*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035741 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
πότε θα προσφύγετε στη δικαιοσύνη για το άνοιγμα πινάκων που θέλουν οι δάσκαλοι για γνωστούς λόγους??Η  μήπως σας συμφέρει τελικά και κάνετε τουμπεκί ψιλοκομμένο??μήπως γι αυτό ψηφίσατε σύριζα???λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό/κάτι οι διορισμοί που υποσχέθηκε,κάτι τα ανοίγματα και ξανοίγματα των πινάκων .κάτι με κατάργηση του ΑΣΕΠ.ΝΑ ΤΟΣ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

χαλαρωσε συναδελφε ετσι το χανεις το δικιο σου! μια χαρα τα λεγαμε τοση ωρα!
τι λες για το ανοιγμα; αφου δεσμευτηκαν γι αυτο! εσυ τι θελεις να μην ανοιξουν οι πινακες; γιατι κι εγω ασεπιτισσα του 8 ειμαι και τη δικη μου θεση φαγανε οι διορισμοι απο τις κατηγοριες...ομως δουλεψα αναπληρωτρια χωρις να ξερω αν θα ανοιξουν ποτε γιατι ειχα αναγκη τη δουλεια και με μικρο παιδι μακρια απο το σπιτι μου...τι θελεις;
μας εκαναν αντιπαλους  αυτοι...βαλτα με αυτους που προκαλεσαν αυτη την κατασταση που ειμαστε ολοι θυματα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2015, 06:08:00 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί τόσο μένος και κακιά προς όλους αγαπητέ;
Για να δω...
Ααααα....κατάλαβα!!!! Το εξηγεί το όνομά σου...
Τον τελευταίο καιρό την δικαιοσύνη και την ίση μεταχείριση όλων στην εργασία κάποιοι την μεταφράζετε ως κακία!!!!Μακάριοι οι πεινώντες και διψώντες την δικαιοσύνην οτι αυτοί ελεηθήσονται.Το ακούσαμε χθες στις εκκλησίες.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θέλεις να μου δώσεις μια λογική εξήγηση??Εσύ και ο συνδικαλιστής σας γιατί δεν θέλετε ΑΣΕΠ??Γιατί συνεχώς πιέζετε για άνοιγμα πινάκων και παίρνετε στο λαιμόσας και την δευτεροβάθμια που είναι όλοι απο 40 και πάνω και άνεργοι???

Πρώτα απ'όλα εμένα προσωπικά δεν με εκφράζει ο συγκεκριμενος συνδικαλιστής και διαφωνώ σε πολλές από τις θέσεις του. Σου είπα ότι αν είναι να ξαναγίνει γραπτός ΑΣΕΠ είμαι της άποψης πως θα πρέπει να "τρέξει" από το 0 χωρίς καμία προσαύξηση και χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις ως προς την τελική βαθμολογία, γιατί πολύ απλά έσπασε η αλυσίδα του διαγωνισμού εδώ και χρόνια. Υπάρχουν εκπαιδευτικοί σήμερα, που έφτασαν 30 και δεν πρόλαβαν να δώσουν ποτέ ΑΣΕΠ, ενώ άλλοι στην ίδια ηλικία, πιο παλιά είχαν τουλάχιστον 2.
Δεν είναι δυνατόν η αξιοκρατία που επικαλούμαστε να ξεκινάει από το σημείο που συμφέρει εμάς. Σε αυτό όμως απάντηση είδα πως δεν έδωσες και άρχισες τα περί συνδικαλιστών... ο οποίος συνδικαλιστής βέβαια ήταν θερμός υποστηρικτής της μαζικής εισδοχής ειδικοτήτων στην α'βαθμια εξασφαλίζοντας εργασιακή στέγη σε πάρα πολλούς καθηγητές (μην το ξεχνάς).  ;)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Προς asep2008
Αυτά που λες εδώ να έχεις τα κότσια να χτυπήσεις τις πόρτες των εκάστοτε υπουργών και να τα πεις όπως ακριβώς τα γράφεις...
Εμείς δεν έχουμε καμία όρεξη να "διαβάζουμε" την οργή σου που ούτε καν προκαλέσαμε.
Επίσης στον κόσμο υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να διεκδικήσουν διορισμό και όχι μόνο οι ΑΣΕΠιτες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
@ Sikat,

πάλι μαζί στην προσφυγή...  ::)
Σαν τις επαναλήψεις του Αντέννα ένα πράγμα. Ξαναετοιμάζω κάθοδο. Πολύ βαρετά  στη Γερμανία. Εδώ, αντί να ψάχνεις, σου βρίσκουν δουλειά. Ούτε στο ταμείο δεν σε αφήνουν να ξεκουραστείς λίγο. Κάτω έχει σασπένς, μάχες, διαγωνισμούς...  ;D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
 ;D αρκετά έμεινες στην αδράνεια-και εγώ δεν μετάνιωσα που ήρθα εδώ παρόλο το τρέξιμο, έχει και καλό καιρό! Όντως εδώ ζούμε με την αδρεναλίνη. Όλα αβέβαια...

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράκληση προς τους συναδέλφους: Προσπαθήστε να καταλάβετε ο ένας τον άλλο...
Η βασική παράμετρος που καθορίζει τα πάντα είναι ο αριθμός των διορισμών. Αν γίνουν διορισμοί με οποιονδήποτε τρόπο, με προυπηρεσία και ΑΣΕΠ ή μόνο προυπηρεσία ή μόνο ΑΣΕΠ ή 50 - 50  μένουν κενές θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών που τις καλύπτουν οι υπόλοιποι. Μάλιστα σαν αναπληρωτής μπορείς να επιλέξεις και τον τόπο που θέλεις να διοριστείς, ενώ σαν διοριστέος μπορεί να βρεθείς αναγκαστικά για χρόνια μακρυά.  Φυσικά ο μόνιμος θεωρεί πως δένει τον γαίδαρο, αλλά προσέξτε: γαίδαρος είναι και όχι BMW... Ότι και να συμβεί υπάρχει και κάποια θετική επίπτωση για τον άλλον, για τον αδικημένο...

Σας γράφει κάποιος που έχει συμβάλλει με μαχητικά σχόλια υπέρ του ΑΣΕΠ. Να ξαναθυμηθώ την ατάκα μου:

"12 χρόνια (17 τώρα...) μετά τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ είναι αδιανόητο να ζητά κάποιος να διοριστεί χωρίς επιτυχία στον διαγωνισμό..."    :) :)
Χαρετισμούς και καλή ανάσταση στους Οαεδίτες...  8)       Βισματάκιαααα....
Ευχαριστούμε για τις ευχές...
Συμφωνώ με όλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2015, 06:31:01 μμ από paparouna88 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Προς τους υπόλοιπους σχολιαστές: Συγνώμη για την παρένθεση.

Μπορείτε να συνεχίσετε τον τσακωμό ήσυχα...
Να βοηθήσω: Και τον ΑΣΕΠ2006 βρε παιδιά! Θυμάμαι τότε δεν φορούσα γυαλιά πρσβυωπίας και τα γράμματα μου φαινόντουσαν μικρά...  :(

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
τι να πω εδω υπαρχουν ανθρωποι που πηγαν στο εξωτερικο για δουλεια...ελεος πια καποιοι τους στειλανε εκει
ντρεπομαι πια!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά που ανέφερες προσωπικά.
Χαίρομαι όμως όταν βλέπω πως συνάδερφοι γράφουν και κάτι που υποστηρίζει τη θέση μας.
Μη φοβάσαι τόσο πολύ, δεν έχουμε τόση δύναμη... Μας παρουσιάζεις λίγο πολύ σα παρακρατική οργάνωση.
Η απόφαση του ΣτΕ έχει τη δύναμη, και αυτή είναι που έχει αλλάξει τα δεδομένα, και όχι η πίεση 5 ανθρώπων που ανεβαίνουν στο Υπουργείο. Είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας, απλά είδαμε ότι η απόφαση του ΣτΕ πρέπει να καθορίσει κάποια πράγματα.
Δεν φοβαμαι τιποτα συναδελφε. Αντιθετως κιολας. Μην ξεχνας οτι εγω υποστηριζα ασεπ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ριχνω ολες τις προυπηρεσιες στον καιαδα.
Αυτο που δεν υποστηριζω ειναι τον καννιβαλισμο μεταξυ εκπαιδευτικων ...και ακομα χειροτερα μεταξυ ομοιων οπως μπορει να ειναι ενας επιτυχων του 2006 με εναν του 2008 .Εκει ειμαι που διαφωνω καθετα μαζι σας. Στην εφαρμογη του νομου ειμα ιμαζι σας αλλα οχι επιλεκτικα. Γιατι γνωριζεις οτι με το που διοριστουν οι αδιοριστοι του 2008 τελειωσανε οι βαθμοι του 2008.
Τελοσπαντων οπως προειπα ελπιζω να βρεθει δικαιη λυση για ολους.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Για την πολυδιάσπαση του εκπαιδευτικού χώρου, την υπέρμετρη πολυφωνία και την αλληλοφαγωμάρα για το ποιος θα δουλέψει και πότε φταίει στο μέγιστο βαθμό το Υπουργείο μας και οι εκάστοτε ιθύνοντες με τις κατηγορίες και τις υποκατηγορίες που οι ίδιοι δημιούργησαν με τα γνωστά τους τερτίπια!
Πάντως, ένα είναι σίγουρο: την απόφαση του ΣτΕ δεν μπορούν εκεί στο Υπουργείο να την ακυρώσουν, ούτε να την αγνοήσουν (το έχω ξαναγράψει). Για φέτος, όμως, ας μην περιμένουμε μεγάλα πράγματα από διορισμούς, αφού το νούμερο θα είναι μικρό και θα αφορά στους διοριστέους του 2008 και τους διαθεσίτες των ΕΠΑΛ.
Ο αλληλοσπαραγμός έχει να κάνει κυρίως με την αναπλήρωση. Ασφαλώς και είναι σημαντικό να εργαστούν άτομα που ήταν πολύ κοντά στους διοριστέους του ΑΣΕΠ του 2008 και που δεν έχουν ξαναεργαστεί (λόγω του ότι δεν είχαν προηγούμενη προυπηρεσία) και υποστηρίζω κάτι τέτοιο, αφού δεν μπορεί να εργάζονται κάθε χρόνο οι απολυθέντες των ιδιωτικών, οι τρίτεκνοι, οι πολύτεκνοι και άλλες υποκατηγορίες, που δεν πάτησαν ποτέ τους το πόδι σε γραπτό διαγωνισμό!! (Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι από τις παραπάνω κατηγορίες-λίγοι- που διαγωνίστηκαν στο ΑΣΕΠ και αξιοκρατικά έχουν βρεθεί εκεί που βρίσκονται και μπράβο τους). Αξίζει, όμως, να τσακωνόμαστε για την αναπλήρωση, για την ομαδούλα των επιτυχόντων του 2008, για τους νεότερους που δεν είχαν μέχρι τώρα την ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ και να μην απαιτούμε ΜΑΖΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ, πάντα με την προυπόθεση της επιτυχίας σε κάποιον ΑΣΕΠ; (αυτή είναι η θέση μου). Νομίζω, λοιπόν, πως προέχει ΕΝΩΜΕΝΟΙ να απαιτήσουμε πολλούς μόνιμους διορισμούς, γιατί η αναπλήρωση δεν είναι λύση στα προβλήματα της εκπαίδευσης!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Προς τους υπόλοιπους σχολιαστές: Συγνώμη για την παρένθεση.

Μπορείτε να συνεχίσετε τον τσακωμό ήσυχα...
Να βοηθήσω: Και τον ΑΣΕΠ2006 βρε παιδιά! Θυμάμαι τότε δεν φορούσα γυαλιά πρσβυωπίας και τα γράμματα μου φαινόντουσαν μικρά...  :(

Έπρεπε να τα τυπώνουν σε Arial 24  :D

Επειδή έχασα επεισόδια (και βαριέμαι να διαβάζω τόσες σελίδες πια), τώρα γίνεται κόντρα μεταξύ ασεπιτών 2008 και προηγούμενων; Γουάου!  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
15.000 διορισμοί για το 2015.
άρα αναλογικά δικαιούμαστε σαν κλάδος τουλάχιστον 5.000.
εκεί πρέπει να πιέσουμε. Τώρα αν κάποιοι συνδικαληστάδες για ένα χτύπημα στην πλάτη θυσιάζουν τα συμφέροντα μας, τι να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2015, 07:04:59 μμ από Χόμπιτ »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
15.000 διορισμοί για το 2015.
εκεί πρέπει να πιέσουμε.

Από αυτή την κυβέρνηση εγώ θα ζητούσα  45.000 διορισμούς .   Είναι κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή δεν είναι ;   :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.