*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015  (Αναγνώστηκε 273856 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1078 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:11:56 μμ »
Ποιο ειναι το πρόβλημα σας με το 24 μηνο; Έπρεπε να είχαμε διοριστεί το 2010,αλλά λόγω κρίσης ανατράπηκαν ολα,πρεπει όλες οι κατηγορίες 60  ,40 ,24 μηνο ,30μηνο να διοριςτουν και μετά να παει για ΑΣΕΠ.γιατι τόση διχόνοια μεταξύ μας; Δηλαδή το 2009 που διορίστηκαν όλες αυτές οι κατηγορίες ήταν παράνομο;θα τρελαθούμε βραδιάτικα;
Κατάφερε μια χαρά η προηγούμενη υπουργός να μας διχάσει με το βασικές και μη βασικές ειδικότητες και δυστυχώς
Το συνεχίζετε εσείς συνάδελφοι .λυπαμαι πραγματικά ειμαι Πε 6 αγγλικων .πρεπει να σας θυμίσω ότι για να περαςω στο
Πανεπιστήμιο ,έπρεπε να εχω πολύ υψηλή βαθμολογία .Δυστυχως δεν είμαστε ενωμένοι για αυτο μας δουλεύουν όλοι οι
 Υπουργοί .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1079 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:27:52 μμ »
Συναδελφε,εγω που είμαι και 40 και 24μηνο σε καταλαβαίνω ,αλλα όπως λέει και ο σοφός λαός "όπως μας παίξουν χορευουμε".Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί που στην μέση του παιχνιδιού άλλαξαν οι κανόνες.Αλλα όταν υπάρχει ένα ισχύον καθεστώς αναγκαστικά προσαρμοζεσαι.Σήμερα ισχυει 60-40,χθες 24μηνο,του χρόνου μόνο ΑΣΕΠ.Να φαγωθουμε μεταξύ μας;σκασιλα τους!εδω παραβιάζονται σοβαρότερα κεκτημένα και δεν ανοίγει ρουθούνι.ασε λοιπόν αυτό το ύφος γιατί τα νεύρα μας είναι που είναι τσιτα....

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1080 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:29:49 μμ »
Εχει απαντηθεί το ερωτημα σου.ΠΡΩΤΑ οφειλαν να διορισουν τα ΦΕΚ και μετα τα 24μηνα.Οχι 24μηνα στο φουλ με τις ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ πιστωσεις.Δεν είναι θεμα διχόνοιας,ουτε μισους ουτε αλληλοσπαραγμου.
Είναι ζητημα νομου και συνταγματικότητας και ταξης.

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1081 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:33:32 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη ΛΕΤΑ! Πρέπει να επιμένουμε για τον διορισμό όλων των κατηγοριών μέχρι να γίνει ο νέος ΑΣΕΠ. Δεν μας χαρίζεται τίποτα. Ο καθένας ξέρει πόσο προσπάθησε και τον αγώνα που έκανε για να είναι σε αυτούς τους πίνακες. Παίξαμε με τους όρους του παιχνιδιού που έβαλε το Υπουργείο και κάθε τόσο τους αλλάζει ο εκάστοτε υπουργός κατά το δοκούν. Αυτό κι αν είναι ανέντιμο ...!!! Στην τελική τα 1000κατι άτομα που πρέπει να διορίσει για να τελειώνει με τις εκκρεμότητες, σιγά ο αριθμός πια!! Λες και θα μας πληρώνουν τζάμπα, λίγα οργανικά κενά υπάρχουν!! Έχουν καταντήσει αηδία πια που μας έκαναν να ζητιανεύουμε το αυτονόητο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1082 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:36:33 μμ »
ΛΕΤΑ από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχουμε πρόβλημα με το 24μηνο; :o
Λέμε τα δεδομένα της κατάστασης των διορισμών. Αφού το Γ τμήμα του ΣτΕ έβγαλε την απόφαση 1175/2014 που λέει ότι το 24μηνο και το 30μηνο διορίζονταν σε βάρος των διοριστέων του ΑΣΕΠ επειδή καταλάμβαναν τις θέσεις τους, το επιβεβαίωσε και ο υπουργός ότι όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον πίνακα του 24μηνου και του 30μηνου δεν είναι διοριστέοι και συνεπώς δεν είναι υποχρεωμένος να τους διορίσει.

Κανείς δεν έχει εμπάθεια με τους συναδέλφους, παρόλο που ως διοριστέοι με ΦΕΚ ζήσαμε χρόνια αδιοριστίας και υπάρχουν συνάδελφοι που ακόμα περιμένουν! Φαντάζομαι ότι όλοι θέλουμε τη νομιμότητα και την εφαρμογή της!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1083 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:38:23 μμ »
Δεν διαφωνω ως προς τον διορισμο των κατηγοριων.Δια την ταξη των πραγματων μιλαω
 Δεν θ αφησεις κανεναν απ εξω,θα παρεις όμως με τη σειρα που καθοριζει ο νομος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 11:49:20 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1084 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:53:36 μμ »
Καμια συναδελφε.... Για να κανει ασεπ πρεπει να διορισει ολους τους εναπομειναντες 60-40 απο ολες τις ειδικοτητες. Μετα θα κανει ΑΣΕΠ για ΟΛΟΥΣ μονο και μονο για πινακες ...Αυτο που θα γινει ειναι οτι πιθανοτατα στον ΑΣΕΠ σχεδον ολες οι θεσεις θα πανε στις βασικες ειδικοτητες. Στις αλλες ειδικοτητες θα γινει για συνταξη  νεων πινακων βασει του 3848/2010.
Συμφωνώ απόλυτα. Το καλοκαίρι του 2015 οι περισσότεροι διορισμοί θα γίνουν στις κλασικές ειδικότητες, όπως είπε και ο Λοβέρδος.  Ας μην ξεχνάμε, όμως, ότι οι πίνακες που θα δημιουργηθούν θα ισχύσουν για τουλάχιστον 3 χρόνια... μέχρι να ξαναγίνει άλλος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ. Οπότε τη δεύτερη και την τρίτη χρονιά θα δούνε διορισμούς και οι μη κλασικές ειδικότητες. Εξάλλου είναι σημαντικό για συναδέλφους από τεχνικές ειδικότητες να καταλάβουν θέση στους νέους πίνακες για να μπορούν να δουλεύουν και ως αναπληρωτές!

Λογικά και σωστά τα συμπεράσματα σας , στους πολιτικούς δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη !
Ευχαριστώ θερμά !  αμήν !

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1085 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:02:49 πμ »
Μακάρι η απόφαση του Στε να ξεκαθαρίσει το τοπίο αν και νομίζω ότι θα το περιπλέξει.Ημουν στη δίκη  τον Ιούνιο και δυστυχώς η συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων ήταν απαράδεκτη ,η μια κατηγορία εναντίον της άλλης και η δικηγόρος
Απο το υπουργειο εσκεμμένα προκάλεσε σύγχυση ,άλλα την ρωτούσε ο πρόεδρος ,άλλα απαντούσε.δε χρειαζόταν να πάμε στο Στε .το υπουργειο ας διόριζε λίγους ,λίγους απο όλες τις κατηγορίες απο το 2010 -2014,δεν το έκανε όμως.
Εμείς την πληρώσαμε και όχι όσοι παρανόμησαν και φυσικά πλούτισαν οι δικηγόροι που μας κοροϊδεύουν .

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1086 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:10:25 πμ »
H προσφυγη εκτος από αναγκαια-για τους λογους που ηδη αναφερθηκαν- ηταν και σωτηρια διοτι ο Λοβέρδος θα διορισει ως φαινεται συντομα.Θα παρει και 24μηνα.Για 30μηνα παλι, δεν το βλεπω
Κανεις δεν καταφερθηκε εναντιον συναδερφων,δεν υπεπεσε κατι τετοιο στην αντιληψη μου.Ολοι γελάγαμε με το γνωστο θεαμα που επεσήμανες κι εσυ...Στο "εσκεμμένα" θα διαφωνήσουμε...χα χα χα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2014, 12:21:12 πμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1087 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:13:25 πμ »
Δε χρειαζόταν να πάμε στο ΣτΕ.Το υπουργειο ας διόριζε λίγους, λίγους απο όλες τις κατηγορίες απο το 2010 -2014. Δεν το έκανε όμως. Εμείς την πληρώσαμε και όχι όσοι παρανόμησαν και φυσικά πλούτισαν οι δικηγόροι που μας κοροϊδεύουν.
Εδώ θα διαφωνήσουμε. Αυτοί που θίγονταν βάναυσα από τον τρόπο που γινόταν οι διορισμοί μέσα στην μεταβατική περίοδο ήταν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ. Για αυτό προσφύγαμε. Δεν υπήρχε άλλος δρόμος.

Τα κακώς κείμενα των διορισμών στην εκπαίδευση έπρεπε να διορθωθούν κάποια στιγμή. Αυτή ήταν ευκαιρία!
Μου λείπουν λίγα ευρώ από την τσέπη, αλλά όταν θα κερδίσουμε την αναδρομικότητα του διορισμού δεν θα έχει σημασία πόσα δώσαμε στον δικηγόρο. Αυτά που θα πάρουμε πίσω είναι πολλαπλάσια!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1088 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 08:49:50 πμ »
Πάντως το υπουργειο τα κατάφερε μας δίχασε ,μας ανάγκασε να τρέχουμε στα δικαστήρια,έτσι κέρδισε χρόνο,μη ξεχνάτε τα 4 χρόνια μεταβατικής ,όπως κι αν ακόμη ειναι η απόφαση θετική δεν εκτελείται αμέσως.ολα αυτά γιατί,τι φτιάξαμε όλοι εμείς ,ακολουθήσαμε το νομο για να προσληφθουμε ,Έδινα συνεχώς ΑΣΕΠ ,γιατι στον κλάδο μας (,αγγλικων,)όποιος  δεν είχε μόρια από ΑΣΕΠ δε δούλευε ούτε ωρομισθιος.πειτε μου ποσες φορές ακόμη να αξιολογηθουμε ,έλεος .οκ δεν ειμαι διοριστεα αντί για 78 έγραψα 77 αλλά ακολούθησα το νομο του 24μηνου και έπρεπε όπως οι συνάδελφοι του 2008,2009 να είχα διοριστεί όπως και το 60,40 .το πήρα απόφαση ειμαι πολύ ΑΤΥΧΗ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1089 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 09:16:04 πμ »
Πάντως το υπουργειο τα κατάφερε μας δίχασε ,μας ανάγκασε να τρέχουμε στα δικαστήρια,έτσι κέρδισε χρόνο,μη ξεχνάτε τα 4 χρόνια μεταβατικής ,όπως κι αν ακόμη ειναι η απόφαση θετική δεν εκτελείται αμέσως.ολα αυτά γιατί,τι φταίξαμε όλοι εμείς ,ακολουθήσαμε το νομο για να προσληφθουμε ,Έδινα συνεχώς ΑΣΕΠ ,γιατι στον κλάδο μας (,αγγλικων,)όποιος  δεν είχε μόρια από ΑΣΕΠ δε δούλευε ούτε ωρομισθιος.πειτε μου ποσες φορές ακόμη να αξιολογηθουμε ,έλεος .οκ δεν ειμαι διοριστεα αντί για 78 έγραψα 77 αλλά ακολούθησα το νομο του 24μηνου και έπρεπε όπως οι συνάδελφοι του 2008,2009 να είχα διοριστεί όπως και το 60,40 .το πήρα απόφαση ειμαι πολύ ΑΤΥΧΗ
Το υπουργείο δεν κέρδισε χρόνο βάζοντας τους διοριστέους τους ΑΣΕΠ στον "πάγο" για 4 χρόνια. Αντίθετα, έχασε γιατί ενώ δεν μας διόριζε τώρα θα πρέπει να δώσει πίσω όλα τα δικαιώματα σαν να είχαμε διοριστεί το 2010. ;)

Επειδή τα ζητήματα που αφορούν το ΣτΕ είναι βαθιά νομικά, δεν γνωρίζεις ότι αυτή η απόφαση με την δημοσίευσή της εκτελείται άμεσα. Είναι ειδική κατηγορία δικών αυτές!

Δεν φταίτε ΛΕΤΑ, απλώς δεν είχατε ενημερωθεί ότι το σύστημα διορισμών ήταν σαθρό. Αν το ήξερες θα είχες κινηθεί κι εσύ νομικά γιατί σου στέρησαν το δικαίωμα να είσαι διοριστέα του ΑΣΕΠ με το 77 που έγραψες. Ξέρεις πόσες θέσεις χάνονταν από τον ΑΣΕΠ επειδή κρατούνταν για να δοθούν στο 24μηνο;

Οι νόμοι κάποιοι στιγμή παύουν να έχουν ισχύ και δεν μπορούμε να επικαλούμαστε ότι θέλουμε αυτό που μπόρεσαν να κάνουν άλλοι πριν από 5-6 χρόνια! Δεν είναι εύκολο να το δεχτείς...αλλά στη χώρα μας συμβαίνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1090 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 09:58:52 πμ »
παρασκευή 17 Οκτωβρίου
καλημέρα φιλοι!

υγ) δεν σημαίνει τίποτα...απλα μετράω μέρες.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #1091 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 10:25:30 πμ »
Lasid, να ενημερωνομασταν οτι το συστημα διορισμων ηταν σαθρο? Δηλαδη τι ακριβως θελεις να πεις με απλα λογια, να σκεφτομασταν τι δηλαδη, οτι δεν ειναι σωστο να διοριζει απο προυπηρεσια αρα να μη τρεχαμε να τη μαζεψουμε? Δεν το χα σκεφτει τοτε! εκανα ο,τι καλυτερο μπορουσα. Διορθωσε με αν δεν καταλαβα καλα αυτο που ειπες ...αν εννοεις αυτο δεν παει καθολου ετσι. Εγω και ολοι ειδαμε τι ισχυε και κανονισαμε την πορεια μας ....Μ αυτο το σκεπτικο μπορω να σου πω κι εγω οτι και ο ασεπιτης ηξερε οτι ηταν 60% και οχι 100% !! H -O kokoschka εχει δικιο, να διοριστουν ολοι με τη σωστη σειρα, ΝΑΙ πρωτα τα φεκ ΣΑΦΩΣ αλλα το να υποστηριζουμε οτι τα αλλα ειναι αντισυνταγματικα ειναι αδικο! Ποτε δεν υποστηριξα πρωτα οι προυπηρεσιες, οπως καποιοι αβασιμα ισως, αλλα πειτε μου οταν λεει οτι ο πινακας του 24μηνου ισχυει μεχρι την καταρτιση του καινουριου πινακα ασεπ τι εννοει? οτι μολις γινει ασεπ ακυρωνεται ο πινακας η οτι μεχρι τοτε διοριζεται η κατηγορια? βγηκε κανεις να το διευκρινισει απο το υπουργειο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160468
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 663

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.702 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.