*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390940 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1134 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:31:01 μμ »
Δεν ξέρω αν είδες το ρεπορτάζ του MEGA. Και οι ξενόγλωσσοι στο... κάδρο της διαθεσιμότητας. Τι λες; Μας το 'χουν ράψει το... κουστουμάκι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:48:42 μμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:37 »

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1135 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:35:50 μμ »
Ή μόνο οι καθηγητές γαλλικών κατά τον ALPHA ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:48:59 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1136 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:37:20 μμ »
@ Nikitass
ρε μη μασάτε απο τέτοια!!
γράφουν για να κόψουν αντιδράσεις .... ειδικά οι ξενόγλωσσοι δεν κινδυνεύουν - δουλεύουν παντού : δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια, ΕΠΑΛ, ΙΕΚ  μην τρελαθούμε κιόλας!! 

και άντε και έδιωξε σου λέω εγώ και όχι μόνο ξενόγλωσσους αλλά από όποια ειδικότητα - δηλαδη , θα γινει τι; θα καταρρεύσει το σύμπαν; μορφωμένοι άνθρωποι , λες να μην βρουν / βρουμε κάτι να κάνουμε;
Έλεος ρε παιδιά με τη μιζέρια !  Πάντα θα υπάρχει κάτι να κάνουμε  εδώ ή αλλού..

we just need to think outside the box  ( the box being the country, the Civil Sector, the  degree owned  etc )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1137 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:38:26 μμ »
Σωστα bitch, εκτος ελλαδας ομως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:37 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1138 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:40:35 μμ »
Ενα τελευταίο μήνυμα για σήμερα.
Σε σοβαρούς κλάδους εργαζομένων το σωματείο τους σε οποιαδήποτε φήμη πάει και μιλάει με τον εργοδότη.
Και μετά κάνουν ανακοινώσεις και σταματάνε οι φήμες.
αλλα είπαμε αυτά στους σοβαρούς κλάδους εργαζομένων και όχι στα κουκλοθέατρα...
Αν στις επόμενες εκλογές (σωματείου και γενικές) είμαι ακόμα καθηγητής θα έχω δίλημμα τι θα δώσω και που.
Ως γνωστό το 3 δεν διαιρείται ακέραια με το 2...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:44:50 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1139 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:44:13 μμ »
nickitol

εντός, εκτός και επί τα αυτά ! το θέμα ειναι να σκέφτεσαι κάτι διαφορετικό. Πχ το ότι κάποιος τέλειωσε το ιστορικό -αρχαιολογικό  δε σημαίνει ντε και καλά πως πρέπει να δουλεψει ως φιλόλογος σε δημόσιο σχολειο. Μπορεί να εργασθεί στον ιδιωτικο τομέα ως καθηγητής, να γίνει επιμελητής κειμένων, διορθωτής, καθηγητής στο εξωτερικό, να ασχοληθεί με ανασκαφές, να δουλέψει σε μουσεία, να βγάλει μια άλλη σχολη ( πχ ξεναγών λέω εγώ τώρα ) , να επιλέξει ακόμα και να ασχοληθεί με κάτι εντελώς άσχετο - πχ εναλλακτικο τουρισμό, βιολογικές καλλιέργειες κτλ....

αυτή η νοοτροπία-χλωρίνης " αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι"  μας έχει πάει όλους μας πάρα πολύ πίσω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1140 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:45:18 μμ »
Ο γραπτός έχει άλλο κύρος.Και για τους εκπαιδευτικούς είναι ένας ο διαγωνισμός.Δεν είναι αυτός που ανέδειξε εμένα και αυτός που ανέδειξε εσένα.

Ναι, αλλά αυτό δεν καθιστά αναξιοκρατικούς τους διαγωνισμούς με μοριοδότηση. Εσύ μίλησες για αναξιοκρατία.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ ότι τα πράγματα θα ήταν καλύτερα και πιο απλά, αν είχε εφαρμοστεί ο διαγωνισμός, όπως όριζε ο αρχικός νόμος του 1998. Δεν θα ήταν και τόσο πολυδιαιρεμένοι οι εκπαιδευτικοί.
Δυστυχώς, όμως, δεν υπήρξε ποτέ σχετικό αίτημα των εκπαιδευτικών. Τους ενδιέφερε περισσότερο να μονιμοποιηθούν ως αναπληρωτές, παρά να προσληφθούν εξ αρχής ως μόνιμοι. Τι να πω... :P
Δεν έχει νόημα όμως πια μια τέτοια συζήτηση.  :-\

Τι εννοείς με μοριοδότηση; Αυτούς που έβλεπα πρώτους τους διπλωματούχους του Πολυτεχνείου του Πουθενέσκου της Ρουμανίας με βαθμό απόλυτο 10!!!

Γενικεύεις πάλι. Ισχύει αυτό που λες, όπως και ότι κάποιες φορές υπήρχαν φωτογραφικές προκηρύξεις. Δεν ίσχυε όμως σε κάθε περίπτωση.
Ομοίως, και στους γραπτούς διαγωνισμούς έπαιζε ρόλο η μοριοδότηση προϋπηρεσίας, που δεν είχε αποκτηθεί πάντα αξιοκρατικά. Αλλά αυτό δεν αφορούσε όλους τους υποψηφίους.



Κι ένα άρθρο που κάνει μια πρώτη νύξη για τα κριτήρια που θα χρησιμοποιηθούν. Επίσης, αναφέρεται και στην Πρωτοβάθμια.
http://www.nooz.gr/greece/koudoini-dia8esimotitas-gia-10000-ekpaideutikois-kai-upallilous-ota

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:57:57 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1141 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:48:55 μμ »
bitch
Σωστά, υπάρχουν όμως και κάποιοι παράμετροι που διαμορφώνουν τις καταστάσεις, και τις επιλογές μας.
Άλλο φεύγω όντας μόνος για το εξωτερικό ή και εντός Ελλάδος, και άλλο σέρνω και την οικογένεια μαζί.
Άλλο 30 χρονών και άλλο 40 η 50.
Άλλο ένας άνεργος και άλλο όλοι κ.ο.κ

Apri
Το συγκεκριμένο δημοσίευμα από την ΕΛΜΕ Αχαΐας που επικαλείται διαψεύστηκε από τον πρόεδρο της κ. Σταμούλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:54:31 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1142 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:50:10 μμ »
όοοοοολα αυτα μου θυμίζουν εναν... χωρισμο... στην αρχή αμηχανια...μετα οργη... ριψη ευθυνων... μετα ανευρεση τροπων αντίδρασης...και στο τελος αποδοχη... οκ υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια...

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1143 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:51:20 μμ »
bitch,
η ελλαδα π-ε-θ-α-ν-ε για τα επομενα 20 χρονια μπορει και 30.
 Επομενως η φευγεις ή ευχεσαι να περασει γρηγορα η εικοσαετια ( και μαζι 20 χρονια απο τη ζωη σου!)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1144 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:56:16 μμ »
Σωστά, υπάρχουν όμως και κάποιοι παράμετροι που διαμορφώνουν τις καταστάσεις, και τις επιλογές μας.
Άλλο φεύγω όντας μόνος για το εξωτερικό ή και εντός Ελλάδος, και άλλο σέρνω και την οικογένεια μαζί.
Άλλο 30 χρονών και άλλο 40 η 50.
Άλλο ένας άνεργος και άλλο όλοι κ.ο.κ

δε θα διαφωνήσω...αλλά πάλι πιστεύω αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού για κάποιον που θέλει να βρίσκει προφάσεις...
όταν πχ η γιαγιά μου και ο παπούς μου ξεκινούσαν πενήντα χρόνια πριν χωρίς να ξέρουν ούτε το ο.κ. στα αγγλικά και κατέληξαν να τα καταφέρουν πάρα πολύ καλά, όλα τα υπόλοιπα μου κάνουν κάπως σαν δικαιολογία.
όταν γνωστός μου ετών 30, απόφοιτος γυμνασίου ( με το ζόρι )  σκάει 3000 το μήνα απο Ολλανδία στη γυναίκα του και το παιδί του, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας μεπερισσότερα προσοντα κωλώνει.
όταν είναι άνεργοι όλοι δεν μπορώ να κατανοήσω για΄τι ειναι καλύτερο να περιμένουν το ταμείο ανεργίας κάθε μήνα ( που ναι και σιγουράκι ) και να μην ξεκινήσουν έστω να κάνουν τα χαρτιά τους για επιδότηση ως νέος αγρότης ή νέος επιχειρηματίας ή κάτι νέο τελοσπάντων.....

αν και πάλι θα σου πω, ότι καταλαβαίνω - αλλά ως ένα σημειο - αυτο που λες.


και επίσης, διαφωνώ ότι η Ελλάδα πέθανε..Θέλουν να την πεθάνουν και ίσως με όλη αυτη τη μοιρολατρία και τη μιζέρια το καταφέρουν. Αλλά τώρα που ακόμα αναπνέει, ειναι η κατάλληλη στιγμή για την ανάνηψη.
Τελοσπάντων, παίδες σας καληνυχτίζω και θα τα πούμε πάλι αύριο πρώτα ο Θεός.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1145 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:56:59 μμ »
Θα σου πω κάτι, bitch, επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ. Μου αρέσει πάρα πολύ ο τομέας της μετάφρασης, της λογοτεχνίας (η κατεύθυνσή μου στο πανεπιστήμιο) της συγγραφής και όλα τα συναφή. Έχω στείλει άπειρα βιογραφικά σε απάντηση αγγελιών που ζητούσαν μεταφραστές, επιμελητές και διορθωτές και η συντριπτική πλειοψηφία δε μπήκε στον κόπο καν να μου απαντήσει. Κάνα-δυο μονάχα μου έστειλαν κάτι κείμενα να μεταφράσω ή να διορθώσω, το έκανα με μεράκι και συνέπεια, τα έστειλα πίσω και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Είναι πολύ δύσκολο, γενικώς.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1146 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:00:07 μμ »
Apri
Το συγκεκριμένο δημοσίευμα από την ΕΛΜΕ Αχαΐας που επικαλείται διαψεύστηκε από τον πρόεδρο της κ. Σταμούλη.

Kι αυτό φτιαχτό; :o :o 
Δημιουργούν κλίμα, φαίνεται. :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1147 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:05:53 μμ »
Αν η ΤΡΟΙΚΑ δεν χαλαρωσει τους  μνημονιακους  ορους, φοβαμαι πολυ οτι τα σχολεια θα μεινουν μονο με τις λεγομενες βασικες ειδικοτητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.