*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
vickym, δεν αναφέρεται σε εκπαιδευτικούς!
Σε ολους θα αναφέρεται,συμπεριλαμβανομενων και των εκπαιδευτικων με ΦΕΚ.Προσφατο παράδειγμα η προκηρυξη 1/Δ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
΄΄Παράλληλα με το νομοσχέδιο δίνεται η δυνατότητα πρόσληψης των 6.000 επιτυχόντων παλαιότερων διαγωνισμών του ΑΣΕΠ. Οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι θα κληθούν είτε να τεθούν σε κινητικότητα και να τοποθετηθούν άμεσα σε θέσεις που υπάρχουν ανάγκες είτε να αναμένουν να διορισθούν αργότερα στη θέση την οποία είχαν τοποθετηθεί αρχικά΄΄

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
vickym, μιλάει για επιτυχόντες παλαιότερων διαγωνισμών από το 1998 και μετά (για όλο το δημόσιο τομέα).
Το 40% δεν έδωσε σε κανέναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ, ώστε να ανήκει στους επιτυχόντες.
To 40% διορίζεται μεν με την προϋπηρεσία (ΟΚ), αλλά δεν ισχύει ότι όλοι δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ. Μέσα στο 40% υπάρχουν μάλιστα αρκετοί επιτυχόντες, ενώ κάποιοι έχουν πολύ καλή σειρά στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
To 40% διορίζεται μεν με την προϋπηρεσία (ΟΚ), αλλά δεν ισχύει ότι όλοι δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ. Μέσα στο 40% υπάρχουν μάλιστα αρκετοί επιτυχόντες, ενώ κάποιοι έχουν πολύ καλή σειρά στον ΑΣΕΠ.
Μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά οι διορισμοί από τον ενιαίο πίνακα διορισμών (40%) δεν προϋποθέτουν ούτε καν επιτυχία ΑΣΕΠ,
ενώ το νομοσχέδιο μιλάει για επιτυχόντες ΑΣΕΠ εννοώντας αυτούς που κατέχουν ΦΕΚ διορισμού του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Έστειλα στον Κουράκη το κάτωθι

Κύριε Υπουργέ,

Σας στέλνω αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα και έχω την ελπίδα ότι θα το διαβάσετε και θα μου απαντήσετε. Θα ήθελα να μάθω τι προτίθεστε να κάνετε σχετικά με την ανάγκη για άμεσους διορισμούς στον τομέα της Παιδείας?  Όπως γνωρίζετε, οι πολλές συνταξιοδοτήσεις των τελευταίων ετών δε συνοδεύονταν από αντίστοιχα αρκετές προσλήψεις μόνιμου προσωπικού. Τα κενά στα σχολεία είναι πολλά. Πως θα μπορέσει να λειτουργήσει η επόμενη σχολική χρονιά? Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν χιλιάδες καθηγητές, μεταξύ αυτών και εγώ, που υπηρετήσαμε για χρόνια ως αναπληρωτές με την ελπίδα ότι θα μονιμοποιηθούμε κάποια στιγμή. Έχουμε πραγματική προυπηρεσία 24+ μήνες, αλλά το μέλλον μας στην εκπαίδευση φαντάζει όχι απλώς αβέβαιο, αλλά δυσοίωνο. Κλείνοντας, σας ρωτώ για τον αριθμό των διορισμών που σκοπεύετε να ζητήσετε για την επόμενη σχολική χρονιά και σας παρακαλώ να βρεθείτε για λίγο στη θέση μας. Εκπαιδευτικοί πριν τα 40, με θέληση για προσφορά, αλλά με ψαλιδισμένες τις ελπίδες μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,


Είναι αντιφατικές οι κινήσεις σου: πρώτα ζητάς τη βοήθεια του ΠΑΣΑΦ και μετά στέλνεις ατομικό μαιλ. Έχει δίκιο η Madonna mia.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Kαλησπέρα
κανενα νεο παιδια;
Εμαθα για περιπου 2000 διορισμους αν τα πραγματα πανε καλα (!)  :o και οι περισσοτεροι στην πρωτοβαθμια .Ο ανθρωπος που μου το ειπε το εμαθε  απο μεσα απο το υπουργειο. Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο να διασταυρωσουμε πληροφοριες;
που πηγατε όλοι;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν υπάρχει καμμία συζήτηση στο υπουργείο για αυτά τα θέματα, γιατί αφενός δεν υπάρχει σάλιο και το ξέρουν και οι πέτρες στο υπουργείο και αφετέρου έχουν αυτήν την στιγμή πιο άμεσα θέματα προς επίλυση. Δεν θα έγραφα , αλλά αυτά τα μου είπαν σου είπαν του είπαν κουράζουν τον κόσμο και δημιουργούν ψευδαισθήσεις. ΥΠΟΜΟΝΗ. Αυτό μόνο για την ώρα...

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
oποιος κουραζεται να αλλαξει τοπικ.εγω δε γραφω ουτε για να κουρασω ουτε για να ξεκουρασω ουτε για να γινω αρεστη ουτε αντιπαθης. Παραθετω αυτα που ξερω οπως λεει κι ο τιτλος και ποσως με ενδιαφερει ποιος θα κουραστει και ποιος οχι.


Eπαναλαμβανω λοιπον οτι εμαθα πως εκει πανω συζητουν για 2000 μονιμοποιησεις, χωρις να ειναι κατι οριστικο ακομα
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
oποιος κουραζεται να αλλαξει τοπικ.εγω δε γραφω ουτε για να κουρασω ουτε για να ξεκουρασω ουτε για να γινω αρεστη ουτε αντιπαθης. Παραθετω αυτα που ξερω οπως λεει κι ο τιτλος και ποσως με ενδιαφερει ποιος θα κουραστει και ποιος οχι.


Eπαναλαμβανω λοιπον οτι εμαθα πως εκει πανω συζητουν για 2000 μονιμοποιησεις, χωρις να ειναι κατι οριστικο ακομα
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
O Λοβ μιλούσε για 7000 και εμείς κοροϊδεύαμε. Καλά να πάθουμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Λοβ μιλούσε για 7000 και εμείς κοροϊδεύαμε. Καλά να πάθουμε τώρα.
Στα λογια σου ταζω 70000 τι να λεει πλακα κανουμε τωρα??

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Λοβ μιλούσε για 7000 και εμείς κοροϊδεύαμε. Καλά να πάθουμε τώρα.
Επισης στον Χατζηνικολαου μιλησε για 100 μονιμους και ουτε αυτους δεν πηρε..Καλο ειναι να ειστε ενημερωμενοι πριν πετατε οτιδηποτε σας κατεβει στο κεφαλι και αποπροσανατολιζετε το φορουμ... ;)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
από την πόλη έρχομαι πάλι σε αυτό το ταλαιπωρημένο σάιτ. πάλι διάφοροι που παίρνουν προσωπικά τι γράφουμε , άλλοι βάζουν + και - και δεν ξέρω εγώ τι και από ουσία μηδέν. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ; Αλλιώς γράφετε με τις ώρες , ψυχογραφήστε και ότι άλλο ... δεν έχει νόημα να γράφουμε αν είναι έτσι. Ξέρετε πόσος κόσμος κρέμεται στο τι γράφεται εδώ μέσα και ελπίζει , απογοητεύεται ή ότι άλλο συναίσθημα προκαλείται τέλος πάντων ;Άρα θέλει προσοχή τι λέτε και γράφετε , που το κακό Δήμητρα που δεν σε ενδιαφέρει κιόλας; Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
από την πόλη έρχομαι πάλι σε αυτό το ταλαιπωρημένο σάιτ. πάλι διάφοροι που παίρνουν προσωπικά τι γράφουμε , άλλοι βάζουν + και - και δεν ξέρω εγώ τι και από ουσία μηδέν. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ; Αλλιώς γράφετε με τις ώρες , ψυχογραφήστε και ότι άλλο ... δεν έχει νόημα να γράφουμε αν είναι έτσι. Ξέρετε πόσος κόσμος κρέμεται στο τι γράφεται εδώ μέσα και ελπίζει , απογοητεύεται ή ότι άλλο συναίσθημα προκαλείται τέλος πάντων ;Άρα θέλει προσοχή τι λέτε και γράφετε , που το κακό Δήμητρα που δεν σε ενδιαφέρει κιόλας; Καληνύχτα.
Το μηνυμα μου σου απο ουσια ΜΗΔΕΝ ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160040
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.178 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.