*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035812 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μπράτης από fb https://www.facebook.com/d.mpratis/posts/841429262602620?comment_id=842191699193043&notif_t=feed_comment_reply
Τον ΄΄στολίζουν΄΄ανάλογα οι συνάδελφοι, βλέπω!

Σε άλλο μήνυμα στις 11-05-15 στο fb λέει:
Στο Γενικό Γραμματέα του υπ.Παιδείας κ.Χασάπη ,για τελική υπογραφή,βρίσκεται το έγγραφο για τη σύστασης της επιτροπής που θα γνωμοδοτήσει για τα θέματα των διορισμών,των μεταθέσεων ,των αποσπάσεων,των τοποθετήσεων κλπ.
Σήμερα ,στη συνεδρίαση του Δ.Σ της ΔΟΕ ,πρότεινα να γίνει ειδική συνεδρίαση του ,με την παρουσία της νομικής συμβούλου,προκειμένου να εξετασθούν όλα τα δεδομένα που προκύπτουν,μετά την σπόφαση του Συμβουλίου Επικρατείας.Κι επειδή παίρνω πολλά μηνύματα,γι αυτό το θέμα,επισημαίνω ότι στην επιτροπή δεν λειτουργούμε ως άτομα,αλλά ως εκπρόσωποι της ΔΟΕ ,τις θέσεις της οποίας στηρίζουμε.Επίσης ,τονίζω ότι η επιτροπή είναι γνωμοδοτική.Την απόφαση για το θέμα θα τη λάβει η ηγεσία του υπουργείου.


Από ότι φαίνεται ο Μπράτης και ΔΟΕ εγκαταλείπουν την πρόταση 60-40 αφού αυτή δεν στέκει πλέον νομικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Η πιο παλιά θέση του προέδρου και της ΔΟΕ:

<< Ο Πρόεδρος της ΔΟΕ δήλωσε στο news.gr ότι η Διδασκαλική Ομοσπονδία μένει σταθερή στη θέση της για τον τρόπο των διορισμών. «Πιστεύουμε ότι πρέπει να μείνει το 60-40» δήλωσε ο κ. Κικινής υπογραμμίζοντας ότι ένα σύστημα τύπου ΑΣΕΠ όπου εκτός του βασικού πτυχίου θα προσμετρούνται και διάφορα άλλα όπως μεταπτυχιακά και κοινωνικά κριτήρια θα μας βρει απόλυτα αντίθετους. Σχετικά με την απόφαση του ΣτΕ που δημιουργεί νέα δεδομένα ο κ. Κικινής μας ανέφερε ότι μπορεί να βρεθεί νομική λύση. >>

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Απο ότι φαίνεται και απο έγκυρες πληροφορίες, δεν είναι δυνατόν να παραβλεφθεί η απόφαση Στε. Ας δείξουμε μεγαλοκαρδία και ας ευχηθούμε στους επιτυχώντες καλό διορισμό και καλή καριέρα. Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά τα χρόνια εμείς με τις μεγάλες προυπηρεσίες είχαμε πολλές ευκαιρίες να τρουπώσουμε στην εκπαίδευση. Συγχαρητήρια και πάλι, ήταν καιρός να έρθει και η σειρά σας.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η φίλη μου η anixia στην τελευταία της τοποθέτηση , είναι πολύ μέσα νομίζω στην τελική λύση του προβλήματος. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
“Γέλως κρατείσθω και θυμός λάβοι πέρας”

Kokoschka

  • Επισκέπτης
“Γέλως κρατείσθω και θυμός λάβοι πέρας”
Τι θυμο να εχω εγω,διοριστεα είμαι.Ξεχασες σε ποιο στρατοπεδο είμαι χα χα χα

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τις μετατάξεις του 2013 τις έχω καταγγείλει ως αντισυνταγματικές και παράνομες. Μπράτης
https://www.facebook.com/d.mpratis/posts/841479472597599?comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22O%22%7D&pnref=story

Ανατρίχιασα που το διάβασα...

Ελπίζω την ίδια ευαισθησία για την τήρηση του συντάγματος και της νομιμότητας να επιδείξει ο αγαπητός αιρετός και για το θέμα των διορισμών στην επιτροπή που συνεδριάζει από αύριο.



Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Δημητρης ειναι υπερ της προυπηρεσιας

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς και ειναι,η διάφορα όμως ειναι οτι δε θα βάλει αυτός την υπογραφή του,να πιέσει μπορεί μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι θυμο να εχω εγω,διοριστεα είμαι.Ξεχασες σε ποιο στρατοπεδο είμαι χα χα χα

Για να δουμε αν θα γελας και οταν θα 'σαι μονιμη με 660 Ευρω στη Συμη...

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Δημητρης ειναι υπερ της προυπηρεσιας
Εγώ το ξέρω.. απλά παραξενεύτηκα που είπε ότι είναι υπέρ της νομιμότητας και του συντάγματος.  :P

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ το ξέρω.. απλά παραξενεύτηκα που είπε ότι είναι υπέρ της νομιμότητας και του συντάγματος.  :P
Mια αποφαση βρε παιδια εβγαλε το ΣΤΕ δεν ειναι και το αλαθητο του Παπα..Αν η κυβερνηση θελει να νομοθετησει αλλιως δε θα πρεπει να σεβαστουμε τις αποφασεις της νομιμως αρτι εκλεγεισας κυβερνησης?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Mια αποφαση βρε παιδια εβγαλε το ΣΤΕ δεν ειναι και το αλαθητο του Παπα..Αν η κυβερνηση θελει να νομοθετησει αλλιως δε θα πρεπει να σεβαστουμε τις αποφασεις της νομιμως αρτι εκλεγεισας κυβερνησης?
Ακριβώς έτσι. Η ομόφωνη απόφαση (29-0) της Ολομέλειας του Ανώτατου Ακυρωτικού Δικαστηρίου της Ελλάδος είναι λανθασμένη.
Για αυτό η νομίμως εκλεγμένη κυβέρνηση μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.... Τρομερή λογική! Εύγε!

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβώς έτσι. Η ομόφωνη απόφαση (29-0) της Ολομέλειας του Ανώτατου Ακυρωτικού Δικαστηρίου της Ελλάδος είναι λανθασμένη.
Για αυτό η νομίμως εκλεγμένη κυβέρνηση μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.... Τρομερή λογική! Εύγε!
Tα δικαστηρια πολλακις εχουν ενα απροσωπο πνευμα..Οι αιρετοι μας απο την αλλη σεβονται τον κοπο μας και την αξια μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160051
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.