*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 958846 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5572 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:09:56 μμ »
https://www-in-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.in.gr/2021/04/09/greece/xoris-self-tests-anoigoun-ksana-ta-sxoleia/amp/?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D#aoh=16179771389611&csi=0&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.in.gr%2F2021%2F04%2F09%2Fgreece%2Fxoris-self-tests-anoigoun-ksana-ta-sxoleia%2F
Ο, τι να ναι παιδια. Για διάφορους λόγους δεν αναγνωρίζεται το ΑΜΚΑ κάποιων συναδελφων, μεταξυ των προβλημάτων, 2 μερούλες πριν την τσαγκαροδευτερα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5573 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:34:20 μμ »
Για να δούμε τι σημαίνει να είσαι εκπαιδευτικός και στις άλλες χώρες εν μέσω πανδημίας:

https://uk.news.yahoo.com/one-three-uk-teachers-plan-050005517.html/?ncid=emailmarketing_fractuemai_cntl1mcza0c

(άρθρο από Guardian).

Ένας στους τρεις σκοπεύει να παραιτηθεί, για εκεί μας πάνε κι εμάς μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3375
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5574 στις: Απρίλιος 09, 2021, 06:47:53 μμ »
Στο φαρμακείο όπου πήγα, έγραψε σε ένα τετράδιο το όνομά μου και το ΑΜΚΑ.... Οπότε δεν ξέρω αν το σύστημα βλέπει το ΑΜΚΑ μου.
Πολύ καλό το άρθρο, παρηγοριέμαι γιατί είμαστε πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5575 στις: Απρίλιος 09, 2021, 07:22:53 μμ »
Εγώ πάλι, Erietta, είμαι απαρηγόρητη, γιατί αν κι είμαστε πολλοί, φαίνεται πως δεν μας υπολογίζουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5576 στις: Απρίλιος 10, 2021, 03:26:55 μμ »
Για να δούμε τι σημαίνει να είσαι εκπαιδευτικός και στις άλλες χώρες εν μέσω πανδημίας:

https://uk.news.yahoo.com/one-three-uk-teachers-plan-050005517.html/?ncid=emailmarketing_fractuemai_cntl1mcza0c

(άρθρο από Guardian).

Ένας στους τρεις σκοπεύει να παραιτηθεί, για εκεί μας πάνε κι εμάς μάλλον.
Συνάδελφε νοου οφενς αλλά Αγγλία  κ άσχετα με κορώνα - το ελληνικό 20κάτι ωραριακι στη Βθμια της εβδομάδας είναι  εκεί 2 μέρες δουλειά, 12ωρα βαράνε, με εσωτερική κ εξωτερική αξιολόγηση απο δέκα μεριές, τρως το σουτ ένιταιμ, με κοντρακτς κυρίως με λεφτά για τα εκεί δεδομένα μαύρα χάλια . Κ γι αυτό το λόγο η Αγγλια ΔΕΝ έχει πίνακες με 35,000 νοματαίους  ,διοότι καταρχάς σουτάρουν τους μισούς κ μετά δεν τους ξαναπαίρνουν κιόλας.

Αν ήταν σαν εδώ, με εργασιακό ωράριο 8-2 στα χαρτιά μόνο, 20 ωρες μάθημα, αξιολόγηση ΠΟΤΕ να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, αλλά ΔΕΝ είναι. K εδώ αν υπήρχε το Αγγλικό σύστημα, να είσαι σίγουρος ότι οι πίνακες θα είχαν λασκάρει γιατί τους μισούς θα τους είχαν διώξει κ οι άλλοι μισοί θα έψαχναν να βρουν άλλη δουλειά από την πίεση κ το φόρτο.


Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5577 στις: Απρίλιος 10, 2021, 03:44:47 μμ »
Συνάδελφε νοου οφενς αλλά Αγγλία  κ άσχετα με κορώνα - το ελληνικό 20κάτι ωραριακι στη Βθμια της εβδομάδας είναι  εκεί 2 μέρες δουλειά, 12ωρα βαράνε, με εσωτερική κ εξωτερική αξιολόγηση απο δέκα μεριές, τρως το σουτ ένιταιμ, με κοντρακτς κυρίως με λεφτά για τα εκεί δεδομένα μαύρα χάλια . Κ γι αυτό το λόγο η Αγγλια ΔΕΝ έχει πίνακες με 35,000 νοματαίους  ,διοότι καταρχάς σουτάρουν τους μισούς κ μετά δεν τους ξαναπαίρνουν κιόλας.

Αν ήταν σαν εδώ, με εργασιακό ωράριο 8-2 στα χαρτιά μόνο, 20 ωρες μάθημα, αξιολόγηση ΠΟΤΕ να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, αλλά ΔΕΝ είναι. K εδώ αν υπήρχε το Αγγλικό σύστημα, να είσαι σίγουρος ότι οι πίνακες θα είχαν λασκάρει γιατί τους μισούς θα τους είχαν διώξει κ οι άλλοι μισοί θα έψαχναν να βρουν άλλη δουλειά από την πίεση κ το φόρτο.
Έτσι ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5578 στις: Απρίλιος 10, 2021, 03:46:57 μμ »
Άρα έχουν εργασιακό μεσαίωνα στην Αγγλία (και όχι μόνο εκεί). Θέλεις να πάμε προς τα εκεί (ετοιμάζεται και σχετικό νομοσχέδιο για τα εργασιακά οσονούπω), ή θέλεις καλύτερες συνθήκες εργασίας;

Σχετικά με τα "σελφ τεστ" (όπως βαφτίσανε τα ραπιντ τεστ που μοιράζουν τώρα), όποιος διάβασε τις οδηγίες θα καταλάβει τι έχει να γίνει. Σημαντικό ποσοστό ατόμων δεν θα το κάνουν σωστά, γιατί μόνο σελφ τεστ δεν είναι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5579 στις: Απρίλιος 10, 2021, 04:09:42 μμ »
Νομίζω ότι πιο εύκολο είναι να κάνω το εμβόλιο στον εαυτό μου παρά το τεστ.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5580 στις: Απρίλιος 10, 2021, 04:19:04 μμ »
Συνάδελφε νοου οφενς αλλά Αγγλία  κ άσχετα με κορώνα - το ελληνικό 20κάτι ωραριακι στη Βθμια της εβδομάδας είναι  εκεί 2 μέρες δουλειά, 12ωρα βαράνε, με εσωτερική κ εξωτερική αξιολόγηση απο δέκα μεριές, τρως το σουτ ένιταιμ, με κοντρακτς κυρίως με λεφτά για τα εκεί δεδομένα μαύρα χάλια . Κ γι αυτό το λόγο η Αγγλια ΔΕΝ έχει πίνακες με 35,000 νοματαίους  ,διοότι καταρχάς σουτάρουν τους μισούς κ μετά δεν τους ξαναπαίρνουν κιόλας.

Αν ήταν σαν εδώ, με εργασιακό ωράριο 8-2 στα χαρτιά μόνο, 20 ωρες μάθημα, αξιολόγηση ΠΟΤΕ να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, αλλά ΔΕΝ είναι. K εδώ αν υπήρχε το Αγγλικό σύστημα, να είσαι σίγουρος ότι οι πίνακες θα είχαν λασκάρει γιατί τους μισούς θα τους είχαν διώξει κ οι άλλοι μισοί θα έψαχναν να βρουν άλλη δουλειά από την πίεση κ το φόρτο.

Ναι γι αυτό όμως τους φεύγουν οι καλοί δάσκαλοι γιατί δεν είναι βλάκες, αν έχουν ικανότητες κ προσόντα, να έχουν πάνω από το κεφάλι τους τον διευθυντή που κοιτάει πώς θα κάνει καλη εντύπωση στο ofsted. και μένουν οι μέτριοι που δεν μπορούν να βρουν δουλειά αλλού ή απλώς έχουν το «βίτσιο» να το γουστάρουν.
Αυτό θελουμε κ εμείς;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5581 στις: Απρίλιος 10, 2021, 04:27:38 μμ »
Εγώ παλι συμπασχω με  demeb, ο στυλεος μου είναι ένα μαρκουτσι ναααα με το συμπαθειο. Όσον για τις οδηγίες.. Αναρωτιέμαι ποσοι θα κινουν το στυλεο " Παράλληλα ως προς την υπερωα"για 15s ανά ρουθουνι " Μέχρι να συναντήσουν τις ρινικές κόγχες".. Φυσικά δεν ειναι self , όπως μου είπε κ η φαρμακοποιός. Γελάω μόνη μου!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5582 στις: Απρίλιος 10, 2021, 04:36:22 μμ »
Είχατε διαβάσει κάτι για πρωκτικά rapid στην Κίνα; Και πάλι καλά να λέμε γιατί όπως γίνονται εδώ οι διαγωνισμοί μπορεί να μας έφερναν τίποτα τέτοιο, κ να χε κ λάθος μέγεθος η μπατονέτα  ;D ;D και δεν θέλω να σκεφτώ κ τις οδηγίες χρήσης που θα τα έλεγαν επιστημονικά, τι ωραία που θα ήταν.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5583 στις: Απρίλιος 10, 2021, 04:46:49 μμ »
" insert the swab in the anus for 5  cm and gently rotate it". Αληθινές οδηγίες. Αν είχαν λίγο χιουμορ κ μας τρόλαραν με αυτό, εγώ θα γέλαγα παντως!

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5584 στις: Απρίλιος 10, 2021, 05:03:00 μμ »
Αυτοι ετοιμάζονται να έλθουν την Δευτερα στο σχολειο https://www.newsit.gr/ellada/xamos-stin-ermou-kai-oures-ekso-apo-ta-magazia-nees-eikones-pou-prokaloun-megali-anisyxia/3260253/

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5585 στις: Απρίλιος 10, 2021, 05:04:19 μμ »
Ερωτηση/απορια....

Εστω οτι εγω δεν γουσταρω τη Δευτερα να γυρισω στο σχολειο μου (νηπιαγωγος σε ΚΕΣΥ ειμαι, που δεν σταματησε καθολου η λειτουργια του, αλλα λεμε τωρα, υποθετικο σεναριο). Κανω (ή λεω οτι κανω) ενα τεστ και δηλωνω οτι ειναι θετικο. Μετα; Εχω υποχρεωση να παω να κανω pcr; Θα με ελεγξει καποιος; Ή απλα θα αραξω αλλες 14 μερες σπιτι, χωρις τηλεκπαιδευση και χωρις σχολειο;


Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159954
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.