*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση των Προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 181055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:24:49 μμ »
Μην ερμηνεύουμε ότι ακούμε αυτολεξεί.  Το σχέδιο εξαιρεί την υγεία και την εκπαίδευση από το πάγωμα των προσλήψεων για το 2010, προσλήψεις που γίνονται τον Σεπτέμβριο και επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό μόνο κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους, των αναπληρωτών μάλιστα λιγότερο από έξι μήνες.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση στην οικονομία όσο περιγράφεται στα κανάλια.  Δεν μπορεί να βασιστεί κανείς στην ενημέρωση που παρέχεται. Οι δημοσιογράφοι εμφανίζονται γνώστες παντός οικονομικού και πολιτικού θέματος. Και στο παρελθόν δεν κατάφεραν στοιχειωδώς να ενημερώσουν τον κόσμο, πχ για τον κίνδυνο στο χρηματιστήριο όπου μάλιστα προέτρεψαν τους πάντες να  «επενδύσουν». Για την κρίση που ξέσπασε εδώ και τόσο καιρό τα κανάλια ούτε καν την αντιλήφθηκαν , ασχολιόντουσαν με τον ηγούμενο Εφραίμ , τον Ζαχόπουλο ,τον κομιστή και την Τσέκου. Τώρα ξαφνικά η Ελλάδα είναι στον γκρεμό.
Αηδιάζω εντελώς με αυτό το είδος δημοσιογραφίας. Πρόκειται για υπερφίαλα άτομα που εκφράζονται σαν τον Τσόρτσιλ ενώ είναι επιεικώς αγράμματα... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:51 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:27:07 μμ »
Ηρεμήστε λίγο... δεν ξέρουμε ακόμα πώς θα εξειδικευτούν τα "περίφημα" μέτρα. Σε κάθε περίπτωση, διορισμός μέσω ΑΣΕΠ, ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ!
Κι εγω αυτό θέλω να πιστεύω τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:30:30 μμ »
Ηρεμήστε λίγο... δεν ξέρουμε ακόμα πώς θα εξειδικευτούν τα "περίφημα" μέτρα. Σε κάθε περίπτωση, διορισμός μέσω ΑΣΕΠ, ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ!
Κι εγω αυτό θέλω να πιστεύω τελικά...
Τι εννοείτε "δε χάνεται"; τι να το κάνω να με πάρουν μετά από΄δύο χρόνια. Εγώ έκλεισα το φροντιστήριο, για να με πάρουν ωρομίσθια. ούτε ωρομίσθια με πήραν ούτε και θα με διορίσουν του χρόνου. εγώ αυτό δεν το ανέχομαι. καλό είναι να ρωτήσουμε κάποιον δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:33:17 μμ »
Μας απασχολει η γλωσσα τωρα; Εγω που περιμενω τον ΑΣΕΠ για να διοριστω εδω και χρονια με 3 επιτυχιες που να στειλω τον λογαριασμο ;Πες μου.Ξερεις ποσο κοσμος περιμενει ρε; Και ολα αυτα επειδη ενας ανικανος κυβερνουσε τοσα χρονια; Στο εκτελεστικο να πατε.

 Εσύ  ως  μοναδικός  σε αυτή την κατηγορία
Κάτι θα κάνει βρε για σένα η Αννούλα       δικός της άνθρωπος είσαι
Ξύπνα  Βασίλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:51 »

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:35:42 μμ »
Ηρεμήστε λίγο... δεν ξέρουμε ακόμα πώς θα εξειδικευτούν τα "περίφημα" μέτρα. Σε κάθε περίπτωση, διορισμός μέσω ΑΣΕΠ, ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ!
Κι εγω αυτό θέλω να πιστεύω τελικά...
Τι εννοείτε "δε χάνεται"; τι να το κάνω να με πάρουν μετά από΄δύο χρόνια. Εγώ έκλεισα το φροντιστήριο, για να με πάρουν ωρομίσθια. ούτε ωρομίσθια με πήραν ούτε και θα με διορίσουν του χρόνου. εγώ αυτό δεν το ανέχομαι. καλό είναι να ρωτήσουμε κάποιον δικηγόρο.

Εννοούμε ότι θα διοριστείς! Τώρα, με τι μισθό ακριβώς, θα σε γελάσω...  ;D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:37:21 μμ »
Πάντως είπε "όπως είχαμε πει και προαναγγείλει παγωνουν οι προσλήψεις στο δημόσιο". Αν έχει νόημα το όπως είχαμε πει , σημαίνει ότι οι εξαιρέσεις για παιδεία και υγεία ι΄σχύουν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις για να δούμε. Επισης σημασία έχει οτι η ΝΕΤ πυ ανέλυσε περαιτέρω τα μέτρα δεν στάθηκε καθόλου στο συγκεκριμένο. Αν συνεπαγόταν κάποια αλλάγή ΄δηλ. πάγωμα όλων των προσλήψεων κάτι δεν θα σχολίαζε???

Συνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:38:04 μμ »
Μην ερμηνεύουμε ότι ακούμε αυτολεξεί.  Το σχέδιο εξαιρεί την υγεία και την εκπαίδευση από το πάγωμα των προσλήψεων για το 2010, προσλήψεις που γίνονται τον Σεπτέμβριο και επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό μόνο κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους, των αναπληρωτών μάλιστα λιγότερο από έξι μήνες.  

To σχέδιο Α εξαιρούσε εκπαιδευτικούς και νοσηλευτές. Τώρα, κατόπιν συστάσεως των Βρυξελλών, θα εφαρμοστεί το σχέδιο Β που είναι πιο αυστηρό. Αύριο θα κριθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και απ' ό,τι λέγεται, αυτό θα γίνει αποδεκτό. Αν δεν τα πάμε καλά στην εφαρμογή, έπεται συνέχεια... Πάντως, η κατάσταση είναι πολύ άσχημη και δεν νομίζω ότι το έχει καταλάβει ακόμα ο κόσμος. Ας αναλογιστεί κανείς ότι η Αργεντινή και η Ρωσία με έξι φορές λιγότερο χρέος είχαν χρεοκοπήσει στο παρελθόν. Εμάς προς το παρόν μάς σώζει η Ε.Ε.

Πάντως, λογικά οι λίστες επιτυχόντων διαγωνισμών του ΑΣΕΠ δεν καταργούνται, απλώς θα παγώσουν. Τουλάχιστον αυτό φαντάζομαι ότι νομικά θα μπορεί να κατοχυρωθεί.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:39:57 μμ »
Οι διοριστεοι του ΑΣΕΠ θα διοριστουν. Το θεμα ειναι αν αυτο θα συμβει φετος ή θα γινει αναστολη των προσληψεων μεχρι να εξασφαλισθουν οι απαραιτητοι ποροι.

Πρεπει να γινει εξειδικευση των μετρων σε ο,τι αφορα τις προσληψεις στο δημοσιο, μη βγαζετε βιαστικα συμπερασματα. Αλλωστε αυριο το πρωι, ολες οι εφημεριδες θα φιλοξενουν εκτενη ρεπορταζ και αναλυσεις και σιγουρα θα αποσαφηνιζεται το θεμα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:41:14 μμ »
πότε περάσαμε στο σχέδιο β' του ΠΣΑ, χωρίς να το καταλάβουμε; Εδώ στην νετ λέει ότι μετά από τέσσερις μέρες θα πάρει την έγκριση το α΄σχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος achilleas01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:51:01 μμ »
περάσαμε στο σχέδιο Β ταχύτατα χωρίς να το καταλάβουμε :P τον Μάρτιο θα περάσουμε και στο σχέδιο Γάμα...γενικό πάγωμα προσλήψεων το σχέδιο Β και πάγωμα μισθών...φαντάσου τι θα γίνει και στο σχέδιο Γ...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:51:09 μμ »
βρε παιδια αυτα τα εχουμε αναλυσει..φαινονται μεσα απο το συμφωνο σταθεροτητας που σταλθηκε στις Βρυξελες...παγωμα δεν υπαρχει στην εκπαιδευση..διορισμοι θα γινουν αλλα θα υπαρξει ραγδαια μειωση τους...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:53:17 μμ »
πότε περάσαμε στο σχέδιο β' του ΠΣΑ, χωρίς να το καταλάβουμε; Εδώ στην νετ λέει ότι μετά από τέσσερις μέρες θα πάρει την έγκριση το α΄σχέδιο.
αλλά ήδη τα καλά λόγια και την προέγκριση την εισέπραξε ο πρωθυπουργός...

αλήθεια, γιατί δεν κατανόμασε αυτούς που παίζουν κερδοσκοπικά (και εκβιαστικά) παιχνίδια στην πλάτη της χώρας μας; Φοβήθηκε την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων; ;)

Αποσυνδεδεμένος achilleas01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:57:10 μμ »
βρε παιδια αυτα τα εχουμε αναλυσει..φαινονται μεσα απο το συμφωνο σταθεροτητας που σταλθηκε στις Βρυξελες...παγωμα δεν υπαρχει στην εκπαιδευση..διορισμοι θα γινουν αλλα θα υπαρξει ραγδαια μειωση τους...
αν διαβάσεις το πρόγραμμα σταθερότητας γράφει στη σελίδα 23 ότι παγώνουν οι μισθοί πάνω από τα 2000 ευρώ...σήμερα ο Παπανδρέου το ξεπέρασε και μίλησε για ολικό πάγωμα...το ίδιο είπε και για γενικό πάγωμα στις προσλήψεις...αναιρέθηκε το πρόγραμμα πάμε απευθείας στο σχέδιο Β

Συνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πάγωμα Όλων των Προσλήψεων ;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:59:43 μμ »
πότε περάσαμε στο σχέδιο β' του ΠΣΑ, χωρίς να το καταλάβουμε; Εδώ στην νετ λέει ότι μετά από τέσσερις μέρες θα πάρει την έγκριση το α΄σχέδιο.

Το είπαν δημοσιογράφοι σε άλλα κανάλια.
Στην περίπτωση των προσλήψεων το σχέδιο Α πρόβλεπε πάγωμα προσλήψεων, με εξαίρεση  Yγεία, Δημόσια Aσφάλεια και Παιδεία. Τώρα μίλησαν για γενικό πάγωμα προσλήψεων χωρίς εξαιρέσεις.

Ένα πρώτο αναλυτικό ρεπορτάζ που αναφέρει το πάγωμα των προσλήψεων χωρίς εξαιρέσεις.
http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=59776

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160605
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.