*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035784 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ενας ακόμα παρτάκιας και υπερόπτης και με κεφαλαία γράμματα παρακαλώ......
Μαζί με το τουφέκι, θυμίσου να πάρειςς και σφαίρες!!!

Θα παρακαλούσα κάποιοι να περιορίσετε την αγένεια και τους χαρακτηρισμούς στο φόρουμ.
Το ξέρω ότι αυτό για κάποιους είναι εξαιρετικά δύσκολο έως ακατόρθωτο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERONYMO2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έτσι δεν λέει το ΣΤΕ; διορισμοί μόνο μέσω γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ έτσι ήτανε (και θα πρέπει) να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ειναι απιθανο το 94/100 της διδακτικης του μαθηματος
μου,το μεγαλυτερο στην ελλαδα,το κανουν μικρο η εμπειρια
σας στο καστελοριζο 6-8 μηνες;;
Ετσι αισθανομαι..
Εσύ μπορεί να αισθάνεσαι όπως θέλεις.Ρώτα όμως και τον μαθητή στο Καστελόριζο πως αισθάνεται που περιμένει πως και πως να ξεκινήσει μαθήματα περιμένοντας ως συνήθως τον αναπληρωτή εκπαιδευτικό που κλείνει κάθε τρύπα....Αν τώρα πιστεύεις ότι αυτό θα καμαρώνει για την επίδοση σου στη διδακτική αντί να κοιτάζει στα μάτια τον αναπληρωτή που έχει πάει εκεί και προκειμένου να του μεταδώσει την γνώση (αντί να απολαμβάνει τη ζεστασιά του σπιτικού του και την άνεση του καναπέ) τι να πω .....μαύρα μεσάνυχτα.Το σχολείο συνάδελφε δεν είναι φροντιστήριο.Αν δε το καταλάβεις αυτό ακόμη και να διοριστείς θα είσαι ξένο σώμα.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
έτσι δεν λέει το ΣΤΕ; διορισμοί μόνο μέσω γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ έτσι ήτανε (και θα πρέπει) να γίνεται.

Το δικαιότατο είναι μοριοδότηση υπό την εποπτεία του ασεπ το οποίο είναι και σύννομο και δεν συγκρούεται με το στε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έτσι δεν λέει το ΣΤΕ; διορισμοί μόνο μέσω γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ έτσι ήτανε (και θα πρέπει) να γίνεται.
Είσαι σίγουρος;Λέι ότι με το υφιστάμενο νομικό καθεστώς δεν ήταν νόμιμοι οι διορισμοί εκτός ασεπ για το λόγο ότι δεν μπορεί να ελεγχθεί για το αν η προυπηρεσία αποκτήθηκε ή όχι αξιοκρατικά. Ένας άλλος νόμος που θα λαμβάνει υπόψη του την προυπηρεσία πριμοδοτώντας τη γενναία μαζί με πιθανές ασφαλιστικές δικλείδες δεν είναι καθόλου αντίθετος από το πνεύμα της απόφασης του ΣΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το ΣτΕ καλά λέει ότι λέει. Ο αριθμός των διορισμών όμως είναι πεπερασμένος. Πώς ακριβώς θα γίνει? Θα καταργήσουμε τους πίνακες που έχουμε τώρα και θα μπούμε σε νέους πίνακες με την επιτυχία ασεπ? με ποια σειρά? Της βαθμολογίας ασεπ? Της παλαιότητας ασεπ? Και αυτοί οι πίνακες θα καταργούνται κάθε δύο τρία και θα μπαίνουμε σε νέους πίνακες με νέο ασεπ και πάει λέγοντας? Τι σύστημα είναι αυτό? Και εγώ επιτυχουσα σε τρεις ασεπ είμαι και με πολύ καλή βαθμολογία. Αλλά δεν έχω πειστεί ακόμη για το σκεπτικό της προσφυγής.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ΣτΕ καλά λέει ότι λέει. Ο αριθμός των διορισμών όμως είναι πεπερασμένος. Πώς ακριβώς θα γίνει? Θα καταργήσουμε τους πίνακες που έχουμε τώρα και θα μπούμε σε νέους πίνακες με την επιτυχία ασεπ? με ποια σειρά? Της βαθμολογίας ασεπ? Της παλαιότητας ασεπ? Και αυτοί οι πίνακες θα καταργούνται κάθε δύο τρία και θα μπαίνουμε σε νέους πίνακες με νέο ασεπ και πάει λέγοντας? Τι σύστημα είναι αυτό? Και εγώ επιτυχουσα σε τρεις ασεπ είμαι και με πολύ καλή βαθμολογία. Αλλά δεν έχω πειστεί ακόμη για το σκεπτικό της προσφυγής.
Μαλιστα... υπαρχουν ειδικοτητες ολοκληρες (οι πινακες  ειναι στη γνωστη διευθυνση, μπες και δες) που δεν εχουν ουτε ενα επιτυχοντα ΑΣΕΠ σε ολους τους διαγωνισμους 2002, 2005, 2008 , τα ονοματα τους ειναι στο site του ΑΣΕΠ στους αποτυχοντες (οι επιτυχοντες διοριστηκαν)  , αυτοι να διοριστουν το αξιζουν
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια τέτοια προσφυγή ίσως να έχει νόημα για όσους ήταν εξοντώσουν τελευταίο διοριστεο και θα είχαν διοριστεί αν δεν υπήρχε η ποσόστωση. Για τους υπόλοιπους επιτυχόντες τι νόημα έχει? Αν και όσοι ήμασταν κοντά στον τελευταίο διοριστεο στους περισσότερους κλάδους έχουμε ήδη συμπληρώσει πολλούς μήνες προϋπηρεσίας. Γιατί να μη προσφύγουμε με το 36μηνο? Από ότι καταλαβαίνω αν δεν κάνω λάθος οι συμβατικές προυπηρεσιες δημιούργησαν τεράστιο πρόβλημα στον κλάδο των γυμναστων ( Όχι ότι αλλού δεν ήταν προβλημα)και κακώς. Δεν μπορούμε όμως να καταρτισουμε ένα σύστημα μόνο για ένα κλάδο. Πρέπει να λάβουμε όλες τις ειδικότητες υπόψη.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ΣτΕ καλά λέει ότι λέει. Ο αριθμός των διορισμών όμως είναι πεπερασμένος. Πώς ακριβώς θα γίνει? Θα καταργήσουμε τους πίνακες που έχουμε τώρα και θα μπούμε σε νέους πίνακες με την επιτυχία ασεπ? με ποια σειρά? Της βαθμολογίας ασεπ? Της παλαιότητας ασεπ? Και αυτοί οι πίνακες θα καταργούνται κάθε δύο τρία και θα μπαίνουμε σε νέους πίνακες με νέο ασεπ και πάει λέγοντας? Τι σύστημα είναι αυτό? Και εγώ επιτυχουσα σε τρεις ασεπ είμαι και με πολύ καλή βαθμολογία. Αλλά δεν έχω πειστεί ακόμη για το σκεπτικό της προσφυγής.
Και να προσθέσω και το εξής ερώτημα.Όσοι στρέφονται εναντίον όσων έχουν προυπηρεσία τι προτείνουν τελικά, να μετρήσει καθόλου γιατί κατά την προσφιλή τακτική του τσουβαλιάσματος είναι παράτυπη-παράνομη-βυσματική-λαμογίστικη.....Ας πει ένας τι πρέπει να γίνει με την προυπηρεσία, να πεταχτεί στα σκουπίδια μηδενίζοντας το κοντερ;Αυτό θέλετε; Συμφωνώ ότι υπήρξαν αδικίες, όμως θα αρθούν αν γίνει τώρα μια νέα μεγαλύτερη αδικία;Θα ήθελα να ακούσω ρεαλιστικές προτάσεις κι όχι συνθήματα υπεροχής λόγω επίδοσης σε ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος GERONYMO2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή μπερδεύτηκα. Διεκδικειτε να διοριστούν όσοι έχουν επιτυχία ασεπ χωρίς καμία άλλη παράμετρο ή προϋπόθεση?
Εννοώ ότι αν εφαρμοζόταν ο νόμος του ΑΣΕΠ αναπληρωτές θα ήτανε οι επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και όχι για παράδειγμα με προυπηρεσία από ``ενισχυτική`` που δεν υπήρχαν αξιοκρατικά κριτήρια. Δεν είναι ο λόγος που μπήκα στο pde άλλωστε να συζητήσω. Είναι το κάλεσμα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ. Αυτά από μένα.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μαλιστα... υπαρχουν ειδικοτητες ολοκληρες (οι πινακες  ειναι στη γνωστη διευθυνση, μπες και δες) που δεν εχουν ουτε ενα επιτυχοντα ΑΣΕΠ σε ολους τους διαγωνισμους 2002, 2005, 2008 , τα ονοματα τους ειναι στο site του ΑΣΕΠ στους αποτυχοντες (οι επιτυχοντες διοριστηκαν)  , αυτοι να διοριστουν το αξιζουν

Ακριβώς στις ειδικότητες που δεν έχουν επιτυχόντες πως θα γίνουν διορισμοί αν υπάρχουν ανάγκες? ( εκτός και αν εννοείς ότι επειδή δεν πέτυχαν δεν κάνουν για την τάξη, οπότε το αφήνω ασχολίαστο καθώς έχω ξαναπεί ότι κατά τη γνώμη μου ο ΑΣΕΠ δεν μπήκε για να βάλει τους καλύτερους στην τάξη μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει έρευνα που να το αποδεικνύει αυτό αλλά για να μας μεταθέσει την ευθύνη της αδιοριστιας μας. Δεν πέτυχες άρα εσύ φταις, δεν κάνεις για την τάξη ( για μόνιμος γιατί αναπληρωτής μπορείς κάλλιστα να διδάσκεις και δέκα χρόνια και κατεύθυνση και ότι ένας άριστος του ασεπ και διορισμένος).
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το σύστημα διορισμού θα είναι μεικτό, α) διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008 και β) προυπηρεσία με κοινωνικά κριτήρια πακέτο. Από το γραφείο του Κ....κη αυτά είναι δεδομένα.
Αν ο Μ.....ας έχει άλλη άποψη θα το μάθουμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το σύστημα διορισμού θα είναι μεικτό, α) διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008 και β) προυπηρεσία με κοινωνικά κριτήρια πακέτο. Από το γραφείο του Κ....κη αυτά είναι δεδομένα.
Αν ο Μ.....ας έχει άλλη άποψη θα το μάθουμε σύντομα.
νομίζω ότι στο β θα έχει πακέτο και βαθμό ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εννοώ ότι αν εφαρμοζόταν ο νόμος του ΑΣΕΠ αναπληρωτές θα ήτανε οι επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και όχι για παράδειγμα με προυπηρεσία από ``ενισχυτική`` που δεν υπήρχαν αξιοκρατικά κριτήρια. Δεν είναι ο λόγος που μπήκα στο pde άλλωστε να συζητήσω. Είναι το κάλεσμα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ. Αυτά από μένα.
Και εμείς αυτό σε ρωτάμε. Οι περισσότεροι εδώ ασεπιτες είμαστε. Με ποια κριτήρια θα μπούμε σε σειρα? Είπαμε οι βυζαντινές έξω.Οκ συμφωνούμε. Από εκεί και πέρα? Θα προηγούνται εγώ από παλιότερο ασεπ? Εσύ με υψηλότερη βαθμολογία γη ια? Αυτός με τα μεταπτυχιακά? Γιατί επιτυχόντες ασεπ είναι χιλιάδες όπως αντιλαμβάνεσαι. Υπό αυτή την έννοια το κάλεσμα να μαζευτούμε πολλοί μπορεί να εξυπηρετεί μόνο λίγους στην πραγματικότητα.
Oleum et operam perdidi!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160040
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.