*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2422 στις: Ιούλιος 25, 2022, 03:23:38 μμ »
Εγώ παλι πιστεύω οτι από αυτούς που είναι μέχρι το 2500, οι μόνοι που θα χρειαστεί να πάνε πιο μακριά είναι όσοι είναι από Κεντρική και Δυτική Μακεδονία, Ήπειρο, Δυτική Ελλάδα και Θεσσαλία. Οι υπόλοιποι θα είναι κουτσα-στραβά στην ευρύτερη περιοχή τους. Αν δεν κάνουν αίτηση πολλοί ανενεργοί, ο πίνακας πάει για 2600+. Επισης αν δεν δηλωσουν πολλοί από τους νυν αναπληρωτες  όλη την Ελλάδα, μη σας κάνει εντύπωση και κανένα 2700.
Αφενός εχεις μελετησει τις προσληψεις αναπληρωτων και τις -σε γενικες γραμμες - προτιμήσεις τους στις δηλώσεις περιοχών, αφετέρου εχεις και το knpw how της συμπεριφοράς ενος νεοδιοριστου ως προς την δήλωση περιοχων , οπότε νομιζω ότι πρεπει να εμπιστευομαστε ανεπιφύλακτα τις εκτιμήσεις σου ως προς το πως θα κατανεμηθουν οι θεσεις στους φετινους νεοδιοριστους και ως προς το ποια θα ειναι περιπου τα ορια των φετινών διορισμών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος Rpn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2423 στις: Ιούλιος 25, 2022, 04:25:41 μμ »
Καποιος με σειρα 2210 του  πινακα ΑΣΕΠ  πιστεύετε οτι μπορει να πιασει Αττικη;;; Ετσι οπως παραθετετε τα στοιχεια;

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2424 στις: Ιούλιος 25, 2022, 04:29:47 μμ »
Έχει πέσει πολλη εικασία χωρίς μελέτη ! Το επόμενο στάδιο για κάποιους είναι οι ζωδιακές αναλύσεις

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2425 στις: Ιούλιος 25, 2022, 04:35:42 μμ »
Καποιος με σειρα 2210 του  πινακα ΑΣΕΠ  πιστεύετε οτι μπορει να πιασει Αττικη;;; Ετσι οπως παραθετετε τα στοιχεια;

Για μένα είναι περίπου βέβαιο (όσο βεβαιος μπορω να είμαι με τέτοιες εκτιμήσεις).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2022, 04:37:57 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος Rpn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2426 στις: Ιούλιος 25, 2022, 04:50:55 μμ »
Συναδελφε αν αναφερεσαι σε εμενα η μελετη που εχω ριξει δεν υπαρχει! Τα ματια μου εχουν βγει να τσεκαρω πινακες, ονοματα, φασεις, ξεφασεις και αντιφασεις!!!  8) Τωρα αν λενε κατι για τον Αιγοκερω πες μου ετσι να υπαρχει!

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2427 στις: Ιούλιος 25, 2022, 05:08:55 μμ »
Συναδελφε αν αναφερεσαι σε εμενα η μελετη που εχω ριξει δεν υπαρχει! Τα ματια μου εχουν βγει να τσεκαρω πινακες, ονοματα, φασεις, ξεφασεις και αντιφασεις!!!  8) Τωρα αν λενε κατι για τον Αιγοκερω πες μου ετσι να υπαρχει!

Όχι εννοείται !! Ξέρει οποιος τα λέει τυχαία

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2428 στις: Ιούλιος 25, 2022, 05:52:45 μμ »
Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Όσα κενά δεν καλυφθούν με ανανεώσεις ή νέες θητείες, δίνονται πρώτα για αποσπάσεις. Πέρσι είχαν τη δυνατότητα οι νεοδιόριστοι να διεκδικήσουν προσωρινή τοποθέτηση σε πειραματικό μέσω αυτής της διαδικασίας μόνο στην περιοχή διορισμού τους. Δες εγκύκλιο με τίτλο: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση λειτουργικών κενών στα Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.) με απόσπαση μόνιμων εκπαιδευτικών/προσωρινή τοποθέτηση νεοδιόριστων εκπαιδευτικών, διάρκειας ενός (1) διδακτικού έτους, για το έτος 2021-2022 σε https://www.minedu.gov.gr/news/49767-20-08-21-anakoinopoiisi-sto-ortho-prosklisis-endiaferontos-gia-apospaseis-se-protypa-peiramatika-sxoleia
Οι περσινοί νεοδιοριστοι αποκλείστηκαν με προφορική εντολή από τη διαδικασία παρόλο που στην εγκύκλιο που αναφέρεις τους αναφέρει κανονικά. Δεν γνωρίζω το λόγο

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2429 στις: Ιούλιος 25, 2022, 06:17:05 μμ »
Αφενός εχεις μελετησει τις προσληψεις αναπληρωτων και τις -σε γενικες γραμμες - προτιμήσεις τους στις δηλώσεις περιοχών, αφετέρου εχεις και το knpw how της συμπεριφοράς ενος νεοδιοριστου ως προς την δήλωση περιοχων , οπότε νομιζω ότι πρεπει να εμπιστευομαστε ανεπιφύλακτα τις εκτιμήσεις σου ως προς το πως θα κατανεμηθουν οι θεσεις στους φετινους νεοδιοριστους και ως προς το ποια θα ειναι περιπου τα ορια των φετινών διορισμών

Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να προβλέψει όλες τις μεταβλητές... Οι δικοί μου υπολογισμοί βασίζονται στις εξής παραδοχές (που μπορεί να μην ισχύσουν ή να ισχύσουν σε μικρο βαθμό):

1) Οι αναπληρωτές ειδικής που δηλώνουν Αττική θα κινηθούν μαζικά προς τη γενική
2) Κάποιοι αναπληρωτές ειδικής στο Ηράκλειο θα δηλώουν γενική
3) Οσοι πάνε αναπληρωτές στη γενική τους ενδιαφέρει ο διορισμός στη γενική
4) Μια 'μέση' αίτηση διορισμού θα έχει επίκεντρο την περιοχή πρόσληψης στην αναπλήρωση, αλλά θα περιέχει και άλλες κοντινες περιοχές. Σίγουρα, όπως είπες και συ, όσο πιο κάτω είσαι τοσο πιο πολύ πρέπει ν' ανοίξει η αίτηση για να έχεις ελπίδες. Προφανώς κάποιοι θα δηλώνουν μόνο την κατοικία τους, και κάποιοι άλλοι όλη την Ελλάδα, γι αυτό μιλάω για μια 'μέση' αίτηση.
5) Οι περισσότεροι ανενεργοί ενδιαφέρονται για Αθήνα και Θεσ/νίκη. Επειδή η Θεσ/νίκη δεν έχει κενά, αυτοί πάλι δε θα κανουν αίτηση. Οι Αθηναίοι είναι το θέμα. Ωστόσο, η Αττική έχει τόσα κενά που χωράει πολύ κόσμο. Αν δεν κάνουν πολλες αιτήσεις οι ανανεργοι, ο πίνακας θα πέσει αρκετά, γιατί η Αττική δεν θα είναι δημοφιλής στις προτιμήσεις όσων δεν είναι από κει.
6) Εκτός από το παραπάνω, το πόσο χαμηλά θα πέσει ο πίνακας θα εξαρτηθεί από το πόσοι θα δηλώσουν Κρήτη (ιδίως Χανιά) και Δωδεδεκάνησα.

Επειδή όμως όλα αυτά έχουν ένα περιθώριο σφάλματος, αν πάνε πολλά πραγματα ταυτόχρονα στραβά μπορεί και οι εκτιμήσεις να πέσουν τελείως έξω. 

Προσωπικά ευχομαι να πεσει ο πίνακας τόσο όσο χρειάζεται για να διοριστούν όλοι οι συνάδελφοι (και οι σύζυγοι συναδέλφων) που γράφουν εδώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2022, 06:54:53 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2430 στις: Ιούλιος 25, 2022, 06:26:52 μμ »
Άρα δεν θα δοθούν στους νεοδιόριστους... Κατάλαβα. Ευχαριστώ!

Εγώ πάντως που επικοινώνησα με τη διεύθυνση μου -επειδή ενδιαφέρθηκα και για τα πειραματικά, καθώς είμαι στην διάθεση- μου είπαν ότι μόλις τελειώσει η διαδικασία για αυτούς που τα ζητούν για θητεία μέσω του ΙΕΠ, θα δοθούν στους υπόλοιπους ως απλά λειτουργικά. Με αυτή τη λογική δεν έκανα τα χαρτιά μου, καθώς προτιμώ για φέτος κάποιο από τα υπόλοιπα λειτουργικά, ενώ η αίτηση για τα πειραματικά θα ήταν δεσμευτική. Στη διέυθυνση μου είπαν ότι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από μόνιμους και θα δοθούν οι περισσότερες θέσεις για αναπληρωτές, προφανώς σε προηγούμενη φάση θα δοθούν και για αποσπάσεις και νεοδιόριστους.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2431 στις: Ιούλιος 25, 2022, 06:28:49 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2432 στις: Ιούλιος 25, 2022, 06:31:51 μμ »
Εγώ πάντως που επικοινώνησα με τη διεύθυνση μου -επειδή ενδιαφέρθηκα και για τα πειραματικά, καθώς είμαι στην διάθεση- μου είπαν ότι μόλις τελειώσει η διαδικασία για αυτούς που τα ζητούν για θητεία μέσω του ΙΕΠ, θα δοθούν στους υπόλοιπους ως απλά λειτουργικά. Με αυτή τη λογική δεν έκανα τα χαρτιά μου, καθώς προτιμώ για φέτος κάποιο από τα υπόλοιπα λειτουργικά, ενώ η αίτηση για τα πειραματικά θα ήταν δεσμευτική. Στη διέυθυνση μου είπαν ότι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από μόνιμους και θα δοθούν οι περισσότερες θέσεις για αναπληρωτές, προφανώς σε προηγούμενη φάση θα δοθούν και για αποσπάσεις και νεοδιόριστους.

Οκ! Σ' ευχαριστώ!😊

Αποσυνδεδεμένος Vasileiamika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2433 στις: Ιούλιος 25, 2022, 09:02:54 μμ »
Με θέση γύρω στο 390 εκκαθαρισμενου, πιστεύετε ότι είμαι μέσα αν βάλω νησιά β Αιγαίου κ Έβρο; Είμαι από ανατολικη Μακεδονία

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2434 στις: Ιούλιος 25, 2022, 09:07:07 μμ »
Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να προβλέψει όλες τις μεταβλητές... Οι δικοί μου υπολογισμοί βασίζονται στις εξής παραδοχές (που μπορεί να μην ισχύσουν ή να ισχύσουν σε μικρο βαθμό):

1) Οι αναπληρωτές ειδικής που δηλώνουν Αττική θα κινηθούν μαζικά προς τη γενική
2) Κάποιοι αναπληρωτές ειδικής στο Ηράκλειο θα δηλώουν γενική
3) Οσοι πάνε αναπληρωτές στη γενική τους ενδιαφέρει ο διορισμός στη γενική
4) Μια 'μέση' αίτηση διορισμού θα έχει επίκεντρο την περιοχή πρόσληψης στην αναπλήρωση, αλλά θα περιέχει και άλλες κοντινες περιοχές. Σίγουρα, όπως είπες και συ, όσο πιο κάτω είσαι τοσο πιο πολύ πρέπει ν' ανοίξει η αίτηση για να έχεις ελπίδες. Προφανώς κάποιοι θα δηλώνουν μόνο την κατοικία τους, και κάποιοι άλλοι όλη την Ελλάδα, γι αυτό μιλάω για μια 'μέση' αίτηση.
5) Οι περισσότεροι ανενεργοί ενδιαφέρονται για Αθήνα και Θεσ/νίκη. Επειδή η Θεσ/νίκη δεν έχει κενά, αυτοί πάλι δε θα κανουν αίτηση. Οι Αθηναίοι είναι το θέμα. Ωστόσο, η Αττική έχει τόσα κενά που χωράει πολύ κόσμο. Αν δεν κάνουν πολλες αιτήσεις οι ανανεργοι, ο πίνακας θα πέσει αρκετά, γιατί η Αττική δεν θα είναι δημοφιλής στις προτιμήσεις όσων δεν είναι από κει.
6) Εκτός από το παραπάνω, το πόσο χαμηλά θα πέσει ο πίνακας θα εξαρτηθεί από το πόσοι θα δηλώσουν Κρήτη (ιδίως Χανιά) και Δωδεδεκάνησα.

Επειδή όμως όλα αυτά έχουν ένα περιθώριο σφάλματος, αν πάνε πολλά πραγματα ταυτόχρονα στραβά μπορεί και οι εκτιμήσεις να πέσουν τελείως έξω. 

Προσωπικά ευχομαι να πεσει ο πίνακας τόσο όσο χρειάζεται για να διοριστούν όλοι οι συνάδελφοι (και οι σύζυγοι συναδέλφων) που γράφουν εδώ!
σημερα ανεφερες για πρωτη φορά ότι -υπο πολλες προυποθεσεις- μπορει το οριο διορισμου να φτασει και στο 2700+ και με εκανες να χαμογελάσω γιατι ποτε δεν ειχα ξανακουσει αυτό το νούμερο μεσα δω. Νομιζα πως ημουν μόνος στην προσδοκία για αυτα το ορια διορισμού.Ομως για να μη γελιόμαστε ειναι μια ψευδαισθηση αυτα τα νουμερα. Πρεπει να συμβουν ταυτόχρονα πολλές αρνήσεις. Δυσκολες εποχές ομως για αρνήσεις. Όσοι ειναι σε αυτά τα νούμερα στηρίζουν όλες τους τις ελπιδες σε τυχον νεους διορισμούς το 2023. Τελος παντων, θα αναμεινουμε στο ακουστικό μας μεχρι -τουλάχιστον- του χρόνου και εχει ο θεος ή ο υπουργος . Αλλωστε σημασία δεν εχει μονο η Ιθάκη ( βλ Β΄  κεφαλληνίας), αλλα και το ταξιδι…ενα ταξιδι που ασφαλως για μας τους εκπκους περναει και μεσα από δρομους όπως το pde. Σ αυτό το ταξίδι και στους δρομους αυτούς ασφαλώς και βλέπεις σκουπιδοσυμπεριφορές, σαν κ αυτες που βριθουν στον μικροκοσμο που ζει ο καθένας μας. Βλεπεις όμως και καποια πολυτιμα που πολύ θα ηθελες να εχεις. Πισω από τις λεξεις βλεπεις λοιπόν,  ένα βουνο απο ευγένεια.. από μεράκι. .μεράκι που (ειμαι σιγουρος οτι) εκτείνεται από τη σχολικη ταξη, για τη διδασκαλια ηθους στους μαθητές και φθάνει μεχρι εδώ για τη διδασκαλια ηθους στους συναδέλφους

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2435 στις: Ιούλιος 25, 2022, 10:15:39 μμ »
Με θέση γύρω στο 390 εκκαθαρισμενου, πιστεύετε ότι είμαι μέσα αν βάλω νησιά β Αιγαίου κ Έβρο; Είμαι από ανατολικη Μακεδονία

Εγώ θεωρώ πως ναι. Από κει και μετά καλό είναι κανείς να μην κάνει δηλώσεις περιοχών με βάση το τι λεει ο ένας και ο αλλος (μέσα σ’ αυτούς κι εγώ) στο pde.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2022, 10:24:22 μμ από mts.ag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160370
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.