*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1791510 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5936 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:36:41 πμ »
Καλημέρα!!!
Μόλις επικοινώνησα με τηλ. κέντρο Υπουργείου.
Εγώ κάλεσα στο: 210 344 2000
Με συνδέσανε με κάποια υπάλληλο και στην ερώτησή μου αν έχουν ενημέρωση για αριθμό και ημερομηνία προσλήψεων στην Πληροφορική μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει αλλά σήμερα αναμένεται να γίνουν προσλήψεις ειδικής αγωγής αλλά και ειδικότητες γενικής!
Τηλεφωνείτε κι εσείς να μην τους αφήνουμε περιθώρια εφησυχασμού!
Πέρυσι είχαν μείνει αρκετά δικά μας κενά όλη τη σχολική χρονιά ακάλυπτα. Να τους ενοχλούμε συνέχεια. Έτσι πρέπει.
Οι άλλοι κλάδοι φαίνονται πιο δραστήριοι.
Εξάλλου τα δικά μας ψηφαλάκια περιμένουν οι εκάστοτε κυβερνώντες και επηρεάζονται από την κοινή γνώμη. (Νομίζω.)

Ενδεχομένως να είναι οι 18.41 που δεν τους πήραν χτες, λόγω των πινάκων τους. Ο Κορδής για ειδική αγωγή μίλησε πάντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:39:03 »

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5937 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:59:45 μμ »
Καλημέρα!!!
Μόλις επικοινώνησα με τηλ. κέντρο Υπουργείου.
Εγώ κάλεσα στο: 210 344 2000
Με συνδέσανε με κάποια υπάλληλο και στην ερώτησή μου αν έχουν ενημέρωση για αριθμό και ημερομηνία προσλήψεων στην Πληροφορική μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει αλλά σήμερα αναμένεται να γίνουν προσλήψεις ειδικής αγωγής αλλά και ειδικότητες γενικής!
Τηλεφωνείτε κι εσείς να μην τους αφήνουμε περιθώρια εφησυχασμού!
Πέρυσι είχαν μείνει αρκετά δικά μας κενά όλη τη σχολική χρονιά ακάλυπτα. Να τους ενοχλούμε συνέχεια. Έτσι πρέπει.
Οι άλλοι κλάδοι φαίνονται πιο δραστήριοι.
Εξάλλου τα δικά μας ψηφαλάκια περιμένουν οι εκάστοτε κυβερνώντες και επηρεάζονται από την κοινή γνώμη. (Νομίζω.)


Μολις πηρα κ γω και με συνδεσαν με μια κυρια. Οταν τη ρωτησα ποτε θα παρουν κ ποσους πληροφορικους, μου ειπε μπορει κ σημερα. Μετα τη ρωτησα αν οι κυρωμενοι πινακες ηρθαν απο τον ασεπ δε γνωριζε κ ρωτησε φωναχτα μια αλλη μεσα στο γραφειο, η οποια ειπε οτι δεν εχουν ερθει κ μουρμουρισε οτι αν τους καλουμε συνεχεια δεν μπορουν να κανουν τη δουλεια τους. Η πρωτη κυρια μου ειπε οτι οταν ερθουν θα προχωρησουν, αλλα δεν ηξερε ουτε αν ερθουν σημερα ουτε ποτε θα ερθουν.  Συμπερασμα, προφανως δεν ξερουν τι γινεται, σε τι φαση ειναι.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5938 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 03:58:59 μμ »
13 Λειτουργικά Κενά Λακωνία.

http://dipe.lak.sch.gr/index.php?start=5

6-7 Αναπληρωτές?
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5939 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:41:57 μμ »
Καλημερα....νεο απο ποιον!!!!!βλεπεις κανενα ενδιαφερον....στην πε εδω και ενα μηνα εχουμε πληρη ενημερωση απο τους αιρετους...για την ΔΕ σημερα ισως εχουμε προσληψεις και για γενικη....και κανενας δεν ενημερωνει...τελος παντων αν εχω κατι νεοτερο θα ενημερωσω...γιατι λογω εργασιας δεν εχω και χρονο...

@tolakis σωστός! Αν εχεις κανενα νεο ενημερωσε μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:39:03 »

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5940 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:30:14 μμ »
Καλησπέρα, πιστεύω και σε μας πρέπει πρώτα να βγει η ειδική , γιατί καποιοι βρίσκονται και στους 2 πινακες. Οπότε θεωρώ ότι θα αδειάσει λίγο ο πίνακας της γενικής και υπάρχει περίπτωση να φθάσει στο νούμερο μας. Για αυτό πρέπει να πιεσουμε στο υπουργείο ή να μιλήσουμε με κάποιον αιρετό της δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5941 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:52:30 μμ »
Πάντως αυτοί που έχουν καλή σειρά στην ειδική αγωγή μάλλον θα έχουν ήδη απενεργοποιήσει την αίτηση της γενικής γιατί αν προηγηθεί η γενική θα μείνουν πίσω στο πίνακα της ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5942 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:23:39 μμ »
Έχεις δίκιο, μακάρι

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5943 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:05:19 πμ »
Απο το νημα των αγγλικων :
Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Πήρα και γω τηλ στο υπουργείο και μίλησα με την εν λόγω κυρία. Της εξέφρασα τα παράπονα μου για τα δραματικά νούμερα προσλήψεων που ακούγονται για τον κλάδο μας φέτος. Μου είπε να μην ακούω τι λένε και ότι ο τελικός αριθμός είναι θέμα πολιτικής απόφασης καθαρά και όχι τόσο κενών. Πρέπει όμως και εσείς να παίρνετε τηλ μου λέει για να ακούγεστε. Καταλαβαίνετε τι γίνεται παιδιά;;Πρέπει από Δευτέρα να πιέσουμε με τηλ. αλλιώς το εισπράττουν ως αδιαφορία και απάθεια και γι'αυτό κόβουν πιστώσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εικαστικοί και οι θεατρολόγοι πήραν την μερίδα του λέοντος. Το τηλ.είναι 2103443327.

Κλαδε μου ...εσυ συνεχισε να κοιμασαι!!! Κ μην διανοηθει κανενας Αθηναιος απο εδω κ παει υπουργειο.....το κεφαλι ψηλα παιδια ....δεν εχουμε αναγκη εμεις!!!!!!!!!!!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ!

Και σχετικα με την ειδικη αγωγη:
Πηραν 100 εικαστικους ειδικης στη δευτεροβαθμια χθες.οταν στον πινακα τους υπαρχουν μονο 50. Εξαντληθηκαν δηλαδη ολοι απο τον πινακα πε08.50 κ ετσι πηρε τους υπολοιπους απο πε08 !!!!!!!!! Εμεις τι θα παρουμε στην ειδικη και ποτε;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5944 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:57:00 πμ »
Πάντως αυτοί που έχουν καλή σειρά στην ειδική αγωγή μάλλον θα έχουν ήδη απενεργοποιήσει την αίτηση της γενικής γιατί αν προηγηθεί η γενική θα μείνουν πίσω στο πίνακα της ειδικής αγωγής.

Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά να σου θυμήσω πως:

1) Πολλοί από μας κάνουν μόνο στην ειδική αιτήσεις γιατί εκεί έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι σπίτι τους.

2) Με αυτά που ακούγονται μπορεί κάποιος να θεωρεί δύσκολο να δουλέψει στη γενική παρά την καλή θέση στον πίνακα που έχει οπότε του μένει η ειδική και δεν απενεργοποιεί την αίτηση, ώστε να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες.

3) Πολλά άτομα χρησιμοποιούν την ειδική ώστε να ανέβουν στον πίνακα γενικής και να εδραιωθούν εκεί. Άρα μπορεί να υπάρχουν 1-2 άτομα που θα κάνουν το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή να απενεργοποιήσουν την αίτηση στην ειδική.

4) Μην ξεχνάς πως ο κλάδος μας στην ειδική έχει μικρό ποσοστό προσλήψεων παρά τα κενά. 60-70 σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5945 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:05:44 πμ »
Καλημερα, μακάρι ακόμα και 60 με 70 να είναι είναι καλά. Μην ξεχνάς ότι φέτος η δευτεροβαθμια δεν θα πάρει πολλούς.Εγω για παράδειγμα που είμαι μόνο στον πίνακα γενικής έχω λιγότερες πιθανότητες να με πάρουν αν καλέσουν άτομα που είναι από πάνω μου στον γενικό πίνακα και είναι και στον πίνακα ειδικής, γιατί πλέον δεν μπορούν να αρνηθούν.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5946 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:30:06 μμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά να σου θυμήσω πως:

1) Πολλοί από μας κάνουν μόνο στην ειδική αιτήσεις γιατί εκεί έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι σπίτι τους.

2) Με αυτά που ακούγονται μπορεί κάποιος να θεωρεί δύσκολο να δουλέψει στη γενική παρά την καλή θέση στον πίνακα που έχει οπότε του μένει η ειδική και δεν απενεργοποιεί την αίτηση, ώστε να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες.

3) Πολλά άτομα χρησιμοποιούν την ειδική ώστε να ανέβουν στον πίνακα γενικής και να εδραιωθούν εκεί. Άρα μπορεί να υπάρχουν 1-2 άτομα που θα κάνουν το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή να απενεργοποιήσουν την αίτηση στην ειδική.

4) Μην ξεχνάς πως ο κλάδος μας στην ειδική έχει μικρό ποσοστό προσλήψεων παρά τα κενά. 60-70 σύνολο.
Μα φυσικά και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Εγώ λέω τι γίνεται συνήθως. Πάντως από ότι βλέπω υπάρχουν κάποια λίγα κενά και στο νομό Αττικής πχ 7 στη Β Αθήνας (http://www.dipevath.gr/v3/index.php/menu2/dioikitika/6570-6570), 6  Δυτική Αττική (1 Ασπρόπυργο και τα άλλα Μέγαρα... και πιο πέρα!), και η Α Αθήνας κάτι μπορεί να δώσει, πάντως δεν έχει πλεονάζοντες. Αν δώσει ο Πειραιάς κυρίως στη Σαλαμίνα, για Ανατολική Αττική μάλλον λίγα κενά, Γ Αθήνας τίποτα και Δ και κει τίποτα ή 1-2 προσλήψεις. Τώρα το αν θα καλύψουν όλα τα κενά είναι δικό τους θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5947 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 02:50:40 μμ »
Επιτροπη αγγλικων γυμναστων και καθηγητων πληροφορικης σημερα συναντηθηκε στο Υπουργειο εχοντας κοινους στοχους. Ειχαμε πολλες συναντησεις κατά τη διαρκεια της ημερας ωστοσο για καποια θεματα  ( για συγκεκριμενους αριθμους κενων και πιστωσεων ) δεν πηραμε σαφεις απαντησεις από κανεναν. Πρωτη συναντησαμε την κα Γωρου, διευθυντρια Πρωτοβαθμιας και Δευτεροβαθμιας η οποια μας εξηγησε ότι βασικη ευθυνη για τα κενα φερουν οι Περιφερειακοι Διευθυντες εκπαιδευσης οι οποιοι αποστελλουν τα νουμερα στο υπουργειο, τα οποια και αντιπαραβαλλονται με τα στοιχεια του my school, καθως και με τα στοιχεια από ΠΥΣΠΕ  και ΠΥΣΔΕ. Ωστοσο μας τονισε ότι την τελικη ευθυνη και αποφαση για το ποσα από αυτά τα κενα θα καλυφθουν την εχει ο Υπουργος . Δευτερο ειδαμε τον κυριο Αβραντινη, υπευθυνο των Αγγλικων για την Πρωτοβαθμια,  ο οποιος ουτε μας επιβεβαιωσε αριθμο προσληψεων αλλα ουτε και διεψευσε, τονιζοντας και παλι ότι το ποσοστο καλυψης των κενων είναι καθαρα ζητημα πολιτικης βουλησης . Ο κυριος Αθανασοπουλος, συμβουλος του Υπουργου, μας παρεπεμψε στον κυριο Πολιτη, με τον οποιο και ζητησαμε ραντεβου. Συναντωντας τον τυχαια στο διαδρομο, μας ειπε ότι δεν εχει καμια σχεση με το ολο ζητημα και αρνηθηκε να συζητησει περαιτερω, μην επιβεβαιωνοντας και τις φημες γυρω από το ονομα του, που τον θελουν να εχει μιλησει για 100 συνολικα προσληψεις για κάθε ειδικοτητα.Η πιο ουσιαστικη όμως συζητηση εγινε με τον κυριο Κατσαρο, επισης συμβουλο του Υπουργου, ο οποιος μας δεχτηκε αμεσως (σημειωτεον ότι οσες άλλες φορες επιχειρησαμε να τον δουμε χωρις ραντεβου περιμεναμε ατελειωτες ωρες χωρις να δεχεται να μας δει). Του εκθεσαμε τους προβληματισμους μας σε ολους τους τονους αναφεροντας ότι υπαρχει διαχυτη η εντυπωση μεταξυ αναπληρωτων ότι τα ποσοστα καλυψης των κενων για κάθε ειδικοτητα δεν ανταποκρινονται στις πραγματικες αναγκες αλλα είναι απορροια εξωθεν πιεσεων. Μας ενημερωσε με τη σειρα του ότι ακομα επεξεργαζονται τον τροπο λειτουργιας του νεου τυπου σχολειου,  οποτε δεν είναι σε θεση να γνωριζουν τις ακριβεις αναγκες σε προσωπικο αφου το συστημα δεν εχει μπει σε λειτουργια. Δηλωσε αγνοια για το συνολικο αριθμο των κενων μας, ωστοσο δεχτηκε να μεταφερει τα αιτηματα μας για μια μεγαλη φαση προσληψεων ,οσο είναι αυτό δυνατον, την καλυψη ολων των κενων μας και τη δικαιη κατανομη των πιστωσεων. Συμφωνα με τα λεγομενα του, υπαρχει η πολιτικη βουληση να καλυφθουν τα κενα μας . Μας  υπενθυμισε ότι του χρονου θα υπαρχει άλλος τροπος διορισμων και ότι λειτουργει ετσι το συστημα για τελευταια φορα. Παραδεχτηκε ότι φετος γινονται περισσοτερες προσληψεις από οσες είναι αναγκαιες σε καποιες περιπτωσεις και ότι δε θα επαναληφθει. Φυσικα και αυτή η συναντηση ηταν μονο η αρχη.Εκτιμηση μας είναι ότι θα χρειαστουν διαρκεις κρουσεις στο Υπουργειο προκειμενου οι ιθυνοντες να παρακινηθουν και να πραξουν το αυτονοητο. Στις προσεχεις ημερες θα συνταχθει κειμενο το οποιο θα μεταφερει και γραπτως τα αιτηματα μας  ώστε να παρουν πιο επισημη μορφη

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5948 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:43:21 μμ »
Διαβάζοντας κάποια αρχεία τοποθετήσεων εκπαιδευτικών ειδικοτήτων από διάφορες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας, διαπίστωσα ότι σε κάποιες περιοχές της αττικής δεν έχουν καλυφθεί όλα τα κενά. Π.χ. στην Ά Πειραιά εμφανίζονται κενά στη Σαλαμίνα και στη Δυτικής Αττικής στα Μέγαρα. Ακόμα και στην Ά Αθήνας δεν υπάρχει πλήρης κάλυψη κενών.Ενδεχομένως να περιμένουν και άλλους υπεράριθμους από δευτεροβάθμια για κάλυψη ή συμπλήρωση, αλλιώς θα πάρουν λογικά αναπληρωτές. Ας ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1567
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5949 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:18:53 μμ »
Καλησπέρα, πιστεύω και σε μας πρέπει πρώτα να βγει η ειδική , γιατί καποιοι βρίσκονται και στους 2 πινακες. Οπότε θεωρώ ότι θα αδειάσει λίγο ο πίνακας της γενικής και υπάρχει περίπτωση να φθάσει στο νούμερο μας. Για αυτό πρέπει να πιεσουμε στο υπουργείο ή να μιλήσουμε με κάποιον αιρετό της δευτεροβάθμιας.
Συγνωμη για την παρεμβαση..αλλα νομιζω οτι κανουμε λαθος συζητηση...αν αυτες τις δυσκολες στιγμες για τον κλαδο αρκεστουμε ποιες προσληψεις θα προηγηθουν γιατι συμφερει καποιους και το αντιστροφο θα χαθει η μπαλλα...Θα σου αναφερω..αν δεν το γνωριζεις.. κυκλοφορει οτι τα κενα που εχουν δοθει για τις ειδικοτητες ΠΕ 9 στο συνολο ....ειναι 3000 κενα...ξερεις τι σημαινει αυτο οτι απο τις 3000 ηδη εχουν φυγει για πε08-πε32-πε18.41 οι 1400 περιπου...και μενουν για τις υπολοιπες 6 ειδικοτητες 1600....οταν περυσι ηταν 3600....Τα κενα ειναι πολλα και για ΠΕ και για ΔΕ και για ειδικη...απλως προσπαθουν να κερδισουν χρονο εξαντλωντας και το τελευταιο λεπτο για τους μονιμους...στην περιοχη μου μονιμος για μια ωρα συμπληρωση ειναι αναγκασμενος να φυγει απο την εδρα του υψομετρο θαλασσης και να παει σε σχολειο σε υψομετρο 850 μετρα....καταλαβαινεις τι εχει γινει φετος...παραστασεις μαζικες λοιπον..αν θυμασαι για τα ιδια ειχε παει και ο λοβερδος...και κατω απο πιεση..οχι μονο απο τους εκπαιδευτες αλλα και απο την τοπικη κοινωνια...καθε εβδομαδα εβρισκε οχι μονο τα κενα αλλα και πιστωσεις....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.