*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3444 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:38:43 μμ »
Συγνώμη, αλλά θα το πω.  Κι εμείς έχουμε τον Κοτσιφάκη που μιλάει με όρους 1983.  Σοβαρότητα ώρα μηδέν.

Και πάλι συγνώμη, μπορεί να προσπαθεί και να θέλει να κάνει το καλό, αλλά δεν μπορεί ρε παιδιά.
Μην με παρεξηγήσετε, δεν εννοώ λόγω πολιτικού προσανατολισμού.

Δεν έχει καμία προοπτική ο λόγος του.  Αυτά τα βαρύγδουπα όχι στην κατάργηση της τεχνικής εκπαίδευσης
και αιτία πολέμου δεν τα μπορώ.  Πρέπει άνθρωποι με ψυχή και πνεύμα να μας αντιπροσωπεύουν.

Και λίγο Πλάτωνα:
"Και είναι μέγιστη ζημία το να άρχεσαι από αναξιότερό σου, αν δεν θελήσεις ο ίδιος να άρχεις."

Για μας τους απολιτίκ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 04:44:42 μμ από Aκριβή »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3445 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:39:33 μμ »
Καλά και αν βγούμε στο δρόμο τι θα γίνει; Δεν αλλάζει τίποτα. Εδώ 1000000 κόσμος είχε μαζευτεί τότε στο Σύνταγμα, δεν είδα να άλλαξε κάτι. Να μην τους ψηφίζατε. Καλά να πάθουμε, τόσο μυαλό έχουμε. Κορόιδο Έλληνα.

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3446 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:40:53 μμ »
Δεν μπορεί να συμβεί αυτό που λέτε. Εδώ από μέρα σε μέρα ετοιμάζεται το υπουργείο να ανακοινώσει το Νέο Τεχνολογικό Λύκειο πως είναι δυνατόν από την άλλη να το σαμποτάρει στέλνοντας τα παιδιά στα ΙΕΚ όπου σημειωτέο φοιτούν παιδιά άνω των 18 ετών. Δεν νομίζω να μπορεί να συνυπάρχει ο έφηβος 15άρης με έναν 20άρη στο ίδιο τμήμα. Γνώμη μου πάντα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3447 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:45:25 μμ »
πληροφορία δεύτερη - που κυκλοφορούσε πολύ στην Περιφέρεια σήμερα : το υπουργείο προτίθεται να δώσει δικαίωμα πρόσβασης σε δημόσια ΙΕΚ κατ'ευθείαν με το απολυτήριο Γυμνασίου ( ναι, γυμνασίου, παρακάμπτοντας το Λϋκειο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(συγχωρέστε μου τα ίσως σκληρά μου λόγια αλλά η σημερινή συναισθηματική φόρτιση ειναι μεγάλη - μιλάμε για ανθρώπους με τους οποίους έχω δουλέψει πλάι πλάι, είναι φίλοι μου, είναι δικοί μου άνθρωποι).
δε θυμάμαι που το είδα, ή στο esos ή στο alfavita, αλλά το είδα και εγώ. Στις δηλώσεις του υπουργού; σε εγγραφο του υπουργείου; δε θυμάμαι
(συγχωρέστε μου τα ίσως σκληρά μου λόγια αλλά η σημερινή συναισθηματική φόρτιση ειναι μεγάλη - μιλάμε για ανθρώπους με τους οποίους έχω δουλέψει πλάι πλάι, είναι φίλοι μου, είναι δικοί μου άνθρωποι).
αυτά δεν ήταν τπτ αγαπητή bitch. Περισσότερα και σκληρότερα χρειαζόμαστε μπας και...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3448 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:47:10 μμ »
βρε παιδιά, τι να σας πω! Μακάρι να βγω ψεύτρα! Αυτά έλεγαν σημερα στην Περιφέρεια, αυτά σας μεταφέρω. Αν ισχυουν ή όχι δεν το ξέρω, αλλά με όσα γίνονται δεν το αποκλείω κιόλας!

Αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι ότι έρχονται δύσκολες μερες - πρέπει ΟΛΟΙ να αφήσουμε τις ξαπλώστρες και να βγούμε στους δρόμους!

δεν βάλλονται οι τεχνικές ειδικότητες, βάλλεται συλλήβδην το δημόσιο σχολειο !!! τι ΔΕΝ καταλαβαίνετε;;;;;;;;;;;;;;
Λοιπόν ο κουνιαδος μου  που έκανε συνεταιρικη επιχείρηση σε ζώνη ΑΟΖ  μου το  έλεγε και μάλιστα οτι είναι συμφωνία πολιτική με τούς Γερμανούς.....θέλουν ειδικευμενους τεχνίτες και εργάτες! Δεν  τον πίστεψα.....

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3449 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:47:20 μμ »
Δεν μπορεί να συμβεί αυτό που λέτε. Εδώ από μέρα σε μέρα ετοιμάζεται το υπουργείο να ανακοινώσει το Νέο Τεχνολογικό Λύκειο πως είναι δυνατόν από την άλλη να το σαμποτάρει στέλνοντας τα παιδιά στα ΙΕΚ όπου σημειωτέο φοιτούν παιδιά άνω των 18 ετών. Δεν νομίζω να μπορεί να συνυπάρχει ο έφηβος 15άρης με έναν 20άρη στο ίδιο τμήμα. Γνώμη μου πάντα.

Μπορεί να αλλάξει τα ιεκ από "μεταλυκειακό" σε "μεταγυμνασιακό" επίπεδο.
Για τη συνύπαρξη έχεις δίκιο, αν και υπάρχουν τμήματα αυτή τη στιγμή σε δημόσια ιεκ όπου φοιτούν 18ρηδες με 45ρηδες μαζί.
Βέβαια, δε λέω, είναι τουλάχιστον ενήλικες.
Αλλά τι να λέμε, οι άνθρωποι είναι ικανοί για όλα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3450 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:47:41 μμ »
αν Μπορεί - θεωρητικά πάντα - να το κανει για τους κλάδους που καταργήθηκαν. Σου λέει αν θες κλάδο υγείας πήγαινε στο ΙΕΚ. Μπορει αν θέλει να κάνει και τμήμα ενηλίκων και τμήμα ανηλίκων... μια χαρά μπορούν όλα να γίνουν αν ισχύσει τελικά....
εδώ έχουν γίνει άλλα κι άλλα που λέγαμε δε θα γίνουν ποτέ!!

όσο για το αν θα γίνει κάτι αν βγούμε στους δρόμους..... δεν είμαι σίγουρη οτι δεν μπορεί να αλλάξει η κατάσταση... Τα βάζουν μ Υγεία και Παιδεία !! Όσοι τα έβαλαν ως τώρα αφανίστηκαν. Αν το καταλάβουμε αυτό και σταθούμε ενωμένοι και όχι πεκαπ/σκατάπ/τεχνικοί/φιλολογοι και ό,τι του φανεί όλα μα όλα ειναι αναστρεψιμα! Το πιστεύω ακράδαντα!
όχι όμως να πάμε σαν όχλος  ( όπως το 1000000 τότε.... ) Να πάμε οργανωμένα και συντεταγμένα. Εδώ ήδη ενημερώνουν τηλεφωνικά ένα ένα τα παιδιά των ΕΠΑΛ οι καθηγητές τους ότι απο Σεπτέμβρη το σχολείο τους δε θα υπάρχει. Το απόγευμα θα βγουν στην πλατεία καθηγητές, γονείς και μαθητές να ενημερώσουν τον κόσμο. Ο κόσμος δεν ξέρει.... και ΠΡΕΠΕΙ να μάθει!!

και όπως φωνάζαμε σήμερα στην Περιφέρεια :
σήμερα το μάθημα αρχίζει απο Α :
αντίσταση, αγώνας, αξιοπρέπεια!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bathmosvita2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3451 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:47:52 μμ »
καλά, η μπιτς, η παντογνώστης της νομοθεσίας δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν και μεταγυμνασιακά ΙΕΚ εδώ και χρόνια;

http://1kesyp-a.thess.sch.gr/metagym.htm

βόμβα μεγατόνων είναι ο λαϊκισμός που εδράζεται στην ημιμάθεια και στην συνωμοσιολογία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 04:50:21 μμ από bathmosvita2013 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3452 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:48:00 μμ »
το βρήκα:
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ypoyrgeio-paideias-mythoi-pragmatikothta-diauesimothta
...Επίσης, το Υπουργείο Παιδείας, λειτουργεί 91 Δημόσια ΙΕΚ, τα οποία παρέχουν τις ανάλογες καταργούμενες ειδικότητες επαγγελμάτων, αλλά και με τη δρομολογούμενη αναβάθμισή τους θα μπορούν να τις παρέχουν και σε αποφοίτους Γυμνασίου... 

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3453 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:48:24 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthra/ψήφισαν-νδ-πασοκ-το-πολυνομοσχέδιο-στην-αρμόδια-επιτροπή-της-βουλής

Η αρμόδια επιτροπή της Βουλής υπερψήφισε το πολυνομοσχέδιο
 
Το ψήφισαν Ν.Δ. - ΠαΣοΚ, το καταψήφισαν οι υπόλοιποι
 
 
Ψηφίστηκε στην Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής, το πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών για την φορολογία εισοδήματος και τα επείγοντα μέτρα εφαρμογής των νόμων 4046/2012 και 4127/2013.
 
Το νομοσχέδιο υπερψηφίστηκε επί της αρχής μόνον από την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, καθώς η ΔΗΜΑΡ καταψήφισε και έχει δηλώσει πως θα καταψηφίσει και το πρώτο μέρος του νομοσχεδίου που αφορά την αναμόρφωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.
 
To πολυνομοσχέδιο εισάγεται στην Ολομέλεια την ερχόμενη εβδομάδα. Η συζήτησή του θα γίνει σε τέσσερις συνεδριάσεις, πρωί και απόγευμα, την Τρίτη 16 Ιουλίου και την Τετάρτη 17 Ιουλίου.
 
Όπως είπε, ο κ. Παπαμιμίκος (ΝΔ) είναι σίγουρος ότι, παρά τις όποιες επιφυλάξεις, όπως και στο παρελθόν, οι βουλευτές της ΝΔ θα λειτουργήσουν με αίσθημα ευθύνης, ως «ήρωες» και θα βάλουν το συμφέρον της πατρίδας πάνω απ΄όλα, γιατί το πολυνομοσχέδιο πρέπει να ψηφιστεί.
 
Ωστόσο πέρα από αυτή του φούχτα των "ηρώων" που ψήφισαν το νομοσχέδιο που στέλνει στην κόλαση της ανεργίας εκπαιδευτικούς, υπαλλήλους ΟΤΑ κα, εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενοι σε όλη τη χώρα έχουν ξεσηκωθεί και με κινητοποιήσεις όλων των μορφών θα διεκδικήσουν στους δρόμους τη διάλυση της ζωής τους και των δημοσίων αγαθών. Ήδη σε όλη την Ελλάδα καταλαμβάνονται δημόσια κτίρια, γίνονται συνελεύσεις και κινητοποιήσεις, ενώ οργανώνεται γενικός ξεσηκωμός από τη Δευτέρα, με περικύκλωση της Βουλής (Δευτέρα βράδυ, γενική απεργία (τρίτη), νέες κινητοποιήσεις τις επόμενες μέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 04:56:42 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3454 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:50:37 μμ »
Καλά και αν βγούμε στο δρόμο τι θα γίνει; Δεν αλλάζει τίποτα. Εδώ 1000000 κόσμος είχε μαζευτεί τότε στο Σύνταγμα, δεν είδα να άλλαξε κάτι. Να μην τους ψηφίζατε. Καλά να πάθουμε, τόσο μυαλό έχουμε. Κορόιδο Έλληνα.
Το θέμα είναι τι ζητάς όταν κατεβαίνεις στο Σύνταγμα. Δε θα ήθελα να ανοίξω τώρα μια τέτοια συζήτηση γιατί θα ξεφύγω από το θέμα. Απλά να συμφωνήσω για το θέμα των εκλογών που απ΄οτι φαίνεται δε θα αργήσουν. Να δούμε τότε ποιος θα έχει τα κότσια να μην υποκύψει σε διλήμματα και εκβιασμούς.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3455 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:51:03 μμ »
Η δυνατότητα για πρόσβαση σε ΙΕΚ μετά το Γυμνάσιο υπήρχε πάντα, ήταν δηλαδή θεσμοθετημένη.. Σε όλες τις ειδικότητες στα ΙΕΚ υπήρχαν δύο ταχυτήτων τμήματα (το μεταγυμνασιακό και το μεταλυκειακό). Απλά επειδή ποτέ δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τέτοια τμήματα κανένα ΙΕΚ δεν τα πρότεινε και δεν έδινε καν το δικαίωμα αιτήσεων. Μόνο, όπου λειτουργούσαν εκκλησιαστικά τμήματα (ναι υπάρχουν και τέτοια) δεν δημιουργούσαν το μεταλυκειακό τμήμα, αλλά το μεταγυμνασιακό, γιατί οι ενδιαφερόμενοι ιερείς δεν είχαν απολυτήριο λυκείου). Προφανώς αυτό που θα κάνει το Υπουργείο είναι οτι θα "δώσει γραμμή" στα δημόσια ΙΕΚ να προκηρύξουν μεταγυμνασιακά τμήματα για κάθε ειδικότητα. Ο τίτλος τους κατατάσσεται κατώτερα από το αντίστοιχο μεταλυκειακό και νομίζω (δεν είμαι σίγουρος όμως) οτι δεν θα έχουν δικαίωμα για εξετάσεις πιστοποίησης.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3456 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:51:17 μμ »
αν Μπορεί - θεωρητικά πάντα - να το κανει για τους κλάδους που καταργήθηκαν. Σου λέει αν θες κλάδο υγείας πήγαινε στο ΙΕΚ. Μπορει αν θέλει να κάνει και τμήμα ενηλίκων και τμήμα ανηλίκων... μια χαρά μπορούν όλα να γίνουν αν ισχύσει τελικά....
εδώ έχουν γίνει άλλα κι άλλα που λέγαμε δε θα γίνουν ποτέ!!

όσο για το αν θα γίνει κάτι αν βγούμε στους δρόμους..... δεν είμαι σίγουρη οτι δεν μπορεί να αλλάξει η κατάσταση... Τα βάζουν μ Υγεία και Παιδεία !! Όσοι τα έβαλαν ως τώρα αφανίστηκαν. Αν το καταλάβουμε αυτό και σταθούμε ενωμένοι και όχι πεκαπ/σκατάπ/τεχνικοί/φιλολογοι και ό,τι του φανεί όλα μα όλα ειναι αναστρεψιμα! Το πιστεύω ακράδαντα!
όχι όμως να πάμε σαν όχλος  ( όπως το 1000000 τότε.... ) Να πάμε οργανωμένα και συντεταγμένα. Εδώ ήδη ενημερώνουν τηλεφωνικά ένα ένα τα παιδιά των ΕΠΑΛ οι καθηγητές τους ότι απο Σεπτέμβρη το σχολείο τους δε θα υπάρχει. Το απόγευμα θα βγουν στην πλατεία καθηγητές, γονείς και μαθητές να ενημερώσουν τον κόσμο. Ο κόσμος δεν ξέρει.... και ΠΡΕΠΕΙ να μάθει!!

και όπως φωνάζαμε σήμερα στην Περιφέρεια :
σήμερα το μάθημα αρχίζει απο Α :
αντίσταση, αγώνας, αξιοπρέπεια!!!
Συμφωνώ απόλυτα! Για ποιό Τεχνολογικό Λύκειο μιλάμε!Εδώ, οι άνθρωποι , πάνε να καταργήσουν την Επαγγελματική- Τεχνική Εκπαίδευση και τα ΕΠΑΛ!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3457 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:52:36 μμ »
το βρήκα:
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ypoyrgeio-paideias-mythoi-pragmatikothta-diauesimothta
...Επίσης, το Υπουργείο Παιδείας, λειτουργεί 91 Δημόσια ΙΕΚ, τα οποία παρέχουν τις ανάλογες καταργούμενες ειδικότητες επαγγελμάτων, αλλά και με τη δρομολογούμενη αναβάθμισή τους θα μπορούν να τις παρέχουν και σε αποφοίτους Γυμνασίου...
Αναβαθμιση λοιπόν! Τι να τα κανείς τα Λυκεια  μωρεεεεεε  :-X :-X :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.