*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 226568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:53:53 μμ »
Αυτή πια η απαξίωση απέναντι σε όλους, όσους έχουμε τελειώσει ΦΠΨ είναι πια άνευ προηγουμένου.

Πραγματικά, όσο φοιτούσα στη σχολή δεν είχα αισθανθεί τόσο έντονα την επικριτικότητα και τον ψόγο από άλλα συναφή τμήματα. Τι να πω πια; Μου φαίνεται αδιανόητο, το ό,τι κάποιοι προβαίνουν ελαφρά τη καρδία σε συμπεράσματα, που όχι μόνο δε βοηθούν, αντιθέτως οδηγούν σε λίαν  περίεργες σκέψεις! Και δη, δε νομίζω ότι συνεισφέρουν σε κάτι επί του θέματος του ξεμπλοκαρίσματος.

Πόσο άσχημοι αλήθεια είναι όλοι αυτοί οι διαχωρισμοί που ακούγονται από μορφωμένους κατά τ' άλλα ανθρώπους: "εσείς του κλασικού" ," οι άλλοι του νεοελληνικού" για να καταλήξουμε "στους ανεπρόκοπους του ΦΠΨ"!!!!!!!!!!!!

Νομίζω ότι έχει χαθεί πλέον κάθε αίσθηση μέτρου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 19, 2008, 08:44:48 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, αν και δεν έχω τελειώσει ΦΠΨ. Και άλλωστε δε νομίζω ότι είναι κριτήριο αυτό για να κατηγορούμε τους υπόλοιπους συναδέλφους - και θα το ξαναπώ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ - πραγματικά το θεωρώ τελείως ανάρμοστο να εκφραζόμαστε έτσι ειδικά εμείς που θέλουμε να λεγόμαστε και εκπαιδευτικοί - αυτές είναι τακτικές νηπιαγωγείου του τύπου "εγώ είμαι καλύτερος από'σενα"... Οπότε καλύτερα ας το αφήσουμε εδώ και ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας: Πως θα ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος μας? Πάντως δεν ξέρω για ' σας αλλά εγώ πιστεύω ότι σιγά σιγά κάτι αρχίζει και γίνεται και για εμάς... Δεν ξέρω ίσως είναι απλά φήμες αυτά που ακούγονται περί αυξήσεως του αριθμού πρόσληψης των μονίμων - εγώ πάντως είμαι αισιόδοξη.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:04:54 πμ »
μαλλον παρανοησατε τις προθεσεις μου. δεν ειπα αν ειναι χεροτερος ο ενας απο τον αλλον απλα ο καθενας εχει μια επιπλεον εξειδικευση στον τομεα του.
και επιπλεον θα ξαναπω οτι οι αποφοιτοι του φπ ειναι πιο ετοιμοι για ασεπ αν αφιερωσουν πολυ χρονο σε γνωστικο σε αντιθεση με τους υπολοιπους. και θα επεναλαβω οτι η εξειδικευση δεν σε κανει καλυτερο εκπαιδευτικο.
ΔΑΣΚΑΛΟΣ εισαι η δεν εισαι.. οτι κι αν εχεις βγαλει αν δεν το χεις μεσα σου μαυρα τα γραμμενα σου

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:08:58 πμ »
Swtia δε νομίζω πραγματικά να παρερμήνευσε κανείς το δικό σου μήνυμα. Προσωπικά πάντως δεν αναφερόμουν σε εσένα αφού εξέφρασες τις θέσεις σου με ιδιαίτερη μετριοπάθεια και λογική.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 19, 2008, 07:47:51 μμ »
Καλησπέρα. Προσωπικά ψήφισα την τελευταία επιλογή αλλά και πάλι θεωρώ ότι ως λύση είναι επιδερμική. Για να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος μας αλλά και όλων των άλλων, πρέπει πρώτα να "ξεμπλοκαριστεί" όλο το εκπαιδευτικό σύστημα. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πάρα πολλές φιλολογικές σχολές -1 το κρατούμενο- στις οποίες φοιτούν πάρα πολλοί/ές που τα μόρια τους/τις έριξαν εκεί -2 τα κρατούμενα. Άρα στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολλούς φιλολόγους οι οποίοι ίσως και να μην θέλουν να είναι φιλόλογοι, όμως θα πρέπει να δουλέψουν. Συνεπώς...μπλοκάρισμα.
Όταν λοιπόν θα υπάρξει πολιτική ηγεσία που θα έχει τα κότσια να επιφέρει δραστικές αλλάγές στην παιδεία -και μία απο αυτές θα είναι και η αποδέσμευση του Λυκείου από το Πανεπιστήμιο- και ο κάθε μαθητής θα μπορεί να σπουδάσει αυτό που θέλει κι όχι αυτό που του έτυχε, τότε έχουμε ελπίδα να ξεμπλοκαριστούμε. Μέχρι τότε νιώθω πως απλά μπαλώνουμε ένα χιλιοσκισμένο πανί.
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:04:45 μμ »
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχουν πολύ έντονα προβλήματα απορρόφησης πτυχιούχων πολλών κλάδων.
Το να μετατρέψουμε τα σχολεία σε κέντρα εκμάθησης φιλολογικών μαθημάτων σαφώς και δεν είναι λύση.όλοι υποτίθεται ότι κόπτονται για το καλό της παιδείας αλλά μάλλον φαίνεται ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα διορισθούν αυτοί και τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία.
ήδη τα φιλολογικά μαθήματα είναι υπερβολικά πολλά (6 ώρεςΑρχαία στην Α λυκείου???????????), εργαστήρια δεν υπάρχουν,και δυστυχώς η παιδεία έχει καταντήσεις πεδίο μικροκομματικών διεκδικήσεων.από τη μία η κυβέρνηση έχει απαξιώσει τους εκπαιδευτικούς , από την άλλη η ΟΛΜΕ κατεβάζει τον κόσμο σε ανούσιες απεργίες χωρίς καμία προοπτική και όραμα, καπελώνοντας όσους συναδέλφους υψώνουν μια σοβαρή εναλλακτική φωνή ουσιαστικών προτάσεων και οράματος για το μέλλον.
Υπό όλες αυτές τις συνθήκες δεν πρόκειται τίποτα να αλλάξει όπως δεν άλλαξε εδώ και 11 χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο μου.
Υπάρχουν πολλοί σοβαροί εκπαιδευτικοί με αξιόλογες προτάσεις για την ποιότητα της εκπαίδευσης την αξιολόγηση καθηγητών ,διδασκόμενης ύλης και προγραμμάτων σπουδών, οι οποίοι μάλιστα αρθρογραφούν και προσπαθούν να δώσουν κάτι διαφορετικό στην εκπαίδευση.
όλη αυτή όμως η προσπάθεια πάει χαμένη.Η ΟΛΜΕ ασχολείται μόνο με τα μικροκομματικά της συμφέροντα και όλο εμείς σαν πρόβατα ακολουθούμε.
Το εκπαιδευτικό συνδικαλιστικό κίνημα έχει ανάγκη από σοβαρούς εκπαιδευτικούς , τόσο σοβαρούς όσο και το έργο που κάθε εκπαιδευτικός καλείται να επιτελέσει.
Αυτή η σοβαρότητα,υπευθυνότητα λείπει σήμερα από τους βολεψάκηδες συνδικαλιστές.όλοι εμείς είμαστε τα μέσα τους για να πετυχαίνουν τους μικροκομματικούς σκοπούς τους.
Πολύ θα θελα να δω εκπαιδευτικούς όχι της παραλίας και της ξαπλώστρας όχι των ιδαιτερων μαθημάτων αλλά εκπαιδευτικούς που βοηθούν τους μαθητές και την κοινωνία χωρίς την αμοιβή των ιδιαίτερων μαθημάτων.θέλω να δω εκπαιδευτικούς που εκτός σχολείου κάνουν δωρεάν μαθήματα σε ανήμπορους και άπορους μαθητές ,εκπαιδευτικούς σοβαρούς με όραμα για την εκπαίδευση και την νεολαία.














 

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 31, 2008, 11:53:00 πμ »
Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος μας. Ο διαχωρισμός δε θα δώσει περισσότερες θέσεις, απλά οι φιλόλογοι του φιλολογικού θα πάρουν τη μερίδα του λέοντος. Δεν νομίζω ότι ξεμπλόκαρε ο κλάδος των φυσικών με το διαχωρισμό...

Κατά τη γνώμη μου είναι θέμα νοοτροπίας, δηλαδή ολόκληρες γενιές μεγάλωσαν με δύο δεδομένα:α) ότι πρέπει να μπούμε στο Πανεπιστήμιο για να θεωρούμαστε 'κάτι', και β) το Πανεπιστήμιο θα μας εξασφαλίσει δουλειά. Τη δεκαετία του ΄60, όταν και το απολυτήριο του Λυκείου είχε αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας, οι σπουδές μπορούσαν σε μεγάλο βαθμό να εξασφαλίσουν το δεύτερο. Σήμερα όμως σε όλους τους κλάδους υπάρχει κορεσμός. 'Οσο για το (α) τι να πώ; Πρόκειται για μία αντίληψη που δύσκολα θα ξεριζωθεί από την ελληνική κοινωνία, και όχι γιατί είμαστε μια κοινωνία που εκτιμάει την παιδεία και τον πολιτισμό (σκεφτείτε παραδείγματα γονέων μαθητών σας, πώς σας αντιμετωπίζουν ως δασκάλους, πώς αντιμετωπίζουν το σχολείο γενικότερα αλλά και παραδείγματα συναδέλφων...), αλλά γιατί οι μορφωμένοι ήταν για πολλά χρόνια πιο καλοπληρωμένοι, πιο καλοντυμένοι, γενικά 'πιο'...

Ίσως αν όλες οι καθηγητικές σχολές έκλειναν για ένα χρονικό διάστημα ο κλάδος μας θα ξεμπλόκαρε. Δε θα έλειπαν οι φιλόλογοι από έναν κόσμο που καθημερινά γίνεται πιο αβίωτος, που αδιαφορεί για τις ανθρωπιστικές αξίες γενικότερα, που αξιολογεί τα πάντα με βάση το χρήμα και γίνεται όλο και πιο στενός για όσους ονειρεύονται...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:00:06 μμ »
καλα, πλακα μας κανουν οι αναπληρωτες? 18 μηνες υπηρεσια ειναι σοβαρο αιτημα για μονιμοποιηση? τουλαχιστον 5 χρονια καθαρης υπηρεσιας γαι μενα πρεπει να συμπληρωνουν για να μονιμοποιουνται. αλλιως ΑΣΕΠ. τι δηλ βαλτε ασεπ να δινουν τα κοροιδα και 18μηνητες και 3τεκνοι ελευθερα και ανετα και ωραια στο επαγγελμα?
μου φαινεται ολο αυτο λιγο ακραιο και του βολεματος.
εγω εκεινο που ξερω ειναι ολοι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ασεπ και απο εκει και περα αναλογα με την σειρα επιτυχιας που θα εχουν.
ειμαι λιγο σκληρος αλλα πιστευω δικαιος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος annaGeo77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:06:39 μμ »
συμφωνό απόλυτα....

Μη ξεχνάμε πως όσοι έχουν κάνει αναπληρωτές έχουν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ..καθώς έχουν:
- προσωπική εμπειρία στα ψυχοπαιδαγωγικά θέματα
- πολλά έτοιμα σχέδια μαθήματος (διδακτική).. που αναγκαστικά έχουν ετοιμάσει για τα μαθήματά τους
- και άμεση ενασχόληση με τα θέματα του γνωστικού αντικμένου


καλα, πλακα μας κανουν οι αναπληρωτες? 18 μηνες υπηρεσια ειναι σοβαρο αιτημα για μονιμοποιηση? τουλαχιστον 5 χρονια καθαρης υπηρεσιας γαι μενα πρεπει να συμπληρωνουν για να μονιμοποιουνται. αλλιως ΑΣΕΠ. τι δηλ βαλτε ασεπ να δινουν τα κοροιδα και 18μηνητες και 3τεκνοι ελευθερα και ανετα και ωραια στο επαγγελμα?
μου φαινεται ολο αυτο λιγο ακραιο και του βολεματος.
εγω εκεινο που ξερω ειναι ολοι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ασεπ και απο εκει και περα αναλογα με την σειρα επιτυχιας που θα εχουν.
ειμαι λιγο σκληρος αλλα πιστευω δικαιος.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 14, 2008, 01:05:56 μμ »
Μάρκο, συμφωνώ και επαυξάνω!!!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:15:25 μμ »
καλημερα. διαβασα το κειμενο της ΠΕΑΕ και αισθανομαι να εχω παγιδευτει στα θελω τον αναπληρωτων για νομιμοποιηση. δεν ειναι δυνατον να ζητουν και μαλιστα τη συμπαρασταση μας για προσωπικο τους οφελος μια μεριδα εκπ/κων που ετυχε να κανει αναπληρωση 18 ολους κι ολους μηνες!
ειμαι αντιθετος σε κατι τετοιο και ειναι απο τις λιγες φορες που ειμαι με τις αποφασεις του υπουργειου παιδειας που σκεπτεται να βαλει ως προυποθεση την επιτυχια στο διαγωνισμο του ασεπ. δεν εχω καμια προθεση να γινω πιονι στις ορεξεις των λιγων.
για μενα ΟΛΟΙ στο διαγωνισμο και η σειρα επιτυχιας να εχει καποια βαση και αντικρυσμα. οχι να εχω π.χ. σειρα επιτυχιας 1700 και να βρισκομαι 2800 στον ενιαιο δηλ.1100 θεσεις πιο κατω. αισθανομαι την αδικια να εχω πετυχει στους 14000 φιλολογους θεση 1700 και ξαφνικα"να με βλεπω 1000 θεσεις κατω.
η ΠΕΑΕ καλα θα κανει να κοιταξει για την εγκαιρη ανακοινωση της υλης(δηλ.πραγματα επειγοντα και εφικτα) και να μη εχει ως 1ο της μελημα της διεκδικησεις της ΠΕΑ(τουλαχιστον σε αυτη τη φαση,χρονικη στιγμη)
γενικα μιλωντας συμφωνω με το υπεπθ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 15, 2008, 03:19:50 μμ »

Συνάδελφοι, συγγνώμη που "χώνομαι" στην ενδιαφέρουσα κουβεντα σας (δεν είμαι φιλόλογος), αλλά ακόμα κι αν η κουβεντα αυτή αφορούσε τον κλάδο μου, δε θα έβλεπα ως ζητούμενο το "ξεμπλοκάρισμα του κλάδου" μου ως αυτοσκοπό, ανεξάρτητα από το κατα πόσο αυτό εξυπηρετει γενικούς παιδαγωγικούς σκοπούς και μια καλύτερη παιδεία..

Θέλω να πω, δε θα το βλεπα συντεχνιακά, αλλά με γνώμονα το γενικό καλό της παιδείας..

Πιστεύω πως μονο αν σκεφτόμαστε έτσι γενικα για όλα τα πράγματα, υπάρχει ελπίδα να πάμε μπροστά ως κοινωνία..

Αλλιώς θα συνεχίσουμε να ζούμε σε μια ζούγκλα όπου η κάθε κοινωνική ομάδα θα κοιτάζει να "κάνει" τη δουλειά της εις βάρος των άλλων, να πιέζει και να ζητά, δείχνοντας έτσι πως το τελευταίο που την ενδιαφέρει είναι η χρησιμότητα και η λειτουργία της ως μέρος της προόδου μιας κοινωνίας, και το πρώτο πολύ απλά, μια ακόμα δουλειά και ότι να' ναι, με όποιες συνθήκες, και ξέχωρα από τις ανάγκες και τις επιταγές του κοινού καλού..

Ξεμπλοκάρισμα ναι, με στόχο την καλύτερη σε ποιότητα παιδεία και όχι εις βάρος της..

Νομίζω δηλαδή πως το ερώτημα εξαρχής έχει τεθεί λάθος...

Συγγνώμη και πάλι για την παρεμβολή μου..




εχεις δίκιο...δυστυχώς κάθε ανθρωπος βλέπει απο την οπτική γωνία που συνάδει στη θέση που βρίσκεται και στα συμφέροντα που έχει..όχι πως το κατηγορώ..δυστυχώς εκεί μας έχει οδηγήσει η ανασφάλεια του αύριο, το ρουσφέτι και η αναξιοκρατία, η ανεργία..γιατί δυστυχώς για να σκεφτεί κάποιος εντελώς αντικειμενικά( αν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια) πρέπει να στέκεται γερά στα πόδια του και να μη βλέπει το διορισμό ως μοναδικό μέσο επιβίωσης..πράγμα βέβαια δύσκολο, που απαιτεί κόπους και αγώνες..και βέβαια μη ξεχνάμε πως προυπόθεση φιλοσοφίας και παραγωγής πολιτισμού,είναι οι άνθρωποι να έχουν λύσει τα βασικά βιοτικά τους προβλήματα, πράγμα που δυστυχώς δε συμβαίνει συχνά στην εποχή μας...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 15, 2008, 03:30:03 μμ »
Δηλαδή αυτό που κάνει το κράτος είναι να κρατάει τόσους φιλόλογους αδιόριστους για να βελτιώσει την ποιότητα της παιδείας;Νομίζω ότι με την έννοια  ξεμπλοκάρισμα του κλάδου μας οι περισσότεροι ζητάμε την ευκαιρία να "δώσουμε" ό,τι μπορούμε στο θεσμό της παιδείας και όχι να βολευτούμε.Όπως και να τεθεί το ερώτημα θεωρώ ότι αυτό που συζητάμε είναι η ευκαιρία να υπηρετήσουμε την εκπαίδευση σε όλη της την ουσία...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 15, 2008, 03:46:09 μμ »
Δηλαδή αυτό που κάνει το κράτος είναι να κρατάει τόσους φιλόλογους αδιόριστους για να βελτιώσει την ποιότητα της παιδείας;Νομίζω ότι με την έννοια  ξεμπλοκάρισμα του κλάδου μας οι περισσότεροι ζητάμε την ευκαιρία να "δώσουμε" ό,τι μπορούμε στο θεσμό της παιδείας και όχι να βολευτούμε.Όπως και να τεθεί το ερώτημα θεωρώ ότι αυτό που συζητάμε είναι η ευκαιρία να υπηρετήσουμε την εκπαίδευση σε όλη της την ουσία...
συγγνώμη αλλά παρεξηγήθηκα μάλλον...
ο προβληματισμός μου δεν αφορούσε στο αίτημα ξεμπλοκαρίσματος του κλάδου, αλλά στις απόψεις που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες σχετικές με τις" κόντρες" τμημάτων φιλοσοφικής, ασεπιτών και αναπληρωτών κτλ..γιατί δυστυχώς εκεί μας εχουν οδηγήσει οι πολιτικές επιλογές της τελευταίας δεκαετίας..κι εγώ μη νομίζεις ότι μιλω εκ του ασφαλούς..ούτε το βιοτικό μου πρόβλημα είναι λυμένο ούτε διορισμένη είμαι..διδάσκω ως ωρομίσθια σε δυσπρόσιτα, έχω επιτυχει στον ασεπ 3 φορές και με καλή σειρα,κι όμως ακόμα δεν είμαι ούτε αναπληρώτρια..απίστευτο λένε μερικοί κι όμως..κατά τη γνωμη μου καλή προταση ξεμπλοκαρίσματος του κλάδου αποτελεί ο διορισμός φιλολογων σε δημοτικά, πράγμα που πιστεύω και ότι είναι προς το συμφέρον του κλάδου αλλά και προς το συμφέρον των ίδιων των παιδιών πολλά απο τα οποία φτάνουν στο γυμνάσιο και δεν ξέρουν να γράφουν ούτε το όνομά τους..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.