*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:59:16 πμ »
μα με συγχωρείτε... γιατί ασφαλιστικά μέτρα; επειδή συνέταξε πίνακες όπως πέρυσι; ή επειδή η τρόικα δεν του επιτρέπει να κάνει διορισμούς και άρα να διενεργήσει ασεπ και μετά να συντάξει πίνακες αναπληρωτών; τι ακριβώς ; την ομιλία του στην Καλλιθέα την ακούσατε; τον ρωτανε για τί δεν έκανε ασεπ και απαντά: η αξιολόγηση δεν ολοκληρώθηκε και από αυτήν εξαρτάται αν θα κάνει προσλήψεις σε ποιες ειδικότητες και πόσες....τι δεν καταλαβαίνετε κάποιοι; τι του είπε το ΣτΕ στην 4303 που δεν έκανε; εσέις ζητάτε να κάνει νέους πίνακες χωρίς τους ασεπιτες με τα δεδομένα του 08 και με το σύστημα μοριοδότησης του 3848; μπορεί να ισχύσει νομικά; αναδρομικά; το ΣτΕ είπε η μεταβατική λήγει όταν εφαρμοσθεί το πάγιο σύστημα 3848 πως εφαρμόζεται; με σύνταξη πινάκων αναδρομικών; είπε θέλαμε και δεν προλαβαίναμε; γιατί; διότι η αξιολόγηση μας καθυστερεί....ισχύει ή όχι; διαφωνεί κανείς;.....τώρα τα υπόλοιπα περί προθέσεων του Φίλη είναι εκ του πονηρού....ακόμα και νέα προσφυγή στο ΣτΕ να γίνει  θα πάει, κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, ο νομικός παραστάτης του ΥΠΕΠΘ και θα πει: τρόικα και αξιολόγηση....εδώ βρε σεις του ζήτησαν να γυρίσει πίσω το ΕΚΑΣ των συνταξιούχων ...διορισμούς θα κάνει;....έτσι εφάρμοσε το περσινό σύστημα....απλώς περιμένουμε μήπως αλλάξει κάτι από το 17 και μετά....στο μεταξύ το τοπίο θα γίνει , νομίζω πιοσύνθετο από το φθινόπωρο με τη δρομολόγηση της αλλαγής του συστήματος διορισμών

ΥΓ. λές : εφαρμογή του Συντάγματος....το ΣτΕ δεν έβγαλε συνταγματικό το μνημόνιο; ναι ή όχι; το μνημόνιο δεν είναι αξιολόγηση και περικοπές στις προσλήψεις ή πάγωμα αυτών; ναι ή όχι; εφαρμογή συντάγματος δεν θέλουμε; ε...να λοιπόν...ας φάμε εφαρμογή....αδιοριστία και άγιος ο Θεός.... ;D ;D ;D
portokali, ότι και να σου απαντήσει κανείς, επαναλαμβάνεις τα ίδια. Προχτές κατέβασες κείμενο της 4303 με ΄΄πειραγμένες΄΄ ημερομηνίες ως διορία από το ΣτΕ προς την κυβέρνηση. Από τα παραπάνω μηνύματά σου, βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα ότι αφού το μνημόνιο παραμένει, οι τωρινοί πίνακες αναπληρωτών θα παραμένουν εσαεί με την ίδια μορφή. Ο υπουργός χτες κατέβασε τροπολογία για να περάσει εν μέρει ο έλεγχος των πινάκων το 2016-2017 από το ΑΣΕΠ και υπόσχεται, στην ουσία στο ΣτΕ, του χρόνου να φέρει νέο σύστημα, συνταγματικά συμμορφωμένο με τις αποφάσεις του ΣτΕ.

Θα σου πω τις πιθανότητες να προσληφθείς στο μέλλον με τα τωρινά δεδομένα:

Να πω 50% ένας πίνακας προσλήψεων και διορισμών από του χρόνου.
Να πω 50% συμμόρφωση με την 527 στο νέο τρόπο σχετικά με την βαρύτητα της προϋπηρεσίας;
Να πω 50% για διπλάσια μόρια ή όχι όλων των δυσπρόσιτων και απομακρυσμένων;
Να βάλω και ένα Χ% από άλλους παράγοντες όπως τα μέτρα εξοικονόμησης θέσεων με συγχωνεύσεις ειδικοτήτων;

Το τελευταίο το χαρίζω και ευελπιστώ να εξουδετερωθεί από άλλους παράγοντες όπως οι συνταξιοδοτήσεις. Αν αυτά τα πολλαπλασιάσεις 0,5Χ0,5Χ0,5=0,125 δηλαδή 12,5% να παραμείνει ο τρόπος πρόσληψης αναπληρωτών ως έχει και που τόσο βολεύει εσένα.

Αυτή είναι η πραγματικότητα όχι μόνο για σένα αλλά και όλους μας, τους αναπληρωτές. Καλώς ή κακώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:22 »

Αποσυνδεδεμένος deep ocean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 01, 2016, 11:39:23 πμ »
υπεύθυνη δήλωση για συμμετοχή στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με την εξής αναγραφή: "δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν είμαι βασιλόπουλο/ βασιλοπούλα και θα συμπεριφέρομαι ιπποτικά απέναντι στους συναδέλφους και μαθητές μου"

βεβαίως....δεν ξέρουν εκεί στην επιτροπή ότι ο ιπποτικός κώδικας τιμής συνδέεται με φεουδαρχικό και μοναρχικό σύστημα;

εδώ εμείς οι πριγκιποπούλες  το ξέρουμε.... 8)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 01, 2016, 12:57:37 μμ »
Εκείνο το 24μηνο εν μέρει λειτουργούσε ως επιβράβευση όσων έτρεχαν στις ραχούλες και πάλευαν μέσω ΑΣΕΠ....αλλά καταργήθηκε. Οπότε τώρα ας δούμε τι νέο θα προκύψει.Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:20:16 μμ »
Μα αυτό ισχύει συνάδελφε από την εποχή της Διαμαντοπούλου. ΑΣΕΠ δίχως αριθμό θέσεων. Αυτό είναι. Και φυσικά οι αναπληρωτές είναι ελαστικά απασχολούμενοι υπάλληλοι. Φυσικά και συμφέρει τον εκάστοτε υπουργό αυτό. Για αυτό το ψήφισαν φυσικά. Να δίνεις και να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει. Αφού η προσφορά είναι μεγαλύτερη από τη ζήτηση το κράτος φέρεται αλαζονικά.
κι εσύ συναινείς σε αυτό;να δίνεις χωρίς να ξέρεις για πόσες θέσεις δίνεις; δεν θες να αλλάξει ή το δέχεσαι έτσι όπως είναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:22 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:20:58 μμ »
ότι  κάνεις κι εσύ εδώ και καιρό  που δεν σου έκατσε η απόφαση 4303 του ΣτΕ .... 8) ;D ;D ;D ;D

Καλά, το ότι δε μου έκατσε η 4303, είναι δικιά σου εκτίμηση. Θα φανεί φέτος. Κράτα μικρό καλάθι, μην απογοητευτείς. Εγώ αγαπητέ, θα στο πω μια ακόμη φορά. Απλά προσφεύγω ώστε να διευκρινιστεί αν οι διαδικασίες που ακολουθούνται είναι συνταγματικώς ορθές. Φυσικά και αν είναι απλά συνταγματικά ανεκτές θα γκρινιάξω. Αν είναι ορθές όμως, ακόμα κι αν δε με ευνοούν, θα τις αποδεχτώ. Εσύ αντιθέτως θα γκρινιάζεις εσαεί. Και να διοριστείς, μετά θα βρεις κάτι άλλο να γκρινιάζεις. Μέχρι να τοποθετηθείς στο σχολείο των ονείρων σου, με το μισθό των ονείρων σου. Δε σε ενδιαφέρει η νομιμότητα ή η συνταγματικότητα των διαδικασιών. Εσένα σε νοιάζει απλά να σε ευνοεί το σύστημα. Και αν είναι και λίγο παράτυπο, ε δεν πειράζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 02:26:20 μμ από trust no one »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #285 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:38:48 μμ »
κι εσύ συναινείς σε αυτό;να δίνεις χωρίς να ξέρεις για πόσες θέσεις δίνεις; δεν θες να αλλάξει ή το δέχεσαι έτσι όπως είναι;
Ναι και τώρα με λυπήθηκες; Δεν είπα ότι το δέχομαι αλλά δεν είδα και κανέναν τότε να φωνάζει. Τα χίλια στρατόπεδα στα οποία χωριστήκανε όλοι, έχουν κόστος τώρα. Τώρα είμαστε στο ταμείο. Ας προσέχαμε. Καιρός να πληρώνει ο καθένας το μερίδιό του, ανάμεσά τους και γω.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #286 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:45:51 μμ »
Ναι και τώρα με λυπήθηκες; Δεν είπα ότι το δέχομαι αλλά δεν είδα και κανέναν τότε να φωνάζει. Τα χίλια στρατόπεδα στα οποία χωριστήκανε όλοι, έχουν κόστος τώρα. Τώρα είμαστε στο ταμείο. Ας προσέχαμε. Καιρός να πληρώνει ο καθένας το μερίδιό του, ανάμεσά τους και γω.

Συμφωνώ....! Όπως βόλευε κι ό,τι βόλευε...μόνο που τότε ήταν οι "παχιές αγελάδες" και υπήρχαν διορισμοί και κάναμε όλοι γαργάρα...τώρα στις "ισχνές" θυμηθήκαμε οι περισσότεροι τη δικαιοσύνη και την ισονομία.....τουρουρουρουρου!!  ???  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #287 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:48:59 μμ »
portokali, ότι και να σου απαντήσει κανείς, επαναλαμβάνεις τα ίδια. Προχτές κατέβασες κείμενο της 4303 με ΄΄πειραγμένες΄΄ ημερομηνίες ως διορία από το ΣτΕ προς την κυβέρνηση. Από τα παραπάνω μηνύματά σου, βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα ότι αφού το μνημόνιο παραμένει, οι τωρινοί πίνακες αναπληρωτών θα παραμένουν εσαεί με την ίδια μορφή. Ο υπουργός χτες κατέβασε τροπολογία για να περάσει εν μέρει ο έλεγχος των πινάκων το 2016-2017 από το ΑΣΕΠ και υπόσχεται, στην ουσία στο ΣτΕ, του χρόνου να φέρει νέο σύστημα, συνταγματικά συμμορφωμένο με τις αποφάσεις του ΣτΕ.

Θα σου πω τις πιθανότητες να προσληφθείς στο μέλλον με τα τωρινά δεδομένα:

Να πω 50% ένας πίνακας προσλήψεων και διορισμών από του χρόνου.
Να πω 50% συμμόρφωση με την 527 στο νέο τρόπο σχετικά με την βαρύτητα της προϋπηρεσίας;
Να πω 50% για διπλάσια μόρια ή όχι όλων των δυσπρόσιτων και απομακρυσμένων;
Να βάλω και ένα Χ% από άλλους παράγοντες όπως τα μέτρα εξοικονόμησης θέσεων με συγχωνεύσεις ειδικοτήτων;

Το τελευταίο το χαρίζω και ευελπιστώ να εξουδετερωθεί από άλλους παράγοντες όπως οι συνταξιοδοτήσεις. Αν αυτά τα πολλαπλασιάσεις 0,5Χ0,5Χ0,5=0,125 δηλαδή 12,5% να παραμείνει ο τρόπος πρόσληψης αναπληρωτών ως έχει και που τόσο βολεύει εσένα.

Αυτή είναι η πραγματικότητα όχι μόνο για σένα αλλά και όλους μας, τους αναπληρωτές. Καλώς ή κακώς.
ήμουν πολύ συγκεκριμένος...οι νόμοι που επικαλείσθε και οι αποφάσεις του ΣτΕ  παράγουν συγκεκριμένα αποτελέσματα...Κάποιοι από εσάς επαναλαμβάνετε τα ίδια ερήμην των κειμένων της 4303 , την οποία ανέβασα και μπορείτε να τη διαβάσετε και να την κρίνετε, όσο και να μην σας αρέσει σε κάποιους-ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι ασεπιτες που τη διαβάζουν και κατανοούν κάποια πράγματα.....και ερήμην  του 3848/2010
όσο υπάρχει μνημόνιο δεν γίνονται διορισμοί....σαφές; σαφές!....(το είπε και ο Φίλης στην Καλλλιθέα προχτές),
επίσης οσο υπάρχει 3848 και οι διατάξεις αυτού περί μεταβατικής περιόδου οι πίνακες των αναπληρωτών συγκροτούνται όπως πέρυσι...είναι  δικό μου συμπέρασμα ή έτσι είπε το ΣτΕ;.....
έχει μέσα ο 3848 διατάξεις που αφορούν τον τρόπο συγκρότησης των πινάκων των αναπληρωτών κατά τη μεταβατική περίοδο, δηλαδή μέχρι να εφαρμοστεί ο 3848 και να γίνει ασεπ; έχει.....
επικαλείται αυτές το ΣτΕ για τη συγκρότηση των πινάκων τόσο για το 15-16 όσο και για το 16-17; λέω κάτι που δεν ίσχύει;
λέει το ΣτΕ στην 4303 πως η μεταβατική λήγει άμα γίνει ασεπ με βάση τον 3848; το λέει...
στη συνέχεια μου λες για την τροπολογία για την εποπτεία ασεπ...ναι αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το 1 μόριο ο μήνας,διπλά δυσπρόσιτα και την παραμονή σε αυτούς των ιδιωτικών, και των μηδέποτε συμμετεχόντων σε ασεπ ή μηδέποτε επιτυχόντων....ουσιαστικά αυτά παραμένουν...(γι' αυτά δεν έγιναν οι προσφυγές; γι' αυτά...τα αλλάζει η 4303; όχι άμα δεν γίνει ασεπ: το ΣτΕ είπε με αυτην τη σειρά: πρώτα ασεπ με 3848 μετά συγκρότηση πινάκων αναπληρωτών κλπ κλπ
αυτό θα το φέρει του χρόνου....εμάς όμως μας έννοιαζε το 15-16 ή το 16-17 να βγουν οι γκρίζες προϋπηρεσιες: ιδιωτικά, πδσ, μη επιτυχόνες σε ασεπ....βγήκαν κύριε συνάδελφε φέτος; όχι...ουσιαστικά μετατίθεται για του χρόνου αυτό το πράμα...και αν...
τωρα για τα μαθηματικά που κάνεις θα σου πω πως τα ίδια ποσοστά ισχύουν και για εσένα και ια όλους μας: 120.000 είναι οι αιτούντες και 20.000 οι θέσεις....τι πιθανότηες έχεις να είσαι στους 20.000 και τι στις 100.000; αν ανήκεις σε ειδικότητα ειδικής ,ή πε03, 04 μπορεί....τους άλλους θα μας φάει η μαρμμάγκα όχι λόγω συστήματος αλλά λόγω πενιχρών διορισμών....
επειδή είπες πως το σύστημα αυτο που θέλω με βολεύει.... ;D ;D ;D ;D ;D  δεν το ξέρεις...το 12-13 έμεινα άνεργος διότι πήρε 10 μόνο καθηγητές και το Υπουργείο μας έκρυβε και τα κενά....ενώ τελικά μάθαμε πως είχε 100...πολύ βολικό και είχα βάλει ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου....άστα λοιπόν όποιο σύστημα και να βάλει και σκέτη προϋπηρεσία να πει πάλι άνεργοι θα είμαστε....όσοι συνάδελφοι είναι σε δευτερεύσες  ειδικότητες θα με νιώσουν....στο  ίδιο καζάνι είμαστε...αλλά να μην τσακωνόμαστε για το πως τελικά θα μας αφανίσουν....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #288 στις: Ιούνιος 01, 2016, 02:53:41 μμ »
portokali, να σου πω επίσης που πάσχει η φιλοσοφία σου στα συνεχώς επαναλαμβανόμενα μηνύματα.

1ο Σε σένα δόθηκε κάποτε η ευκαιρία μέσου ΑΣΕΠ να προσληφθείς εσύ ως αναπληρωτής και όχι οι άλλοι από την επετηρίδα που καταργήθηκε. Σήμερα εσύ είσαι εναντίον όποιου συστήματος που δίνει ελπίδες σε νεότερους. Ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει η νέα επετηρίδα αυτή του πίνακα αναπληρωτών.

2ο Κάποτε δόθηκε κίνητρο για διπλάσια μόρια από τα δυσπρόσιτα και ώθηση στους πίνακες για συλλογή περισσότερης προϋπηρεσίας. Σήμερα μετά και από τα οκτώ χρόνια συνεχούς χρήσης της ευνοϊκής αυτής διάταξης, ζητάς, σε περίπτωση ενός ενιαίου πίνακα, διπλάσια προϋπηρεσία.

3ο Ισχυροποίησες την θέση σου ως αναπληρωτής με το νόμο της Διαμαντοπούλου και συγκεκριμένα με το μεταβατικό της στάδιο αλλά τώρα δεν σου κάνει η παραπέρα εφαρμογή του και ζητάς επανειλημμένα την κατάργηση του νόμου 3848.

4ο Λες ναι μεν η απόφαση 527 για τις προϋπηρεσίες αλλά με 4303 οι πίνακες αναπληρωτών είναι οκ και μπορούν οι προσλήψεις να γίνονται από κει και στο μέλλον. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένα θέμα όλα είναι φυσιολογικά. Προϋπηρεσία δηλαδή μέσω της ερμηνείας σου για την 4303 που θα χρησιμοποιηθεί για μονιμότητα παρά την 527!

5ο Αναφέρεσαι σε ευρωπαϊκά δικαστήρια για τις παράνομες συνεχόμενες συμβάσεις αλλά απεχθάνεσαι τα ντόπια που κρίνουν μη αξιοκρατικό τον τρόπο απόκτησης αυτών.

6ο Έχεις μεν επιτυχίες ΑΣΕΠ (και σε πιστεύω) αλλά ζητάς την ευνοϊκή μεταχείριση των άλλων που δεν έχουν, τη στιγμή που αυτοί είναι στην κορυφή των πινάκων. Βλέπε π.χ. ιδιωτικά και άλλων που ξεκίνησαν π.χ. με τρόπους που δεν ελεγχόταν κεντρικά και φυσικά ούτε από την αρμόδια ανεξάρτητη αρχή του Α.Σ.Ε.Π. Δες και σε διπλανό θέμα, όλοι ζητούν αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους:
http://www.pde.gr/index.php?topic=32773.70

7ο Επικαλείσαι ανακοινώσεις ή δηλώσεις κυβερνητικών παραγόντων απομονώνοντας φράσεις που εξυπηρετούν την επιχειρηματολογία σου πάνω σε αυτό που προσδοκάς. Ταυτόχρονα παραπληροφορείς διότι υπάρχει και αριθμός συναδέλφων/μελών που δεν έχουν καλή γνώση σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

8ο παράδειγμα για το 7ο: Υπογραμμίζεις στο παρακάτω μήνυμα την φράση του Φίλη, ΄΄οι αναπληρωτές επί πολλά χρόνια έχουν μία προτεραιότητα΄΄ Χωρίς να δίνεις σημασία στο ΄΄μία΄΄. Λογικό και εύλογο είναι η προϋπηρεσία να αποτελεί ένα σημαντικό προσόν. Δεν όμως αναρωτιέσαι ποιοι έχουν τις υπόλοιπες προτεραιότητες κατά τον διάβολο του Φίλη!
http://www.pde.gr/index.php?action=profile;u=41001;area=showposts;start=14

9ο Θεωρείς ότι όλοι εμείς που ανταλλάσσουμε απόψεις μαζί σου, δεν έχουμε σημαντική προϋπηρεσία, δεν έχουμε δυσπρόσιτα και ότι είμαστε λάτρεις κάποιου συστήματος όπως του 3848 ντε και καλά.

10ο Δεν τσακώνομαι με κανέναν. Άλλωστε εγώ και συ έχουμε τα ίδια προσόντα. Οι απόψεις μας μόνο για την νομή της δικαιοσύνης απέχουν πολύ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #289 στις: Ιούνιος 01, 2016, 03:03:22 μμ »
Καλά, το ότι δε μου έκατσε η 4303, είναι δικιά σου εκτίμηση. Θα φανεί φέτος. Κράτα μικρό καλάθι, μην απογοητευτείς. Εγώ αγαπητέ, θα στο πω μια ακόμη φορά. Απλά προσφεύγω ώστε να διευκρινιστεί αν οι διαδικασίες που ακολουθούνται είναι συνταγματικώς ορθές. Φυσικά και αν είναι απλά συνταγματικά ανεκτές θα γκρινιάξω. Αν είναι ορθές όμως, ακόμα κι αν δε με ευνοούν, θα τις αποδεχτώ. Εσύ αντιθέτως θα γκρινιάζεις εσαεί. Και να διοριστείς, μετά θα βρεις κάτι άλλο να γκρινιάζεις. Μέχρι να τοποθετηθείς στο σχολείο των ονείρων σου, με το μισθό των ονείρων σου. Δε σε ενδιαφέρει η νομιμότητα ή η συνταγματικότητα των διαδικασιών. Εσένα σε νοιάζει απλά να σε ευνοεί το σύστημα. Και αν είναι και λίγο παράτυπο, ε δεν πειράζει.
δεν γκριανίζω καθόλου φίλε μου απλώς τις σκέψεις μου γράφω όπως κάνεις κι εσύ και είναι σεβαστές και ενδιαφέρουσες. Όμως το 36μηνο που επικαλούμαι  στηρίζεται σε απόφαση του ΕΔΑΔ δεν είναι παράτυπο...τον Κύπριο τριανταμηνίτη το δικαίωσε το Εργατικό δικαστήριο της Κύπρου δεν τον δικαίωσε το ρουσφέτι.....αυτό μην το παραγνωρίζετε....εγώ ξέρω πως διοριστικα με ασεπ κλπ είμαι νομίζω συνταγματικός...αν εννοείς ότι με ευνόησε αυτό το σύστημα...και είναι παράτυπο... και κάτι άλλο: ο 3848 τι είναι ; ο super τέλειος νόμος; δεν αλλάζει; δεν βελτιώνεται; εσύ δεν επικαλείσαι ό, τι σε βολεύει; και καλά κάνεις; ή μήπως επειδή ζητάμε τη δικαίωση και των προϋπηρεσιών θα καθιστάμεθα ύποπτοι ως μηδέποτε συμμετέχοντες ή επιτυχόντες σε ασεπ; εγώ συνομιλώ και με άλλους επιτυχόντες ασεπ πολλών ειδικότήτων και στο ίντερνετ και εδώ στον τόπο που βρέθηκα που έχουν και προϋπηρεσία και συμφωνούν μαζί μου πως είναι άδικο να απαξιωθεί και αυτό το κομμάτι ή να υποβαθμισθεί....όλοι αυτοί τι είναι βύσματα; μήπως τα πράγματα είναι πιο σύνθετα; θέλω να πω πως μήπως είναι αντιπαραγωγικό να χωριζόμαστε σε ασεπιτες και ασεπιτες με προϋπηρεσία (δεν ομιλώ για ιδιωτικά κλπ γνωστές περιπτώσεις...)
καλοπροαίρετα πάντα και με διάθεση ακαδημαϊκού διαλόγου...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 01, 2016, 03:15:01 μμ »
δεν γκριανίζω καθόλου φίλε μου απλώς τις σκέψεις μου γράφω όπως κάνεις κι εσύ και είναι σεβαστές και ενδιαφέρουσες. Όμως το 36μηνο που επικαλούμαι  στηρίζεται σε απόφαση του ΕΔΑΔ δεν είναι παράτυπο...τον Κύπριο τριανταμηνίτη το δικαίωσε το Εργατικό δικαστήριο της Κύπρου δεν τον δικαίωσε το ρουσφέτι.....αυτό μην το παραγνωρίζετε....εγώ ξέρω πως διοριστικα με ασεπ κλπ είμαι νομίζω συνταγματικός...αν εννοείς ότι με ευνόησε αυτό το σύστημα...και είναι παράτυπο... και κάτι άλλο: ο 3848 τι είναι ; ο super τέλειος νόμος; δεν αλλάζει; δεν βελτιώνεται; εσύ δεν επικαλείσαι ό, τι σε βολεύει; και καλά κάνεις; ή μήπως επειδή ζητάμε τη δικαίωση και των προϋπηρεσιών θα καθιστάμεθα ύποπτοι ως μηδέποτε συμμετέχοντες ή επιτυχόντες σε ασεπ; εγώ συνομιλώ και με άλλους επιτυχόντες ασεπ πολλών ειδικότήτων και στο ίντερνετ και εδώ στον τόπο που βρέθηκα που έχουν και προϋπηρεσία και συμφωνούν μαζί μου πως είναι άδικο να απαξιωθεί και αυτό το κομμάτι ή να υποβαθμισθεί....όλοι αυτοί τι είναι βύσματα; μήπως τα πράγματα είναι πιο σύνθετα; θέλω να πω πως μήπως είναι αντιπαραγωγικό να χωριζόμαστε σε ασεπιτες και ασεπιτες με προϋπηρεσία (δεν ομιλώ για ιδιωτικά κλπ γνωστές περιπτώσεις...)
καλοπροαίρετα πάντα και με διάθεση ακαδημαϊκού διαλόγου...

Η απόφαση του ΕΑΔΑ δεν έχει καμία σχέση με όλα τα άλλα που υποστηρίζεις κατά καιρούς, για 2πλά μόρια και τα ρέστα. Σου είπα εγώ ποτέ ότι ο 3848 είναι ο σούπερ νόμος; Ας φέρει όποιον νόμο θέλει, αρκεί να είναι συνταγματικός. Για τους Κυπρίους και τους Ιταλούς και το ΕΑΔΑ, όταν θα έχεις στα χέρια σου απόφαση ελληνικού δικαστηρίου, βασισμένη στο ελληνικό σύνταγμα, μαζί σου. Προς το παρόν η απόφαση που υπάρχει είναι η 527, που είναι αντίθετη με την απόφαση του ΕΑΔΑ και ας τραγουδάει όσο θέλει ο Κολλύρης. Όταν και αν τελεσιδικήσει η προσφυγή σας στο ΔΕΑ, με το καλό να διοριστείτε/διοριστούμε (μέχρι τότε όλοι πάνω από 36 μήνες προϋπηρεσία θα έχουμε). Μέχρι να τελεσιδικήσει πάντως, μην περιμένεις διορισμούς αντίστοιχους με τον Κύπριο. Τα ασφαλιστικά που θα γίνουν έναντι μιας οποιασδήποτε τέτοιας πρόθεσης του υπουργείου, θα δικαιωθούν άμεσα. Φυσικά και θα βρεις και άλλους ΑΣΕΠίτες που θα συμφωνούν μαζί σου. Γιατί έχουν την ίδια λογική με σένα. "Εγώ διάβασα και πέρασα, ποιος ξαναδιαβάζει τώρα, ε από τότε μάζεψα και προϋπηρεσία, ας μας διορίσει εμάς πρώτα και ας κάνει ό,τι θέλει μετά με τους νέους". Με την ίδια λογική, όπως πολύ σωστά σου λέει ο sikat, ακόμα στον πίνακα μηδενικής θα βολόδερνες. Θα περίμενες να εξαντληθεί πρώτα η παλαιά επετηρίδα. Αλλά τότε ο ΑΣΕΠ ήταν καλός. Τώρα πρέπει πρώτα να απορροφηθούμε εμείς (κι εγώ στην ίδια κατηγορία με σένα είμαι). Να το ξαναπώ λοιπόν για 1000στή φορά, μπας και το καταλάβεις: Ας φέρει ό,τι γουστάρει ο υπουργός (αυτός είναι ο ρόλος του άλλωστε), αρκεί να είναι συνταγματικό. Αν είναι συνταγματικό, ό,τι και να πω εγώ, μια τρύπα στο νερό θα κάνω. Συνταγματικός τρόπος πάντως για διορισμό μόνο με βάση την προϋπηρεσία, μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση του 36μηνου στο ΔΕΑ, δεν υπάρχει. Θα προσκρούει στην 527. Όσο για τη 4303, το λέω και αυτό για 1000στη φορά. Τη διάβασες, τη διαβάσαμε. Άλλη ερμηνεία δίνεις εσύ, άλλη εμείς. Άρα, με τις νέες προσφυγές που θα γίνουν τώρα πάνω στη νέα εγκύκλιο, θα διαπιστώσουμε πέραν αμφιβολίας, ποιος έχει δίκιο στην ερμηνεία του. Με το να επαναλαμβάνεις την ερμηνεία σου ως τη μόνη σωστή, δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. Υπομονή λίγους μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 03:18:38 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #291 στις: Ιούνιος 01, 2016, 03:51:09 μμ »
portokali, να σου πω επίσης που πάσχει η φιλοσοφία σου στα συνεχώς επαναλαμβανόμενα μηνύματα.

1ο Σε σένα δόθηκε κάποτε η ευκαιρία μέσου ΑΣΕΠ να προσληφθείς εσύ ως αναπληρωτής και όχι οι άλλοι από την επετηρίδα που καταργήθηκε. Σήμερα εσύ είσαι εναντίον όποιου συστήματος που δίνει ελπίδες σε νεότερους. Ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει η νέα επετηρίδα αυτή του πίνακα αναπληρωτών.

2ο Κάποτε δόθηκε κίνητρο για διπλάσια μόρια από τα δυσπρόσιτα και ώθηση στους πίνακες για συλλογή περισσότερης προϋπηρεσίας. Σήμερα μετά και από τα οκτώ χρόνια συνεχούς χρήσης της ευνοϊκής αυτής διάταξης, ζητάς, σε περίπτωση ενός ενιαίου πίνακα, διπλάσια προϋπηρεσία.

3ο Ισχυροποίησες την θέση σου ως αναπληρωτής με το νόμο της Διαμαντοπούλου και συγκεκριμένα με το μεταβατικό της στάδιο αλλά τώρα δεν σου κάνει η παραπέρα εφαρμογή του και ζητάς επανειλημμένα την κατάργηση του νόμου 3848.

4ο Λες ναι μεν η απόφαση 527 για τις προϋπηρεσίες αλλά με 4303 οι πίνακες αναπληρωτών είναι οκ και μπορούν οι προσλήψεις να γίνονται από κει και στο μέλλον. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένα θέμα όλα είναι φυσιολογικά. Προϋπηρεσία δηλαδή μέσω της ερμηνείας σου για την 4303 που θα χρησιμοποιηθεί για μονιμότητα παρά την 527!

5ο Αναφέρεσαι σε ευρωπαϊκά δικαστήρια για τις παράνομες συνεχόμενες συμβάσεις αλλά απεχθάνεσαι τα ντόπια που κρίνουν μη αξιοκρατικό τον τρόπο απόκτησης αυτών.

6ο Έχεις μεν επιτυχίες ΑΣΕΠ (και σε πιστεύω) αλλά ζητάς την ευνοϊκή μεταχείριση των άλλων που δεν έχουν, τη στιγμή που αυτοί είναι στην κορυφή των πινάκων. Βλέπε π.χ. ιδιωτικά και άλλων που ξεκίνησαν π.χ. με τρόπους που δεν ελεγχόταν κεντρικά και φυσικά ούτε από την αρμόδια ανεξάρτητη αρχή του Α.Σ.Ε.Π. Δες και σε διπλανό θέμα, όλοι ζητούν αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους:
http://www.pde.gr/index.php?topic=32773.70

7ο Επικαλείσαι ανακοινώσεις ή δηλώσεις κυβερνητικών παραγόντων απομονώνοντας φράσεις που εξυπηρετούν την επιχειρηματολογία σου πάνω σε αυτό που προσδοκάς. Ταυτόχρονα παραπληροφορείς διότι υπάρχει και αριθμός συναδέλφων/μελών που δεν έχουν καλή γνώση σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

8ο παράδειγμα για το 7ο: Υπογραμμίζεις στο παρακάτω μήνυμα την φράση του Φίλη, ΄΄οι αναπληρωτές επί πολλά χρόνια έχουν μία προτεραιότητα΄΄ Χωρίς να δίνεις σημασία στο ΄΄μία΄΄. Λογικό και εύλογο είναι η προϋπηρεσία να αποτελεί ένα σημαντικό προσόν. Δεν όμως αναρωτιέσαι ποιοι έχουν τις υπόλοιπες προτεραιότητες κατά τον διάβολο του Φίλη!
http://www.pde.gr/index.php?action=profile;u=41001;area=showposts;start=14

9ο Θεωρείς ότι όλοι εμείς που ανταλλάσσουμε απόψεις μαζί σου, δεν έχουμε σημαντική προϋπηρεσία, δεν έχουμε δυσπρόσιτα και ότι είμαστε λάτρεις κάποιου συστήματος όπως του 3848 ντε και καλά.

10ο Δεν τσακώνομαι με κανέναν. Άλλωστε εγώ και συ έχουμε τα ίδια προσόντα. Οι απόψεις μας μόνο για την νομή της δικαιοσύνης απέχουν πολύ.
συμφωνούμε αφού είμαστε στο''ίδιο στρατόπεδο''
παμε λοιπόν ένα-ένα
1)  ναι να δώσει ευκαιρία και στον καινούργιο αλλά να μην απαξιώσει και τους κόπους των παλιών: πως; ενσωμάτωση της απόφασης του ΕΔΑΔ όσοι έχουν 36 μήνες συμβασιούχου στοδημόσιο και παλία επιτυχία σε ασεπ να διορίσονται σε 50% ασεπ  και 50 % ασεπ για τους νέους:  όπως Ιταλία (50-50)
το 36μηνο μπορεί να θεμελιωθεί πάνω στην απόφαση του Αρείου Πάγου περί ενιαίου  δικαίου

2)τα διπλά να ισχύουν για να συνεχίσουν να δίνονται κίνητρα να πάει να απασχολήθεί κάποιος σε απομακρυσμένηπεριοχή: ένας μειωμενου ωραρίου με τι κίνητρο θα πάει....έτσι θα καλύπτονται και εγκαίρως τα κενά και θα υπάχρει κινητικότητα στους πίνακες. Είναι αντισυνταγματικό το κίνητρο αυτό; δεν είναι μια επιβράβευση διοικητικής φύσεως...ο μόνιμος γιατί λαμβάνει διπλα για τη μετάθεση κιόχι ο συμβασιούχος;

3)πρόσεξε οι μεταβατικές με ισχυροποιούν διότι κρατούν κάτι από οπροηγούμενο σύστημα...δεν σημαίνει πως με συμφωνώ και ξερω πως πολλοί διαφωνούν με το 16,80 και 60 μηνες....(αλήθεια γιατί θεσπίσθηκε; για να δώσει αντικήνητρα σε όσους ήθελαν να πάει στο δημόσιο)και άλλους τους συμφέρει ο τρόπος διορισμού του 3848 και δεν τους βολέουν οι μεταβατικές που αυτές επικαλείται το ΣτΕ στην 4303...ο νόμος χρήζει βελτιώσεων ..

4)αυτό δεν το λέω εγώ το ΣτΕ το λέει: οι πίνακες είναι οκ για προσλήψεις αναπληρωτών όσο διαρκεί η μεταβατική περίοδος
και στη σκέψη 13 σελ 36-37:Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ
προϋπηρεσία που θα χρησιμέυσει στη μονιμότητα...φαντάζομαι αναφέρεσαι στο 36 μηνο , αν κατάλαβα,καλά: καταρχήν απ'όσο ξέρω το ΕΔΑΑ δεν ασχολήθηκε με το πως κάποιος απέκτησε τους 36 μηνες αλλά ότι συμπλήρωσε εργασιακό χρόνο συμβασιούχου στο ΔΗΜΟΣΙΟ και γίνεται μόνιμος....εδώ συγκρούται δύο έννομα αγαθά: ισότητα και αξιοκρατία και εργασικά....πράγματι τι θα βαρύνει; εμείς επιδιώκουμε να μην διαιωνίζεται η εργασική εκμετάλλευση...και να ισχύσει όχι μόνο για εμάς που προσφέυγουμε αλλά και για κάθε μελλοντική φουρνιά αναπληρωτών που συμπληρώνουν 36 μήνες ήτοι να ενσωματωθεί στη νομοθεσία προσλήψεων των εκπ/κών;(η απόφαση αυτή δεσμεύει τα όργανα της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης και της εκτελεστικής (ΥΠΑΙΘ) και της δικαστικής εξουσίας (βλ. αντί πολλών: απόφαση Ολομέλειας ΑρείουΠάγου 16/2013: «η δεσμευτικότητα της απόφασης αυτής (του ΔΕΕ εννοείται) ….. είναι όμως αναμφίβολη, αφού μόνον έτσι εξυπηρετείται ο σκοπός της ενιαίας και ομοιόμορφης εφαρμογής του ενωσιακού δικαίου»).

5) δεν απεχθάνομαι καθόλου τα ντόπια δικαστήρια: αντίθετα διαπιστώνω την χλεύη από την απέναντι πλευρά περί ΕΔΑΔ ενώ αγνοείται συστηματικά και αντίστοιχη του Κυπριακού Εργατικού Δικαστηρίου....Αλήθεια μας νοιάζει η αξιοκρατία γιατί καθε άλλος τρόπος πρόσληψης μας υποτιμά ως εργαζόμενους και νέους επιστήμονες που διαβάσαμε για να πάρουμε πτυχίο και να δουλέψουμε ως ωρομίσθιοι και ως αναπληρωτές...δεν μας νοιάζει ππυ το κράτος μας έχει ως εργαζόμενους λάστιχο; (ο Φίλης χθες στην Καλλιθέα παραδέχθηκε πως οι αναπληρωτές καλύπτουν πάγιες καιδιαρκείς ανάγκες...Τι έτι χρείαν έχομεν μαρτύρων;
αυτό μας κολακεύει; θέλουμε να συνεχιστε; δεν ξέρω αν έχεις παιδιά...θες τα παιδιά σου να διορίζονται αξιοκρατικά κα μιε το σπαθί τους χωρίς να χρωστούν σε κάνενα το ψωμί τους; θες...θέλεις να έχουν μια μόνιμη εργασία και να μην είναι λάστιχο τουτ κάθε εργοδότη; λένε κάποιο : μα δεν το ξέρεις πώς υπέγραφες σύμβαση και αυτό πρόβλεπε; στην Κύπρο και στην Ιταλία παρόμοιες συμβάσεις υπέγραφαν μέχρι που τα δικαστήρια τους είπαν πως δεν υπάχρουν μόνο οι όροι του εργοδότοι, ακόμα και Συνταγματικά κατοχυρωμενοι, αλλά και Ευρωαπϊκή εργασιακή νομοθεσία....θέλουμε να ισχύσει και στην Ελλαδα;  8)

6)ζητάτε τη δικαίωση των ασεπιτων και την ταυτόχρονη υποβάθμιση των προϋπηρεσιών ακόμα και ασεπιτων και υπάρχουν εκατοντάδες ασεπιτες με μεγάλες προϋπηρεσίες που δεν θέλουν να χαρίσουν τους κόπους των...το 36μηνο δεν δικαιώνει τα ιδιωτικά αφορά συμβασιούχους του δημοσίου Καμία προϋπηρεσία δεν ελεγχόταν κεντρικα΄ούτε ημών των ασεπιτων κι αν εφαρμοστεί κατά γράμμα ξερά και χλωρά θα καούν όλα...εγώ δεν είχα ΠΔΣ στον κλάδο μου όπως και άλλοι άλλων κλάδων...κι εμείς στον καιάδα....το πλαφόν των 60 μηνών του 3848 που ζητάω να καταργηθεί δεν έχει σχέση με την εξυγιάνση των γκρίζων προϋπηρεσιών...
7Δεν παραπληροφορώ κανένα: αντίθετα εγώ έστειλα την απόφαση 4303 στους διαχειριστες του pde για να την ανεβασουν σε αντίθεση με άλλους που έλεγαν άλλα αντί άλλων....
8]   προφανώς θα υπάρχει διαγκωνισμός μεταξύ προϋπηρεσιάκιδων ,  τριτέκων κλπ κλπ κλπ, η πίτα μικρή πολλοί οι διεκδικητές...εμάς μας νοιάζει να μετραέι και στους πίνακες αναπληρωτων η προυπηρεσια-έχω τεκμηριώσει άλλοτε γι' αυτό

9)χαίρομαι που σιγά-σιγά αποκαλύπτεσθε οι πολέμιοι του 3848 αλλά να το γράφετε όχι μόνο σε προσωπικά μηνυματα ,που λαμβάνω αρκετά τα οποία μου λένε πως έχω δίκιο, αλλά δεν το λένε δημόσια γαι αποφυγή ψυχοφθόρων καβγάδων...Άμα λοιπόν διαφωνούμε εμπρός το φθινόπωρο στο διάλογο που θα δρομολογηθεί για να τον αλλάξουμε, βελτιώσουμε, πες το όπως θες...αφού είσθε και άλλοι με τις μεγάλες προϋπηρεσίες για να σώσουμε ότι μπορούμε πάντα αξιοκρατικά και σύμφωνα με το Σύνταγμα και το Ευρωπαϊκό εργασιακό δίκαιο

Χάρηκα που μου έδωσες την ευκαιρία να συνομιλήσουμε πολιτισμένα και με επιχειρήματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 04:03:53 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #292 στις: Ιούνιος 01, 2016, 03:53:22 μμ »
Η απόφαση του ΕΑΔΑ δεν έχει καμία σχέση με όλα τα άλλα που υποστηρίζεις κατά καιρούς, για 2πλά μόρια και τα ρέστα. Σου είπα εγώ ποτέ ότι ο 3848 είναι ο σούπερ νόμος; Ας φέρει όποιον νόμο θέλει, αρκεί να είναι συνταγματικός. Για τους Κυπρίους και τους Ιταλούς και το ΕΑΔΑ, όταν θα έχεις στα χέρια σου απόφαση ελληνικού δικαστηρίου, βασισμένη στο ελληνικό σύνταγμα, μαζί σου. Προς το παρόν η απόφαση που υπάρχει είναι η 527, που είναι αντίθετη με την απόφαση του ΕΑΔΑ και ας τραγουδάει όσο θέλει ο Κολλύρης. Όταν και αν τελεσιδικήσει η προσφυγή σας στο ΔΕΑ, με το καλό να διοριστείτε/διοριστούμε (μέχρι τότε όλοι πάνω από 36 μήνες προϋπηρεσία θα έχουμε). Μέχρι να τελεσιδικήσει πάντως, μην περιμένεις διορισμούς αντίστοιχους με τον Κύπριο. Τα ασφαλιστικά που θα γίνουν έναντι μιας οποιασδήποτε τέτοιας πρόθεσης του υπουργείου, θα δικαιωθούν άμεσα. Φυσικά και θα βρεις και άλλους ΑΣΕΠίτες που θα συμφωνούν μαζί σου. Γιατί έχουν την ίδια λογική με σένα. "Εγώ διάβασα και πέρασα, ποιος ξαναδιαβάζει τώρα, ε από τότε μάζεψα και προϋπηρεσία, ας μας διορίσει εμάς πρώτα και ας κάνει ό,τι θέλει μετά με τους νέους". Με την ίδια λογική, όπως πολύ σωστά σου λέει ο sikat, ακόμα στον πίνακα μηδενικής θα βολόδερνες. Θα περίμενες να εξαντληθεί πρώτα η παλαιά επετηρίδα. Αλλά τότε ο ΑΣΕΠ ήταν καλός. Τώρα πρέπει πρώτα να απορροφηθούμε εμείς (κι εγώ στην ίδια κατηγορία με σένα είμαι). Να το ξαναπώ λοιπόν για 1000στή φορά, μπας και το καταλάβεις: Ας φέρει ό,τι γουστάρει ο υπουργός (αυτός είναι ο ρόλος του άλλωστε), αρκεί να είναι συνταγματικό. Αν είναι συνταγματικό, ό,τι και να πω εγώ, μια τρύπα στο νερό θα κάνω. Συνταγματικός τρόπος πάντως για διορισμό μόνο με βάση την προϋπηρεσία, μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση του 36μηνου στο ΔΕΑ, δεν υπάρχει. Θα προσκρούει στην 527. Όσο για τη 4303, το λέω και αυτό για 1000στη φορά. Τη διάβασες, τη διαβάσαμε. Άλλη ερμηνεία δίνεις εσύ, άλλη εμείς. Άρα, με τις νέες προσφυγές που θα γίνουν τώρα πάνω στη νέα εγκύκλιο, θα διαπιστώσουμε πέραν αμφιβολίας, ποιος έχει δίκιο στην ερμηνεία του. Με το να επαναλαμβάνεις την ερμηνεία σου ως τη μόνη σωστή, δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. Υπομονή λίγους μήνες.
εγώ δεν ισχυρίσθηκα πως έχω την απόφαση στο τσεπάκι μου....το παλεύουμε και θα το παμε μέχρι ΕΔΑΑ ...
δεν έρχεται σε σύγκρουση με την 527 διότι
στη σκέψη 13 σελ 36-37:Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ

ΥΓ χαίρομαι που παραδέχεσαι πως ο Υπουργός μπορεί να αλλάξει το νόμο διότι αρκετοί από εσάς λέγατε πως ο 3848 δεν αλλάζει...σα να ήταν ο Μωσαϊκός νόμος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 04:06:33 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 01, 2016, 04:12:41 μμ »
εγώ δεν ισχυρίσθηκα πως έχω την απόφαση στο τσεπάκι μου....το παλεύουμε και θα το παμε μέχρι ΕΔΑΑ ...
δεν έρχεται σε σύγκρουση με την 527 διότι
στη σκέψη 13 σελ 36-37:Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ

ΥΓ χαίρομαι που παραδέχεσαι πως ο Υπουργός μπορεί να αλλάξει το νόμο διότι αρκετοί από εσάς λέγατε πως ο 3848 δεν αλλάζει...σα να ήταν ο Μωσαϊκός νόμος...

Τα έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλό σου... Μου παραθέτεις κομμάτι της 4303, που μιλάει για μη ύπαρξη δεδικασμένου στους αναπληρωτές. Εγώ σου λέω ότι η απόφαση του ΕΔΑΑ που θες κιόλας να θεσμοθετήσει το 36μηνο, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι αντίθετη με την 527, που απορρίπτει το 24μηνο + ΑΣΕΠ. Εσύ αυτό που ζητάς, είναι το 36μηνο + ΑΣΕΠ. Δε νομίζω το πρόβλημα του ΣτΕ να ήταν οι 24 μήνες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160383
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.