*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688234 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2114 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:37:47 μμ »
Παράθεση
Ελευθερη πρόσβαση σημαίνει ακριβώς να επιλέγεις το που θα συμμετέχεις.Αν κάποιος έχει επιμόρφωση καλύτερη απο εμένα δεν με ενόχλησε ποτέ και δεν το έκανα ποτέ θέμα.

O καθένας μπορεί να επιλέξει το πού θα συμμετέχει, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει ντε και καλά να του δοθεί η θέση την οποία θα επιλέξει, πολύ περισσότερο δε όταν αυτό προϋποθέτει η εν λόγω θέση να αφαιρεθεί από κάποιον άλλο. Είναι παράλογο αυτό. Ούτε φυσικά σημαίνει οτι τα προσόντα που έχει εκείνος, τα οποία θεωρεί τα πλέον σημαντικά, είναι πράγματι τα πλέον σημαντικά, ενώ τα προσόντα που έχουν οι άλλοι είναι λιγότερο σημαντικά επειδή δε τα διαθέτει εκείνος.
Μ' αυτή τη λογική, κι εγώ θέλω να κάνω μάθημα στο σχολείο που είναι στη γειτονιά μου, άντε να κόψουν 10 ώρες από τη καθηγήτρια που έχει οργανική θέση εδώ, να τις δώσουν σε'μενα.

Εμένα πάντως μου ανάθεσαν ένα μάθημα εκ των δύο που ήμουν πρώτη στον πίνακα με την αιτιολογία ότι ειναι στην ευχέρεια του διευθυντή να δώσει μέχρι 2.
Το θεμα είναι οτι αρνήθηκα την ανάθεση του συγκκεριμένου μαθήματος λόγω ωραρίου και ήθελα το άλλο...bad luck........


Κρατάμε οτι η "διακριτική ευχέρεια" του διευθυντή να δώσει μέχρι χ αριθμό μαθημάτων (πριν ήταν 3 τώρα έγινε 2), παραμένει. Πρακτικά το μόνο θετικό που βλέπω από το καινούργιο σύστημα, είναι η ανακοίνωση της μοριοδότησης, αλλά πολύ καλό που μας έκανε να βλέπουμε οτι είμαστε πρώτοι, και τις θέσεις να τις παίρνουν οι επόμενοι. Πέρα, φυσικά από το γεγονός οτι με τη μοριοδότηση έτσι όπως την έκαναν γίνεται ένα τεράστιο μπάχαλο από το οποίο κανείς δε μπορεί να βγάλει άκρη, αφού άλλοι βρέθηκαν να πριμοδοτούνται και άλλοι να χαντακώνονται (άλλα μόρια είχαν υποβάλλει και άλλα τους έδωσαν).
Φυσικά η ανακοίνωση της μοριοδότησης ήταν κι από πρίν υποχρέωση των ΙΕΚ. Πόσο δύσκολο θα ήταν να υποχρεώσουν τους διευθυντές να τα ανακοινώσουν στις ιστοσελίδες των ΙΕΚ τους?

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:40:41 μμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:54 »

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2115 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:55:52 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:47:02 πμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2116 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:58:19 μμ »
Ο Διευθυντής μου είπε ότι και πριν έβγαζαν πίνακες, οι οποίοι ήταν ενδεικτικοί......απλά δεν τους δημοσίευαν...
Πάντως εγώ έκανα παλιά στα ΙΕΚ, μετά από κάποια φάση και με περισσότερη προυπηρεσία  κλπ δεν μου έδιναν καμία ώρα...και φέτος να που εντελώς τυχαία ελέησε ο θεός... Αυτό για μένα τα λέει όλα.
Τι να πω...Γίνονται προσπάθειες αλλά το σύστημα πάλι δεν λειτουργεί αξιοκρατικά..Φαίνονται ότι θέλουν να βολέψουν συγκεκριμένους...
Πιστεύω ότι η επιλογή και η ανάθεση θα πρεπει να γίνεται απευθείας από κάποια ανεξάρτητη αρχή.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2117 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 09:12:04 μμ »
Απλά lida τότε το κάθε ΙΕΚ όριζε αυθαίρετα τα μόρια που μετράνε. Για να γίνει το σύστημα δίκαιο και αδιάβλητο για μένα η λύση είναι η εξής:
1. Ξεκάθαρη μοριοδότηση (όχι όπως εφαρμόστηκε τώρα, που βλέπεις διαφορές 25 μορίων στα ίδια άτομα από ΙΕΚ σε ΙΕΚ)
2. Κεντρικός έλεγχος από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όχι ανά ΙΕΚ,
3. Έλεγχοι της εγκυρότητας των δικαιολογητικών και δημιουργία μητρώου που θα απαλλάσσει τους εκπαιδευτές από την υποβολή των ίδιων δικαιολογητικών ξανά και ξανά
4. Συγκεκριμένος αλγόριθμος ανάθεσης μαθημάτων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:54 »

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2118 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 09:30:56 μμ »
Απλά lida τότε το κάθε ΙΕΚ όριζε αυθαίρετα τα μόρια που μετράνε. Για να γίνει το σύστημα δίκαιο και αδιάβλητο για μένα η λύση είναι η εξής:
1. Ξεκάθαρη μοριοδότηση (όχι όπως εφαρμόστηκε τώρα, που βλέπεις διαφορές 25 μορίων στα ίδια άτομα από ΙΕΚ σε ΙΕΚ)
2. Κεντρικός έλεγχος από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όχι ανά ΙΕΚ,
3. Έλεγχοι της εγκυρότητας των δικαιολογητικών και δημιουργία μητρώου που θα απαλλάσσει τους εκπαιδευτές από την υποβολή των ίδιων δικαιολογητικών ξανά και ξανά
4. Συγκεκριμένος αλγόριθμος ανάθεσης μαθημάτων

+1!!!

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2119 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 09:58:54 μμ »
Συνάδελφοι, όσον αφορα στον περιορισμό για δύο ΙΕΚ μίλησα με δικηγόρο και έστειλα ένσταση προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, την οποία κοινοποίησα στα 4 ΙΕΚ και έλεγα ότι είναι μή μόνιμος και αυθαίρετος ο περιορισμός που βάλατε για δύο ΙΕΚ και ζητώ να με προσλάβουν με όριο ωρών 21 ώρες την εβδομάδα σαν ιδιώτη και όχι με όριο ΙΕΚ, το οποίο είναι μη νόμιμο βάση νομοθεσίας (απο ποιό νόμο προκύπτει κατι τέτοιο). Την ένσταση την έστειλα ταχυδρομικα και θα τη στείλω και τώρα ηλεκτρονικα στο e-mail που δώσανε!!! Αν μπορειτε στείλτε και εσείς που θίγεστε απο τον παραπάνω περιορισμό, όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.  Σήμερα 15 είναι η τελευταια μέρα που μπορούμε να στείλουμε ενστάσεις! Μάλιστα και άνθρωπος μέσα απο τον ΙΝΕΔΙΒΙΜ παραδέκτηκε ότι είναι παράνομος αυτός ο περιορισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:27:33 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2120 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 10:45:00 μμ »
Καταρχήν έτσι όπως είναι γραμμένη η προκήρυξη αφενός υπάρχει περιορισμός 2 μαθήματα/ΙΕΚ, αφετέρου δεν υπάρχει κάτι που να υποχρεώνει τον εκάστοτε διευθυντή να σου δώσει ντε και καλά 2 μαθήματα.
Από εκεί και πέρα είναι άδικος ο περιορισμός για έναν απλό λόγο: υπάρχουν μαθήματα μονόωρα και μαθήματα 7ωρα!! Δηλαδή άντε να δοθούν πχ 2 μαθήματα της μιας ώρας σε κάποιον και σε κάποιον άλλον 2 επτάωρα μαθήματα! Το ίδιο είναι;; Θα έπρεπε να υπάρχει πλαφόν στις συνολικές ώρες που μπορεί να πάρει κάποιος, όχι πλαφόν στον αριθμό των ΙΕΚ ή των μαθημάτων, αυτό το πλαφόν ανά ώρες νομίζω υπήρχε και κακώς άλλαξε.
Τέλος αδυνατώ να κατανοήσω πώς κάποιοι διαχωρίζουν την αξιοκρατία από τη δικαιοσύνη! Το ένα προϋποθέτει το άλλο και δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο, τα υπόλοιπα είναι σοφιστείες!!

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2121 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:13:58 μμ »
Και σε ποιά νομοθεσία στηρίζεται αυτό και μπορεί μια προκήρυξη να αλλάζει τον ισχύοντα νόμο του ορίου ωρών ! Άρα είναι παράνομος και αυθαίρετος αυτός ο περιορισμός! Γιατί δεν αντιδρούμε και τα δεχόμαστε όλα σαν τα προβατάκια έτοιμα για την σφαγή!!
Μας βάζουν χαράτσια μας κόβουν μεροκάματα μας βάζουν όρια σε όλα μέχρι και που και σε πόσες σχολές θα διδάξουμε, άνθρωποι άσχετοι και επικίνδυνοι που με την συγουριά της θέσης και του μισθού τους, κόβουν απο τους νέους και τους πτυχιούχους αυτούς που ίδρωσαν για να είναι άνεργοι, γιατί δεν είχαν βύσμα την εποχή των παχιών αγελάδων, και κυνηγάνε 10 ώρες σε ΙΕΚ για να πληρώσουν το νοίκιο, τα χαράτσια, και να ζήσουν την οικογενειά τους !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:21:46 μμ από senior_ »

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2122 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:32:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:47:24 πμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2123 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:37:21 μμ »
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι παλεύω καθε χρόνο για 10 ώρες δεν έχω μόνιμη απασχόληση πληρώνω μόνος μου την ασφάλεια τσμεδε και αυτό τον χρόνο περιμένω και παιδί!!! Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:56:54 μμ από senior_ »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2124 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:38:19 μμ »
Σας παρακαλώ συνάδελφοι μη στρέφεστε ο ένας εναντίον του άλλου. Αν έχετε να πείτε κάτι προσωπικό μπορείτε να το κάνετε με πμ. Αυτή η συζήτηση δεν προσφέρει κάτι στα μέλη και στους αναγνώστες του φόρουμ. Σκεφτείτε πριν γράψετε κάτι αν θα είναι χρήσιμο για τους άλλους. Τα γραπτά μένουν, για αυτό ας προσέχουμε τι γράφουμε και πώς το γράφουμε.

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή που θα δείξετε!

Να συμπληρώσω στα γραφόμενα από τον διαχειριστή ( με την άδειά του 8)) ότι είναι σημάδι εξυπνακισμού να προβάλλουμε τα ορθογραφικά λάθη συμμετεχόντων στο forum προκειμένου να "βγούμε από πάνω". Και ( να το τραβήξω λίγο ) είναι και σημάδι αντιπαιδαγωγικής συμπεριφοράς που δεν συνάδει με τον πρέποντα χαρακτήρα ενός εκπαιδευτικού.

Εσύ μπορεί να μυγιάστηκες....Εγώ ειρωνεύομαι...

Και σε ποιά νομοθεσία στηρίζεται αυτό και μπορεί μια προκήρυξη να αλλάζει τον ισχύοντα νόμο του ορίου ωρών ! Άρα είναι παράνομος και αυθαίρετος αυτός ο περιορισμός! Γιατί δεν αντιδρούμε και τα δεχόμαστε όλα σαν τα προβατάκια έτοιμα για την σφαγή!!
Μας βάζουν χαράτσια μας κόβουν μεροκάματα μας βάζουν όρια σε όλα μέχρι και που και σε πόσες σχολές θα διδάξουμε, άνθρωποι άσχετοι και επικίνδυνοι που με την συγουριά της θέσης και του μισθού τους, κόβουν απο τους νέους και τους πτυχιούχους αυτούς που ίδρωσαν για να είναι άνεργοι, γιατί δεν είχαν βύσμα την εποχή των παχιών αγελάδων, και κυνηγάνε 10 ώρες σε ΙΕΚ για να πληρώσουν το νοίκιο, τα χαράτσια, και να ζήσουν την οικογενειά τους !!!!

δυστυχώς έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό σ' αυτά που λες. Εν πάσει περιπτώσει, κάποιος είχε πεί οτι τα ΙΕΚ δεν είναι για χόρταση, και όντως δεν είναι, αλλά για πολλούς ανθρώπους, έχουν καταλήξει να είναι το μόνο που τους έχει απομείνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:41:20 μμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2125 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:48:03 μμ »
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι παλεύω καθε χρόνο για 10 ώρες δεν έχω μόνιμη απασχόληση πληρώνω μόνος μου την ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ και αυτό τον χρόνο περιμένω και παιδί!!! ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου...
Καλά κάνεις και το παλεύεις με ένσταση συνάδελφε. Δε γίνεται να αυξάνουν τα έξοδα και οι υποχρεώσεις σου και τα έσοδα να μειώνονται. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να έρθει και το παιδί!

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2126 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:51:13 μμ »
Μια φορά ένας διευθυντής σε σχολείο μου είχε πει γιατί παίρνεις ώρες σε ιεκ αφού θα αργήσεις να πληρωθείς αργότερα έμαθα ότι ο ίδιος είχε κάνει φασαρία με τον διευθυντή του ΙΕΚ και του έλεγε ότι δεν θα δώσει τα εργαστήρια αν όλοι οι μόνιμοι δεν πάρουν απο δέκα ώρες !!!
΄Μπορεί τα ΙΕΚ να μην είναι για χόρταση αλλά κάποιοι άνθρωποι είναι αχώρταγοι.....

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2127 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:54:05 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφε Lasid για τις ευχές σου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160633
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.