*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Eta-beta πραγματικά χαλάρωσε, αυτοί υπέγραψαν παράνομους διορισμούς και απολογήθηκαν στα δικαστήρια, γι αυτά γίνονται ολόκληρες διαδικασίες με ανάκριση. Η δικαιοσύνη δε δέχτηκε τους ισχυρισμούς τους, εκεί είμασταν και τα ακούσαμε, δε συκοφαντούμε κανέναν, αυτοί υπέγραφαν, έχουν την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Προφανώς δεν ειρωνεύεσαι, ούτε εγώ αν έχεις παρατηρήσει έχω επιτεθεί πρώτος σε κανένα. Το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας είναι ένα θέμα που αναφέρει και ο νόμος Αρσένη και Διαμαντοπούλου και επρόκειτο να ενεργοποιηθεί. Όπως υπάρχουν άτομα που λένε μόνο ΑΣΕΠ, έτσι υπάρχουν και άτομα από την Ειδική Αγωγή που λένε προσμέτρηση και στους δύο πίνακες λόγω των παιδαγωγικών προσόντων τους. Εν όψει της επικείμενης διαμάχης για το νέο σύστημα, αποτελεί αντεπιχείρημα στη αποκλειστικότητα του γραπτού διαγωνισμού. Δηλαδή αν κινηθούν για αποκλειστικότητα διαγωνισμού ΑΣΕΠ, τότε πρώτα επάρκεια μέσω μεταπτυχιακού και μετά νέος ΑΣΕΠ μόνο για τους επαρκείς. Όντως αν δεν περάσει μεικτό σύστημα θα υπάρξουν πολλοί μικροί ή μεγάλοι εμφύλιοι.
Για αυτό επιμένω ότι η ουσιαστική συζήτηση είναι ή μεικτά ή ακραία συστήματα.
Προφανώς στηρίζω τα πρώτα με επάρκεια για όλους. Προφανώς είμαι φανατικά ενάντια στην αποκλειστικότητα διαγωνισμού και στις πονηριές να υπο- μοριοδοτηθούν τα άλλα προσόντα. Όταν λέμε ισότιμα, ισότιμα.
Το νέο νόμο θα τον αποφασίσει ο υπουργός και κανένας εκπαιδευτικός του φόρουμ. Ο υπουργός άκουσε προσεκτικά συλλόγους εκπαιδευτικών και συνδικαλιστές, έκανε και την επιτροπή που θα συνεδριάσει π.χ. την Πέμπτη και ίσως πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο, να το κατεβάσει και για διαβούλευση. Μετά θα πάει προς ψήφιση και τέλος. Αν κάποιος ή κάποιοι αδικηθούν προσφεύγουν νομικά. Αυτά περί ΑΣΕΠΙΤΩΝ, ειδικής, οι κόντρες και ότι γράφεται εδώ, τι σχέση έχουν με την πραγματική διαδικασία;
Επίσης να μην συγχέουμε το νέο νόμο με τις προσφυγές που έγιναν για τις προσλήψεις του παρελθόντος.

ΥΓ. Δεν απάντησες πλήρως στο ερώτημά μου: Γιατί ένας που κάνει αυτή την στιγμή μεταπτυχιακό στην Κύπρο, Ιταλία, Βουλγαρία αιτείται παιδαγωγική επάρκεια; Γιατί αυτά τα δύο να έχουν σχέση μεταξύ τους;

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
ΥΓ. Δεν απάντησες πλήρως στο ερώτημά μου: Γιατί ένας που κάνει αυτή την στιγμή μεταπτυχιακό στην Κύπρο, Ιταλία, Βουλγαρία αιτείται παιδαγωγική επάρκεια; Γιατί αυτά τα δύο να έχουν σχέση μεταξύ τους;

Δεν το ξέρω. Είσαι σίγουρος για τον όρο;

Για τα άλλα συμφωνώ, σου είπα δεν ξεκινάω εγώ την ένταση. Ας αφήσουμε και ας περιμένουμε.

@Syllas: εσύ χαλάρωσε φίλε, πραγματικά δεν κινδυνεύεις από εμένα. Συμβουλή πάντως, ο δημόσιος λόγος θέλει λίγο προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Η απορία μου είναι απλή: όποιος έχει μεταπτυχιακό, έχει και παιδαγωγική επάρκεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
"ΥΓ. Δεν απάντησες πλήρως στο ερώτημά μου: Γιατί ένας που κάνει αυτή την στιγμή μεταπτυχιακό στην Κύπρο, Ιταλία, Βουλγαρία αιτείται παιδαγωγική επάρκεια; Γιατί αυτά τα δύο να έχουν σχέση μεταξύ τους;"


Δεν αιτείται μόνο...αιτείται παιδαγωγικής επάρκειας και την παίρνει ...Η Νομοθεσία αναγνωρίζει, άγνωστο με ποιά κριτήρια, ότι ορισμένα μεταπτυχιακά προσφέρουν και ...παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Η απορία μου είναι απλή: όποιος έχει μεταπτυχιακό, έχει και παιδαγωγική επάρκεια;

Αν εννοούσες αυτό ναι, σε επιστήμες της αγωγής ή διδακτική του αντικειμένου του, για εκεί πήγαινε η ρήτρα.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είχα πει λίγο νωρίτερα ότι η προϋπηρεσία της ειδικής αγωγής πρέπει να μετράει και στη γενική αγωγή. Αυτό που λέω για τα μεταπτυχιακά Ιταλίας, Βουλγαρίας, Κύπρου κτλ είναι πως δε πρέπει να δίνουν παιδαγωγική επάρκεια τουλάχιστον στη γενική αγωγή. Οι λόγοι προφανείς.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Οκ, συνάδελφοι. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι όλοι με μεταπτυχιακό μπορούν να την αποκτήσουν...και αυτό δεν μπορούσα να το καταλάβω.

Είχα πει λίγο νωρίτερα ότι η προϋπηρεσία της ειδικής αγωγής πρέπει να μετράει και στη γενική αγωγή. Αυτό που λέω για τα μεταπτυχιακά Ιταλίας, Βουλγαρίας, Κύπρου κτλ είναι πως δε πρέπει να δίνουν παιδαγωγική επάρκεια τουλάχιστον στη γενική αγωγή. Οι λόγοι προφανείς.
Μην το λες αυτό...
Δεν ξεφεύγουμε κάπως από το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
δε πρέπει να δίνουν παιδαγωγική επάρκεια τουλάχιστον στη γενική αγωγή.

Ρατσιστικός διαχωρισμός πρώτης τάξεως.
Όντως ξεφεύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρατσιστικός διαχωρισμός πρώτης τάξεως.
Όντως ξεφεύγουμε.
Ίσως λάθος διατύπωση να το δεχτώ. Όμως το ίδιο είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ με τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά; Eta beta στο είπαν και άλλοι στο λέω και γω: Ηρέμησε. Όλοι μπορούμε να κάνουμε λάθη. Μοιάζεις με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Αν έχω λάθος απλά διόρθωσε με και σε ευχαριστώ που μου υποδεικνύεις τα λάθη μου. Δε θα το συνεχίσω.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δε μπορεί κανείς να μου το βγάλει απο το μυαλό ότι ζούμε μια μούφα...και καλά δεν έχουμε λεφτά για την παιδεία...λιγοστεύουν οι πιστώσεις...ώστε να δούμε το θαύμα και να το παρουσιάσουν ως πολιτική επιτυχία..
είμαι εκτός θέματος αλλα κάτι μου μυρίζει, πολιτική είναι και μακάρι να βγώ αληθινός, ορμώμενος επειδή μόλις τώρα άκουσα τον μάγκα για εμένα ( το λέω και το εννοώ, μακάρι να τον είχαμε και αυτόν και τον Βαρούφ δεκαετίες πριν..γάτες και οι δύο, ο ένας έπαιξε το ρόλο του κακού και ο άλλους του καλού..) Τσίπρα να λέει ότι το παιδείας είναι ένα απο τα σπουδαιότερα υπουργεία και θα κρίνει την τετραετία μας...

Υ.Γ έχεις και τον Ερντογκαγκάν να τα κάνει σε χρυσές λεκάνες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 09:00:30 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Πανω σε αυτα που λετε.
Προσωπικη μου αποψη οτι δεν πρεπει κανενας χωρις παιδαγωγικο να μπορει να δινει ασεπ  .
τωρα το τι αναγνωριζει η ελληνικη νομοθεσια ως παιδαγωγικη καταρτιση ειναι αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πότε να περιμένουμε τελική διαμόρφωση του σχεδίου και ψήφισή του?

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη φιλοσοφική κάναμε παιδαγωγικά , ψυχολογία και διδακτική του αντικειμένου. Αν η πολιτεία κρίνει ότι δεν έιναι αρκετά μπορεί να μας καλέσει να δώσουμε αυτά τα 3-4 μαθήματα που έχουν εισάγει επιπλέον κάποιες φιλοσοφικές και που δίνουν την επάρκεια στους νέους εισακτέους. Είναι απλά τα πράγματα. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 209
Σύνολο: 209

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.