*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 20, 2009, 11:51:41 μμ »
παιδια οι περιοχες τοποθετησης εχουν βγει στη σχετικη εγκυκλιο : http://www.alfavita.gr/aa_dior_ekp_2009_2010_090806.zip και μαλιστα τα 13 ατομα εχουν τοποθετηθει σε καποιες απο αυτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 21, 2009, 12:10:23 πμ »
Γεια σας συναδελφοι..Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα: Το ονομα μου βρισκεται στον ενίαιο πίνακα διορισμού, είναι πιο κατω απο τη μέση του πίνακα βέβαια, με τα πενιχρά υπομόρια της ωρομισθίας. Αν είχα κάνει την αίτηση για διορισμό υπήρχε περίπτωση να είμαι διορισμένη τώρα? Το λογικό δεν είναι να καλούσαν π.χ. τους 10 πρώτους για να καλύψουν τις οργανικές θέσεις? Ή κάλεσαν αυτούς που είχαν κάνει τα χαρτιά τους κι ας μην είχαν πολλά μόρια? Είδα οτι οι διορισθέντες είχαν πολλά μόρια είτε απο προυπηρεσία είτε απο επιτυχία στο ΑΣΕΠ, όμως αν κάποιος από αυτούς δεν είχε κάνει αίτηση, και είχα κάνει εγώ , υπήρχε περίπτωση να του πάρω τη θέση?  ???
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:02:55 πμ »
αχ Λένα δεν ξέρω να σου απαντήσω... :-\

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 21, 2009, 03:51:28 μμ »
Στην εγκύκλιο ανέφερε πόσα μόρια έπρεπε να έχει κανείς για να έχει το δικαίωμα να κάνει αίτηση διορισμού μέσω προϋπηρεσίας. Επίσης στα μόρια αυτά δεν συνυπολογίζονται τα μόρια επιτυχίας στον ΑΣΕΠ (δλδ. αυτά που πέτυχε κανείς πάνω από τη βάση), παρα μόνο τα της καθαρής προϋπηρεσίας. Αν οι θέσεις είναι π.χ. 10 το ΥΠΕΠΘ θα καλέσει τους 30 πρώτους για αίτηση διορισμού. Βάση των δηλώσεων τους θα καταρτηθεί πίνακας διοριστέων. Αν κάποιος είχε όσα μόρια προέβλεπε η εγκύκλιος και δήλωνε ότι δέχεται να διοριστεί οπουδήποτε, και αν αυτοί που ήταν παραπάνω του  σε σειρά, με περισσότερα μόρια δεν επέλεγαν να πάνε παντού, ίσως κάποιος να είχε πιθανότητα για διορισμό. Από την εγκύκλιο βλέπω ότι στην Ιταλική Φιλολογία ΠΕ34 κάποιος έπρεπε να έχει 10,051 μόρια για είναι σε θέση να κάνει αίτηση διορισμού. Τώρα αν δεις τον ενιαίο πίνακα διορισμών στο e-aitisi.sch.gr, φτάνει μέχρι τον υποψήφιο με αριθμό 26. Από τους 26 αυτούς λοιπόν έστω ότι όλοι έκαναν άιτηση διορισμού και δήλωσαν όλες τις περιοχές, οι θέσεις που προκυρήχθηκαν ήταν 3, άρα διορίστηκαν 3 άτομα. Κάποιοι παραπάνω με 39+ μόρια εμπίπτουν σε άλλες κατηγορίες διορισμού. Π.χ. τριαντάμηνο ή εικοσιτετράμηνο + επιτυχία ΑΣΕΠ. Ό,τι άλλο θέλετε ρωτήστε, χαίρομαι  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 21, 2009, 05:29:11 μμ »
Ευχαριστούμε dιmιsfl
Παιδιά για να είμαι ειλικρινής ό,τι απορία έχω , την λύνω στην δευτεροβάθμια,
όσο για τις διαρροές στα "χαρτακια" μακάρι να ξέραμε πόσες είναι!!!
Το πρόβλημα προκύπτει απο τους διευθυντεες της α' βαθμιας που βαρέθηκαν να φωτοτυπήσπουν την νέα οδηγία και απο την άγνοια παιδιών και γονέων που νομίζουν ότι η ιταλική διδάσκεται σε συγκεκριμένα συμνάσια (ποιός τώρα τους περασε αυτή την εντύπωση???!!!)
Επιπλέον νομίζω ότι τώρα που είναι αρχή της σχολικής χρονιάς(11/9 σύμφωνα με τις μέχρι τώρα΄ενδείξεις) καλό θα ήταν να βρεθούμε οι συνάδελφοι της κάθε περιφέρειας και να οργανώσουμε τις κινήσεις μας έτσι ώστε να γίνει κατανοητό το ότι τα ιταλικά διδάσκοντα ΣΕ ΟΛΑ τα γυμνάσια της χώρας και είναι της ν διακριτική ευχέρεια του μαθητη της α' γυμν να τα επιλέξει ως β' ξένη γλώσσα ,  (εμεις τουλάχιστον εδώ αυτό κάνουμε και ενημερώνουμε και τον σύλλογο)
Εχουμε ακόμη 15 μέρες να κινηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση  και κάνουμε αισθητ'η την παρουσία μας
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 21, 2009, 06:43:17 μμ »
ανανεωμένοι και οι πίνακες πια,μένει να δούμε πόσους αναπληρωτές θα πάρουν  ::)

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:22:00 μμ »
Χίλια ευχαριστώ dimisfl για τη διευκρίνιση.  ;)

Η artsatal έχει δίκιο. Εγώ σκέφτομαι να βάλω άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Έχω και άλλη απορία... :-[ Για την επιλογή των ωρομισθίων ξεκινάνε από αυτούς που είναι πάνω πάνω στη λίστα, έτσι δεν είναι? Μήπως ξέρουμε πότε θα ανακοινωθεί ο πολυπόθητος πίνακας των ωρομισθίων? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αργεί τόσο πολύ..

Καλή επιτυχία σε όλους μας παιδιά!  :)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:28:47 μμ »
Χίλια ευχαριστώ dimisfl για τη διευκρίνιση.  ;)

Η artsatal έχει δίκιο. Εγώ σκέφτομαι να βάλω άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Έχω και άλλη απορία... :-[ Για την επιλογή των ωρομισθίων ξεκινάνε από αυτούς που είναι πάνω πάνω στη λίστα, έτσι δεν είναι? Μήπως ξέρουμε πότε θα ανακοινωθεί ο πολυπόθητος πίνακας των ωρομισθίων? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αργεί τόσο πολύ..

Καλή επιτυχία σε όλους μας παιδιά!  :)

LenagrecA,
Ναί ο πίνακας ξεκινά απο πάνω προς τα κάτω!!
Λογικά βλέποντας την σειρα των αναπληρωτων ανα  περιοχή  βλέπει καποιος καθ την σειρα που θα έχει,
και εγω απορώ για την καθυστέρηση ωρομισθίων ανα περιφέρεια,΄εχθές έληξε η προθεσμία παρουσίασης των μονίμων και έβγαλάν αμέσως τους νεους πίνακες , μήπως καλέσουν τους πρώτους αναπληρωτες και μετα βγάλουν ωρομίσθιους!??? πέρσυ πάντως εβγαλαν σχεδόν ταυτόχρονα
Οψόμεθα
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 22, 2009, 05:34:31 μμ »
Μακάρι να μην το καθυστερήσουν  για πολύ ακόμη...

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που δουλεύατε ως ωρομίσθιοι πέρυσι , μέχρι ποιό σημείο του Rete! junior διδάξατε έως το τέλος της χρονιάς?
Υποθέτω ότι και στους μαθητές της Β' Γυμνασίου θα συνεχιστεί το ίδιο βιβλίο, έτσι δεν είναι?
A presto... ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:53:39 μμ »
Artsatal, Πως βλέπει κάποιος την σειρά αναπληρωτών ανά περιοχή??? Δηλ. παιδιά πρέπει καθ'ολη την διάρκεια της χρονιάς να είμαστε on line μήπως και μας καλέσουν σε πιθανό κενό??

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 22, 2009, 08:36:49 μμ »
Artsatal, Πως βλέπει κάποιος την σειρά αναπληρωτών ανά περιοχή??? Δηλ. παιδιά πρέπει καθ'ολη την διάρκεια της χρονιάς να είμαστε on line μήπως και μας καλέσουν σε πιθανό κενό??

Kekaki,
Εγώ είμαι στην Κρήτη, οπότε απο τα περσινα πάνω κάτω ξέρω τους συναδέλφους, γνωρίζω ότι έχουν ήδη προστεθεί δύο (μία καινόυργια συνάδελφος και η πρώτη στην σειρα η οποία ήταν στην αρχή και  περσυ αλλά κατά την διάρκεια της χρονιας την "εξαφάνισαν" απο τον πίνακα) εαν υπάρχουν και άλλοι δεν το γνωρίζω και έτσι υπολογίζω -στο περίπου-  βλέποντας τον πίνακα των αναπληρωτών  . Τα πράγματα είναι κάπως ποιο δύσκολα σε μεγάλες περιφέρειες πχ Αθηνα ή Θεσσαλονμίκη αλλά και πάλι κάτι γίνεται (τουλάχιστον με τους ήδη υπάρχοντες απο πέρσυ)
Eaν είσαι ωρομίσθια θα πρέπει να κοιμάσαι παρέα με το κινητό, ειδικά εαν σε πλησιάσει η σειρα. Ξέρω καλά ότι εδω κάλεσαν την συνάδελφο που ήταν τελευταία γιατί οι προηγούμενοι δεν είχαν δηλώσει την περιοχή, όπως και άλλη συνάδελφο που λόγω εγκυμοσύνης έφυγε αρχές Μαρτίου , λογίκά θα πρέπει να καλύφτηκε η θέση της (Αθήνα)!!
Αρα δεν χάνετε τίποτε ειδικά στην αρχή να επικοινωνείτε με τις δευτεροβάθμιες και να πληροφορέιστε την σείρα σας (καλό θα είναι να ρωτήσετε αρχικά΄πόσες ώρες ιταλικών υπάρχουν στην περιφέρειάς σας, οπότρε να υολογίσετε τους ωρομισθιόυς =10ώρες / 1 ωρομίσθιος)  
Lenagreca λογικά θα πρέπει να συνεχίσουμε το RETE, (μακάρι να προστεθεί και άλλο βιβλίο έτσι ώστε να έχουμε ΄και άλλη επιλογη γιατί εμένα τουλάχιστον δεν μου άρεσε-έφτασα μέχρι το 4ο κεφάλαιο και κάποια στοιχεία απο το 5ο) εχουν αναρτήσει  στο παιδαγωγικό ινστιτούτο το αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας οπότε υποτίθεται ότι δεν έχουμε και τα πολλά περιθώρια (άλλωστε όλα είναι συνάρτηση της στιγμής που θα μας καλέσουν- ελπίζω όχι πάλι τον Νοέμβριο!! αλλά ι πως θα μπούμε στην ύλη της β γυμνασίου εαν τα παιδιαά δν έχουν διδαχθει και πάνω απ' όλα εμπεδώσει αυτήν της α' γυμνασίου!!???
la vita e' bella  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2009, 08:46:28 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:37:50 πμ »
Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό... και οι δικοί μου μαθητές δεν αφομοίωσαν πολλά πράγματα..και εγώ ολοκλήρωσα και την τέταρτη ενότητα.. έχασα και αρκετά μαθήματα, λόγω μαθητικών εκδηλώσεων και σχολικών περιπάτων, οπότε τα περιθώρια ήταν κάπως περιορισμένα..
Ας ελπίσουμε φέτος να αρχίσουμε νωρίτερα.. ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 24, 2009, 12:27:42 πμ »
καθώς δεν έχω δηλώσει και για ωρομίσθια,είμαι απλά περίεργη για το πόσους θα πάρουν...όσο περισσότεροι σαφώς τόσο το καλύτερο,αλλά μακάρι να ήταν όλοι αυτοί αναπληρωτές (πώς θα'θελα! ;D)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:58:24 πμ »
καθώς δεν έχω δηλώσει και για ωρομίσθια,είμαι απλά περίεργη για το πόσους θα πάρουν...όσο περισσότεροι σαφώς τόσο το καλύτερο,αλλά μακάρι να ήταν όλοι αυτοί αναπληρωτές (πώς θα'θελα! ;D)

Λογικά αυτό θα κριθεί απο τις ώρες που εχουν ήδη δηλωθεί αλλά και απο τους αναπληρωτές που θα πάρει. Πέρσυ πήρε 2 μόνιμους και 14-15 (δεν θυμάμαι καλά) αναπληρωτές!
Oi πρώτοι αναπληρωτές λογιικά θα καλύπτουν τις περιοχές που ζητούσε μόνιμους και δεν καλύφτηκαν δηλ Α' ΖΑΚΥΝΘΟΥ
Β' ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-  Α' ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ -Α' ΚΥΚΛΑΔΩΝ -Γ' ΚΥΚΛΑΔΩΝ -Δ' ΚΥΚΛΑΔΩΝ
Ο γρίφος ειίναι οι μετά! πάντως ΑΝ σε κάθε περιφέρεια στείλει 1 αναπληρωτή (γιατί εαν δεν πάρει τουλάχιστον 50 τότε δεν νομίζω οτι μας υπολογίζουν) πάλι θα μείνουν ώρες για 2-3 ωρομίσθιους ανα δευτεροβάθμια.
 Σ' εμας εδώ έστειλε 1 μόνιμο (ζητούσε 2) κάλυπτοντας έτσι την δευτέρα γυμνασίου (τα περσυνα πρωτάκια) και μένουν  ελέυθερες οι καινούργιες τάξεις..
ΑΡΑ πρέπει να δραστηροποιηθούμε πολύ σοβαρα και να εδραιώσουμε την υπαρξή μας στις συνειδήσεις των γονέων και πάνω απ' όλα των παιδιών έτσι ώστε να κερδίσουμε και άλλες θέσεις με καινούργιες δηλώσεις στην πρώτη γυμνασίου!!!! Δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε γιατί του αντί-χρονου θα ψάχνουμε για μαθητες (ξαναλέω κοιτάξτε τι έπαθαν άλλοι ξενόγλωσσοι, ονόματα δεν λέμε!!) και μην ξεχνάτε ότι μπαίνουν και άλλες γλώσσες δυναμικά και πολύ καλά κάνουν!!
Εμείς θα πρέπει να "κινηθούμε" σ άυτες τις μέρες που μας μένουν μέχρι τις 11/9.
Ελάτε σ' επαφή οι συνάδελφοι των περφερειών και κάνετε δυναμικά αισθητή την παρουσία μας!!    
Απλά απο περιέργεια, γιατί maratel δεν δήλωσες ωρομίσθια ?  Ακόμα και εαν εχεις κώλυμμα πχ φροντιστήριο, θα μπορούσες να δηλώσεις μόνο μία περιοχή και μάλιστα να μην αποδεχτεις διορισμό εαν δεν σε κάλυπταν οι προσφερόμενες ώρες!!!
 Το αναφέρω γιατί σαφώς τα μόρια,  μας αναβάζουν κάποιες θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών! Ειδικά εαν εχεις γραψει στον ΑΣΕΠ. Εσύ έχεις καλή σειρά?  
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2009, 05:24:55 μμ από artsatal »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160230
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 618
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.