*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 512885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1596 στις: Αύγουστος 27, 2017, 01:13:43 μμ »
Βλέποντας πάλι τις αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ->ΠΥΣΠΕ, είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει καμία σε Διευθύνσεις των Περιφερειών Αττικής, Θεσσαλίας και Κεντρικής Μακεδονίας (στις ΠΥΣΠΕ->ΠΥΣΠΕ υπάρχουν τέτοιες αποσπάσεις). Επειδή έχω συνάδελφο και προσωπικό φίλο που ενδιαφερόταν για κάποια από τις κοινές ειδικότητες σε Διεύθυνση αυτών των Περιφερειών και μου έδειξε την αίτηση επανεξέτασης, προκύπτει ότι όντως στο τελικό τρέξιμο ΔΕΝ δόθηκαν τα εναπομείναντα κενά της Πρωτοβάθμιας σε αυτές τις Περιφέρειες για αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ->ΠΥΣΠΕ (προφανώς με κάποια παρέμβαση τύπου Λάσκαρης2). Αυτό, όμως, αλλοιώνει όλη τη ροή των αποσπάσεων (δηλ. και τώρα να δοθούν, τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά από ότι αν δίδονταν όλα μαζί).

Το θέμα είναι ότι έχει καταντήσει κουραστικό και απαράδεκτο να χειραγωγούνται οι υπηρεσιακές μεταβολές από τυχάρπαστους συμβουλάτορες, να ταλαιπωρούνται εκατοντάδες συνάδελφοι μαζί με τις οικογένειές τους και τελικά, επί της ουσίας, να μην έχει πειθαρχική έως ποινική ευθύνη κανένας, μιας και το όνομα που τις υπογράφει είναι του εκάστοτε Υπουργού (το έχουν βρει χρόνια το κόλπο οι συμβουλάτορες και των πρώην και των νυν).

Ελπίζω να έχουν δύναμη και στην επόμενη Κυβέρνηση.
Τώρα που αλλάζει ο συνδικαλιστικός Νόμος και έρχονται αργά ή γρήγορα αξιολογήσεις όπως και οι εφορίες βρίσκουν κάποια στοιχεία....
Θα τα πούμε με αυτούς όλους πολύ σύντομα...
Στα όνειρα τους θα γίνουμε κάποιοι και από δω μέσα ΕΦΙΑΛΤΕΣ.
Φιλάκια τους λέω μόνο...Φιλάκια.
Το παιχνίδι τελειώνει με το σφύριγμα της λήξης και η συνταξιοδότηση για κάποιους από αυτούς είναι μακρινή...

YΓ. Σας προειδοποίησα πως δεν έχω να χάσω τίποτα πέρα τα μισθό μου και μπορώ να τα βρω οπουδήποτε. Εσείς τι έχετε να χάσετε? Μάλλον πολλά και πρώτα από όλα το ξύσιμο σας...Θα τα πούμε σύντομα...Φιλάκια μόνο για να βάλω και λίγο αίσθημα...Και όλα θα γίνουν νόμιμα μιας και είσαστε τόσο κοτάρες οι περισσότεροι που τρέμετε μην σας κάνουμε και κακό...Ξεφτιλισμένα Σκουλήκια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2017, 01:27:12 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος imatia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1597 στις: Αύγουστος 27, 2017, 01:21:40 μμ »


Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1598 στις: Αύγουστος 27, 2017, 01:39:33 μμ »

Πως και φέτος την έκαναν για φορείς?
Δεν ήθελαν απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ ή κάποιοι τους είπαν φέτος στον τόπο σας μόνο με απόσπαση σε φορέα.
Και για να το πω πιο ωμά.
Πέρσι για να έρθουν οι χαμηλοί ξεχείλωσαν περιοχές. Φέτος διώχνοντας αυτούς σε φορείς πολύ απλά τα ξεχειλώματα τα μπάλωσαν.
Και κάτι άλλο συνήθως αυτοί με τα λίγα μόρια είχαν κάποιον άλλο αποσπασμένο πέρσι σε φορέα από την περιοχή προέλευσης τους...Κάποιον που πιθανόν τους είπε έλα εδώ φέτος γιατί τα πράγματα δεν έιναι όπως πέρσι...

Αυτό είναι που με τρελαίνει. Η μικροπελατειακή πληροφόρηση. Η σύζυγός μου δεν έκανε αίτηση για φορείς, μιας και η δική μας πληροφόρηση από αιρετό (τους), αλλά και από δική μας έρευνα μέσω πινάκων, ήταν πως τα μόρια της ήταν υπεραρκετά και (δυστυχώς) αγαπάει πολύ την τάξη. Έχουμε κανονίσει μάλιστα και το φορτηγό για την μετακόμιση μετά από 8 χρόνια μακρυά από το σπίτι μας. Τώρα προσπαθούμε να εξηγήσουμε στις  κόρες μας πως η μαμά μάλλον δεν θα έρθει μαζί μας και πρέπει να έρθουν με τον μπαμπά, αφού μόνο στην Αθήνα μπορώ να ψάξω για δουλειά. Φέτος έπρεπε να εξηγήσουμε στην μεγάλη κόρη, γιατί δεν είναι πια εκπαιδευτικός ο μπαμπάς, αφού κάποιος χαρτογιακάς αποφάσισε πως η ελάφρυνση των 3 ωρών για τους υπεύθυνους του εργαστήριου είναι εγκληματική  και γι' αυτό δεν έπρεπε απλά να μειωθεί, αλλά να καταργηθεί. 
Επειδή λοιπόν δεν μας έχουν συνηθίσει σε "μισές δουλειές", δεν υπολογίζω και τα λόγια αιρετού που διαβεβαιώνει πως θα υπάρξει και Γ' φάση αποσπάσεων. Είναι αδιστακτοι!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1599 στις: Αύγουστος 27, 2017, 01:45:30 μμ »
Αυτό είναι που με τρελαίνει. Η μικροπελατειακή πληροφόρηση. Η σύζυγός μου δεν έκανε αίτηση για φορείς, μιας και η δική μας πληροφόρηση από αιρετό (τους), αλλά και από δική μας έρευνα μέσω πινάκων, ήταν πως τα μόρια της ήταν υπεραρκετά και (δυστυχώς) αγαπάει πολύ την τάξη. Έχουμε κανονίσει μάλιστα και το φορτηγό για την μετακόμιση μετά από 8 χρόνια μακρυά από το σπίτι μας. Τώρα προσπαθούμε να εξηγήσουμε στις  κόρες μας πως η μαμά μάλλον δεν θα έρθει μαζί μας και πρέπει να έρθουν με τον μπαμπά, αφού μόνο στην Αθήνα μπορώ να ψάξω για δουλειά. Φέτος έπρεπε να εξηγήσουμε στην μεγάλη κόρη, γιατί δεν είναι πια εκπαιδευτικός ο μπαμπάς, αφού κάποιος χαρτογιακάς αποφάσισε πως η ελάφρυνση των 3 ωρών για τους υπεύθυνους του εργαστήριου είναι εγκληματική  και γι' αυτό δεν έπρεπε απλά να μειωθεί, αλλά να καταργηθεί. 
Επειδή λοιπόν δεν μας έχουν συνηθίσει σε "μισές δουλειές", δεν υπολογίζω και τα λόγια αιρετού που διαβεβαιώνει πως θα υπάρξει και Γ' φάση αποσπάσεων. Είναι αδιστακτοι!

Όλοι εσείς να εξηγήσετε στα παιδιά σας ότι η μαμά και ο μπαμπάς είναι ΗΡΩΕΣ.
Που δεν εσκυψαν το κεφάλι σε κανένα φασιστοειδή οπαδό απολυταρχικού καθεστώτος και προτίμησαν να πορευτούν στη ζωή τους με ψηλά το κεφάλι γιατί δεν έμαθαν να έρπονται όπως κάποιοι/ες.
Και αν δεν καταλάβουν τωρα θα είναι περήφανοι για τους γονείς τους όταν μεγαλώσουν και θα καταλάβουν πολλά τότε...

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο. Αφιερώστε στην οικογένεια σας τις τελευταίες μέρες πριν φύγετε. ΜΟΝΟ οι δικοί σας αξίζουν το χρόνο σας και όχι τα σκουλήκια για τα οποία γράφουμε εδώ μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2017, 01:48:07 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1600 στις: Αύγουστος 27, 2017, 02:06:44 μμ »
Ο δικός μου γιος (4 χρονών) προσπαθεί να καταλάβει τι είναι το νησάκι που θα πάμε να μείνουμε (700 κάτοικοι στη Δ Δωδεκανήσου), πώς είναι το αεροπλάνο και το καράβι που πρέπει να ανέβει,γιατί πρέπει να πάει σε άλλο σχολείο αφού ιδρώσαμε φέτος να προσαρμοστεί εκεί που πήγαινε και γιατί ο μπαμπάς δεν θα είναι μαζί μας. Και όλα αυτά και με ένα μωρό 18 μηνών. Η μόνη ερώτηση που κάνει είναι πόσες μέρες θα μείνουμε στο νησί..

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 949
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1601 στις: Αύγουστος 27, 2017, 02:32:45 μμ »
Το ισοζύγιο των φιλολόγων μετά τη β φάση αποσπάσεων, χωρίς ανακλήσεις  - τροποποιήσεις και αποσπάσεις σε φορείς:
https://xenesglosses.eu/2017/08/pos-diamorfonetai-isozygio-ton-filologon-meta-fasi-apospaseon-posoi-efygan-kai-posoi-pigan-ana-diefthynsi/

Είσαι σίγουρη ότι είναι σωστό το ισοζύγιο? εγώ σε μια τουλάχιστον περιοχή τα βγάζω στο σύνολο διοφορετικά (και δεν υπολογίζω τροποποιήσεις και ανακλήσεις, όπως το xenesglosses).

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1602 στις: Αύγουστος 27, 2017, 03:00:48 μμ »
Πανεύκολο. Μία απλή αίτηση προς τη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ που ανήκεις. Τη χορηγεί ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΕ/ΔΕ.
Επομενως αν καταλαβα καλα ειναι στο χερι του να στη χορηγησει η ΟΧΙ. Ετσι ειναι;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1603 στις: Αύγουστος 27, 2017, 04:12:15 μμ »
Είσαι σίγουρη ότι είναι σωστό το ισοζύγιο? εγώ σε μια τουλάχιστον περιοχή τα βγάζω στο σύνολο διοφορετικά (και δεν υπολογίζω τροποποιήσεις και ανακλήσεις, όπως το xenesglosses).
Απλή ανάρτηση είναι..ο κάθε ενδιαφερόμενος ας κάνει τον έλεγχο του..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1604 στις: Αύγουστος 27, 2017, 04:33:55 μμ »
Ο δικός μου γιος (4 χρονών) προσπαθεί να καταλάβει τι είναι το νησάκι που θα πάμε να μείνουμε (700 κάτοικοι στη Δ Δωδεκανήσου), πώς είναι το αεροπλάνο και το καράβι που πρέπει να ανέβει,γιατί πρέπει να πάει σε άλλο σχολείο αφού ιδρώσαμε φέτος να προσαρμοστεί εκεί που πήγαινε και γιατί ο μπαμπάς δεν θα είναι μαζί μας. Και όλα αυτά και με ένα μωρό 18 μηνών. Η μόνη ερώτηση που κάνει είναι πόσες μέρες θα μείνουμε στο νησί..

Όλα αυτά μου θυμίζουν τα δικά μου που έγραψα πιο πάνω και το μόνο που με κρατάει να μην ξαναβάλω τα κλάμματα είναι γιατί δεν θέλω να με βλέπουν τα μπουμπούκια μου..
Τους ψηφίσαμε, τους ακούσαμε όταν μας φόβιζαν να μη ζητήσουμε μετάταξη επί Αρβανιτόπουλου και τώρα θα τα λουστούμε. Τουλάχιστον (ξανά) ξεσκεπάστηκαν αλλά δεν με βοηθάει να μη νιώθω τελείως μ...ας, ούτε φυσικά να πληρώσω τους λογαριασμούς και το ενοίκιο. Είναι επαίσχυντοι, είναι για φτύσιμο..

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1605 στις: Αύγουστος 27, 2017, 04:42:53 μμ »
Όλα αυτά μου θυμίζουν τα δικά μου που έγραψα πιο πάνω και το μόνο που με κρατάει να μην ξαναβάλω τα κλάμματα είναι γιατί δεν θέλω να με βλέπουν τα μπουμπούκια μου..
Τους ψηφίσαμε, τους ακούσαμε όταν μας φόβιζαν να μη ζητήσουμε μετάταξη επί Αρβανιτόπουλου και τώρα θα τα λουστούμε. Τουλάχιστον (ξανά) ξεσκεπάστηκαν αλλά δεν με βοηθάει να μη νιώθω τελείως μ...ας, ούτε φυσικά να πληρώσω τους λογαριασμούς και το ενοίκιο. Είναι επαίσχυντοι, είναι για φτύσιμο..

Επί Αρβανιτόπουλου είχαν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη όλων των εποχών και δε συγκρίνονται με τίποτε από όσα έγιναν ούτε πριν ούτε μετά... Αυτό δεν αθωώνει το φετινό αίσχος Γαβρόγλου.

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1606 στις: Αύγουστος 27, 2017, 04:51:22 μμ »
Τη μετάθεση τη θεωρούμε άπιαστο όνειρο εδώ και πολλά χρόνια, πλέον απομακρύνθηκε επικίνδυνα και η ελπίδα της απόσπασης. Με κλεισμένες περιοχές, με κενά κλειδωμένα για χ,ψ λόγους. Η Αττική έγινε άβατο για τις κοινές ειδικότητες. Πιο εύκολα πάω Άγιο Όρος παρά κοντά στο σπίτι μου.
Το να θεωρώ πολυτέλεια το να ζήσω μαζί με την οικογένειά μου στο σπίτι μου με ξεπερνάει.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1607 στις: Αύγουστος 27, 2017, 05:00:26 μμ »
Επί Αρβανιτόπουλου είχαν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη όλων των εποχών και δε συγκρίνονται με τίποτε από όσα έγιναν ούτε πριν ούτε μετά... Αυτό δεν αθωώνει το φετινό αίσχος Γαβρόγλου.

Συμφωνώ απολύτως! Θυμίζω μόνο ότι οι σημερινοί φώναζαν πρώτοι ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις είναι παράνομες, παγίδα κλπ... Βέβαια όλοι όσοι πήραν μετάταξη με αυτόν τον αδιαφανή τρόπο είναι ήδη τακτοποιημένοι δίπλα στο σπίτι τους, και πιθανότατα θα τους δώσουν και οργανικές... Και σκυλιάστε εσείς κορόιδα που μας ακούσατε, δεν πήρατε μετάταξη για να βάλετε μυαλό!!
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΟΣΟ ΘΑ ΖΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1608 στις: Αύγουστος 27, 2017, 05:00:53 μμ »
Επί Αρβανιτόπουλου είχαν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη όλων των εποχών και δε συγκρίνονται με τίποτε από όσα έγιναν ούτε πριν ούτε μετά... Αυτό δεν αθωώνει το φετινό αίσχος Γαβρόγλου.

Αυτά ρε παιδιά πληρωνουμε,αυτές τις μετατάξεις...Ότι κενά υπήρχαν ,έκλεισαν τότε.Μπηκε ταφόπλακα για τις κοινές ειδικότητες.Το φετινό ήταν το κερασάκι στην τούρτα.Κ γω θυμάμαι το κλίμα εκείνων των ημερων. Επιπλεον θυμάμαι ότι όσοι δεν ήμασταν πλεονάζοντες δεν θ παίρναμε μετάταξη.Εγω για αυτό δεν έκανα καν αίτηση.Κ τώρα οι παρανόμως μεταταγμενοι μας κουνάνε το μαντήλι κ στις αποσπάσεις.Ειμαστε εγκλωβισμένοι πλέον.Φυσικα οι συνάδελφοι που μετατάχθηκαν καλά εκαναν,αξιοποίησαν την ευκαιρία.Το υπουργείο τα κανε μαντάρα.Τι ν το κάνω που τελικά κρίθηκαν παράνομες;Αλλάζει κάτι;Οι θέσεις καλύφθηκαν κ μετά από τις ενστάσεις υπερκαλύφθηκαν...Για μένα ο μόνος τρόπος ν αποκατασταθούν σε κάποιο βαθμό αυτα τα τέρατα που έγιναν επί Αρβανιτόπουλου είναι η ενοποίηση βαθμίδων.Βεβαια δεν υπάρχει περίπτωση ν γίνει.Το διαιρει κ βασίλευε ήταν πάντοτε αρεστό στην εκάστοτε εξουσία...

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1609 στις: Αύγουστος 27, 2017, 05:05:49 μμ »
Ίσως θα πρέπει η επιστολή διαμαρτυρίας που ετοιμάζουν εδώ κάποιοι συνάδελφοι να ξεφύγει από το Υπουργείο και να κοινοποιηθεί και στο Πρωθυπουργικό Γραφείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160432
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.