*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3374220 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11186 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 07:46:43 μμ »
Τι θα γίνει τώρα;;;Θα ψάχνουμε να βρούμε που γράφει κάτι σχετικό με την 2ΓΕ.Έλεος ρε παιδιά...Ανέβασε πριν ο συνάδελφος το άρθρο για τους πίνακες και κοντεύει να χαθεί με τα άκυρα ποστ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:31 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11187 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 07:50:23 μμ »
Ενώ από το γυμνάσιο και μετά γίνονται ξεφτέρια στα μαθηματικά 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Υπάρχει λανθασμένη προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθηματικών και στις δύο βαθμίδες. Με 3 μαθήματα στη διδακτική των μαθηματικων και πρακτική άσκηση σε αυτά τα μαθήματα συν γεωμετρια, άλγεβρα και γραμμική άλγεβρα πιστεύω ότι ήταν υπέρ αρκετά για να διδάξω κλάσματα και αναλογίες. Όποιος δεν έχει αποκτήσει τις βασικές γνώσεις από το λύκειο και το πανεπιστήμιο να κάτσει να διαβάσει. Όσο εύκολα γενικεύεις ότι δε μαθαίνουν μαθηματικά στο δημοτικό άλλο τόσο εύκολο είναι να σου πω από αυτά που έζησα κι εγώ ως μαθητής και αυτά που μεταφέρουν οι μαθητές ότι οι μαθηματικοί στη δευτεροβάθμια απλά παραδίδουν και θεωρούν τα πάντα δεδομένα λες και είναι καθηγητές πανεπιστημίου. Ισχύει αυτό για όλους; Φυσικά και όχι. Έχω συναντήσει μαθηματικούς μέτριους, εξαιρετικούς και άθλιους πραγματικά στα 6  χρόνια μου στη δευτεροβάθμια. Αυτό το τσουβαλιασμα ποτέ δεν το κατάλαβα. Επίσης τα βιβλία των μαθηματικών στο δημοτικό τα έχετε δει ποτέ; Δεν πρόκειται Μ αυτά να μάθει κανείς μαθηματικά. Όσα χρόνια διδάσκω το κάνω με τετράδιο και πίνακα και τα βιβλία άγραφα ολοκαίνουρια. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας ούτε το δέχεται ο κάθε γονιός. Χρειάζεται ολική αναπροσαρμογή της προσέγγισης στη διδασκαλία των μαθηματικών ώστε να συνδεθεί με την καθημερινή ζωή και όχι να φαίνεται σαν κάτι εξωπραγματικό. Σ' αυτό ευθύνη έχουν και τα αναλυτικά προγράμματα και οι εκπαιδευτικοί και των δύο βαθμίδων.

Συναδελφε μην το συνεχιζεις και εσυ το λεω οτι ειναι προβοκατορικο και δεν εχει νοημα η κουβεντα αυτη σε αυτο το νημα!
Ετσι κι αλλιως ακρη δεν θα βγαλουμε ολοι ειμαστε κορυφαιοι στο ειδος μας και οχι οι αλλοι δεν ξερουν τι τους γινεται! Αυτο ειναι και μια νοσος που την εχουν οι ΠΕ03 οτι μονο αυτοι ξερουν μαθηματικα και κανενας αλλος ΠΕ03. Λοιπον ας το κλεισουμε εδω, τζαμπα χαλιομαστε
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11188 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:06:24 μμ »
Συναδελφε μην το συνεχιζεις και εσυ το λεω οτι ειναι προβοκατορικο και δεν εχει νοημα η κουβεντα αυτη σε αυτο το νημα!
Ετσι κι αλλιως ακρη δεν θα βγαλουμε ολοι ειμαστε κορυφαιοι στο ειδος μας και οχι οι αλλοι δεν ξερουν τι τους γινεται! Αυτο ειναι και μια νοσος που την εχουν οι ΠΕ03 οτι μονο αυτοι ξερουν μαθηματικα και κανενας αλλος ΠΕ03. Λοιπον ας το κλεισουμε εδω, τζαμπα χαλιομαστε
Όταν θα βγούνε οι κατανομές και θα σου φάνε τις θέσεις οι δάσκαλοι να σε δω τότε. Θα τα πούμε τότε. ΤΕΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος Mars1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11189 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:15:37 μμ »
Όταν θα βγούνε οι κατανομές και θα σου φάνε τις θέσεις οι δάσκαλοι να σε δω τότε. Θα τα πούμε τότε. ΤΕΛΟΣ.

Βασικά εσύ ζητάς "να φας" θέσεις. Δεν ζήτησε κανένας δάσκαλος να διδαξει στη δευτεροβάθμια, ούτε στην προσχολική. Αναφορικα με κάτι άκυρα που διάβασα για τις πανελλήνιες:
19 σε Μαθηματικά Γενικής και 18,5 σε Μαθηματικά κατεύθυνσης. Αναπληρωτής δάσκαλος εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:31 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11190 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:18:40 μμ »
Όταν θα βγούνε οι κατανομές και θα σου φάνε τις θέσεις οι δάσκαλοι να σε δω τότε. Θα τα πούμε τότε. ΤΕΛΟΣ.

Αν μου φανε την θεση οι δασκαλοι θα συνεχισω την ζωη μου οπως το εκανα και πριν. Αν και ΠΕ03 οχι δεν θελω να διδασκω σε Δημοτικά δεν το καναμε ποτε και δεν θα το κανει ποτε ο κλαδος μας.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11191 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:19:35 μμ »
Βασικά εσύ ζητάς "να φας" θέσεις. Δεν ζήτησε κανένας δάσκαλος να διδαξει στη δευτεροβάθμια, ούτε στην προσχολική. Αναφορικα με κάτι άκυρα που διάβασα για τις πανελλήνιες:
19 σε Μαθηματικά Γενικής και 18,5 σε Μαθηματικά κατεύθυνσης. Αναπληρωτής δάσκαλος εδώ.

Καλα και οι δασκαλοι τρωνε θεσεις απο ολους. Το νοημα του νηματος δεν ειναι αυτο!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11192 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:23:38 μμ »
Καλά αυτά που ζητάνε οι δάσκαλοι είπαμε οτι είναι υπερβολικά αλλά κι η απαξίωση ορισμένων προς αλλους έλεος κάπου...μην ξαναπούμε για τα 3000μορια στις σχολές μαθηματικών....άντε τώρα ...επίσης λογικό οποίος έχει περισσότερα κενά να πάρει περισσότερα άτομα χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι θα τα πάρει όλα...

Αποσυνδεδεμένος Mars1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11193 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:29:36 μμ »
Καλα και οι δασκαλοι τρωνε θεσεις απο ολους. Το νοημα του νηματος δεν ειναι αυτο!

Θα μπορούσαν στην τελική να φύγουν οι δάσκαλοι που τελειωσαν Παιδαγωγικά και δουλευουν αποκλειστικά και μόνο στα δημοτικά σχολεία με το πτυχίο αυτό, αφού "τρώνε θέσεις" από άλλους και να είναι όλοι χαρούμενοι!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11194 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:30:44 μμ »
https://www.especial.gr/pinakes-proslipseis-anaplirwtwn-plithos-thesi-teleftaiou-kai-ana-perioxi-ekkatharismenoi/
Αν θέλουμε κάποιο μπούσουλα των φετινών προσλήψεων, αυτή είναι η εξαιρετική δουλειά των Τιμπαλέξη και Τιμπαλέξη.
δεν υπάρχει για ΠΕ02 ανα περιοχή;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11195 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:36:13 μμ »
δεν υπάρχει για ΠΕ02 ανα περιοχή;
Υπάρχει βέβαια. Πήγαινε κάτω στα excelοφυλλα και θα δεις.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11196 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:36:29 μμ »
Όταν θα πάρει όλη η δευτεροβάθμια 3000 από τους 10500 τότε θα δω τί θα λέτε. Και για να μην παρεξηγηθώ, η δικιά ειδικότητα δεν εμπλέκεται καθόλου με την πρωτοβάθμια, δεν είναι απειλή για εμένα οι δάσκαλοι και είμαι στον πίνακα μου στη πρώτη δεκάδα, ο διορισμός μου είναι, αν όλα πάνε καλά και έχουμε την υγεία μας, όχι σίγουρος, ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟΣ. Άλλοι θα κλαίνε.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11197 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:58:23 μμ »
Όταν θα πάρει όλη η δευτεροβάθμια 3000 από τους 10500 τότε θα δω τί θα λέτε. Και για να μην παρεξηγηθώ, η δικιά ειδικότητα δεν εμπλέκεται καθόλου με την πρωτοβάθμια, δεν είναι απειλή για εμένα οι δάσκαλοι και είμαι στον πίνακα μου στη πρώτη δεκάδα, ο διορισμός μου είναι, αν όλα πάνε καλά και έχουμε την υγεία μας, όχι σίγουρος, ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟΣ. Άλλοι θα κλαίνε.

Αυτο σε τι το βασίζεις, συνάδελφε; Γιατί από τις μέχρι στιγμής πληροφορίες δεν προκύπτει από κάπου.

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11198 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:04:13 μμ »
Των φρονιμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.
 

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11199 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:14:14 μμ »
Αυτο σε τι το βασίζεις, συνάδελφε; Γιατί από τις μέχρι στιγμής πληροφορίες δεν προκύπτει από κάπου.

Ο άνθρωπος είναι εμπαθής δεν το βλέπεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160544
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.