*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ για παράδειγμα έχοντας μελετήσει τους νόμους μπορώ να αποδείξω ότι η φετινή εγκύκλιος είναι παράνομη.

http://www.pde.gr/index.php?topic=32235.msg882413#msg882413

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Gia 96 δε νομίζω οτι πρεπει να μας απασχολεί αυτό.Πρέπει να μείνουν κλειστοί οι πίνακες γιατί το ανοιγμα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.Όλα τα αλλά μετέπειτα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το τι ισχύει και τι όχι γιατί ο καθένας εδώ βγάζει τα απωθημένα του εναντίον του άλλου και χάνουμε την ουσία.
Καταρχήν αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάνε τα παιδιά μου στις 11 Σεπτέμβρη στο σχολείο τους και αυτό να είναι πλήρες δασκάλων. Κατά δεύτερον με ενδιαφέρει και η προοπτική της δικής μου δουλειάς και του αν θα είμαι φέτος κάπου αναπληρώτρια για να φροντίσω να τουμπάρω για άλλη μια φορά τη ζωή της οικογένειάς μου, όπως και αρκετοί άλλοι από εμάς. Είναι κακό που θέλω να το ξέρω όσο το δυνατόν νωρίτερα και που εύχομαι να ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια?
Τώρα αν κάποιοι έχουν όνειρο να γίνουν Υπουργοί Παιδείας, ιδού η Ρόδος...Εκλογές έρχονται και τους το εύχομαι!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα MIKE_1924! Μάλιστα έχω προβεί στις απαραίτητες νομικές ενέργειες, ώστε να μπλοκαριστεί το αντισυνταγματικό μισοάνοιγμα των πινάκων και να επιστρέψουμε στην προηγούμενη κατάσταση! Εύχομαι δε, να διεξαχθεί το γρηγορότερο δυνατό γραπτός ΑΣΕΠ, ώστε να έχουν και οι νεότεροι μια ελπίδα και μια ευκαρία για πρόσληψη και διορισμό!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Από αύριο η προθεσμία για νέα αίτηση ή τροποποίηση; Αφού δεν έχει δημοσιευτεί το ΦΕΚ ακόμη, πώς από αύριο όλα αυτά; Μήπως θέλεις να πεις από μεθαύριο, Τρίτη;
Σύμφωνα με ενημέρωση από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου,μετά την απόφαση του ΣτΕ, η εγκύκλιος Γενικής είναι στο εθνικό τυπογραφείο για δημοσίευση.
Δίνονται τρεις μέρες προθεσμία για υποβολή αιτήσεων,μετά τη δημοσίευση.Όσοι έχουν κάνει δεν χρειάζεται να ξανακάνουν αίτηση.Ισχύουν αυτές που έχουν υποβληθεί.
Όπως καταλαβαίνετε ,ύστερα από αυτή την εξέλιξη, η ανάρτηση των προσωρινών πινάκων θα καθυστερήσει κι άλλο και το πιθανότερο είναι να αναρτηθούν τη μεθεπόμενη βδομάδα.


Έχεις δίκιο...τρεις μέρες μετά τη δημοσίευση λέει. Αν η δημοσίευση γίνει αύριο, τότε οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί το υπουργείο τρέχει να τυπώσε σε ΦΕΚ την εγκύκλιο; Διότι κρίθηκε παράνομη από το ΣτΕ. Άρα το υπουργείο την αναγνωρίζει ως παράνομη και προσπαθεί να το διορθώσει.

Αφού την αναγνωρίζει ως παράνομη, γιατί δεν αναγνωρίζει και ως άκυρες τις αιτήσεις μας που έγιναν με ημερομηνίες της παράνομης;

Και δεν θα πρέπει να πάρουμε αποδεικτικό της αίτησής μας με τωρινές ημερομηνίες;

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Irene filologos εννοείται ότι αυτά που θέλεις είναι σεβαστά και σωστά. Όμως χιλιάδες συνάδελφοί έχουμε χάσει πολλες εκατονταδες θεσεις ε
ξαιτιας ενός παράνομου ανοίγματος που συμπεριλαμβάνει και τα δίπλα δυσπρόσιτα μεσα λες και όσοι δεν ήμασταν σε δυσπρόσιτο εργαζόμαστε μέρα παρά μέρα και μαλιστα μας πήγαινε και λιμουζίνα μέχρι το σχολείο κάθε πρωί.Δε θα το αφήσουμε αυτό έτσι ,για να ανοίξουν τα σχολεία στις 11 και μάλιστα με τους μισους αναπληρωτες από όσους χρειαζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 07:30:57 μμ από MIKE_1924 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Irene filologos, αν ενδιέφερε το Κράτος και το Υπουργείο να έχουν τα παιδιά σου, τα παιδιά μου και τα παιδιά όλων δασκάλους και καθηγητές στην ώρα τους, θα είχε κάνει 10000 διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών έγκαιρα και δε θα έψαχνε στο παρά πέντε πιστώσεις από το ΕΣΠΑ και το Ταμείο Δημοσίων Επενδύσεων, ούτε θα έκλεινε σχολεία αδιαφορώντας για τη μετακίνηση των μαθητών, ούτε θα έδινε την Ιστορία και τη Λογοτεχνία στους ξενόγλωσσους (μιας και είσαι φιλόλογος το φέρνω ως παράδειγμα), με αποτέλεσμα να γίνονται ανιστόρητα τα παιδιά, ούτε θα στοίβαζε 25-27 μαθητές Λυκείου στις αίθουσες, με αποτέλεσμα να αναγκάζονται οι γονείς να στρέφονται στην παραπαιδεία (ιδιαίτερα και φροντιστήρια)! Πίστεψέ με, τα εμπόδια που μεθοδικά βάζει σε όλους μας κάθε σχολική χρονιά το Υπουργείο, μόνο με έναν τρόπο μπορούν να ξεπεραστούν: με μαζικούς διορισμούς των εκπαιδευτικών που τόσα χρόνια κουράστηκαν να μελετούν για ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά κ.λ.π., που ξεσπιτώθηκαν τρέχοντας από νησί σε βουνό για λίγους μήνες αξιοκρατικής προυπηρεσίας, που ξοδεύτηκαν, που είναι σήμερα απαξιωμένοι, αλλά πάνω απ' όλα εξακολουθούν να θέλουν να προσφέρουν στο δημόσιο σχολείο! Όλα τα άλλα για απωθημένα και υπουργιλίκια, δεν αγγίζουν τους νοήμονες ανθρώπους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Gia 96 μπράβο σου! Πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα και ειδικοτερα για το καταπτυστο άνοιγμα  και γενικότερα με συναδελφισσες που σκέπτονται όπως εσύ!Όπως θα ειδες σβήστηκε το σχόλιο μου περί δεξιοτητων και περί παιδείας.Πίστεψε με όμως από την πείρα μου έχω βεβαιωθεί ότι οι εκπαιδευτικοί που δεν προτασσουν δεξιοτητες και "καινοτομίες" αλλά την ουσιαστική μόρφωση των παιδιών έχουν την εκτίμηση των περισσότερων!

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΑΣΕΠ.ΔΕ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ΠΤΥΧΙΑ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΟΝΟΜΑΤΙ ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΚΟΥΡΑΚΟΜΠΑΛΤΑΔΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Kαταρχην να ξεκαθαρισω ότι δε μπορω να διαβασω όλα τα σχολια σας διοτι εχω πρόβλημα με την οθονη μου αυτές τις μερες ...οποτε συγγνωμη αν γυρισω πισω τη συζητηση...ωστόσο γραφω πειδη διαβασα τα αμεσως επομενα ποστ μετα το δικο μου το μεσημερι του Sotirios  και του ΜΙΚΕ να και Λιλη να σας πω ότι δεν είναι παντα ετσι...να ξαναπω ότι υπαρχουν πολλα ατομα σαν εμενα δηλ τυχαινει να είναι  από νομο στον οποιο μπορουν να δουλευουν διπλα στο σπιτι τους. Εδω εχει παρα πολλα κενα στον κλαδο μου κι εγω ημουν στις πρωτες 500 θεσεις περιπουτου πινακα.επομενως α φαση κάθε χρονο ημουν μεσα και στο νομο μου. Ομως τη χρονια 13-4 οπου το υπυργειο αποφασισε στην Α ΦΑΣΗ να ανοιξει καποια κλειστα με εστειλαν στο κουτακι το οποιο εβαλα μετα από 5.6 επιλογες διοτι ημουν σιγουρη ότι θα είμαι στον τοπο μου. στις επομενες φασεις πηραν περιπου 40 ατομα αν θυμαμαι καλα στο δικο μου νομο και χτυπαγα το κεφαλι μου...εν παση περιπτωσει η ουσια είναι ότι οι δυσμενείς συνθήκες δεν παλεύονται, και καλα κανει το κρατος και τις μοριοδοτει όπως εχουν τα πραγματα.μεγω πλεον δεν εχω αντοχες στα 40+ να ξενιτεύομαι με τι παιδι μου μαζι...όμως δε μπορω να μην επικροτησω τη διπλη μοριοδοτηση ολων των ατομων που θαπανε και θα ξαναπανε κι ας μην ξαναπαω εγω. επισης καποιος ειπε για τα μικρα τμηματα στα δυσπρόσιτα...λαθος κανεις τα δυσπρόσιτα στο ιονιο είναι πολυπληθεστατα και παρακαλας για παραλληλη στηριξη...καντε μια ερευνα...επισης το επιπεδο των παιδιων... θελει άλλη προσεγγιση στο δυσπροσιτο εντελως αλλα βιωματα τα παιδια εκει είναι πισω σε σχεση μρ αυτά της πολης όχι γιατι είναι χαζα ,δεν είναι θεμα νοημοσύνης αλλα βιωμάτων...αφήστε που υπαρχει τεραστιο πρόβλημα γλωσσας με τα αλλογλωσσα που είναι 50-50 με τα ελληνακια
Επισης δεν αντιλεγω ότι μπορει να υπαρχουν σχολεια με επισης δυσμενείς συνθήκες τα οποια κακως δεν είναι χαρακτηρισμένα δυσπρόσιτα...θα πρεπει να αναθεωρηθεί αυτό το κομματι
καποιος ειπε να ζητάμε πιο πολλα χρηματα για τα δυσπρόσιτα...μαλλον δεν θα χεις δουλεψει και δεν ξερεις πως δουλευει το συστημα με τα ταμεια και τις σχολικες επιτροπες...αστο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 10:36:22 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καποιος ειπε να ζητάμε πιο πολλα χρηματα για τα δυσπρόσιτα...μαλλον δεν θα χεις δουλεψει και δεν ξερεις πως δουλευει το συστημα με τα ταμεια και τις σχολικες επιτροπες...αστο

Εγώ το είπα κούκλα μου και σταμάτα το ψευτοεπιχείρημα ότι δεν έχω δουλέψει. Έχω ένα χρόνο σε ιδιωτικό (που δεν μου δίνουν προϋπηρεσία) και 4 χρονιές στο δημόσιο. Αμάν πια. Μου βγαίνουν τα μάτια με αυτά που διαβάζω...

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Dimitra έχουμε αποδειξει με ατρανταχτα επιχειρήματα ότι το άνοιγμα είναι παράνομο για τυπικούς λόγους.Εκτός από αυτούς υπάρχουν οι ουσιαστικοί.Θα σου πω γιατί χρησιμοποιωντας τη δική σου περίπτωση.Ανεξαρτήτως της ειδικοτητας σου παραδέχεσαι ότι άλλες περιοχές παίρνουν κόσμο άλλες όχι.Αυτό γιατί συμβαίνει ανήκει στον κλαδο
της ψυχιατρικής αλλά είναι άλλο θέμα.Άρα δεν ξεκινάμε όλοι από την ίδια αφετηρία.Εγώ είμαι σε νόμο που μετά το 2011 πιο εύκολα κερδίσεις  τζόκερ παρά θέση αναπληρωτή.Δευτερον το να μέτρα ή προϋπηρεσία με αυτά τα δεδομένα είναι προστυχο.Ειπες ότι το 2013-14 ουσιαστικα από λάθος σου ή έστω από υπερβολικο φόβο εβαλες κουτάκι και σε πήραν μακριά από τον τόπο σου νωριτερα.Θα σε έπαιρναν μετά λίγο καιρό στον τόπο σου.Άρα αν δεν εβαζες κουτάκι θα σε τιμωρούσε το άνοιγμα των πινάκων με κατώτερη θέση.Άρα συγνώμη ρουλέτα παίζουμε?

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Εγώ το είπα κούκλα μου και σταμάτα το ψευτοεπιχείρημα ότι δεν έχω δουλέψει. Έχω ένα χρόνο σε ιδιωτικό (που δεν μου δίνουν προϋπηρεσία) και 4 χρονιές στο δημόσιο. Αμάν πια. Μου βγαίνουν τα μάτια με αυτά που διαβάζω...
Κουκλε μου η καλυτερα συναδελφε; παψε να εισαι εριστικος γιατι κουκλε μου  ο καθενας μπορει να ειρωνευτεί και για να δωσω κι εγω μια αοαντηση στο στυλα αυτό...ουτε σε ξερω ...τι με νοιαζει αν εχεις δουλεψει ΟΤΑΝ ομωσ λες να ζητήσουμε πιο πολλα λεφτα για τα δυσπρόσιτα τι λες κουκλε μου;
 σε ότι αφορα το οικονομικο :
στα δυσπρόσιτα νηπιαγωγεία που εγω γνωρίζω και που είναι αδεια προισταμενες γινονται οι αναπληρψτριες. Βρισκουν λοιπον τα ταμεια αδεια για τα οποια τους λενε ότι από το γεναρη θα εχουν δικαίωμα να διαχειριστουν χρηματα τα οποια εχουν οι σχολικες επιτροπες οπου ψάχνεις υπευθυνο κι ο καθενας δειχνει το διπλανο του;εννοειται ότι ο κάθε αναπληρωτης είναι περαστικος από κει πως θα εχει τον πληρη ελεγχο των οικονομικων...μπορει να κανει ελαχιστα πραγματα κι αυτά από γεναρη και μετα -
η άλλη περιπτωση είναι να ζητήσουμε εμεις που ετυχε να υπηρετήσουμε σε δυσπροσιτι κονδυλια ως τι να τα ζητήσουμε ;με ποιαιδιοτητα; αυτό είναι θεμα των δημων...τι λες;
η εμπειρια με τις δικες μου προισταμενες στα δυσπρόσιτα είναι αυτή και την κατά θετω κουκλε μου όπως θα ελεγες εσυ- συναδελφε κατ εμενα  :o
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.