*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035770 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι περισσότεροι ασεπίτες έχουν και διδακτορικό και πολλά ακόμα.Ισότητα σημαίνει όλοι επι ίσοις όροις...που το βλέπεις αυτό σε όσους δεν δώσαν ποτέ Ασέπ;Να δώσουμε όλοι.Άποψή μου.

Πώς προκύπτει ότι έχουν οι περισσότεροι διδακτορικό?

Σε ένα σχολείο υπάρχουν καθηγητές Δ.Ε., Τ.Ε., με πτυχίο ΑΕΙ, με πτυχίο ΤΕΙ, με ΑΣΠΑΙΤΕ, χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ, με μεταπτυχιακό, με διδακτορικό, με ΑΣΕΠ κτλ κτλ.
Έχω γνωρίσει καθηγητές ΔΕ που ήταν φοβεροί στις δουλειά τους και άλλους με διδακτορικό που ήταν τραγικοί.

Σε ένα σχολείο όλοι οι καθηγητές είναι ίσοι και υπόκεινται στους ίδιους κανόνες που ισχύουν για όλους.
Εγώ για παράδειγμα έχω διδακτορικό και 2 μεταπτυχιακά. Παρόλα αυτά είμαι υπεράριθμος και καλά κάνω και είμαι υπεράριθμος εγώ και όχι κάποιος άλλος. Γιατί οι άλλοι πήγαν πριν από εμένα στο σχολείο. Θα ήμουν ηλίθιος αν πίστευα ότι εγώ είμαι ανώτερος και πρέπει να φύγουν οι άλλοι. Όλοι είμαστε συνάδελφοι σε ένα σχολείο και όλοι είμαστε ίσοι. Δυστυχώς πρέπει να λέγονται και τα αυτονόητα.

Όποιος θεωρεί ότι είναιανώτερος ας αφήσει τη μιζέρια της εκπαίδευσης και ας πάει να μεγαλουργήσει αλλού.
Μου θυμίζει τους χωριάτες που πιάνουν 5 φράγκα και το παίζουν ανώτεροι και αριστοκράτες.
Κατεβείτε από το καλάμι ορισμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 04:02:05 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Θεωρώ ορθό να προηγούνται οι ασεπίτες. Και ειλικρινά πλέον όλοι ή σχεδόν όλοι οι ασεπίτες έχουν και προυπηρεσία και διδακτορικά και τα πάντα όπως όλοι.Στα επάλ ισχύουν άλλα ίσως....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Θεωρώ ορθό να προηγούνται οι ασεπίτες. Και ειλικρινά πλέον όλοι ή σχεδόν όλοι οι ασεπίτες έχουν και προυπηρεσία και διδακτορικά και τα πάντα όπως όλοι.Στα επάλ ισχύουν άλλα ίσως....
Είναι λίγο απίθανο να έχουν σχεδόν όλοι οι ΑΣΕΠίτες διδακτορικό..

anemona

  • Επισκέπτης
Όλοι σχεδόν απέκτησαν αφού Ασέπ δεν έγινε .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 04:44:24 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ορθό να προηγούνται οι ασεπίτες. Και ειλικρινά πλέον όλοι ή σχεδόν όλοι οι ασεπίτες έχουν και προυπηρεσία και διδακτορικά και τα πάντα όπως όλοι.Στα επάλ ισχύουν άλλα ίσως....

Σε όλα τα σχολεία τα ίδια ισχύουν. Ακριβώς όμως.
Το συμφέρον είναι και το ορθόν, από ότι καταλαβαίνω.

anemona

  • Επισκέπτης
Όχι το συμφέρον αλλά το ορθό.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι το συμφέρον αλλά το ορθό.
Αυτό λέω. Ορθό θεωρείς ότι ακριβώς συμφέρει εσένα.
Μόνο αντιπάθειες κερδίζετε έτσι. Τίποτε άλλο.

anemona

  • Επισκέπτης
Εγώ έχω ως άποψη το.... αγαθά κόποις κτώνται και ισότητα σ΄όλα και για όλους.Το σταματώ εδώ.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν λέω. Να διοριστείτε. Πολλοί το αξίζετε και κακώς δεν έγινε.
Αλλά αυτό το, εγώ έχω ασεπ και είμαι ανώτερος γιατί έπιασα τα φρίδια του πάπα, έλεος...

Για όσους το έχουν. Δεν είναι όλοι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Οι περισσότεροι ασεπίτες έχουν και διδακτορικό και πολλά ακόμα.Ισότητα σημαίνει όλοι επι ίσοις όροις...που το βλέπεις αυτό σε όσους δεν δώσαν ποτέ Ασέπ;Να δώσουμε όλοι.Άποψή μου.

Ε̈χεις ήδη δώσει αποφοιτώντας από την καθηγητική σχολή σου. Μάλιστα έχεις και αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων στην καρτέλα σου. Τώρα, αν χάρη επικείμενης απασχόλησης σε ένα εργοδότη αποφασίζεις να δώσεις πάσης φύσεως εξετάσεις, καλώς, γούστο και καπέλο και ουδέν μεμπτόν προκειμένου να δουλέψεις. Θα το καταλάβαινα καλύτερα για μια πολυεθνική, αλλά για τη πολιτεία μας που είναι ταυτόχρονα ο πιστοποιητής και ο επανεξεταστής της επάρκειάς σου για τη δουλεια, ε, μου φαντάζει λιγάκι άχαρο κατ'ελάχιστον. Τουλάχιστον στη πολυεθνική, αν δε θέλει να σε πάρει κι ας πέτυχες, δε μπορείς να πεις πολλά. Στην πολιτεία;

anemona

  • Επισκέπτης
Με τόσα πτυχία που έχουν το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας μόνο ο Ασέπ μπορεί να δώσει λύση.

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Με τόσα πτυχία που έχουν το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας μόνο ο Ασέπ μπορεί να δώσει λύση.

Όχι φίλε. Μόνο οι πιστώσεις μπορούν να δώσουν λύση αλλά το παλιό δημόσιο πέθανε. Το ασεπ ήταν ένα ζάρι που τυχαιοποιούσε λιγάκι την κατάσταση κι έμπαινε (όταν έμπαινε) κόσμος πλήρους φάσματος. Τώρα όλα αυτά τέρμα, γτ είτε με τυχαιοποιητή είτε όχι, μια θέση πάρκιν έμεινε για 1000 αμάξια. Στο τέλος θα πλακωθούν οι οδηγοί κι ας είναι μερικοί επιπέδου F1. Μάταιο.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Δεν λέω. Να διοριστείτε. Πολλοί το αξίζετε και κακώς δεν έγινε.
Αλλά αυτό το, εγώ έχω ασεπ και είμαι ανώτερος γιατί έπιασα τα φρίδια του πάπα, έλεος...

Για όσους το έχουν. Δεν είναι όλοι ίδιοι.

+++++++ 

Ειναι τουλαχιστον τραγικο να λεμε ασεπιτες - επιτυχοντες απλα οσους περασανε την βαση σε ασεπ.
Ασεπιτες επιτυχοντες ειναι μονο τα φεκ. Οσοι αδικηθηκανε και τρεξανε εως το 2010 σε δικαστηρια ασχετως αν ηταν στους διοριστεους ή οχι θα δικαιωθουν. Οι υπολοιποι λογω του εκπροθεσμου θα ειναι λιγο δυσκολο. Τωρα ως προς την προσφυγη για προσληψη αναπληρωτων απο πινακες ασεπ αυτο μπορει να γινει. Αλλα ουτως η αλλως με το που διοριστοθν τα φεκ ο ν. Αρσενη λεει ασεπ και παει ο προηγουμενος βαθμος και η προυπηρεσια μετραει μονο στον ασεπ.αυτα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Πώς προκύπτει ότι έχουν οι περισσότεροι διδακτορικό?

Σε ένα σχολείο υπάρχουν καθηγητές Δ.Ε., Τ.Ε., με πτυχίο ΑΕΙ, με πτυχίο ΤΕΙ, με ΑΣΠΑΙΤΕ, χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ, με μεταπτυχιακό, με διδακτορικό, με ΑΣΕΠ κτλ κτλ.
Έχω γνωρίσει καθηγητές ΔΕ που ήταν φοβεροί στις δουλειά τους και άλλους με διδακτορικό που ήταν τραγικοί.

Σε ένα σχολείο όλοι οι καθηγητές είναι ίσοι και υπόκεινται στους ίδιους κανόνες που ισχύουν για όλους.
Εγώ για παράδειγμα έχω διδακτορικό και 2 μεταπτυχιακά. Παρόλα αυτά είμαι υπεράριθμος και καλά κάνω και είμαι υπεράριθμος εγώ και όχι κάποιος άλλος. Γιατί οι άλλοι πήγαν πριν από εμένα στο σχολείο. Θα ήμουν ηλίθιος αν πίστευα ότι εγώ είμαι ανώτερος και πρέπει να φύγουν οι άλλοι. Όλοι είμαστε συνάδελφοι σε ένα σχολείο και όλοι είμαστε ίσοι. Δυστυχώς πρέπει να λέγονται και τα αυτονόητα.

Όποιος θεωρεί ότι είναιανώτερος ας αφήσει τη μιζέρια της εκπαίδευσης και ας πάει να μεγαλουργήσει αλλού.
Μου θυμίζει τους χωριάτες που πιάνουν 5 φράγκα και το παίζουν ανώτεροι και αριστοκράτες.
Κατεβείτε από το καλάμι ορισμένοι.
καθηγητές ΔΕ? μιλάμε για ΕΠΑΛ- επας-ΤΕΕ "πτυχιουχους" που το "παιζουν " καθηγητες και ειναι και  καλύτεροι ( ουτε καν ισοι) απο διδακτορικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 04:59:31 μμ από MUSTANG »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.