*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035860 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Εκτός της Ιστορίας (δεν είμαι φιλόλογος οπότε δε γνωρίζω)

... άρχισαν οι εξαιρέσεις και φαντάσου έψαξα 20 δευτερόλεπτα. Ό,τι θες θα σου απαντήσω αλλά μην τους ειρωνεύεσαι γιατί, αν με διαβάζεις, απαντώ και εγώ ανάλογα παρά την ευγένεια που προσπαθώ να δείχνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Οι μόνοι που θέλουν νέο γραπτό του ΑΣΕΠ είναι τα φροντιστήρια (για να κάνουν ακόμα μια καλή μπάζα από μαύρο χρήμα) και όσοι έμαθαν στην ζωή τους μόνο να παπαγαλίζουν.
Το μεγάλο τους όνειρο είναι να παπαγαλίσουν μια τελευταία φορά και μετά απλά να μεταδίδουν το "κόλπο" στις επόμενες γενιές. Τραγικό.

Φαντάζεστε οι μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου η Google, η Apple, η Microsoft κτλ να διάλεγε έτσι προσωπικό;;; Όχι βέβαια γιατί τότε θα είχαν μαζέψει τους πιο άχρηστους.
Οι εταιρείες στις οποίες δουλεύουν οι κορυφαίοι των κορυφαίων βασίζονται: στις συνεντεύξεις, στην προϋπηρεσία, στα τυπικά προσόντα και ΚΥΡΙΩΣ στο τι έχεις κάνει στη ζωή σου με όλα τα προηγούμενα. Στο τι έχεις ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ. Όχι στο πόσο καλά αναμασάς την μασημένη τροφή.
Πάρτε όσους πέρασαν με τους προηγούμενες γραπτούς του ΑΣΕΠ και τέλος. Στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, στις πιο μαύρες σελίδες και πάμε παρακάτω.

Αν και λίγο σκληρό το μήνυμά σου με βρίσκει σύμφωνη σε μεγάλο βαθμό.
Πράγματι υπάρχουν δύο κατηγορίες συναδέλφων. Αυτοί που υπεραμύνονται του ΑΣΕΠ γιατί τον θεωρούν  μέσο απόδειξης της αξιοσύνης των εξεταζομένων εκπαιδευτικών και οι άλλοι που τον αποδέχονται ως αξιοκρατικό τρόπο διορισμού από τη στιγμή που επιβλήθηκε ως αναγκαίο κακό έναντι όσων εκμεταλλεύονταν "παραθυράκια" και διορίζονταν χωρίς αυτόν. Οι δεύτεροι επομένως δεν θεωρούν ότι ο ΑΣΕΠ μπορεί να αποδείξει την επάρκεια του εκπαιδευτικού ούτε ότι προκρίνει τους αξιότερους πάντα. Εγώ ανήκω στους δεύτερους και το έχω ξαναγράψει. Ζητάμε λοιπόν διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ για να αποκλείσουμε άλλους πλάγιους τρόπους και γιατί κάποιοι αγωνίστηκαν, ενώ άλλοι βολεύτηκαν διαλέγοντας τον εύκολο δρόμο, αλλά δεν πρέπει να έχουμε την αυταπάτη ότι ο ΑΣΕΠ βγάζει τους εκλεκτούς. Μακάρι να καταργηθεί και να αντικατασταθεί με κάτι άλλο. Και ας μην ισχυρίζονται μερικοί ότι άνθρωποι με γνώσεις, εμπειρία, ακόμη και μεταπτυχιακά δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα αν δώσουν γιατί η ιστορία έχει όντως δείξει ότι πέρασαν ωραιότατοι παπαγάλοι και κόπηκαν αξιόλογοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω για τους Αγγλικών. Δώσε θέματα εκτός της Ιστορίας να δούμε αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε να το συζητήσουμε βιβλιογραφικά. Από τη στιγμή που και με αυτά τα θέματα κάποιοι ξεχωρίζουν κάτι λέει αυτό. Αν είναι απλοί παπαγάλοι θα τα πάνε χάλια σε όλά τα άλλα που είναι κριτικής σκέψης άρα...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    Οι μεγαλύτεροι εχθροί του ΑΣΕΠ είναι κάτι 40ρηδες, που έχουν προλάβει 3,4 ΑΣΕΠ και απέτυχαν σε όλους. Η επιτυχία μπορεί να μην είναι προυπόθεση για έναν καλό εκπαιδευτικό, αλλα η αποτυχία όπου δεν έπιασες ούτε την βάση δείχνει ανεπάρκεια. Η προυπηρεσία δεν σημαίνει απο μόνη της τίποτα, και το ΠΑΣΟΚ ήταν 20 χρόνια κυβέρνηση, το θέλεις να ξαναέρθει; Οι δεινόσαυροι πρέπει να εξαφανιστούν σιγά σιγά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ αρχαία 2008

Ποιο είδος ελεγείας καλλιεργεί ο Καλλίνος;
α) Την πολεμική.
β) Τη συμβουλευτική.
γ) Την ερωτική.
δ) Την πολιτική.

Πώς χρονολογείται ο Αρχίλοχος;
α) Με βάση τη βιογραφική παράδοση.
β) Με βάση κάποια έκλειψη ηλίου.
γ) Σε σχέση με άλλους σύγχρονούς του ποιητές.
δ) Με βάση τα σύγχρονα ιστορικά γεγονότα.

Ποιος ποιητής καλλιέργησε τη χωλιαμβική ποίηση;
α) Ο Τυρταίος.
β) Ο Μίμνερμος.
γ) Ο Αλκμάνας.
δ) Ο Ιππώνακτας.

Η αλήθεια είναι όμως ότι ένας μαθητής κάποτε μου ζήτησε κάποια ποιήματα χωλιαμβικής ποίησης για να απαγγείλει στην γκόμενά του και εγώ δεν ήξερα καν τι ήταν αυτό. Πραγματικά ήμουν στα όρια να παραιτηθώ ως ανάξιος και να δώσω τη θέση μου στο Ειδικό σχολείο σε κάποιον που το απάντησε στον γραπτό ΑΣΕΠ.
Θες κι άλλο ή σε κάλυψα από αναφορές;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Παιδιά τουλάχιστον όσοι είστε διαβασμένοι και επίκαιροι σε γνώσεις γιατί δε γράφετε ένα τεκμηριωμένο βιβλιογραφικά κείμενο που να λέτε οτι δεν έχει επιστημονική βάση ό τρόπoς εξέτασης;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη οι επιτυχοντες θα διοριστουν αμεσα πριν τον ιουνιο δεν υφισταται μετα η επιτυχια του 2008 και με τον νομο.
Για το κρατος ο ασεπ ειναι διαγωνισμος που καθε φορα γινεται με τα ιδια κριτιρια ασχετως αν καποιες φορες ηταν πιο δυσκολα η πιο πολλοι υποψηφιοι. Αντικειμενικη διακριση αποτελει ο βαθμος και μονο.

Ο βαθμός καθορίζει τη σειρά κατάταξης, αν μιλάμε για για έναν και τον αυτό διαγωνισμό. Αλλιώς θα μπορούσε να δίνεται στους παλιούς επιτυχόντες ένα μικρό ποσοστό. Π.χ. το 10% στις πανελλήνιες.
Δικαιότερο να δίνονται μόρια σε όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξής τους στους διαγωνισμούς: Π.χ.:
Θα μπορούσε να διαιρείται το 100.000 με τη σειρά κατάξης και να δίνονται τα μόρια. Π.χ. 100.000/ 500 = 200 μόρια, 100.000/1000= 100 μόρια κοκ.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Εγώ ξέρω για τους Αγγλικών. Δώσε θέματα εκτός της Ιστορίας να δούμε αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε να το συζητήσουμε βιβλιογραφικά. Από τη στιγμή που και με αυτά τα θέματα κάποιοι ξεχωρίζουν κάτι λέει αυτό. Αν είναι απλοί παπαγάλοι θα τα πάνε χάλια σε όλά τα άλλα που είναι κριτικής σκέψης άρα...

Ευτυχώς που δεν έχει στον ΑΣΕΠ "Τυπική Λογική", θα είχες κοπεί μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Η εισαγωγή του νέου (Γρηγοριανού) ημερολογίου στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε το :
α) 1923.β) 1928.γ) 1932.δ) 1920.

Πότε ιδρύθηκε η Εθνική τράπεζα της Ελλάδος και ποιος ήταν ο πρώτος διοικητής της;
α) Το 1841 με το Γεώργιο Σταύρου.β) Το 1841 με τον Αλέξανδρο Κουμουνδούρο.γ) Το 1843 με τον Γεώργιο Σταύρου.δ) Το 1843 με τον Αλέξανδρο Κουμουνδούρο.

... ενδεικτικά από το διαδίκτυο. Μιλάμε για μεγάλη κρίση...
Ενδεικτικές ερωτήσεις από φροντιστήριο για το τεστ δεξιοτήτων για διορισμό στο δημόσιο.

Φαντάζεστε οι μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου η Google, η Apple, η Microsoft κτλ να διάλεγε έτσι προσωπικό;;; Όχι βέβαια γιατί τότε θα είχαν μαζέψει τους πιο άχρηστους.
Οι εταιρείες στις οποίες δουλεύουν οι κορυφαίοι των κορυφαίων βασίζονται: στις συνεντεύξεις, στην προϋπηρεσία, στα τυπικά προσόντα και ΚΥΡΙΩΣ στο τι έχεις κάνει στη ζωή σου με όλα τα προηγούμενα. Στο τι έχεις ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ. Όχι στο πόσο καλά αναμασάς την μασημένη τροφή.
Δεν υπάρχει κάποια σχέση. Οι εταιρίες που αναφέρεις θα ζητούσαν προϋπηρεσίες σε αντίστοιχες εταιρίες και όχι από εταιρία του μπάρμπα σου. Μεταπτυχιακά επίσης από εγκεκριμένα πανεπιστήμια.

Δεν γνωρίζω τα θέματα σε άλλους κλάδους αλλά στους θετικών επιστημών χρειάζονται γνώσεις και ταχύτητα. Δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω ότι ο γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει είναι το μόνο κριτήριο για διορισμό αλλά με ευρηματικότητα σε απάτες του νεοέλληνα είναι το πιο αξιόπιστο.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ο βαθμός καθορίζει τη σειρά κατάταξης, αν μιλάμε για για έναν και τον αυτό διαγωνισμό. Αλλιώς θα μπορούσε να δίνεται στους παλιούς επιτυχόντες ένα μικρό ποσοστό. Π.χ. το 10% στις πανελλήνιες.
Δικαιότερο να δίνονται μόρια σε όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξής τους στους διαγωνισμούς: Π.χ.:
Θα μπορούσε να διαιρείται το 100.000 με τη σειρά κατάξης και να δίνονται τα μόρια. Π.χ. 100.000/ 500 = 200 μόρια, 100.000/1000= 100 μόρια κοκ.

Επίσης να δοθεί η ευκαιρία και σε έναν που δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ να δώσει.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ασεπ =παπαγαλία; θα σας πω ένα παράδειγμα από φίλη μου: πήρε και διάβασε (παπαγάλισε για την ακρίβεια) σχέδιο μαθήματος από φροντιστήριο το οποίο προετοίμαζε για ασεπ εκπαιδευτικών κι έγραψε το ίδιο ακριβώς πήρε 90 στην ειδική διδακτική.... ::)

πριν μερικά χρόνια(Ιούνιος 2008) είχα πάει σε συνέδριο με θέμα ''Πανεπιστήμιο και Εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις στην Ελλάδα''...
ένας εκ των ομιλητών ήταν ο ιστορικός της εκπαίδευσης και πρώην πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και πρωην πρόεδρος του ΚΕΕ, Αλέξης Δημαράς: ερωτηθείς από παρευρισκόμενους εκπαιδευτικούς της β/θμιας σχετικά με τον ασεπ  των εκπαιδευτικών, απάντησε: ''έχει καταντήσει κακέκτυπο των πανελλαδικών....

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Παιδιά τουλάχιστον όσοι είστε διαβασμένοι και επίκαιροι σε γνώσεις γιατί δε γράφετε ένα τεκμηριωμένο βιβλιογραφικά κείμενο που να λέτε οτι δεν έχει επιστημονική βάση ό τρόπoς εξέτασης;

Επιστημονικά: Κατά την στατιστική σε πιθανότητες του τύπου 3%  (π.χ. 1 στους 33 διαγωνιζόμενους) υπεισέρχεται σαφώς ο παράγοντας τύχη
Ηθικά: Οι 3 είναι άξιοι και οι 97 ανάξιοι

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ενδεικτικές ερωτήσεις από φροντιστήριο για το τεστ δεξιοτήτων για διορισμό στο δημόσιο.
Δεν υπάρχει κάποια σχέση. Οι εταιρίες που αναφέρεις θα ζητούσαν προϋπηρεσίες σε αντίστοιχες εταιρίες και όχι από εταιρία του μπάρμπα σου. Μεταπτυχιακά επίσης από εγκεκριμένα πανεπιστήμια.

Δεν γνωρίζω τα θέματα σε άλλους κλάδους αλλά στους θετικών επιστημών χρειάζονται γνώσεις και ταχύτητα. Δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω ότι ο γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει είναι το μόνο κριτήριο για διορισμό αλλά με ευρηματικότητα σε απάτες του νεοέλληνα είναι το πιο αξιόπιστο.

Δηλαδή αυτά δεν είναι θέματα από ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο eta-beta δικαιολόγησε απόλυτα τι σημαίνει παπαγαλία στον ΑΣΕΠ (εγώ μιλάω για φιλολόγους). Υπάρχουν και άλλα άπειρα παραδείγματα. Ααα... και ανήκω στους επιτυχόντες με 72+, όχι σ' αυτούς που δεν πέρασαν τη βάση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.