*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035791 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Δηλ η κοινή λογική σου περαπέμπει σε έναν τρόπο 60-40 ή δεν κατάλαβα καλά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με δεδομένο την κατάργηση του γραπτού ΑΣΕΠ.

Αυτό δεν είναι σίγουρο, δεν προκύπτει από πουθενά πως δεν θα υπάρχουν γραπτές εξετάσεις. Υπήρξε διάψευση από τον υπουργό και  αναπληρωτής υπουργός έχω την εντύπωση πως αναθεώρησε, την τελευταία φορά που αναφέρθηκε στο θέμα είπε πως δεν προλαβαίνουν να κάνουν γραπτό  διαγωνισμό … . Στο τέλος θα κάνουν ριζικές αλλαγές μειώνοντας την υλη από το γνωστικό αντικείμενο και το βαθμό επιτυχίας στο 45 + τα μόρια για όσους έχουν προσόντα ανεξάρτητα από την επιτυχία και προϋπηρεσία μέχρι 50 μόρια.
Για να εφαρμόσουν και την απόφαση του ΣΤΕ που τους υποχρεώνει να προσλαμβάνουν επιτυχόντες σε διαγωνισμό. Αν Αντί για πίνακα Γ έχουμε πίνακα με κριτήρια και προϋπηρεσία τότε σε περίπτωση που εξαντληθούν οι επιτυχόντες σε ασεπ θα προσλαμβάνουν από εκεί.
Όλες οι απόψεις είναι θεμιτές αλλά δεν σχεδιάζουμε για το παρελθόν ούτε φυσικά μόνο για το παρόν, το νέο σύστημα φτιάχνεται για το μέλλον το οποίο θα πρέπει να καθιστά εφικτό σε όλους το να δουλέψουν. Τώρα το 50% των αδιόριστων είναι στον πίνακα Γ και ακόμη δεν σφραγίστηκαν οι σχολές εξακολουθούν να παράγουν φοιτητές κατά χιλιάδες.
Δεν γίνεται να δημιουργήσουν μια επετηρίδα με προσόντα – προϋπηρεσία- επιτυχία σε προηγούμενο ασεπ
"Μπαλτάς" στην παιδεία Ναι ή Όχι; Σήμερα στις 23:30
ΑΝΑΤΡΟΠΗ με τον Γιάννη Πρετεντέρη
anatropi@magatv.com
Για πόσο υπουργούς μας θεωρούν, πιστεύετε πως θα κάνουν διορισμούς και θα συζητήσουν το νέο σύστημα διορισμού? Τις αποφάσεις τις πήραν απλά μας κοροϊδεύουν.
Ακουστέ από 7:45 http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=259535  τι μας περιμένει!!! >:( >:( >:(

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 04:20:29 μμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Δυστηχώς αυτό είναι αλήθεια. Το σύστημα το ξέρουν εδώ και εβδομάδες, βάσει Στε. Δεν το ανακοίνωνουν για να μην παραιτηθούμε όλοι εμείς με τις μεγάλες προυπηρεσίες, χωρίς ΑΣΕΠ απο το αναπληρωτιλίκι και να βγει η χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω. Οι αναπληρωτές με τις μεγάλες προυπηρεσιες που δεν έχουν ΑΣΕΠ είναι τόσο υπεράνω του μισθού ώστε θα παραιτουνταν αν δεν υπήρχε η προοπτική να διοριστουν άμεσα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Παλιοσειρι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε τι διαφέρουν οι 140 από τους υπόλοιπους διοριστέους;


Περιμένουν τον αναδρομικό διορισμό τους από το διοικητικό εφετείο και όχι την πολιτική απόφαση της κυβέρνησης για άμεση απορρόφηση.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Φυσικά:συντήρηση δύο σπιτιών, μακριά απο οικογένεια και λοιπά συμφέροντα και χωρίς προοπτική στην δημόσια εκπαίδευση. Πολλοί θα το σκέφτονταν.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
   Δυστηχώς αυτό είναι αλήθεια. Το σύστημα το ξέρουν εδώ και εβδομάδες, βάσει Στε. Δεν το ανακοίνωνουν για να μην παραιτηθούμε όλοι εμείς με τις μεγάλες προυπηρεσίες, χωρίς ΑΣΕΠ απο το αναπληρωτιλίκι και να βγει η χρονιά.
Λυπαμαι αν δεν εχεις ΑΣΕΠ αλλα ηταν επιλογη σου ... εγω εχω 4 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ... μπορω να δεχτω διορισμους χωρις τουλαχιστον μια επιτυχια ΑΣΕΠ;;;...η απαντηση ειναι ΟΧΙ...

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Ήμουν ιδεολογικά κατά του ΑΣΕΠ. Ξέρετε δεν είχαμε όλοι την άνεση χρόνου να διαβάσουμε. Κατα την διάρκεια του τελευταίου ΑΣΕΠ είχα 15 ώρες ΠΔΣ 28χλμ μακριά απο το σπίτι μου. Πού να βρεθεί χρόνος; Δεν είμασταν αργόσχολοι παπαγάλοι του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Είμαι και ιδεολογικα και συναισθηματικα και ψυχικα και σωματικά εναντίον του ΑΣΕΠ. Αλλά μη έχοντας επιλογή (π.χ επαρκείς ώρες ΠΔΣ μόλις 28 χλμ από το σπίτι μου) εδωσα (και περασα) 3 φορες σε διάφορες φάσεις της ζωής μου. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει για πολλούς συναδέλφους. Τις 2 από τις 3 φορές έδωσα χωρίς να κοιμάμαι για πάνω από 2 ώρες την ημέρα για μηνες. Δεν λέω ότι άξιζε. Αλλά όταν για κάποιους το αν θα δουλεύουν είναι θέμα επιβίωσης χρειάζεται λίγη περισσότερη περισκεψη στο τι λέμε.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Δυστηχώς αυτό είναι αλήθεια. Το σύστημα το ξέρουν εδώ και εβδομάδες, βάσει Στε. Δεν το ανακοίνωνουν για να μην παραιτηθούμε όλοι εμείς με τις μεγάλες προυπηρεσίες, χωρίς ΑΣΕΠ απο το αναπληρωτιλίκι και να βγει η χρονιά.
δεν ισχύει αυτό γιατί αν δεν δικαιώσουν τις μεγάλες προϋπηρεσίες θα το βρουν μπροστά τους την επόμενη χρονιά που δεν θα θέλει να πηγαίνει κανένας για αναπληρωτής χωρίς την προοπτική δικαίωσης της προϋπηρεσίας τους και του κόπου του Κι αν ακόμα πάρει ως αναπληρωτές επιτυχόντες ασεπ θα υπάρχουν και αρνήσεις μεταξύ των επιτυχόντων(για λόγους οικονομικούς,κοινωνικούς,οικογενειακούς) και τότε θα κληθούν και αυτοί που δεν έχουν ασεπ (π.χ πίνακας γ) να μπαλώσουν τρύπες....Κι αν αυτούς δεν τους δικαιώσει θα είναι ένα πολύ αχάριστο κράτος σε αυτούς που έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και  που είναι απτό τεκμήριο της στήριξης στο σύστημα όλα αυτά τα χρόνια και εφ' εξής...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 04:57:09 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι και ιδεολογικα και συναισθηματικα και ψυχικα και σωματικά εναντίον του ΑΣΕΠ. Αλλά μη έχοντας επιλογή (π.χ επαρκείς ώρες ΠΔΣ μόλις 28 χλμ από το σπίτι μου) εδωσα (και περασα) 3 φορες σε διάφορες φάσεις της ζωής μου. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει για πολλούς συναδέλφους. Τις 2 από τις 3 φορές έδωσα χωρίς να κοιμάμαι για πάνω από 2 ώρες την ημέρα για μηνες. Δεν λέω ότι άξιζε. Αλλά όταν για κάποιους το αν θα δουλεύουν είναι θέμα επιβίωσης χρειάζεται λίγη περισσότερη περισκεψη στο τι λέμε.
  Έχεις δίκαιο και με συγχωρείς. Καταλαβαίνεις όμως πως με όλα αυτά που αποφασίζονται πλέον και την τελεσίδικη καταδίκη των μεγάλων προυπηρεσιών χωρίς ΑΣΕΠ, είναι λογικό να υπάρχει μία κάποια πικρία.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
δεν ισχύει αυτό γιατί αν δεν δικαιώσουν τις μεγάλες προϋπηρεσίες θα το βρουν μπροστά τους την επόμενη χρονιά που δεν θα θέλει να πηγαίνει κανένας για αναπληρωτής χωρίς την προοπτική δικαίωσης της προϋπηρεσίας τους και του κόπου του Κι αν ακόμα πάρει ως αναπληρωτές επιτυχόντες ασεπ θα υπάρχουν και αρνήσεις μεταξύ των επιτυχόντων(για λόγους οικονομικούς,κοινωνικούς,οικογενειακούς) και τότε θα κληθούν και αυτοί που δεν έχουν ασεπ (π.χ πίνακας γ) να μπαλώσουν τρύπες....Κι αν αυτούς δεν τους δικαιώσει θα είναι ένα πολύ αχάριστο κράτος σε αυτούς που έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και  που είναι απτό τεκμήριο της στήριξης στο σύστημα όλα αυτά τα χρόνια και εφ' εξής...
Στις σημερινές οικονομικές συνθήκες πάντα θα υπάρχουν διαθέσιμοι να δουλέψουν ως αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
   Ήμουν ιδεολογικά κατά του ΑΣΕΠ. Ξέρετε δεν είχαμε όλοι την άνεση χρόνου να διαβάσουμε. Κατα την διάρκεια του τελευταίου ΑΣΕΠ είχα 15 ώρες ΠΔΣ 28χλμ μακριά απο το σπίτι μου. Πού να βρεθεί χρόνος; Δεν είμασταν αργόσχολοι παπαγάλοι του ΑΣΕΠ.

Αργόσχολο παπαγάλο του ΑΣΕΠ δεν χαρακτηρίζεις κάποιον που δούλευε από δω κι από κει, με οικογένεια, παιδιά, μεταπτυχιακό και λιώσιμο στο διάβασμα για έναν ή περισσότερους ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr

Περιμένουν τον αναδρομικό διορισμό τους από το διοικητικό εφετείο και όχι την πολιτική απόφαση της κυβέρνησης για άμεση απορρόφηση.
Μπορεί η πολιτική απόφαση να προλάβει την απόφαση του Διοικητικού Εφετείου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160043
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.