αφ'ετέρου όμως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι φρέσκο κ εντελώς διαφορετικό.Αυτό κάνω εγώ για να έχω άποψη από διάφορα βιβλία/εκδοτικούς οίκους/μεθοδολογία κ κυρίως για να μη μένω συνέχεια στα ίδια κ βαριέμαι.Προσωπικά βρίσκω ιδανική για τη μεθοδολογία -στο σύνολό της αλλά κ για το επίπεδο που ενδιαφέρεσαι-τη Ηeinle/New Editions.Mπορείς να δεις κ να κατεβάσεις τον κατάλογο της φετινής χρονιάς κ θα βρεις πληθώρα βιβλίων,είτε σειρών είτε για εξειδικευμένους σκοπούς συνοδεία online extra υλικού.

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:29:01 πμ »
Μήπως ξέρετε αν η Heinle δίνει δωρεάν τα Teacher's books?

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:24:14 πμ »
μέχρι πρότινος τα έστελνε όλα δωρεαν εκτός από τα cd, πιστεύω δεν άλλαξε τίποτα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 856
Σύνολο: 856

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.