*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035748 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οσο βρίσκουν και γεμίζουν τα σχολεία με αναπληρωτές....και βρίσκουν κάθε χρόνο, οι προηγούμενοι και οι τωρινοί ...βλέπω τόσα χρόνια και άλλα τόσα να καθιερώνεται ο συμβασιούχος εκπαιδευτικός...τώρα πια δεν μου το βγάζουν από το μυαλό!Δεν ξέρω πάνω σε ποιο εργασιακό πρότυπο άλλης χώρας που αφορά τους εκπαιδευτικούς βασίζονται αλλά μάλλον αυτό σχεδιάζαν από το 10 όλοι τους..αλλιώς δεν εξηγείται πια!!!!
όταν μιλάγαμε εδώ μέσα για 36μηνο και απόφαση Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου κάποιοι μιλάγανε για ''λαμογιές'' ...Δεν πειράζει... αλλά όταν και επί ΣΥΡΙΖΑ θα εξακολουθήσουν να διαιωνίζουν την ελαστική μορφή εργασίας του αναπληρωτή στην εκπαίδευση και θα σπάσουν τα κοντέρ της αναπλήρωσης και τις σταδιοδρομίας στις ραχούλες και στα ξερόνησα, κάποιοι θα έρθουν μετά και θα λένε,''είχε βγει κάποτε μια απόφαση από το Ευρωπαϊκό δικαστήριο που έβαζε φραγμό στην εργασιακή εκμετάλλευση και ομηρεία των εκπαιδευτικών'' για να αρχίσουμε να την επικαλούμαστε ..... 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Καλημέρα, προσωπικά, πιστεύω πως δεν βγάζουν τον αριθμό διορισμών διότι δεν θα διορίσουν και πολλούς. Το τρενάρουν μέχρι 30 Ιουνίου ώστε να πάνε σε εκλογές και να βγει μία νέα κυβέρνηση πολυκομματική για να πάρει το μνημόνιο κ να δεχτεί αντιλαικά μέτρα τύπου μείωση συντάξεων. Δεν είμαι ΚΚΕ αλλά νομίζω ότι έχει δίκιο. Δεν παράγει έργο ούτε αυτή η κυβέρνηση όπως έκανε η περσινή που από το καλοκαίρι περίμενε εκλογές για Νοέμβρη 2014. Βλέπε Λοβέρδο που έδωσε αποσπάσεις γιατί νόμιζε ότι δεν θα ήταν τον χειμώνα υπουργός παιδείας, αλλά όταν τον Νοέμβριο συνέχιζε προσπαθούσε να τα μαζέψει.
 Τελοσπάντων, βλέπω καθυστέρηση ξανά και έχω ακούσει για αύξηση 1 ώρας , φυσικά και το όλο σκηνικό είναι τρομολαγνεία και όποιος τα λέει αυτά τον κατηγορείτε για παπαγαλάκι, δεν ξέρω γω τι....αν δεχτούμε πάλι κάτι τέτοιο ντροπή δική μας. Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν ανοίγουν τα χαρτιά τους; Γιατί καθυστερούν; Τι συνέντευξη τύπου ήταν αυτή με "ουσιώδη"; Ποια "ουσιώδη" είπε για εμάς; Μήπως κάναν μία συνέντευξη τύπου να  ζήσουν και αυτοί την εμπειρία και δεν ξαναέχει συνέντευξη τύπου;Μήπως μας έχουν για αύξηση ωραρίου και τέλος; σκέψεις κάνω...καμία πληροφορία δεν έχω..και δεν απαντάω σε αντιδράσεις σας..είναι μια σκέψη. Μη μου πείτε ότι δεν έχει περάσει από το μυαλό σας;

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, προσωπικά, πιστεύω πως δεν βγάζουν τον αριθμό διορισμών διότι δεν θα διορίσουν και πολλούς. Το τρενάρουν μέχρι 30 Ιουνίου ώστε να πάνε σε εκλογές και να βγει μία νέα κυβέρνηση πολυκομματική για να πάρει το μνημόνιο κ να δεχτεί αντιλαικά μέτρα τύπου μείωση συντάξεων. Δεν είμαι ΚΚΕ αλλά νομίζω ότι έχει δίκιο. Δεν παράγει έργο ούτε αυτή η κυβέρνηση όπως έκανε η περσινή που από το καλοκαίρι περίμενε εκλογές για Νοέμβρη 2014. Βλέπε Λοβέρδο που έδωσε αποσπάσεις γιατί νόμιζε ότι δεν θα ήταν τον χειμώνα υπουργός παιδείας, αλλά όταν τον Νοέμβριο συνέχιζε προσπαθούσε να τα μαζέψει.
 Τελοσπάντων, βλέπω καθυστέρηση ξανά και έχω ακούσει για αύξηση 1 ώρας , φυσικά και το όλο σκηνικό είναι τρομολαγνεία και όποιος τα λέει αυτά τον κατηγορείτε για παπαγαλάκι, δεν ξέρω γω τι....αν δεχτούμε πάλι κάτι τέτοιο ντροπή δική μας. Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν ανοίγουν τα χαρτιά τους; Γιατί καθυστερούν; Τι συνέντευξη τύπου ήταν αυτή με "ουσιώδη"; Ποια "ουσιώδη" είπε για εμάς; Μήπως κάναν μία συνέντευξη τύπου να  ζήσουν και αυτοί την εμπειρία και δεν ξαναέχει συνέντευξη τύπου;Μήπως μας έχουν για αύξηση ωραρίου και τέλος; σκέψεις κάνω...καμία πληροφορία δεν έχω..και δεν απαντάω σε αντιδράσεις σας..είναι μια σκέψη. Μη μου πείτε ότι δεν έχει περάσει από το μυαλό σας;
προσπαθουν να λυσουν το γερδιο δεσμο του ΣτΕ γιαυτο καθυστερουν!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Kαλημερα
καλα κανενας δημοσιογραφος δε ρωτησε τι θα γινει με τους 20000 αναπληρωτες που  εργαζομαστε στα σχολεια;;;;;;;

Καντε τη συγκριση με την εκταση των ρεπορταζ των χθεσινων δελτιων για την διαμαρτυρια των εργαζομενων στις Σκουριες 4-5000 συνολικα !
Με μας που ειμαστε 20000 κανεις δεν ασχολειται -αφου πολυ απλα εξαντλουμαστε στο να τα λεμε μεταξυ μας
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, προσωπικά, πιστεύω πως δεν βγάζουν τον αριθμό διορισμών διότι δεν θα διορίσουν και πολλούς. Το τρενάρουν μέχρι 30 Ιουνίου ώστε να πάνε σε εκλογές και να βγει μία νέα κυβέρνηση πολυκομματική για να πάρει το μνημόνιο κ να δεχτεί αντιλαικά μέτρα τύπου μείωση συντάξεων. Δεν είμαι ΚΚΕ αλλά νομίζω ότι έχει δίκιο. Δεν παράγει έργο ούτε αυτή η κυβέρνηση όπως έκανε η περσινή που από το καλοκαίρι περίμενε εκλογές για Νοέμβρη 2014. Βλέπε Λοβέρδο που έδωσε αποσπάσεις γιατί νόμιζε ότι δεν θα ήταν τον χειμώνα υπουργός παιδείας, αλλά όταν τον Νοέμβριο συνέχιζε προσπαθούσε να τα μαζέψει.
 Τελοσπάντων, βλέπω καθυστέρηση ξανά και έχω ακούσει για αύξηση 1 ώρας , φυσικά και το όλο σκηνικό είναι τρομολαγνεία και όποιος τα λέει αυτά τον κατηγορείτε για παπαγαλάκι, δεν ξέρω γω τι....αν δεχτούμε πάλι κάτι τέτοιο ντροπή δική μας. Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν ανοίγουν τα χαρτιά τους; Γιατί καθυστερούν; Τι συνέντευξη τύπου ήταν αυτή με "ουσιώδη"; Ποια "ουσιώδη" είπε για εμάς; Μήπως κάναν μία συνέντευξη τύπου να  ζήσουν και αυτοί την εμπειρία και δεν ξαναέχει συνέντευξη τύπου;Μήπως μας έχουν για αύξηση ωραρίου και τέλος; σκέψεις κάνω...καμία πληροφορία δεν έχω..και δεν απαντάω σε αντιδράσεις σας..είναι μια σκέψη. Μη μου πείτε ότι δεν έχει περάσει από το μυαλό σας;
πολυκομματική; μάλλον συριζα με 40% φουλ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
δηλαδή βλέπεις διαφορά ανάμεσα σε προηγούμενους και νυν;
μνημόνιο πριν - μνημόνιο και τώρα
(εκτός αν μας θεωρεί ο βαρουφάκης με τις αδήλωτες πισίνες του γίδια)
τρόικα πριν τρόικα και τώρα
δωράκια στους πασόκους του φωτόπουλου πριν  δωράκια και τώρα
στη σφαλιάρα ο δασκαλάκος από τους πριν , στη σφαλιάρα και τώρα για να διοριστούν οι αμόρφωτοι.
ας βγάλουνε τα κομματικά γυαλιά μερικοί που πιστεύουν ακόμα σε αριστερά και δεξιά και τέτοια χαζά.
ίδιοι είναι όλοι, όσο ανέχονται απόφοιτοι δημοτικού να αμοίβονται περισσότερο από εμάς
μαζικοί διορισμοί για όλους,. πρώτα ο εκπαιδευτικός και μετά όλα τα άλλα
1. απορώ που εσύ δε βλέπεις. Εδώ συστάθηκε επιτροπή ελέγχου του χρέους, γίνονται τόσες διεκδικήσεις σε εθνικό επίπεδο, πήγαν μέσα στη Γερμανία και μίλησαν για γερμανική διαφθορά και άλλα εγκλήματα κι εσύ δε βλέπεις διαφορά; Εκτός αν εννοείς ότι δε βλέπεις διαφορά στους διορισμούς. Ναι, εκεί δεν έχει διαφορά μέχρι στιγμής αλλά, αυτό λέμε, ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΜΕΣΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ. ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ
2. σε διαβεβαιώνω πως δεν είμαι συριζα, μολονότι τον ψήφισα πρώτη φορά και τον υποστηρίζω μέχρι στιγμής. Κι είναι πολλοί σε αυτό το στυλ. Ο συριζα μέχρι πρόσφατα ήταν γύρω στο 5%, δε γίνεται όσοι τον ψήφιζαν να ήταν συριζα...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

nickitol

  • Επισκέπτης
Καλημέρα, προσωπικά, πιστεύω πως δεν βγάζουν τον αριθμό διορισμών διότι δεν θα διορίσουν και πολλούς.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν ήξεραν, δεν ξέρουν και ούτε πρόκειται να ξέρουν τι τους γίνεται.
Το να γνωρίζουν αν και πόσους θα διορίσουν το καλοκαίρι απαιτεί σκέψη, μέθοδο και  προγραμματισμό.
Πράγμα το οποίο κατ επανάληψη έχει αποδειχθεί ότι απουσιάζει γενικώς από όλους σχεδον, όσους κατοικούν στην άκρη της βαλκανικής.
Αλήθεια, εμείς που σήμερα κατηγορούμε (ορθώς) το Υπουργείο, για  την έλειψη προγραμματισμού,  τις παλινωδίες και γενικά τα χάλια της εκπαίδευσης της οποίας προίσταται, έχουμε αναλογιστεί   για την περίπτωσή μας ποιάς σωστής σκέψης προιόν, ήταν η επιλογή  να γίνουμε  εκπαιδευτικοί σε ένα ήδη υπερκορεσμένο περιβάλον??

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν ήξεραν, δεν ξέρουν και ούτε πρόκειται να ξέρουν τι τους γίνεται.
Το να γνωρίζουν αν και πόσους θα διορίσουν το καλοκαίρι απαιτεί σκέψη, μέθοδο και  προγραμματισμό.
Πράγμα το οποίο κατ επανάληψη έχει αποδειχθεί ότι απουσιάζει γενικώς από όλους σχεδον, όσους κατοικούν στην άκρη της βαλκανικής.
Αλήθεια, εμείς που σήμερα κατηγορούμε (ορθώς) το Υπουργείο, για  την έλειψη προγραμματισμού,  τις παλινωδίες και γενικά τα χάλια της εκπαίδευσης της οποίας προίσταται, έχουμε αναλογιστεί   για την περίπτωσή μας ποιάς σωστής σκέψης προιόν, ήταν η επιλογή  να γίνουμε  εκπαιδευτικοί σε ένα ήδη υπερκορεσμένο περιβάλον??
Πρώτον, δεν γίναμε εκπαιδευτικοί σε ένα ήδη υπερ-κορεσμένο περιβάλλον γιατί οι παλαιότεροι δεν το γνώριζαν. Υπήρχε ακόμη η επετηρίδα οταν μπαίναμε στη σχολή.
Δεύτερον, δεν υπάρχουν χρήματα και προγραμματισμός, άρα πράγματι δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα.
Δεν καταλαβαίνω τι περιμένατε όλοι!!!

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
πολυκομματική; μάλλον συριζα με 40% φουλ!!!!!!!!
Νεες εκλογες η δημοψηφισμα σημαινει ξεκαθαρη χρεωκοπια...Θα αλλαξουν σταση οι δανειστες επειδη ο Συριζα θα παρει ενα 5-10% παραπανω ;;;Δεν νομιζω ...Βεβαια η ατζεντα του Συριζα μεχρι στιγμης δεν ειναι ξεκαθαρη δηλαδη εαν το πανε η οχι το καραβι στα βραχια...εσεις εχετε καταλαβει;

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
το θεμα ειχει τιτλο νεος τροπος διορισμων
οι οποιες διαφορες μας δε βοηθουν ουτε τη συζητηση ουτε την ενημερωση
τωρα τι εκανε ο ενας κι ο αλλος και  τι δεν εκανε...ειπαμε ολοι κρινομαστε για πραξεις και παραλειψεις μας
το θεμα μας ομως ειναι αλλο...εκτος κι αν δε διεκδικουμε λυση στο εργασιακο μας προβλημα αλλα τη βρισκουμε με το να μιλαμε γενικως για την κατασταση. Αυτη η συζητηση ομως εχει αλλο θεμα ξαναλεω. την ωρα αυτη που μιλαμε καποιοι αλλοι μπαινουν στο τραπεζι των διαπραγματευσεων και διεκδικουν συγκεκριμενα πραγματα τα οποια τελικα κερδιζουν ...εμεις αντιθετα ενω εχουμε συνειδητοποιησει τη διασπαση μας συνεχιζουμε το ιδιο και δικαιως μας μουτζωνουνε και δικαιως μας επιρριπτουν ευθυνες για την κατασταση μας λογω ελλειψης διεκδικητικοτητας
ας κανουμε μια αρχη με κοινο πλαισιο διεκδικησεων κι αφηστε τις διαφορες για αργοτερα
φιλικα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 12:06:26 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό ... Το πολυνομοσχέδιο που κατατέθηκε χτες πότε ψηφίζεται;Συγγνώμη αν είναι άκυρο αυτό που ρωτάω.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ο αδύναμος κρίκος απεδείχθη ο εκπαιδευτικός κλάδος....τώρα στο υπουργείο θα μετρήσουν τα " κουκιά" δηλ. τους μόνιμους....Κάτι μου θυμίζει....πως το λέγαν διαχείριση δυναμικού.......Γιατί άραγε;;;;Πέρα από τα δικά μας η πολιτική αστάθεια είναι πραγματικότητα αλλά τελικά τι θέλουμε,δεν θέλαμε όχι άλλες μειώσεις σε συντάξεις και μισθούς,όχι άλλες απολύσεις;Αλήθεια μας έταξε κανείς μαζικούς διορισμούς;;;Περιμένουμε,κρίνουμε και αποφασίζουμε....Απλά το ξανατονίζω το εκπαιδευτικό δυναμικό ειναι ο αδύναμος κρίκος γιατί πάντα βρίσκονται συμβασιούχοι αντικαταστάτες!!!!!! Ετσι απλά είναι για την οποιαδήποτε ηγεσία!!!!!

Αρα το ουσιαστικό πρόβλημα είναι η θέση και η στάση των ίδιων των αντικαταστατών και πως αντιδρούν στο νέο ρόλο τους του " ουδεν μονιμότερον του προσωρινού" !!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 12:57:50 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Πρώτον, δεν γίναμε εκπαιδευτικοί σε ένα ήδη υπερ-κορεσμένο περιβάλλον γιατί οι παλαιότεροι δεν το γνώριζαν. Υπήρχε ακόμη η επετηρίδα οταν μπαίναμε στη σχολή.

Δεν ήταν υπερ-κορεσμένο τότε ;  Στους μαθηματικούς το περιβάλλον ήταν παραπάνω και από υπερ-κορεσμένο και στη δεκαετία του 90 . Με το πέρασμα των χρόνων η κατάσταση χειροτερεύει φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Δεν ήταν υπερ-κορεσμένο τότε ;  Στους μαθηματικούς το περιβάλλον ήταν παραπάνω και από υπερ-κορεσμένο και στη δεκαετία του 90 . Με το πέρασμα των χρόνων η κατάσταση χειροτερεύει φυσικά.
Ετσι ειναι μια χαρά το γνωρίζαμε...αλλά στις εποχές των αβέρτα δανείων γινοντουσαν αβέρτα διορισμοί...και κάποιοι σαν και μας δεν προλάβαμε το σκάσιμο της φούσκας και την κατάρρευση της Λαμογιάς , πολιτικής και μη που αφέντευε τον τόπο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 01:03:22 μμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.