*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035748 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολυ ωραια . Αρα ισχυει ο ν. Αρσενη. Που ειναι τα παιδαγωγικα εξαμηνα στα τμηματα γιατι συμφωνα μεβαυτον τον νομο ολοι οι διαγωνισμοι απο το 2003 ειναι παρατυποι αφου κανενας συμφωνα με τον νομο δεν ειχε τα προαπαιτουμενα προσοντα. Και επειδη οοως ανεφερες ισχυει ο νομος αρσενη αρα τι κανουμε συναδελφε? Η μηπως εκει δεν θελουμε να ισχυσεινηιατι τοτε ειμαστε ολοι παρατυποι
παρατυπια - (παρατυπια)= νομιμοτητα της υπαρχουσας καταστασης (!) διαγραφουμε τους ορους και ολα βαινουν καλως... :P
YΓ ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΑΣΕΠ...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

YΓ ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΑΣΕΠ...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ  :o
Τους το επέτρεπε όμως ο νόμος. Αν ίσχυε το «100% διορισμοί από ασεπ», θα ήταν υποχρεωμένοι να δώσουν.


Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διαβάζω τη  συζήτηση και αυτό που έχω να πω είναι ότι πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να ελέγξεις. Όλα τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά είνα δίκαια. Από ποια βαθμίδα ξεκινά το δίκαιο και φτάνει μέχρι το διορισμό κτλ.
Πώς μπαίνουν στα μεταπτυχιακά; Είναι όλα ρόδινα στις εισαγωγικές.
Προσωπικά έχω πικρή εμπειρία (εισαγωγή, βαθμολόγηση). Συν: εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να αποδείξει λογοκλοπή μιας εργασίας.
Η λογοκλόπος κρατάει ακόμα το "νόμιμο μεταπτυχιακό της". Θα το καταθέσει μαζί με όλα τα προσόντα της. Φυσικά δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλα τα μεταπτυχικά, παρανομίες στις προυπηρεσίες. Υπαρχει όμως και αυτό που λέγεται έννομο δικαίωμα.

ίσως και για αυτό τα περισσότερα κριτήρια για τον διορισμό να είναι πιο ασφαλής τρόπος...


επίσης τις παρατυπίες στις προϋπηρεσίες γιατί να μην μπορούμε να τις ελέγξουμε; ούτως ή άλλως δεν ελέγχονται όταν κατατίθενται; γιατί δηλαδή ό,τι καταθέσεις να θεωρείται νόμιμο και αποδεκτό;

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τους το επέτρεπε όμως ο νόμος. Αν ίσχυε το «100% διορισμοί από ασεπ», θα ήταν υποχρεωμένοι να δώσουν.
και οι διαχειριστες του νομου ''νομιμοποιησαν'' την καταστρατηγηση του 60% - 40%...και ολοι βιωνουμε τις θλιβερες συνεπειες...ευτυχως που οι νομοι αλλαζουν... α! και να θυμηθουμε να μην υπαρξουν παραθυρακια...διοτι τα παραθυρακια γινονται κερκοπορτες και οι κερκοπορτες πυλες και ολοι μετα νομιζουν οτι βαδιζουν στην οδο της νομιμοτητας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσαμε να ηρεμήσουμε λίγο, να πέσουν οι τόνοι της αντιπαράθεσης μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημα. Εχουν ειπωθεί δεκάδες φορες τα ίδια που ανακυκλώνονται καθε φορά.
Ευχαριστούμε για την συνεργασία σας.
Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2015, 12:26:07 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Τις προάλλες πήγα να μπω κάπου κι ήταν μία που έτρεχε για να μπει πρώτη. Όχι, δεν ήταν δημόσια υπηρεσία, δεν είχε ουρά. Απλά ήθελε να μπει. Με άγχωσε. Έμεινα ακίνητη για να την αφήσω να μπει με την ησυχία της. Προφανώς το θέμα της δεν ήμουν εγώ αλλά το ότι απλά βιαζόταν. Σταμάτησε τότε και μου είπε να περάσω. Κατάλαβε κοινώς ότι υπήρχε μια "σειρά". Και πάλι την άφησα να περάσει. Για να γλιτώσω από την έντασή της.

Και ως εκπαιδευτικός τα ίδια ζω. Βλέπω τόσες μέρες τις κουβέντες, βλέπω τόσα χρόνια τους διορισμούς, πάντα με προσπερνούν και, όχι, σ'αυτή την περίπτωση δεν άφησα κανέναν να με περάσει. Διεκδικούσα με το τρέξιμο και το διάβασμα. Με το σταυρό στο χέρι, που λένε. Και αυτή τη στιγμή ως αδιόριστη και υποαπασχολούμενη-ανασφάλιστη βλέπω ότι βιάζομαι. Τόσα χρόνια βιάζομαι κι ο βιασμός συνεχίζεται.

Είμαι ξενόγλωσση. Είδα να μου παίρνουν μία ώρα μειώνοντας το διδακτικό μου ωράριο για χάρη εκλεκτής μη δευτερεύουσας ειδικότητας, είδα να διορίζονται 6 χρόνια τώρα από 24μηνα κλπ "συνάδελφοι" των εκλεκτών ειδικοτήτων κι αυτό μολονότι η ειδικότητά μου έχει εναπομείναντες ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ, είδα να διορίζονται αντί εμού "συνάδελφοι" του οαεδ, της ιδιωτικής, είδα να απαξιώνουν και την επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία και τα πτυχία μου/μάστερ μου, είδα νεότερους να απαιτούν να μείνουν αδιόριστοι άνθρωποι 40αρηδες σαν εμένα που βρεθήκαμε άνεργοι αντί να διοριστούμε, βλέπω εδώ σε μια υποτίθεται ενημερωτική συζήτηση να ανταλλάσσει με ύφος απαράδεκτο ό,τι ο ίδιος θεωρεί συμφέρον για τον ίδιο και λέω, αν μπει κανείς να ενημερωθεί, θα το κάνει; Μα, όχι δε θα ενημερωθεί, θα δει απλά ευσεβείς πόθους.

Κρατιέμαι να μην εκραγώ και εκφραστώ όπως αρμόζει για να μη μοιάσω στην ασχήμια. Κι απλά τα λέω όλα αυτά για να ξέρουν απλώς κάποιοι πως είναι πολύ άσχημοι. Αυτά.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ


Κρατιέμαι να μην εκραγώ και εκφραστώ όπως αρμόζει για να μη μοιάσω στην ασχήμια. Κι απλά τα λέω όλα αυτά για να ξέρουν απλώς κάποιοι πως είναι πολύ άσχημοι. Αυτά.

Δυστυχως η ασχημια θα ειναι κατι που θα μας συνοδευει τα επομενα (πολλα) χρονια ...φοβαμαι

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Τις προάλλες πήγα να μπω κάπου κι ήταν μία που έτρεχε για να μπει πρώτη. Όχι, δεν ήταν δημόσια υπηρεσία, δεν είχε ουρά. Απλά ήθελε να μπει. Με άγχωσε. Έμεινα ακίνητη για να την αφήσω να μπει με την ησυχία της. Προφανώς το θέμα της δεν ήμουν εγώ αλλά το ότι απλά βιαζόταν. Σταμάτησε τότε και μου είπε να περάσω. Κατάλαβε κοινώς ότι υπήρχε μια "σειρά". Και πάλι την άφησα να περάσει. Για να γλιτώσω από την έντασή της.

Και ως εκπαιδευτικός τα ίδια ζω. Βλέπω τόσες μέρες τις κουβέντες, βλέπω τόσα χρόνια τους διορισμούς, πάντα με προσπερνούν και, όχι, σ'αυτή την περίπτωση δεν άφησα κανέναν να με περάσει. Διεκδικούσα με το τρέξιμο και το διάβασμα. Με το σταυρό στο χέρι, που λένε. Και αυτή τη στιγμή ως αδιόριστη και υποαπασχολούμενη-ανασφάλιστη βλέπω ότι βιάζομαι. Τόσα χρόνια βιάζομαι κι ο βιασμός συνεχίζεται.

Είμαι ξενόγλωσση. Είδα να μου παίρνουν μία ώρα μειώνοντας το διδακτικό μου ωράριο για χάρη εκλεκτής μη δευτερεύουσας ειδικότητας, είδα να διορίζονται 6 χρόνια τώρα από 24μηνα κλπ "συνάδελφοι" των εκλεκτών ειδικοτήτων κι αυτό μολονότι η ειδικότητά μου έχει εναπομείναντες ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ, είδα να διορίζονται αντί εμού "συνάδελφοι" του οαεδ, της ιδιωτικής, είδα να απαξιώνουν και την επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία και τα πτυχία μου/μάστερ μου, είδα νεότερους να απαιτούν να μείνουν αδιόριστοι άνθρωποι 40αρηδες σαν εμένα που βρεθήκαμε άνεργοι αντί να διοριστούμε, βλέπω εδώ σε μια υποτίθεται ενημερωτική συζήτηση να ανταλλάσσει με ύφος απαράδεκτο ό,τι ο ίδιος θεωρεί συμφέρον για τον ίδιο και λέω, αν μπει κανείς να ενημερωθεί, θα το κάνει; Μα, όχι δε θα ενημερωθεί, θα δει απλά ευσεβείς πόθους.

Κρατιέμαι να μην εκραγώ και εκφραστώ όπως αρμόζει για να μη μοιάσω στην ασχήμια. Κι απλά τα λέω όλα αυτά για να ξέρουν απλώς κάποιοι πως είναι πολύ άσχημοι. Αυτά.

Συγνώμη, αλλά νέα ελληνικά διδάσκονται 2 ωρες εβδομαδιαίως αντί για 3 που ήταν παλιά, ιστορία 2 αντί για 3 που ήταν παλιά και το κυριότερο η ιστορία ειναι χαρισμενη σε ξενογλωσσους κατα 90%. Και συγνώμη για το off topic αλλά ήταν μια απάντηση σε off topic γκρίνια.
Όταν διορίζονταν 400 μονο Γερμανικης απο ΑΣΕΠ το 2007 και άλλοι διπλάσιοι υπόλοιποι ξενογλωσσοι, ποιοι ειναι προνομιούχοι οι φιλόλογοι με 820 διορισμούς του ΑΣΕΠ 2006; 

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Πολυ λιγότεροι και απο 3000 οι διορισμοί, λεει ο Μπρατης https://www.facebook.com/d.mpratis?fref=ts και στο alfavita.gr

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν εγραψε κατι που δεν ξεραμε ο μπρατης. Απλα εμεις σφαζομαστε για κατι το οποιο εκ των προτερων γνωριζουμε αλλα δεν θελουμε να το παραδεχτουμε. Προσωπικα πλεον δεν πιστευω κανεναν και μονο μια μαζωξη 15000-20000 ατομων εξω απο το παιδειας θα αλλαζε τα δεδομενα. Πρακτικες του παρελθοντος αλλα αποτελεσματικες. Μονο που αυτο που περιγραφω μονο στα πιο τρελλα μας ονειρα μπορε να πραγματοποιηθει με τις υποκατηγοριες που μας εχουν πολυδιασπασει. Ενα το αιτημα συναδελφοι. Μονιμοι διορισμοι με ενα πολυκριτικο συστημα που να τα περιλαμβανει ολα.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολυ λιγότεροι και απο 3000 οι διορισμοί, λεει ο Μπρατης https://www.facebook.com/d.mpratis?fref=ts και στο alfavita.gr
Επειδή βλέπω πάλι να περνάει και αυτό το τρένο των διορισμών και οι εκπαιδευτικοί να μην είμαστε μέσα, ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας και αντί να τρώμε μεταξύ μας τις σάρκες μας, ας διεκδικήσουμε αυτό που ανήκει στην Παιδεία. Πέρυσι 0 διορισμοί. Φέτος είχαν εξαγγείλει 7000 διορισμούς για την εκπαίδευση προεκλογικά οι οποίοι αυτή τη στιγμή έχουν συρρικνωθεί στο μισό κ ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως τίποτα. Ούτε καν το νέο σύστημα το οποίο θα το μαθαίναμε το Μάρτιο κατά τα άλλα. Μας σφάζουνε σαν κλάδο κι εμείς πλακωνόμαστε μεταξύ μας...Κατά τα άλλα, όλοι νομίζω καταλαβαίνουμε ότι ένα σύστημα διορισμών υπό την εποπτεία του Ασεπ που θα βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια κ θα περιλαμβάνει κ την επιτυχία Ασεπ κ την προϋπηρεσία καθώς και τα ακαδημαϊκά προσόντα είναι η χρυσή τομή κ η πιο δίκαια λύση για όλους. Από ό,τι φαίνεται σε κατι τέτοιο θα πάνε. Ας πιέσουμε όμως να ανακοινώσουν αριθμό διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Είχα πει και παλιότερα ότι θα διοριστούν μονο οι διοριστέοι Ασεπ 2008, ίσως μέρος του 30 μηνου ΠΕ11 λόγω μεγάλων προϋπηρεσιών(πριν την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ, αλλά θα δικαιωθούν δικαστικά το Μάη απο το ΣτΕ όσοι προσέφυγαν επί Διαμντοπούλου) καθώς και οι δάσκαλοι ειδικής. Ούτε 1000 πιστώσεις που είχα πει τότε δεν βλέπω δυστυχώς...
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μειώθηκε ο αριθμός των μόνιμων θέσεων με τροπολογέα, απο 15000 σε 11260.. 4000 λέει για παιδεία.


2.200 περίπου είναι οι απολυμένοι εκπαιδευτικοί μαζί με κάποιους πανεπιστημιακούς, 457 οι Φεκίτες του 2008, 70 πανεπιστημιακοί με ΦΕΚ= 2727 περίπου διορισμοί. Άρα απομένουν για τη τριτοβαθμια ,δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια περίπου 1270 διορισμοί για τη φετινή σχολική χρονιά.

Τι καθόμαστε και μαλώνουμε για το νέο σύστημα διορισμών; Θέλετε και μια υποθετική  κατανομή :

Από τους  1270 ένα μεγάλος μέρος θα πάει ειδική αγωγή.



Τριτοβαθμια   300
Eιδική αγωγή 500
Πρωτοβάθμια 470
Δευτεροβαθμια 0  ( 457 είναι τα φεκ άλλωστε. Και επιπλέον με την αλλαγή του ωρολόγιου προγράμματος είναι σαν να έχει κάνει χιλιάδες σε κάποιες ειδικότητες)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2015, 02:04:50 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μειώθηκε ο αριθμός των μόνιμων θέσεων με τροπολογέα, απο 15000 σε 11260.. 4000 λέει για παιδεία.


2.200 περίπου είναι οι απολυμένοι εκπαιδευτικοί μαζί με κάποιους πανεπιστημιακούς, 457 οι Φεκίτες του 2008, 70 πανεπιστημιακοί με ΦΕΚ= 2727 περίπου διορισμοί. Άρα απομένουν για τη τριτοβαθμια ,δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια περίπου 1270 διορισμοί για τη φετινή σχολική χρονιά.

Τι καθόμαστε και μαλώνουμε για το νέο σύστημα διορισμών; Θέλετε και μια υποθετική  κατανομή :

Από τους  1270 ένα μεγάλος μέρος θα πάει ειδική αγωγή.



Τριτοβαθμια   300
Eιδική αγωγή 500
Πρωτοβάθμια 470
Δευτεροβαθμια 0  ( 457 είναι τα φεκ άλλωστε. Και επιπλέον με την αλλαγή του ωρολόγιου προγράμματος είναι σαν να έχει κάνει χιλιάδες σε κάποιες ειδικότητες)
Οι αριθμοί είναι απελπιστικοί. Ωστόσο, για την τελική κατανομή είναι παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε πρόβλεψη. Τα 457 ΦΕΚ για παράδειγμα αφορούν ειδικότητες που μπορούν να διοριστούν είτε στην δευτεροβάθμια όπως προβλέπεις, είτε στην α/βάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.