*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3374744 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2856 στις: Μάιος 14, 2020, 04:47:20 μμ »
Δε γίνεται να πάμε με διαφορετικούς πίνακες. Αν βγούνε οι οριστικοί της ειδικής έχει τελειώσει το θέμα και για τη γενική. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2857 στις: Μάιος 14, 2020, 04:54:21 μμ »
Μερικές παρατηρήσεις σε όλα αυτά:

1) Εχει πλάκα να αναλογιστεί κανείς ότι, με βαση τον όγκο των ενστάσεων που λένε ότι θα έχει η 2ΓΕ και το χρόνο που χρειάστηκε η διαδικασία των ενστάσεων στην 3ΕΑ, οι οριστικοί πίνακες της 2ΓΕ μπορεί να μην είναι έτοιμοι ούτε πριν το μεθεπόμενο σχολικό έτος. Άρα, δεν είναι απίθανο να πάμε με 4 χρόνια κλειδωμένου2 πίνακες. Αυτό φυσικά δεν ενοχλεί καθόλου όλους όσους τώρα φωνάζουν, σωστά;

2) η επόμενη προκήρυξη της ειδικής αγωγής θα πρέπει να βγει προς το τέλος του προσεχούς σχολικού έτους, αν είναι να υπάρξουν νέοι πίνακες μετά από δύο χρόνια που λένε.

3) Είναι απίστευτο ότι αυτή η διαδικασία των μοριοδοτικών διαγωνισμών αποδεικνύνεται πολύ πιο χρονοβόρα από το γραπτο διαγωνισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2020, 05:02:52 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2858 στις: Μάιος 14, 2020, 04:58:51 μμ »
Δε γίνεται να πάμε με διαφορετικούς πίνακες. Αν βγούνε οι οριστικοί της ειδικής έχει τελειώσει το θέμα και για τη γενική.

Αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές ως επιχείρημα. Παρακαλώ πες μου ΓΙΑΤΙ δε γίνεται. Εννοώ ποια διάταξη/νόμος, κλπ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να γίνεται πρόσληψη από διαφορετικούς πίνακες στη Γενική και Ειδική Αγωγή. Αν υπάρχει,link please. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μη που πεις ότι δεν είναι λογικό κλπ, για χρόνια η γενική και η ειδική είχαν άλλο σύστημα, πολύ διαφορετικό μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2859 στις: Μάιος 14, 2020, 05:15:36 μμ »
Αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές ως επιχείρημα. Παρακαλώ πες μου ΓΙΑΤΙ δε γίνεται. Εννοώ ποια διάταξη/νόμος, κλπ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να γίνεται πρόσληψη από διαφορετικούς πίνακες στη Γενική και Ειδική Αγωγή. Αν υπάρχει,link please. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μη που πεις ότι δεν είναι λογικό κλπ, για χρόνια η γενική και η ειδική είχαν άλλο σύστημα, πολύ διαφορετικό μάλιστα.

Τα πάντα μπορούν να γίνουν, απλά αν σε βολεύουν οι παλιοί πίνακες λες θα πάμε με τους παλιούς και το υποστηρίζεις με κάποια λογικά επιχειρήματα από την άλλη αν σε βολεύουν οι νέοι κανεις το ίδιο για τους νέους! Όσα είπε η ΔΟΕ είναι να είχαμε να λέγαμε δεν μας είπαν τίποτα που δεν ξεραμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2860 στις: Μάιος 14, 2020, 05:19:24 μμ »
Τα πάντα μπορούν να γίνουν, απλά αν σε βολεύουν οι παλιοί πίνακες λες θα πάμε με τους παλιούς και το υποστηρίζεις με κάποια λογικά επιχειρήματα από την άλλη αν σε βολεύουν οι νέοι κανεις το ίδιο για τους νέους! Όσα είπε η ΔΟΕ είναι να είχαμε να λέγαμε δεν μας είπαν τίποτα που δεν ξεραμε

Έτσι είναι! Αλλα, δεν έχω δεν κανένα λογικό επιχείρημα υπέρ των προσωρινών πινάκων.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2861 στις: Μάιος 14, 2020, 05:24:39 μμ »
Αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές ως επιχείρημα. Παρακαλώ πες μου ΓΙΑΤΙ δε γίνεται. Εννοώ ποια διάταξη/νόμος, κλπ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να γίνεται πρόσληψη από διαφορετικούς πίνακες στη Γενική και Ειδική Αγωγή. Αν υπάρχει,link please. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μη που πεις ότι δεν είναι λογικό κλπ, για χρόνια η γενική και η ειδική είχαν άλλο σύστημα, πολύ διαφορετικό μάλιστα.

👍

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2862 στις: Μάιος 14, 2020, 05:36:53 μμ »
Αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές ως επιχείρημα. Παρακαλώ πες μου ΓΙΑΤΙ δε γίνεται. Εννοώ ποια διάταξη/νόμος, κλπ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να γίνεται πρόσληψη από διαφορετικούς πίνακες στη Γενική και Ειδική Αγωγή. Αν υπάρχει,link please. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μη που πεις ότι δεν είναι λογικό κλπ, για χρόνια η γενική και η ειδική είχαν άλλο σύστημα, πολύ διαφορετικό μάλιστα.
Το έχω πει πολλές φορές, είχαν άλλο σύστημα όπως πολύ σωστά λες,  βασιζόμενες όμως στον ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ, τώρα θα έχουμε προσλήψεις ίδιων ατόμων με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, δεν έχει βάσει, αν μιλάμε για αντισυνταγματικότητα αυτό εδώ είναι ο ορισμός της.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2863 στις: Μάιος 14, 2020, 05:41:13 μμ »
Το έχω πει πολλές φορές, είχαν άλλο σύστημα όπως πολύ σωστά λες,  βασιζόμενες όμως στον ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ, τώρα θα έχουμε προσλήψεις ίδιων ατόμων με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, δεν έχει βάσει, αν μιλάμε για αντισυνταγματικότητα αυτό εδώ είναι ο ορισμός της.

Δεν ξερω... εγώ νομίζω ότι (μιλώντας για το σενάριο που συζητάμε για να μην παρεξηγηθω) αυτό που λεμε είναι πως θα έχουμε προσλήψεις από πάγιες και προσωρινές διατάξεις του ίδιου νόμου. Που όμως εκπορεύεται από το γεγονός ότι η μία προκήρυξη βγήκε ένα χρόνο πριν από την άλλη. Anyway, θα δείξει, είτε έτσι, είτε αλλιώς.


Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2864 στις: Μάιος 14, 2020, 06:13:37 μμ »
Το έχω πει πολλές φορές, είχαν άλλο σύστημα όπως πολύ σωστά λες,  βασιζόμενες όμως στον ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ, τώρα θα έχουμε προσλήψεις ίδιων ατόμων με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, δεν έχει βάσει, αν μιλάμε για αντισυνταγματικότητα αυτό εδώ είναι ο ορισμός της.

Εδω υπαρχει περιπτωση με προσωρινους να παρουν ατομο που δεν θα περνανε ποτε και αυτο το ατομο θα αναγνωρισει προυπηρεσια για την επομενη προκηρυξη  ποια αντισυνταγματικοτητα. Ειναι 3 διαφορετικες προκηρυξεις

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2865 στις: Μάιος 14, 2020, 06:47:15 μμ »
Το έχω πει πολλές φορές, είχαν άλλο σύστημα όπως πολύ σωστά λες,  βασιζόμενες όμως στον ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ, τώρα θα έχουμε προσλήψεις ίδιων ατόμων με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, δεν έχει βάσει, αν μιλάμε για αντισυνταγματικότητα αυτό εδώ είναι ο ορισμός της.
Ποιον ίδιο νόμο; Ήταν άλλοι νόμοι για τη γενική και άλλοι για την ειδική. Καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2866 στις: Μάιος 14, 2020, 07:02:13 μμ »
Μέσα στους παλιούς πίνακες υπάρχουν : διορισμένοι από ΑΣΕΠ ,διορισμένοι στην ειδική (αυτοί που πρόκειται να γίνουν ) , όσοι περισσεύουν πάλι όλοι μαζί μέσα : ειδικής -γενικής ..Βλέπετε κάτι νόμιμο σε όλο αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2867 στις: Μάιος 14, 2020, 07:27:25 μμ »
Μέσα στους παλιούς πίνακες υπάρχουν : διορισμένοι από ΑΣΕΠ ,διορισμένοι στην ειδική (αυτοί που πρόκειται να γίνουν ) , όσοι περισσεύουν πάλι όλοι μαζί μέσα : ειδικής -γενικής ..Βλέπετε κάτι νόμιμο σε όλο αυτό ;

  Ε καλά... και στους προσωρινούς θα έχει διορισμένους στην ειδική, αν γίνουν μέχρι τον Σεπτέμβρη. Δεν λέει τίποτα αυτό.
  Με τους προσωρινούς θα υπάρξουν χιλιάδες αδικίες. Θα αναγκαστεί να νομιμοποιήσει προϋπηρεσίες σε άτομα που δεν θα έπρεπε να δουλέψουν και επίσης να μην προσμετρήσει προυπηρεσίες σε άτομα που έπρεπε να δουλέψουν και δεν δούλεψαν. Στα παραπάνω πρέπει να προσθέσουμε μισθούς, ένσημα καθώς και περιοχή τοποθέτησης. Και άντε πάλι δικαστήρια...και γενικά μακροπρόθεσμα θα γίνει μακελειό. Βέβαια στο υπουργείο μπορεί να τρίβουν τα χέρια τους με μία τέτοια εξέλιξη. Η ιστορία έχει αποδείξει ότι όσο πιο μεγάλο μπάχαλο γίνεται τόσο πιο εύκολα αποφεύγει να κάνει διορισμούς.
   Κατά τα άλλα πρέπει να δούμε και τα αποτελέσματα των προσφυγών σε λίγο καιρό, εφόσον δεν πάρουν αναβολή τα δικαστήρια. Πρέπει να δούμε και το ενδεχόμενο των εκλογών. Πρέπει να βγούνε και οι προσωρινοί πίνακες. Και τέλος, το σημαντικότερο, μένει να δούμε τις πραγματικές προθέσεις του υπουργείου. Επίσης η ιστορία έχει δείξει χιλιάδες φορές να λένε κάτι και τελευταία στιγμή να το αλλάζουν για χ,ψ λόγους. Ας σκεφτούμε πόσους διορισμούς έχουν τάξει οι υπουργοί τα τελευταία 10 χρόνια. Λέγανε, λέγανε και στο τέλος πάντα κάτι γινόταν.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2868 στις: Μάιος 14, 2020, 07:29:10 μμ »
  Ε καλά... και στους προσωρινούς θα έχει διορισμένους στην ειδική, αν γίνουν μέχρι τον Σεπτέμβρη. Δεν λέει τίποτα αυτό.
  Με τους προσωρινούς θα υπάρξουν χιλιάδες αδικίες. Θα αναγκαστεί να νομιμοποιήσει προϋπηρεσίες σε άτομα που δεν θα έπρεπε να δουλέψουν και επίσης να μην προσμετρήσει προυπηρεσίες σε άτομα που έπρεπε να δουλέψουν και δεν δούλεψαν. Στα παραπάνω πρέπει να προσθέσουμε μισθούς, ένσημα καθώς και περιοχή τοποθέτησης. Και άντε πάλι δικαστήρια...και γενικά μακροπρόθεσμα θα γίνει μακελειό. Βέβαια στο υπουργείο μπορεί να τρίβουν τα χέρια τους με μία τέτοια εξέλιξη.


Αυτο ειναι αρκετο να καταλαβουμε το μπαχαλο που θα γινει

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2869 στις: Μάιος 14, 2020, 07:50:22 μμ »
Μέσα στους παλιούς πίνακες υπάρχουν : διορισμένοι από ΑΣΕΠ ,διορισμένοι στην ειδική (αυτοί που πρόκειται να γίνουν ) , όσοι περισσεύουν πάλι όλοι μαζί μέσα : ειδικής -γενικής ..Βλέπετε κάτι νόμιμο σε όλο αυτό ;

Εγώ θα ξαναρωτήσω: τι σχέση έχει το ένα με το αλλο; Που είναι δηλαδή η παρανομία; Ποιος νόμος παραβιάζεται; Και εν τέλει, αν το υπουργείο θέλει να πάρει από προσωρινούς οκ, δική του απόφαση είναι. Προφανώς τα έχει ζυγίσει και θεωρεί ότι θα έχει πολιτικό κέρδος από αυτην την κίνηση. Δυσαρεστει ειδικές κατηγορίες και ΑΣΕΠιτες και ευχαριστεί μάλλον πολλούς περισσότερους. Αλλά ας μη γράφουμε επιχειρήματα που δεν στέκουν. Το concept προσλήψεις από προσωρινους μονάχα ψηφοθηρικα μπορεί να κατανοηθεί, διότι τα ουσιαστικά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν είναι πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2020, 07:54:34 μμ από mtsag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.