*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2940 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:27:39 μμ »
bitch μου ένα τελευταίο :
είναι σωστό να βάλω 26/11-16/1 τη βιβλιοθήκη και το α' γυμν. 17/1-14/3, τη στιγμή που κανονικά είναι 26/11-29/6 η βιβλ. και 17/1-29/6 το α' γυμν. , για να είμαστε πιο ακριβείς, καθώς από την ανάληψή μου στα σχολεία αυτά, θα πηγαίνω εκεί μέχρι τέλος χρονιάς ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:11 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2941 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:44:01 μμ »
ερώτηση για όσους είναι σε απόσπαση  σε άλλο νομό, καταθέτουν την πράξη ανάληψης του σχολείου σφραγισμένη για τη γνησιότητα του αντιγράφου από το δ/ντη στου σχολείου, έτσι;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2942 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:48:16 μμ »
ερώτηση για όσους είναι σε απόσπαση  σε άλλο νομό, καταθέτουν την πράξη ανάληψης του σχολείου σφραγισμένη για τη γνησιότητα του αντιγράφου από το δ/ντη στου σχολείου, έτσι;

Ναι. Αυτό είναι και το πιο εύκολο να σου στείλουν ακριβές αντίγραφο με την στρογγυλή του Δ/ντη. Ενα θέμα βεβαια είναι αν χρειάζεται ακριβές αντίγραφοή απλή φωτοτυπία...bitch τι λενε οι νέες οδηγίες?

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2943 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:48:28 μμ »
Και γω με αποσπαση ειμαι σε αλλο μερος, χρειαζομαι την αναληψη υπηρεσιας μου ? πρεπει να την εχω αφησει πριν το πασχα στο αλλο μερος...να παρω τηλ πρωτοβαθμια αποσπασης να την στειλουν ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:11 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2944 στις: Απρίλιος 23, 2014, 11:13:44 μμ »
Εάν επιθυμείτε όπως και δήποτε να φύγετε από τον τόπο που υπηρετείτε φέτος καλό είναι να δηλώσετε όλες τις επιλογές.
Έμαθα σήμερα (αν και αυτό έχει κυκλοφορήσει ανεπίσημα και σε διάφορα δημοσιεύματα στον τύπο) ότι είναι η τελευταία χρονιά που τηρείται το σύστημα μεταθέσεων με μοριοδότηση. Από του χρόνου μάλλον τα μόρια τέλος. (Άδικο για τα κορόιδα που μαζεύαμε μόρια αλλά...)
Επίσης ότι το καλοκαίρι θα έχουμε πολλές αλλαγές και ανακατατάξεις ειδικά στο χώρο της πρωτοβάθμιας όπου "θα έρθουν τα πάνω κάτω".
Όπως κάποια στιγμή πήραμε τον τελευταίο μισθό προ ενιαίου και το τελευταίο δώρο πριν την οριστική περικοπή, μάλλον αυτή η αίτηση θα είναι η τελευταία με αυτούς τους όρους.
Χωρίς να θέλω να φοβίσω κανέναν (εμείς δεν μασάμε άλλωστε πια) καλό είναι όποιοι έχουν "θέμα" ή νομίζουν πως του χρόνου με περισσότερα μόρια θα έχουν καλύτερη τύχη, να το λάβουν υπόψη.
Όλα αυτά βέβαια πάντα με επιφύλαξη. Τα άκουσα από άτομο που έχει κάποια θέση στο χώρο της εκπαίδευσης αλλά μεταξύ μας δεν πιστεύω και τίποτα αν δεν το δω υπογεγραμμένο. Ωστόσο, επειδή κάποιοι είναι πιο κοντά στα κέντρα αποφάσεων, κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς που είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2945 στις: Απρίλιος 23, 2014, 11:30:27 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:28:12 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2946 στις: Απρίλιος 23, 2014, 11:39:30 μμ »
Φημες. Φημες. Φημες  παντου. Τις διασπειρουν και οι μεν και οι δε. Λες καιθα ειναι για παντα στις θεσεις τους. Τι μπορει να γινει? Πολλα. Αλλα μην τους κανετε τη χαρη να σας επηρεαζει τιποτα.
Τα μορια δε θα καταργηθουν παντως. Μπορει να επαναπροσδιοριστουν, μπορει να εμπλουτιστουν αλλα δε θα καταργηθουν.
Ας μην ωθουμε τον κοσμο σε εξαιρετικα βιαιες και επιπολαιες κινησεις
Μαζί σου κι εγώ! Μάλιστα μίλησα κι εγώ για "εμπλουτισμό" με επιπλέον μετ/κά -διδ/κά, κάτι που εφαρμόστηκε αν θυμάσαι και στις μετατάξεις. Προσωπικά πιο πολύ εκεί τείνω κι εγώ. Όμως είπα να μοιραστώ αυτά που άκουσα γιατί ίσως κάποιοι συνάδελφοι να μην δηλώσουν και τις 15 επιλογές κάνοντας ακόμη 1 έτος υπομονή.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2947 στις: Απρίλιος 23, 2014, 11:46:07 μμ »
@victoryhope

Η αλήθεια είναι ότι κάποιος που θέλει να φύγει από κει που είναι σίγουρα θα δηλώσει και τις 15.
Μην σου πω ότι και να μην γίνουν αυτά που λες (είπαμε προεκλογική περίοδος είναι και λέγονται πολλά) ακόμα και οι 15 επιλογές του φαίνονται λίγες...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2948 στις: Απρίλιος 24, 2014, 01:19:41 πμ »
Ναι βρε παιδιά εντάξει να δηλώσετε και τις 15 επιλογές αν το θέμα σας είναι να φύγετε από εκεί που είστε - το ίδιο έκανα κι εγώ πέρυσι και πράγματι έφυγα από εκεί που ήμουν και έφθασα μια ανάσα από το σπίτι μου- αλλά, θα σας έλεγα ότι σε αυτές τις 15 επιλογές μη δηλώσετε ότι να ναι...Μπορούν οι 15 επιλογές σας να είναι επιλογές που θα σας αφαιρέσουν βάρος και δεν θα σας προσθέσουν. Πχ αν το σπίτι σου είναι Αττική και εσύ βρίσκεσαι στον Έβρο δεν έχει νόημα να δηλώσεις μέσα στις 15 επιλογές και τα Δωδεκάνησα ή τις Κυκλάδες!! Το λέω αυτό γιατί είδα πέρυσι άτομο (με συμφέρον να βρίσκεται στην Αττική) έχοντας βάλει και τις 15 επιλογές να παίρνει μετάθεση από τον Έβρο για Γ Κυκλάδων, περιοχή που δεν περιλαμβάνει μόνο τη Νάξο αλλά και τις μικρές Κυκλάδες από τις οποίες κάνεις 10 ώρες για να φθάσεις Πειραιά με το καράβι και μόνο, διότι αεροπλάνο δεν παίζει, (εννοείτε δε, ότι του έκατσε οργανική σε κάποιο νησί των μικρών Κυκλάδων :o) Μελετήστε καλά το που Αλλού θέλετε να βρεθείτε εκτός από το μέρος που είστε και έχετε στο νου σας πως αν η "μπίλια" δεν κάτσει στον τόπο συμφερόντων σας, εκεί που θα βρεθείτε θα μείνετε ίσως για αρκετό καιρό.
Καλή επιτυχία σε όλους (όσοι κι αν είναι αυτή τη φορά :) )
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2014, 01:21:18 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2949 στις: Απρίλιος 24, 2014, 08:18:37 πμ »
Δωδεκα χρονια που εκανα αιτηση μεταθεσης δηλωνα μονο τον νομο που κατοικω και τους δυο διπλανους. Θα μπορουσα να εχω φυγει απο το νησι πιο νωρις αλλα θα ειχα κλειδωθει για ολη μου τη ζωη σε ηπειρωτικο νομο απο οπου θα μπορουσα να πηγαινοερχομαι τα σαββατοκυριακα μονο κι αυτο μεχρι να παρω συνταξη. Η λογικη ειναι να βρεθεις σε μερος απο οπου το μεσημερι να μπορεις να γυριζεις σπιτι σου, αλλιως δεν υπαρχει λογος να το δηλωσεις. Τα εξοδα μετακινησης ειναι μεγαλα και μακροπροθεσμα καταληγεις στο ιδιο αποτελεσμα

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2950 στις: Απρίλιος 24, 2014, 08:22:04 πμ »
Κάτσε να χάσουν τις εκλογές πιθανώς και με διψήφια διαφορά και θα δεις μετά τι.

Ναι. Αυτό είναι και το πιο εύκολο να σου στείλουν ακριβές αντίγραφο με την στρογγυλή του Δ/ντη. Ενα θέμα βεβαια είναι αν χρειάζεται ακριβές αντίγραφοή απλή φωτοτυπία...bitch τι λενε οι νέες οδηγίες?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2014, 08:30:31 πμ από lazaros »

Αποσυνδεδεμένος koslyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2951 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:05:20 πμ »
Τα μόρια χρονικά μέχρι πότε μπορούνε να επικαιροποιηθούν (για περιπτώσεις γάμου, απόκτησης τέκνου…)  ώστε να ληφθούν υπόψιν στην διαδικασία επιλογής των μεταθέσεων; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ορίζει τη συγκεκριμένη αυτή ημερομηνία;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2952 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:38:01 πμ »
topsy, η άποψη μου είναι ότι στη παρούσα κατάσταση που οι μεταθέσεις είναι από 0 έως μερικές εκατοντάδες στη β/θμια αν κάποιος είναι εγκλωβισμένος πάνω σε ένα νησί πολύ μακριά από το σπίτι του για πάνω από 5 χρόνια και δεν αντέχει άλλο, καλά θα κάνει να δηλώσει περισσότερες από μια ή δυο επιλογές..και αν είναι δυνατόν και τις 15. Δηλαδή, αν ούτως ή αλλιώς δεν μπορείς να φθάσεις σπίτι σου, ας φθάσεις τουλάχιστον κάποιου πιο κοντά που μπορείς να είσαι σπίτι σου έστω και κάθε Σ-Κ. Είναι εντελώς διαφορετικό όταν σε ζορίζουν και διάφορες οικογενειακές καταστάσεις - υποχρεώσεις να βρίσκεσαι στο σπίτι σου κάθε ΣΚ και άλλο να γυρίζεις σπίτι κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι. Κάθε ένας από εμάς κάνει τις επιλογές του με βάση τα δεδομένα που έχει μπροστά του και για αρκετούς δυστυχώς πια ισχύει το μη χείρον βέλτιστον. Πριν μερικά χρόνια είχα τη δική σου άποψη, καλύτερα μακριά από το σπίτι παρά καθηλωμένος κάπου κοντά αλλά και πάλι μακριά. Η δήλωση μιας ή δυο επιλογών είναι πια γι αυτούς που πράγματι είναι πολύ κοντά αλλά όχι στο σπίτι τους... Απλώς λίγο προσοχή στις πολλές επιλογές μη τυχόν και από βιασύνη και κακό υπολογισμό βρεθείς πραγματικά εξίσου πολύ μακριά από το σπίτι σου.
Προσωπικά πέρυσι πριν κάνω τη δήλωση μου έθεσα (για την ακρίβεια μου έθεσαν) το ερώτημα: Εδώ ή οπουδήποτε αλλού; Η αρχική αυθόρμητη απάντηση μου ήταν οπουδήποτε αλλού, στην συνέχεια όμως επεξεργάστηκα αυτό το οπουδήποτε αλλού ώστε να μην βρεθώ πάλι στην άλλη άκρη του κόσμου αλλά κάπου που η πρόσβαση στο σπίτι μου να μην απαιτούσε δυο μερόνυχτα... Έτσι έφθασα να δηλώνω 15 επιλογές και να μην μου φθάνουν κιόλας!!! Δήλωσα και περιοχές που μέχρι τότε δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να με εξυπηρετούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2014, 10:44:39 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2953 στις: Απρίλιος 24, 2014, 11:53:11 πμ »
Καλημέρα! Το Σεπτεμβρη που βγηκαν οι αποσπασεις κ πηρα, βρισκομουν σε αδεια ανατροφης. Ανάληψη εκανα μολις τελειωσε η αδεια στη Διευθυνση αποσπασης. Δεν δεχτηκαν να κανω αναληψη όταν βγηκαν οι αποσπασεις όπως ολοι.Για Το διαστημα αυτό των τριων μηνων τι δικαιολογητικα καταθέτω για το που είμαι; την αποφαση αποσπασης; (από που τη βρίσκουμε; τη τυπωνουμε από το διαδικτυο;) επισης όταν εδεησε κ τοποθετηθηκα σε 2 σχολεια εκανα πραξεις αναληψης αλλα αποφασεις τοποθέτησης δεν εχω λαβει από κανεναν (ουτε γνωριζα την ύπαρξη τους εως τωρα!). Χρειαζονται κ αυτές ή καλυπτομαι από τις πραξεις αναληψης; κ αν χρειαζονται τις αναζητώ στα σχολεία ή στη διεύθυνση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.