*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035748 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Η διαφωνία είναι στο αν θα μπει η προϋπηρεσία της ειδικής στη γενική. Οι της ειδικής κουράστηκαν και θέλουν να δουλέψουν στη γενική με την προϋπηρεσία της ειδικής...
Αυτό για τους αναπληρωτές!
Για τους διορισμούς των μονίμων, μετράνε  αθροιστικά όλες οι προϋπηρεσίες.

Και σκέψου και την πρόταση για μόνιμους διορισμούς χωρίς πλαφόν προϋπηρεσίας και χωρίς ταβάνι προϋπηρεσίας, προβλέπω ένα χαμό.

Χωρίς ΑΣΕΠ θα έρθουν με τις μεγάλες τους προϋπηρεσίες χωρίς ούτε μία ώρα σε γενική τάξη και ........... διορίζονται στη γενική. Γιαυτό λέω ότι το θέμα δεν είναι οι πίνακες αναπληρωτών που προσπαθεί να λύσει το νομοσχέδιο αλλά οι μόνιμοι διορισμοί. Απεναντίας με αυτό το άρθρο, πολλοί θα φοβηθούν τον αποκλεισμό από τη γενική και θα στραφούν εκεί με αποτέλεσμα να την πληρώσουν οι της γενικής στις αναπληρώσεις.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η διαφωνία είναι στο αν θα μπει η προυπηρεσία της ειδικής στη γενική. Οι της ειδικής κουράστηκαν και θέλουν να δουλέψουν στη γενική με την προυπηρεσία της ειδικής...
Αυτό για τους αναπληρωτές!
Για τους διορισμούς των μονίμων, μετράνε  αθροιστικά όλες οι προυπηρεσίες.

Και οι της γενικής κουράστηκαν στα 30άρια τμήματα τους  και θέλουν μεταφέροντας την προυπηρεσία τους στην ειδική να δουλέψουν στα ολιγομελή τμήματα των 4 ατόμων σε παιδιά με μαθησικές δυσκολίες...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Και σκέψου και την πρόταση για μόνιμους διορισμούς χωρίς πλαφόν προϋπηρεσίας και χωρίς ταβάνι προϋπηρεσίας, προβλέπω ένα χαμό.

Χωρίς ΑΣΕΠ θα έρθουν με τις μεγάλες τους προϋπηρεσίες χωρίς ούτε μία ώρα σε γενική τάξη και ........... διορίζονται στη γενική. Γιαυτό λέω ότι το θέμα δεν είναι οι πίνακες αναπληρωτών που προσπαθεί να λύσει το νομοσχέδιο αλλά οι μόνιμοι διορισμοί. Απεναντίας με αυτό το άρθρο, πολλοί θα φοβηθούν τον αποκλεισμό από τη γενική και θα στραφούν εκεί με αποτέλεσμα να την πληρώσουν οι της γενικής στις αναπληρώσεις.....
Μάλλον εννοείς από την ειδική...στο μέλλον όταν τελειώσουν και τα χρήματα του ΕΣΠΑ (μην πω και τίποτε άλλο... ;D)
Ε, ναι τους σπρώχνει με το ζόρι στην γενική τουλάχιστον αυτούς που έχουν πολλά μόρια! Θα πληγούν σε πολλές ειδικότητες αυτοί που βρίσκονται ποιο χαμηλά στον πίνακα...

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Και οι της γενικής κουράστηκαν στα 30άρια τμήματα τους  και θέλουν μεταφέροντας την προυπηρεσία τους στην ειδική να δουλέψουν στα ολιγομελή τμήματα των 4 ατόμων σε παιδιά με μαθησικές δυσκολίες...

Οι της γενικής δε θέλουν να διδάξουν στην ειδική... ξέρουν ότι πολλές φορές επιστρέφουν στα σπίτια τους με δαγκωνιές, χτυπήματα και άλλους τραυματισμούς. Εχω άποψη επειδή έχω διδάξει και στις δύο δομές. Τώρα θα φανει ποιοί δίδασκαν στην ειδική από πραγματικό ενδιαφέρον για τα παιδιά και όχι για να τη χρησιμοποιήσουν ως σκαλοπάτι ώστε να μεταπηδήσουν στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μεγάλες ανακατατάξεις βλέπω στους πίνακες αναπληρωτών αν ισχύσουν αυτά που προωθούνται ως έχουν...εννοώ ιδιωτικούς, ειδικής, και άλλων που αδυνατώ να προβλέψω.
Ένα μεγάλο ποσοστό από όσων βρίσκονται στους πίνακες της γενικής δεν θα εργαστεί φέτος...

Το άνοιγμα πινάκων δεν συμφέρει όλους ανεξάρτητα αν ήρθε η ώρα του να γίνει. Πολλοί θα αλλάξουν γνώμη για τον 3848 που δυστυχώς δεν εφαρμόστηκε ποτέ λόγω της κρίσης και της έλλειψης διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Sikat, ο τρόπος διορισμού  στον 3848 ήταν μελετημένος, λάμβανε πολλά υπόψη του και κυρίως ήταν διαφανής αφού όλοι οι διορισμοί μονίμων και αναπληρωτών θα γίνονταν από έναν πίνακα. Κάποιος μπορούσε να σχεδιάσει έτσι καλύτερα τη ζωή του. Έδινε μεγάλη βαρύτητα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ γι' αυτό πολεμήθηκε έντονα από αυτούς που δεν προσπάθησαν αρκετά (και δεν ήθελαν να προσπαθήσουν σε ένα νέο διαγωνισμό...) και ήταν στους αποτυχόντες, ενώ κάπως είχαν αποκτήσει προυπηρεσία...
Εγώ σχεδίασα τα τελευταία χρόνια τη ζωή μου με βάση αυτό τον νόμο και φαίνεται να ανατρέπονται πάλι όλα.
Άντε πάλι με τα δικαστήρια...  :(
 

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Sikat, ο τρόπος διορισμού  στον 3848 ήταν μελετημένος, λάμβανε πολλά υπόψη του και κυρίως ήταν διαφανής αφού όλοι οι διορισμοί μονίμων και αναπληρωτών θα γίνονταν από έναν πίνακα. Κάποιος μπορούσε να σχεδιάσει έτσι καλύτερα τη ζωή του. Έδινε μεγάλη βαρύτητα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ γι' αυτό πολεμήθηκε έντονα από αυτούς που δεν προσπάθησαν αρκετά (και δεν ήθελαν να προσπαθήσουν σε ένα νέο διαγωνισμό...) και ήταν στους αποτυχόντες, ενώ κάπως είχαν αποκτήσει προυπηρεσία...
Εγώ σχεδίασα τα τελευταία χρόνια τη ζωή μου με βάση αυτό τον νόμο και φαίνεται να ανατρέπονται πάλι όλα.
Άντε πάλι με τα δικαστήρια...  :(
 
++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Μάλλον εννοείς από την ειδική...στο μέλλον όταν τελειώσουν και τα χρήματα του ΕΣΠΑ (μην πω και τίποτε άλλο... ;D)
Ε, ναι τους σπρώχνει με το ζόρι στην γενική τουλάχιστον αυτούς που έχουν πολλά μόρια! Θα πληγούν σε πολλές ειδικότητες αυτοί που βρίσκονται ποιο χαμηλά στον πίνακα...
Αυτο λεω. Πανε να βελτιωσουν και θα τα κανουν χειροτερα. Το θεμα ειναι οι μονιμοι διορισμοι πρεπει να μπει ταβανι στην προυπηρεσια και συντελεστες, σα δικλειδα για προυπηρεσιες ιδιωτικων και ειδικης για να γινει επιλογη επι ισω ορων. Στους πινακες αναπληρωτων δεν εξυπηρετει τιποτα και κανενα ο διαχωρισμος. Αντιθεταδημιουργει στρεβλωσεις.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να ρωτήσω το εξής
Η προϋπηρεσία ειδικής δευτεροβάθμιας θα μετρήσει στην γενική δευτεροβάθμιας ?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Sikat, ο τρόπος διορισμού  στον 3848 ήταν μελετημένος, λάμβανε πολλά υπόψη του και κυρίως ήταν διαφανής αφού όλοι οι διορισμοί μονίμων και αναπληρωτών θα γίνονταν από έναν πίνακα. Κάποιος μπορούσε να σχεδιάσει έτσι καλύτερα τη ζωή του. Έδινε μεγάλη βαρύτητα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ γι' αυτό πολεμήθηκε έντονα από αυτούς που δεν προσπάθησαν αρκετά (και δεν ήθελαν να προσπαθήσουν σε ένα νέο διαγωνισμό...) και ήταν στους αποτυχόντες, ενώ κάπως είχαν αποκτήσει προυπηρεσία...
Εγώ σχεδίασα τα τελευταία χρόνια τη ζωή μου με βάση αυτό τον νόμο και φαίνεται να ανατρέπονται πάλι όλα.
Άντε πάλι με τα δικαστήρια...  :(
Εγώ θα συμπληρώσω μόνο...θα μπορούσαν στο νόμο 3848 να γίνουν βελτιώσεις όπως για τον ίδιο γραπτό διαγωνισμό ή και την βαρύτητά του. Το πιο σημαντικό και το ουσιώδες όμως είναι ετούτο δω: Αν δεν επιστρέφαμε ως χώρα στην κανονικότητα και οι διορισμοί να γίνουν ίσοι με τον αριθμό συνταξιοδοτήσεων ο νόμος 3848 δεν θα έλυνε τα προβλήματα...ίσως γι αυτό δεν εφαρμόστηκε ποτέ παρά μόνο οι...μεταβατικές διατάξεις.

Αυτο λεω. Πανε να βελτιωσουν και θα τα κανουν χειροτερα. Το θεμα ειναι οι μονιμοι διορισμοι πρεπει να μπει ταβανι στην προυπηρεσια και συντελεστες, σα δικλειδα για προυπηρεσιες ιδιωτικων και ειδικης για να γινει επιλογη επι ισω ορων. Στους πινακες αναπληρωτων δεν εξυπηρετει τιποτα και κανενα ο διαχωρισμος. Αντιθεταδημιουργει στρεβλωσεις.
το λέω συχνά...αμφιβάλλω την νομιμότητα για το κόψιμο-ράψιμο του κάθε υπουργού. Ελπίζω βέβαια να μην έχουμε και άλλα παρατράγουδα σε αυτό που τελικά θα ψηφιστεί, όποτε αυτό συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Θέλω να ρωτήσω το εξής
Η προϋπηρεσία ειδικής δευτεροβάθμιας θα μετρήσει στην γενική δευτεροβάθμιας ?
Μέχρι αυτή την στιγμή, η απάντηση είναι ναι.

Μερικές φορές σκέφτομαι μήπως διαβάζω ανάποδα τους (προτεινόμενους) νόμους; Λέω δεν μπορεί η μεγάλη πλειοψηφία να λέει π.χ. όχι δεν θα μετρήσει από το 2010 και εγώ να ισχυρίζομαι ότι δεν θα μετρήσει από το 2015-2016. Αν πάντως έχω δίκιο τότε στην διαβούλευση αμφιβάλλω αν κατάλαβαν οι περισσότεροι συνάδελφοι την παράγραφο 3 του άρθρου 47 για την προϋπηρεσία της ειδικής. Έχω την εντύπωση ότι στην διαβούλευση οι συνάδελφοι νομίζουν ότι δεν θα μετρήσει καμία προϋπηρεσία της ειδικής στην γενική και άλλοι νομίζουν ότι δεν θα προσμετράται από το 2010 και μετά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 03:48:20 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν γίνει αυτό τότε επιβεβαιώνεται αυτό που είχα γράψει πιο παλιά.
Υπήρχε μόνο μια χρονιά που στη δευτεροβάθμια και πιο πολύ στις τεχνικές εειδικότητες πειρε  τεράστιο αριθμό ειδικής και δεν είχε επανάληψη κάτι τετοιο. Μόνο για μια χρονιά. Έτσι για να δούμε τι είχε παιχτεί τότε γιατί αυτοί με τα σημερινά δεδομένα εξελίξεων θα βρεθούν με προϋπηρεσία στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Αν γίνει αυτό τότε επιβεβαιώνεται αυτό που είχα γράψει πιο παλιά.
Υπήρχε μόνο μια χρονιά που στη δευτεροβάθμια και πιο πολύ στις τεχνικές εειδικότητες πειρε  τεράστιο αριθμό ειδικής και δεν είχε επανάληψη κάτι τετοιο. Μόνο για μια χρονιά. Έτσι για να δούμε τι είχε παιχτεί τότε γιατί αυτοί με τα σημερινά δεδομένα εξελίξεων θα βρεθούν με προϋπηρεσία στους πίνακες.
Δεν νομίζω να υπήρχε δόλος αλλά πολλά...λεφτά από το ΕΣΠΑ! Πάντως η κάθε μαγκιά των υπουργών έχει τις επιπτώσεις της...

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ τελικά θα μετρήσει; Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με αυτά τα σχολεία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.