*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035828 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Αν κατάλαβα καλά , όταν με το καλό γίνουν διορισμοί , με Ασεπ αλλά χωρίς νέο γραπτό διαγωνισμό ,  πρακτικά δεν θα μπορεί να διεκδικήσει διορισμό ένας που πήρε πτυχίο την τελευταία οκταετία αφού δεν του δόθηκε η ευκαιρία να δώσει γραπτό διαγωνισμό , σωστά ;  Αυτό δεν πάει κόντρα σε βασικές αρχές του συντάγματος ;  Μήπως στο μέλλον υπάρξουν νέες δικαστικές προσφυγές γι αυτό ;
Εξαρτάται από την βαρύτητα και από το τι θα μετρήσει. Υπάρχει μια λογική που λέει "πάρτε τους αυτούς του γραπτού ΑΣΕΠ να τελειώνουμε οριστικά και αμετάκλητα με αυτό τον τριτοκοσμικό διαγωνισμό. Να μην έχουμε καμία εκρεμμότητα και να πάμε μπροστά ως κοινωνία".
Αν επικρατήσει αυτή η λογική, που κατα τη γνώμη μου είναι πολύ πιθανό, τότε οι αποκαλούμενοι "επιτυχόντες" θα διοριστούν.

Να πω και κάτι άλλο, γενικό, για τις προσφυγές που πετάν στον αέρα κάποιοι και που οδηγεί σε φαινόμενα σαν τα φετινά, που νόμιζαν ότι θα μπλοκάρουν τους πίνακες αναπληρωτών και τελικά έχουν διοριστεί περισσότεροι αναπληρωτές από ποτέ  ::)

Οι αποφάσεις των δικαστηρίων, ειδικά κορυφαίων δικαστηρίων με σούπερ έμπειρους δικαστές όπως το ΣΤΕ, έχουν στόχο να απετελουν όπλο (και αποτρεπτικό στοιχείο) κατά μια ενδεχόμενης ΚΑΤΑΦΟΡΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ.
Δεν είναι φτιαγμένες για να είναι όπλο στα χέρια του κάθε γραφικού που επειδή η προϋπηρεσία θα μετρήσει 1.5 και όχι 1 μόριο όπως θα ήθελε αυτός, να μπορεί να μπλοκάρει μια διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε για τους διορισμούς. Τέλος πάντων . Μια παρατήρηση , να θυμίσω για όσους μιλάνε για έτος απόκτησης πτυχίου οτι οι σύμβουλοι της προηγούμενης επιτροπής το έθεσαν εκτός με την αιτιολογία οτι έτσι μετρά διπλά η προυπηρεσία.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Εξαρτάται από την βαρύτητα και από το τι θα μετρήσει.

Μα όπως και αν είναι η βαρύτητα σε προϋπηρεσία και παλιές επιτυχίες σε γραπτό διαγωνισμό , αυτός που πήρε πτυχίο τα τελευταία 8 χρόνια δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο .   

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Eτσι.Στο νησι δεν πας για τουρισμο.Αν εχεις φιλοτιμο,εχεις. Ειτε σε φροντιστηριο ειτε σε σχολειο στη μεση του πουθενα.
Κάποιοι από εμάς αντιμετωπίζουμε τη δουλειά μας με την ίδια υπευθυνότητα και επαγγελματισμό είτε βρισκόμαστε στο νησί είτε στο φροντιστήριο. Άλλο η γνώμη σου, άλλο η αλήθεια λοιπόν.
+++++++++++

Μη μπερδεύετε το φροντιστήριο με το σχολείο. Δεν υποτιμώ το φροντιστήριο, ούτε τη δουλειά που επιτελείται εκεί, αλλά είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αυτά που αντιμετωπίζεις στο σχολείο δεν τα αντιμετωπίζεις στο φροντιστήριο και τούμπαλιν. Μην υποτιμάτε ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Αν διοριστείτε πάντως με το καλό, ελπίζω στα νησιά που θα σας διορίσουν, να μην πάτε για τουρισμό...

Να πω και κάτι άλλο, γενικό, για τις προσφυγές που πετάν στον αέρα κάποιοι και που οδηγεί σε φαινόμενα σαν τα φετινά, που νόμιζαν ότι θα μπλοκάρουν τους πίνακες αναπληρωτών και τελικά έχουν διοριστεί περισσότεροι αναπληρωτές από ποτέ  ::)


Υπάρχει μια περίπτωση να μπλόκαραν το σύστημα για του χρόνου. Γιατί νομίζω ότι όποιος πιστεύει ότι χωρίς τη δικαστική απόφαση, θα άλλαζε ποτέ το σύστημα αναπληρωτών, είναι αφελής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Μα όπως και αν είναι η βαρύτητα σε προϋπηρεσία και παλιές επιτυχίες σε γραπτό διαγωνισμό , αυτός που πήρε πτυχίο τα τελευταία 8 χρόνια δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο .
Βασικά κάτι ψιλά γίνεται να έχει από ΣΔΕ, ενισχυτικές κτλ αλλά μάλλον αναφέρεσαι στην πρόταση της ΟΛΜΕ που δε νομίζω να την διαβάσει κανείς δεύτερη φορά.
Σε όλο το δημόσιο, και σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης πλην αυτής που συζητάμε, οι προσλήψεις γίνονται με το συνυπολογισμό 100 κριτηρίων. Μη νομίζεις ότι το δημόσιο σχολείο θα είναι τσιφλίκι του κάθε κατσαπλιά για πολύ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Βασικά κάτι ψιλά γίνεται να έχει από ΣΔΕ, ενισχυτικές κτλ αλλά μάλλον αναφέρεσαι στην πρόταση της ΟΛΜΕ που δε νομίζω να την διαβάσει κανείς δεύτερη φορά.
Σε όλο το δημόσιο, και σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης πλην αυτής που συζητάμε, οι προσλήψεις γίνονται με το συνυπολογισμό 100 κριτηρίων. Μη νομίζεις ότι το δημόσιο σχολείο θα είναι τσιφλίκι του κάθε κατσαπλιά για πολύ ακόμα.

Ε ναι, γιατί κριτήρια όπως η ανεργία και η εντοπιότητα είναι λογικό να συνυπολογίζονται για την επιλογή καθηγητών. Ας πούμε τι υπάλληλος γραφείου, τι πυροσβέστης, τι εκπαιδευτικός. Καμία διαφορά. Μην ονειρεύεστε διαγωνισμό με κριτήρια καρμπόν από άλλους διαγωνισμούς. Ήδη έχουν πει ότι θα συνυπολογίζεται και η παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Κάποιοι από εμάς αντιμετωπίζουμε τη δουλειά μας με την ίδια υπευθυνότητα και επαγγελματισμό είτε βρισκόμαστε στο νησί είτε στο φροντιστήριο. Άλλο η γνώμη σου, άλλο η αλήθεια λοιπόν.
Θέλω να πιστεύω πως παρανόησες ό τι έγραψα, αλλιώς είναι ανεξήγητα προσβλητικό το ύφος σου.Η απάντηση αφορούσε τον ιδιωτικό και το δημόσιο τομέα.Στον δεύτερο μπορείς να εχεις ή να μην έχεις φιλότιμο στον  πρώτο απλά δε σε παίρνει.
Όπως έγραψε και ο συνάδελφος όλοι εμείς που έχουμε υπηρετήσει και στον ένα χώρο και στον άλλο κατανοούμε ότι πρόκειται για κάτι εντελως  διαφορετικό.Αν έχεις κάποια απωθημένα, καλό είναι να μην εκτονώνεσαι σε αυτό το χώρο,όπου προσπαθούμε όλοι να τηρούμε μια αξιοπρεπή στάση απέναντι στις απόψεις των συναδέλφων μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2016, 07:43:00 μμ από Dorea »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ κατάλαβα ακριβώς αυτό που έγραψες. Τώρα αν εσύ εννοούσες κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, την επόμενη φορά να γράφεις αυτό που εννοείς. Εγώ δεν θεωρώ ότι στο νησί αρκεί που υπάρχω και δεν είναι ανάγκη να είμαι επαρκής. Με συγχωρείς κιόλας που θέλω να διαχωρίσω τη θέση μου απ'την "αλήθεια" σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2016, 07:43:00 μμ από lillie »

anemona

  • Επισκέπτης
Βασικά κάτι ψιλά γίνεται να έχει από ΣΔΕ, ενισχυτικές κτλ αλλά μάλλον αναφέρεσαι στην πρόταση της ΟΛΜΕ που δε νομίζω να την διαβάσει κανείς δεύτερη φορά.
Σε όλο το δημόσιο, και σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης πλην αυτής που συζητάμε, οι προσλήψεις γίνονται με το συνυπολογισμό 100 κριτηρίων. Μη νομίζεις ότι το δημόσιο σχολείο θα είναι τσιφλίκι του κάθε κατσαπλιά για πολύ ακόμα.
Νομίζω πως οι πολέμιοι του Ασέπ φαίνονται.Τυχαίο;Δεν νομίζω. ;)

anemona

  • Επισκέπτης
Πάντως η δική μου τοποθέτηση είναι Ασέπ και 24μηνη προϋπηρεσία αποκτηθείσα αξιοκρατικά.Μπορεί αυτό στο εξής να μην με συμφέρει αλλά θέλω να είμαι δίκαιη.Μην πέσετε να με φάτε.Χα,χα,χα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2016, 07:51:06 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Νομίζω πως οι πολέμιοι του Ασέπ φαίνονται.Τυχαίο;Δεν νομίζω. ;)

Εσύ ανάμεσα σε μια επετηρίδα που έστω αργά αλλά σίγουρα θα διοριστείς και σε ένα διαγωνισμό που κατά τα φαινόμενα θεωρείς ότι δεν πρόκειται να επιτύχεις ποτέ (πιθανόν να κάνεις και λάθος, αλλά δε μπαίνεις στη διαδικασία να το σκεφτείς, είναι και κοπιαστικός ο διαγωνισμός, διαβάσματα κακό στην ηλικία μας, άσ'το καλύτερα), τί θα διάλεγες; Ε η απάντηση σε αυτή την ερώτηση οδηγεί και στην κατάταξη στην ανάλογη κατηγορία, πολέμιων και μη του ΑΣΕΠ

Πάντως η δική μου τοποθέτηση είναι Ασέπ και 24μηνη προϋπηρεσία αποκτηθείσα αξιοκρατικά.Μπορεί αυτό στο εξής να μην με συμφέρει αλλά θέλω να είμαι δίκαιη.

Νομικά πλέον αυτό δε μπορεί να υλοποιηθεί

anemona

  • Επισκέπτης
Επετηρίδα;Για ψάξτο λίγο. Έχει μάκρος ατελείωτο. Όταν καταργήθηκε οι φιλόλογοι διορίζονταν στα 40....Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Νομίζω πως οι πολέμιοι του Ασέπ φαίνονται.Τυχαίο;Δεν νομίζω. ;)
Πολέμιοι του γραπτού ΑΣΕΠ, ΥΠΕΡ του ΑΣΕΠ με αντικειμενικά κριτήρια.
Πολέμιοι της παραπαιδείας των φροντιστήριων για ΑΣΕΠ, υπέρ της πραγματικής παιδείας των μεταπτυχιακών, διδακτορικών, ξένων γλωσσών, προϋπηρεσίας κτλ.

Αφού αδυνατείς να το καταλάβεις τις 4-5 φορές που το έχω πει, ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΕ ΤΟ.

anemona

  • Επισκέπτης
Αποστήθισε και συ πως διαθέτω μεταπτυχιακό μόνο με εξετάσεις.Χαλάρωσε λοιπόν.Απλά δεν είμαι υπέρ των μη αντικειμενικών κριτηρίων.Και κάτι ξέρω παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2016, 08:15:40 μμ από anemona »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 251
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.