*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035832 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Είμαι νέος στο forum..
Για εμάς τους νέους υπάρχει κάποια ελπίδα για μόνιμους διορισμούς;
Υπάρχει περίπτωση να ψηφιστεί άμεσα νέος τρόπος διορισμών που να περιλαμβάνει και τη διενέργεια ΑΣΕΠ;

Τα πραγματα δεν ειναι καλα. Βασικα ειναι τραγικα πια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Για τους περισσότερους νέους όμως έχει χαθεί στο θέμα της εκπαίδευσης.
Εδώ έχει χαθεί για τους παλιούς, γιατί να μη χαθεί για τους νέους; Περάσαμε τα 40, έπρεπε να ήμασταν διορισμένοι κι είμαστε στα 40+ μας άνεργοι. Κράτα το μήνυμα αυτό να το θυμηθείς όταν κλείσεις τα 40.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ έχει χαθεί για τους παλιούς, γιατί να μη χαθεί για τους νέους; Περάσαμε τα 40, έπρεπε να ήμασταν διορισμένοι κι είμαστε στα 40+ μας άνεργοι. Κράτα το μήνυμα αυτό να το θυμηθείς όταν κλείσεις τα 40.

η "αλήθεια"  είναι σκληρή
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'αυτη τη χωρα λεφτα υπαρχουν για να επαναφερουν τους επιορκους με εντολη Κατρουγκαλου, ακουσον-ακουσον παιδεραστες επανερχονται στην υπηρεσια, αλλα δεν εχουν λεφτα για να διορισουν εκπαιδευτικους που υπαρχουν χιλιαδες κενα. Τα συμπερασματα δικα σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
η "αλήθεια"  είναι σκληρή
:) Εγώ ή η αλήθεια γενικώς; Τι να πεις μωρέ... ποιος θα μας το έλεγε πως στα 40 φεύγα μας θα ήμασταν σ'αυτ'α τα χάλια. Η ηλικία των 40 στα 20 μου ήταν ηλικία ορόσημο που θα είχα μόνιμη δουλειά... Αντ'αυτού, ζω ό,τι όλοι και το χειρότερο βλέπω να με περνούν και πολλοί νεότεροι. Ω ναι, το 2010 διορίστηκε στην ειδικότητά μου συνάδελφος με πτυχίο του 2006 και χωρίς ΑΣΕΠ. Βρήκε μια τρύπα, απέκτησε προϋπηρεσία που οι περισσότεροι κάνουμε χρόνια για να την αποκτήσουμε και διορίστηκε στα 26-27 της. Και μείναμε εμείς με τους ΑΣΕΠ μας, της προϋπηρεσίες μας, το τρέξιμό μας, τα μάστερ μας στο χέρι... Να εξοργίζεσαι είναι
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
:) Εγώ ή η αλήθεια γενικώς; Τι να πεις μωρέ... ποιος θα μας το έλεγε πως στα 40 φεύγα μας θα ήμασταν σ'αυτ'α τα χάλια. Η ηλικία των 40 στα 20 μου ήταν ηλικία ορόσημο που θα είχα μόνιμη δουλειά... Αντ'αυτού, ζω ό,τι όλοι και το χειρότερο βλέπω να με περνούν και πολλοί νεότεροι. Ω ναι, το 2010 διορίστηκε στην ειδικότητά μου συνάδελφος με πτυχίο του 2006 και χωρίς ΑΣΕΠ. Βρήκε μια τρύπα, απέκτησε προϋπηρεσία που οι περισσότεροι κάνουμε χρόνια για να την αποκτήσουμε και διορίστηκε στα 26-27 της. Και μείναμε εμείς με τους ΑΣΕΠ μας, της προϋπηρεσίες μας, το τρέξιμό μας, τα μάστερ μας στο χέρι... Να εξοργίζεσαι είναι

ΕΣΥ :)

μην ανησυχείς τώρα που έχει ανέβει και το προσδόκιμο ζωής , εχουμε  άλλη μια ζωη μπροστά μας ...
Πάρα πολλά τα παραδείγματα που μας αποδυκνείουν ότι δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο :) 
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
:) Εγώ ή η αλήθεια γενικώς; Τι να πεις μωρέ... ποιος θα μας το έλεγε πως στα 40 φεύγα μας θα ήμασταν σ'αυτ'α τα χάλια. Η ηλικία των 40 στα 20 μου ήταν ηλικία ορόσημο που θα είχα μόνιμη δουλειά... Αντ'αυτού, ζω ό,τι όλοι και το χειρότερο βλέπω να με περνούν και πολλοί νεότεροι. Ω ναι, το 2010 διορίστηκε στην ειδικότητά μου συνάδελφος με πτυχίο του 2006 και χωρίς ΑΣΕΠ. Βρήκε μια τρύπα, απέκτησε προϋπηρεσία που οι περισσότεροι κάνουμε χρόνια για να την αποκτήσουμε και διορίστηκε στα 26-27 της. Και μείναμε εμείς με τους ΑΣΕΠ μας, της προϋπηρεσίες μας, το τρέξιμό μας, τα μάστερ μας στο χέρι... Να εξοργίζεσαι είναι
Γιατί δεν κάνεις ονομαστική καταγγελία για τον τρόπο που απέκτησε αυτή την προυπηρεσία, ώστε να ελεγχεί κι εκείνη κι όλοι όσοι συνέπραξαν σε κάτι τέτοιο;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Γιατί δεν κάνεις ονομαστική καταγγελία για τον τρόπο που απέκτησε αυτή την προυπηρεσία, ώστε να ελεγχεί κι εκείνη κι όλοι όσοι συνέπραξαν σε κάτι τέτοιο;
Και τι να πω; Να καταγγείλω το ευρωπαϊκό σχολείο; Να αποδείξει μετά από τόσα χρόνια ότι κακώς προσελήφθη η συγκεκριμένη; Να αποδείξω μετά από τόσα χρόνια ότι πχ το 2007 εικάζω πως υπήρχαν συνάδελφοι με περισσότερα μόρια; Σίγουρα έχω δίκιο μα άντε να το βρω. Δύσκολα μου βάζεις :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλά γιατί και πώς αυτή η συγκεκριμένη νεαρά είχε πρόσβαση ή της δόθηκε η δυνατότητα να αποκτήσει πολύτιμη προυπηρεσία και να διοριστεί στη συνέχεια και δε συνέβη το ίδιο με 'σένα, με 'μένα, με τον άλφα, τον βήτα κ.λ.π.;! Ποιοι την προώθησαν και με τί κριτήρια έκαναν την επιλογή της; Αν αφήνουμε έτσι όσες υποθέσεις βρωμάνε κι είναι καλυμμένες από ύποπτες κινήσεις, χωρίς ελέγχους, τότε επιτρέπουμε να συμβούν αύριο, μεθαύριο πολύ χειρότερα και καταδικάζουμε τους εαυτούς μας και κάθε προσπάθεια αξιοκρατίας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Λυπάμαι γιατί από πίσω από τη ξεχαρβαλωμένη εκπαίδευση βρίσκονται αυτοί που πατούν το κουτάκι, τα σαράντα με το αναπληρωτηλίκι και που είναι στην ουσία εντελώς τρωτοί και αναλώσιμοι. Είναι το ίδιο τρωτοί και αναλώσιμοι, παρ'όλα τα ασεπ, τα διδακτορικά κλπ χαρτιά, παιδιά, σκυλιά, γατιά και τα πάσης φύσεως όποια άλλα τους πλεονεκτήματα, γιατί αύριο οι θέσεις από 4000 γίνονται με το "έτσι θέλω" 400 και δε μπαίνει κανένας. Αλλά δε το καταλαβαίνουν αυτό οι εκπαιδευτικοί κι εμμένουν να ασχολείται ο ένας με τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ναι αλλά έχουν όλο το χρόνο μπροστά τους να ψάξουν και αλλού...
σκέψου να περιμένεις επετηρίδες ,
να έρχεται ο ΑΣΕΠ,
να έρχεται Η Διαμαντοπούλου ,
να έρχεται ο Λοβέρδος
να δούμε και τι άλλο ...

να μένεις αγκαλιά με την ελπίδα γιατί η ζωή τα έχει με άλλους :)
και στο τέλος να σε παρατήσει και αυτή ;)
Σε αυτό έχετε δίκιο, εμείς γνωρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλά γιατί και πώς αυτή η συγκεκριμένη νεαρά είχε πρόσβαση ή της δόθηκε η δυνατότητα να αποκτήσει πολύτιμη προυπηρεσία και να διοριστεί στη συνέχεια και δε συνέβη το ίδιο με 'σένα, με 'μένα, με τον άλφα, τον βήτα κ.λ.π.;! Ποιοι την προώθησαν και με τί κριτήρια έκαναν την επιλογή της; Αν αφήνουμε έτσι όσες υποθέσεις βρωμάνε κι είναι καλυμμένες από ύποπτες κινήσεις, χωρίς ελέγχους, τότε επιτρέπουμε να συμβούν αύριο, μεθαύριο πολύ χειρότερα και καταδικάζουμε τους εαυτούς μας και κάθε προσπάθεια αξιοκρατίας!
Είπαμε "Βρήκε μια τρύπα"...
η Τρύπα μπορεί να ήταν ΠΔΣ (όταν παίρνανε χωρίς σειρά πίνακα), Σιβιτανίδειος παρομοίως, ωρομισθία σε δυσπρόσιτα (αντί να πάρουν έναν αναπληρωτή από τη σειρά του ενιαίου, προσλαμβάνανε 2 ωρομίσθιους από το τέλος του πίνακα Γ) και μάλιστα κάποιες φορές διορισμένους δημόσιους υπαλλήλους που όταν συμπλήρωσαν 24μηνο διορίστηκαν μόνιμοι στην εκπαίδευση και παραιτήθηκαν από το Δήμο... π.χ.
Υπάρχουν τρόποι... και άλλοι ίσως...  Είναι πονηροί, παράνομους δεν τους λες... Και με την άδεια της αστυνομίας...
 

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα πραγματα δεν ειναι καλα. Βασικα ειναι τραγικα πια.
Οπότε εμείς να στραφούμε από τώρα σε άλλο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Οπότε εμείς να στραφούμε από τώρα σε άλλο τομέα.

Αυτοσυναδελφε δεν μπορω να στο προτεινω εγω... τα δεδομενα ειναι οτι ολοι μας παλευουμε πολλα χρονια...ουτε επετηριδα να ειχαμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.